[LYRA] Playmobil

Σίγουρα τα playmobil ηταν απομιμήσεις κ θυμάμαι οτι δυσκολευόμουν σαν παιδί να τοποθετήσω την φιγούρα πάνω στο άλογο. Δεν "κούμπωνε" καλά. Τώρα τι χρώμα ήταν το άλογο δεν θυμάμαι καθόλου.
 


Playmobil 3593

Να κάνω μια ακόμα προσπάθεια,το set που ψάχνω περιέχει ακριβώς αυτές τις 3 φιγούρες και το πάρκο,και την κούνια,(μόνο που νομίζω ότι η γυναίκα έχει πράσινα ρούχα).Επίσης περιέχει παιχνίδι-αλογάκι

και ένα μπαμπά και ένα αγοράκι.Δεν θυμάμαι ακριβώς ακριβώς τα ρούχα του μπαμπά και του αγοριού!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η μονη λογικη εξηγηση για να "βγει" το σετακι

που αναφερεις πρεπει να ειναι το "παντρεμα".

Δηλαδη να "παντρεψε" αυτα τα σετ...

3592.jpg

3290.jpg

...για να "βγαλει" το συγκεκριμενο!

Και μαλλον θα πρεπει να το εκανε

αρκετα συχνα η LYRA γιατι ουτε

εγω εχω βρει φωτο απο αυτο το σετ...

Προβολή συνημμένου 50228

...Και ΟΧΙ δεν ειναι το 3265 !!!!!!!!!

Playmobil LYRA Σετακι 3 Ιπποτες.jpg
 
Από ότι θυμήθηκα ο μπαμπάς ναι,πρέπει να είναι από το 3592 (δεν θυμάμαι το καπέλο του,αν ήταν ίδιο),και σίγουρα 100% το αγοράκι είναι από το 3290,αυτό που κάνει αλογάκι,και περιείχε μαζί και το αλογάκι!Η γυναίκα είναι ή με κόκκινα ρούχα,ή είναι αυτή από το set της παιδικής χαράς με τα πράσινα ρούχα,ή πρέπει να διέφεραν τα χρώματα στο κουτί,με το περιεχόμενο,κάτι τέτοιο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aν ειδατε το post με την "απολυτη συλλογη Playmobil!!!!"

Θα προσεξατε οτι σε αυτη την φωτο...

88955543.jpg

...Διακρινονται 4 κωδικοι LYRA!!!

Τους 3 τους αναγνωρισα,αυτον που

ειναι στη μεση πανω-πανω δεν

μπορω να καταλαβω ποιος ειναι...:what:
 
Και μάλιστα είναι L κωδικός αλλά ούτε και γω μπορώ να διακρίνω καθαρά.
 
Αυτός στη μέση πάνω πάνω είναι το 3L46

3L46.jpg


Και στους 4 κωδικούς LYRA που διακρίνονται,έχω τις photos από τα κουτιά τους

Επίσης χθες έμαθα σχετικά με τους κωδικούς L.Αρχικά,αρκετά χρόνια πριν κλείσει η LYRA,επρόκειτο να κυκλοφορήσουν στις ανατολικές χώρες της Ευρώπης,ως αποκλειστικότητα,και δεν θα έβγαιναν καθόλου στην Ελλάδα.Επίσης,επρόκειτο να κυκλοφορήσουν και μερικοί γνωστοί κωδικοί,ταυτόχρονα και στην Ελλάδα και σε αυτές τις χώρες.Αλλά επειδή υπήρξε κάποια διαφωνία (δεν γνωρίζω ακριβώς),δεν κυκλοφόρησαν ποτέ έξω,αλλά επειδή ήταν έτοιμα τα κουτιά,βγήκαν στην Ελλάδα.Γι'αυτό το λόγο,επειδή προορίζονταν για τις ανατολικές χώρες,ένα μεγάλο μέρος τους έχει ως θέμα τους άραβες.Επίσης και τα αραβικά γράμματα στα κουτιά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με βάση την αναζήτηση που έκανα,βρήκα τουλάχιστον τι περιέχει το κάθε LYRA Set από αυτά που λείπουν

3L29 - CIRCUS CLOWNS SET

3L60 -

3L68 - individual Arab , horse

3L76 - ESKIMO IGLOO KAYAK DOG

3L88 - two Arabs fighting
 
Πόσα sets playmospace με κωδικούς L,βγήκαν από τη LYRA???3L37 και 3L87 υπάρχουν σε καλή ανάλυση?Eπίσης υπάρχουν 3L93 και 3L95!!!!

3L93.jpg


3L95.jpg


Το γράφω εδώ,επειδή το thread της LYRA έχει εγκαταλειφθεί και δεν γράφει κανείς!!!!!!
 
