[LYRA] Playmobil

The Best ευχαριστώ για τα info! :)

Λογικά οι L είναι και πιο σπάνιοι τότε! (αν και προσωπικά, ουδώλως με χαλάει να βρω τη σειρά space της δεκαετίας του '80 και με μεταγενέστερους κωδικούς! *sigh*)
 
Τελικά υπάρχει και άλλος κατάλογος LYRA NEW,το είχα ξαναγράψει και σε άλλο θέμα!Και μάλιστα βρίσκεται σε sets όπως 2012,2017 όπως είδα στο ebay.Και βρήκα νέο κωδικό το 8001,το οποίο σίγουρα αυτό έχω,και όχι το 8L01 όπως νόμιζα

344tv0k.jpg


8L01Lyratest4.jpg
 
Επειδή η 2η εικόνα μου γράφει "forbidden" είναι αυτή:

8L01Lyratest4.jpg

Μια παράκληση: όταν ανεβάζετε φωτός από link (url), μην ξεχνάτε να τσεκάρετε (με τικ) το "

Retrieve remote file and reference locally"





αλλιώς μπορεί να τις χάσουμε ή να μη μπορούμε να τις δούμε! ;)


 




 
Ναι,αυτή που έβαλες είναι!Σχεδόν καμία διαφορά δεν έχουν!

Αυτό με κάνει να πιστεύω,πως θα πρέπει να υπήρχαν πολλοί ακόμα κωδικοί LYRA NEW και LYRA με L!Αν και με L έχω δει σε ξένο forum ότι είναι συνολικά 90 κωδικοί,και έχω βρει τους 79.Το κακό είναι ότι η LYRA NEW,δεν έβαζε σε όλα τα set καταλόγους,δηλαδή και sets με τον ίδιο κωδικό,άλλες φορές είχαν κατάλογο και άλλες φορές όχι!
 
Με τον κίνδυνο να σας πρήξω, άλλη μια ερώτηση:

Οι κωδικοί με το L ήταν της LYRA, σωστά?

Αυτοί, κυκλοφόρησαν και στο εξωτερικό?
 
D@redevil είπε:
Με τον κίνδυνο να σας πρήξω, άλλη μια ερώτηση:
Οι κωδικοί με το L ήταν της LYRA, σωστά?

Αυτοί, κυκλοφόρησαν και στο εξωτερικό?
Είχα αναφέρει πιο παλιά ότι είναι αποκλειστικά ελληνικής παραγωγής,αλλά σκόπευαν να κυκλοφορήσουν και σε ανατολικές χώρες (γι'αυτό και τα αραβικά επάνω στα κουτιά).Αλλά λόγω διαφωνίας,δεν κυκλοφόρησαν ποτέ σε αυτές τις χώρες!
 
thebest20 είπε:
Παρατηρείστε τους κωδικούς και δείτε ότι διαφέρουν ελάχιστα
Εξωτερικά μπορεί να μοιάζουν ελάχιστα αλλά εσωτερικά τα Lyra New όμως..... kinder έκπληξη!!!!!!
 
γεια σε όλα τα ρετροφιλαράκια.προσωπικήμ μου άποψη είναι ότι τα playmobil lyra είνα ο 'εθνικός μας θησαυρός' και πρέπει όλοι να τα διαφυλάξουμε.στο εξωτερικό εέχον σε πολύ υψηλή εκτίμηση τους ελληνικούς κωδικούς.έχω μιλήσει μέχρι κ με καναδό - κ αυστραλό συλλεκτη κ μου έχει μεταφέρει αυτήν την εικόνα κ δεν είναι ο μόνος.επειδεί είμαι συλλέκτης κ έχω δαπανήσει πολύ χρόνο κ χρήμα ξέρω τη σας λέω.Θα ήθελα να ρίξω κ μία ιδέα στο τραπέζι(δεν ξέρω αν είμαι ο πρώτος που το αναφέρει)-.τό όνειρό μου κ ίσως κ πολλών άλλων είναι να γίνει ένας σύλλογος Ελλήνων playmofriend ή όπως αλλιως θέλετε ονομάστετο.πρέπει κάποια στιγμή να μετρηθούμε πόσοι είμαστε κ να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε όλοι μαζι.λοιπόν ακούω τις ιδέες σας...
 
Μέσα είμαι,ελπίζω και άλλοι!Αν όμως στο εξωτερικό είναι τόσοι fans γιατί έστω ένας δεν έχει ανεβάσει όλους τους κωδικούς με L?Τα κρατάνε για τον εαυτό τους,αντί να βοηθούν τους άλλους!Υπάρχουν 3-4 άτομα τουλάχιστον σε ξένα forums που έχουν κωδικούς L και δεν μου απαντάνε!
 
Καλη η σκεψη σου Γιαννη αλλα δυσκολη η

υλοποιηση της...λογο αποστασεων! :(

Εκτος αν γινει κατι ηλεκτρονικα μονο...

Καποιο site,blog,forum κλπ...

Λεω τωρα εγω...Δεν ξερω...

Οι γνωριζοντες επι τετοιων

θεματων ας δωσουν τα φωτα τους

παρακαλω... :)
 
Αν γινόταν κάτι πιο οργανωμένο,θα εγγράφονταν πάνω από 1000 άτομα!Αλλά για forum θέλει χρήματα για server κλπ,εκτός αν γίνει ένα απλό forum,και να ανεβαίνουν φωτογραφίες από άλλους servers!Αυτό μπορώ να το κάνω κι εγώ!
 