Best για να "ξυπνήσει" το θρεντ της LYRA γράψε τα εκεί! Το παρόν θέμα έχει γίνει τεράστιο και οι πληροφορίες που έχουν αναρτηθεί χάνονται!

Θα μεταφερθούν τα ποστ.
 
Τελικά εγώ που ν' απαντήσω....

....και να πω ότι το 3L93 ήταν αυτό που είχα! :precry: :cry:

Στα έξτρα είχα κι ένα άσπρο διαστημόπλοιο! :(
 
Τα sets με L που μ'αρέσουν πολύ

3L13.jpg


3L38.jpg


3L45.jpg


3L55.jpg


3L62.jpg


3L98.jpg


4L01.jpg


8L01.jpg


3L62 είναι set με παιδάκια.Επειδή αρκετές φορές τύχαινε να πηγαίνουν με σειρά οι κωδικοί,το 3L60 που δεν ξέρω τι είναι,ίσως είναι το set που ψάχνω με την κούνια και το πάρκο.
 
To 3L13 το είχα. Το μόνο τμήμα του που μου έχει απομείνει είναι οι ρόδες της άμαξας :(

Τα υπόλοιπα πρώτη φορά τα βλέπω. Μάλιστα για πρώτη φορά βλέπω κωδικούς L που να αρχίζουν με άλλο νούμερο πέραν του 3 !
 
Οι κωδικοί L,που ξεκινάνε από άλλο νούμερο,εκτός του 3, είναι μεταγενέστεροι,και στα καταστήματα πωλούνταν την ίδια περίοδο με τα sets της σειράς LYRA NEW.Από αυτά είχα το 4L01 και 8L01.Από το 8L01 μου έχει απομείνει κάπου μόνο το αυτοκίνητο.

Πρέπει να είχα και το 3L55,ή τουλάχιστον θυμάμαι ότι είχα ένα σχολικό!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και μερικά αγαπημένα LYRA NEW

1011.JPG


1014.jpg


2010.JPG


4001.JPG


4002.jpg


6001.jpg


8006.jpg


Και φυσικά όλα τα μεγάλα οχήματα (ασθενοφόρο,περιπολικό,πυροσβεστικό,τροχόσπιτο) και κτίρια (saloon,γραφείο σερίφη,τράπεζα,drug store).
 
Παρατηρείστε τους κωδικούς και δείτε ότι διαφέρουν ελάχιστα

1009.jpg
1L09.jpg


1010.jpg
1L10.jpg


2005.jpg
2L05.jpg


2006.jpg
2L06.jpg


4001.JPG
4L01.jpg


5001.jpg
5L01.jpg


5002.jpg
5L02.JPG


6001.jpg
6L01.jpg


6002.jpg
6L02.JPG


6003.jpg
6L03.jpg


6004lyra.jpg
6L04.jpg


6005.jpg
6L05.jpg


6006.jpg
6L06.jpg


7001.jpg
7L01.jpg


7002.jpg
7L02.jpg


8002.jpg
8L02.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καταπληκτικα!!!!!!!:dribble:

Με τα LYRA 1ης γενιας να υπερτερουν βεβαια...:wink:
 
Ε, τι ελάχιστα! :D

Αλλά ζει το 2ο μηδενικό με L (ή το αντίστροφο! :D ). Και το πρόσεξα χθες, αλλά είχα τρεχάματα και δε μπορούσα να το σχολιάσω: Σε κουβέντα που είχαμε με την Κάμπια, μου εξήγησε ότι οι κωδικοί που έχουν το L θεωρούνται σπάνιοι (ή τουλάχιστον, εγώ αυτό κατάλαβα! :D ).

Χθες πρόσεξα για πρώτη φορά, ότι υπήρχαν εκδόσεις της Lyra που δεν είχαν L & σήμερα που κάνεις τη σύγκριση, πλέον πρέπει να ρωτήσω: Ποιοι κωδικοί είναι προγενέστεροι? Όσοι έχουν το L ή όσοι έχουν το 0 στους κωδικούς τους?

Από τις φωτός, λέω ότι παλαιότεροι είναι μάλλον οι "L", αλλά για δώστε τα φώτα σας!

The Best, πολύ ενδιαφέρον ποστ! :thumbup:
 
Λογικά οι κωδικοί με το L είναι προγενέστεροι.Από αυτούς που απεικονίζονται,με L είχα μόνο το 4L01 και δεν είχα βρει άλλους,ενώ η σειρά LYRA NEW τότε κυκλοφορούσε συνέχεια!!!!!!!!Στα χρώματα μπορεί να διαφέρουν,ή ακόμα στα αξεσουάρ,και ελάχιστα στις φιγούρες!
 
Πίσω
Μπλουζα