Best παρολο την προσπαθεια που

καναμε στο klickywelt για φωτο

κωδικων "L"....


πολυ φοβαμαι οτι

δεν θελουν να μας βοηθησουν...

οι Γερμανοι συλλεκτες. :(

Οργανωστε το παιδια! :)

Οι γνωριζοντες απο υπολογιστες

προγραμματα και τα ρεστα...ας το

φτιαξουν.Πραγματικα θα ειναι τελειο

να υπαρχει κατι Ελληνικο (απο συλλεκτες εννοω)

για τα αγαπημενα

μας Playmobil της LYRA.

Εν τω μεταξυ βρηκα αυτο...σερφαροντας! :)

Playmobil LYRA 8006.jpg
 
Την έχω αυτή τη photo,είναι το set που είχα και έψαχνα πιο παλιά να βρω photo!!!!Αλλά ο κατάλογος θα έχει μέσα σπάνια sets,είναι άλλος και δείχνει το 8004!!!!!!!Όταν είχα αγοράσει αυτό το set,δεν είχε μέσα κανέναν κατάλογο :(

Έτσι έκανε η LYRA NEW,σε πολλά sets από λάθος δεν υπήρχε κατάλογος!
 
κοιτάξτε να δείτε.γενικά οι γερμανοί είναι λιγο μονόχνοτοι και μή συνεργάσιμοι.τωρα οσο για το συλλογο.μα εκεί είναι όλοι η μαγεία.να ωρισκόμαστε μία φορά το χρόνο κ να ανταλλασουμε ιδέες φοτος κλπ.πιστεύω ότι θα μαζευτούμε αρκετοι.για πρώτη φορά καλό θα ήταν να μαζευτούμε στο playmobil fun park για να γνωριστουμε.και να σθζητήσουμε για τον αν είναι εφικτό αυτο επιχείρημα.
 
Δεν είναι μόνο οι Γερμανοί,αλλά και άλλοι!Μάλιστα σε ένα ισπανικό forum (όχι στο tricornejock) περιμένω εγγραφή 1 μήνα περίπου και ακόμα δεν μου την έχουν εγκρίνει!Και εκεί είχαν ανεβάσει παλιά photos με τους κωδικούς που ψάχνω,και καταλόγους LYRA αλλά δεν ισχύουν τα links!
 
Δεν ξερω πως την εχουν δει οι

Γερμανοι με τα Playmobil της LYRA

και δεν δινουν πληροφοριες!

Λες και τους ζηταμε να μας

πουν για κρατικα τους μυστικα...

Κανουν τους "καμποσους" με Ελληνικης

Παραγωγης Παιχνιδια...

Anyway...δεν θα επεκταθω αλλο γιατι

θα "ξεφυγει" το θεμα και θα ειναι κριμα.
 
Και κάτι ακόμα που πρόσεξα κοιτάζοντας τις photos!Σχεδόν όλα τα sets LYRA NEW κυκλοφόρησαν με 2 διαφορετικά λογότυπα.Έχω πολλές photos,αλλά είναι οι γνωστές!!!!Για παράδειγμα :

1010-1.jpg
1010.jpg


Η έκδοση της πρώτης photo είναι προγενέστερη της δεύτερης!Εξωτερικά οι photos δεν διαφέρουν σε ότι απεικονίζεται.Φυσικά διαφορές υπάρχουν στο περιεχόμενο!

Λογικά τα sets της δεύτερης έκδοσης ήταν αυτά που ξέβαφαν τα μάτια,έβγαινε το σώμα,δεν εφάρμοζαν καλά τα εξαρτήματα,και μπορεί να μην περιείχαν κατάλογο!
 
Παιδιά θα σας παρακαλέσω να αναγράφετε την πηγή των εικόνων σας. Μια γραμμή επιπλέον είναι στα όσα θα γράψετε :)

Πχ οι εικόνες που έβαλε ο Best είναι από εδώ
 
Καλημέρα και από εμένα, και Χρόνια Πολλά.

Επειδή διάβασα ότι υπάρχει σκέψη για συνάντηση στο playmobil fun park, με χαρά θα ερχόμουν ώστε να γνωρίσω από κοντά όλους εσάς που αγαπήσατε τόσο πολύ τα παιχνίδια της Lyra και ξέρετε τόσα πολλά. Αλλωστε είμαι συχνά εκεί λόγω παιδιών.

Για τους Γερμανούς δεν θα μιλήσω...την ιστορία την ξέρω μόνο βιωματικά και δεν ξέρω κατα πόσο είναι αντικειμενική ή όχι.
 
MARKELLALIRA είπε:
Καλημέρα και από εμένα, και Χρόνια Πολλά.Επειδή διάβασα ότι υπάρχει σκέψη για συνάντηση στο playmobil fun park, με χαρά θα ερχόμουν ώστε να γνωρίσω από κοντά όλους εσάς που αγαπήσατε τόσο πολύ τα παιχνίδια της Lyra και ξέρετε τόσα πολλά. Αλλωστε είμαι συχνά εκεί λόγω παιδιών.

Για τους Γερμανούς δεν θα μιλήσω...την ιστορία την ξέρω μόνο βιωματικά και δεν ξέρω κατα πόσο είναι αντικειμενική ή όχι.
Θα ηταν μεγαλη μας τιμη και χαρα μας (αν καταφερει και γινει αυτη η συναντηση) να βρεθουμε

και να συνομιλησουμε με την κορη του κατασκευαστη των παιδικων μας επιθυμιων!!!! :)
 
Πίσω
Μπλουζα