[LYRA] Playmobil

Playmobil Lyra

Ανοίγω thread αποκλειστικά και μόνο για τα playmobil της Lyra (όπως μου είπε η Kambia) επειδή έχουν μαζευτεί πολλά στο thread με τα playmobil

Ανεβάζω νέες photos από playmobil Lyra,τις περισσότερες εκ των οποίων τις βλέπω πρώτη φορά

fetch
fetch
fetch
fetch


fetch
fetch
fetch


fetch
fetch


fetch
fetch


fetch
fetch


fetch


fetch


fetch
fetch


fetch


fetch
fetch
fetch


fetch
fetch


fetch


fetch


fetch


fetch
fetch


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mε πεθανες!!!! Η φωτο του πειρατικου μεγαλου σετ που ειχα! Ειχα ξεχασει πως ηταν το κουτι και ενω κοιταζα τα παλια σετ στο επισημο site με πειρατες, κανενα δεν ταιριαζε. Με το που το ειδα εδω αμεσως εφαγα φλασ μπακ!!
 
Κι εγώ μόλις τις βρήκα τρελάθηκα...δεν έχει άλλες τέτοιες δυστυχώς,αλλά υπάρχουν κι άλλα sets σίγουρα.Αυτά τα sets έχουν ως δεύτερο γράμμα το L,αντί για αριθμό,και είναι κρίμα που δεν υπάρχουν σε κανέναν κατάλογο!

Από αυτά ψάχνω photo του κουτιού από 2 sets που έχω:

1)Μαμά με κούνια,πάρκο,2 μωρά,μπαμπάς,αγοράκι και παιχνίδι αλογάκι

2)Φυλάκια και στρατιώτες,γυναίκες,παιδάκια (περίπου 20 φιγούρες είχε αυτό το set)
 
Aπορια. Αυτο το σετ πειρατων ηταν αποκλειστικη κυκλοφορια της Lyra ή εβγαινε και απο την μαμα εταιρεια? Ρωταω γιατι δεν το ειδα σε καμια φωτο επισημου γερμανικου καταλογου. Παρολα αυτα νομιζω υπηρχε στα πολυπτυχα καταλογακια μεσα στα σετ.

Αν θυμαμαι καλα τα χερια γυριζαν μονο σε μερικες φιγουρες.
 
joe είπε:
Aπορια. Αυτο το σετ πειρατων ηταν αποκλειστικη κυκλοφορια της Lyra ή εβγαινε και απο την μαμα εταιρεια? Ρωταω γιατι δεν το ειδα σε καμια φωτο επισημου γερμανικου καταλογου. Παρολα αυτα νομιζω υπηρχε στα πολυπτυχα καταλογακια μεσα στα σετ.
Αν θυμαμαι καλα τα χερια γυριζαν μονο σε μερικες φιγουρες.

Το συγκεκριμένο σετ είναι πατέντα της LYRA. Είναι ενωμένα δύο διαφορετικά σετ της Geobra. Κάτι που συνήθιζε να το κάνει η LYRA και σε άλλα σετ. Όσο για τις διαφορές είναι απειροελάχιστες έως ανύπαρκτες. Η δε ποιότητα αυτών των σετ, καθότι μιλάμε για πρώτης γενιάς LYRA, είναι καλή. Αγγίζουν την τελειότητα της μητρικής Geobra...
 
Έτσι εξηγείται που το set με τη μαμά και τα 2 μωρά

[edit] Dead picture [edit]

εμένα είχε και μπαμπά,και παιδί με παιχνίδι αλογάκι.Έπαιρναν κομμάτια από sets και τα ένωναν.Μου θυμίζει και καλά προχειροδουλειά (ότι δεν πουλήθηκε δηλαδή από κάθε παλιό set).Αρκετά από αυτά,εμένα ήταν ελαττωματικά (πχ στρατιώτες με φυλάκια) ενώ άλλα sets ήταν μια χαρά.

Και όχι,δεν είχαν ούτε μικρό κατάλογο αυτά τα sets μέσα στα κουτιά τους.Είχαν μόνο 1 photo με το set σε ένα μικρό χαρτάκι,και από την άλλη πλευρά έλεγε σε διάφορες γλώσσες ότι είναι ακατάλληλο για παιδιά κάτω των 4.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλά φοβερά κομμάτια. :) Λίγα από αυτά θυμάμαι η έχω δεί. Αυτό το τελευταίο με τη μάμα και το παιδί δε φανταζόμουν καν ότι υπήρχε. Μου αρέσουνε τα παρκάκια τους. Πολύ πρωτότυπο κομμάτι για παλίοτερης σειράς Playmobil. Πρέπει να είναι 1975 - 1976 ίσως και πιο παλιό…?? ;)
 
Είναι του 1984 αυτό με τη μαμά και τα μωρά,σύμφωνα με το Γερμανικό site (δεν θα μπορούσε να είναι του 75,γιατί τότε τα χεράκια δεν περιστρέφονταν,και δεν είχαν βγει μωράκια)

...στην Ελλάδα βγήκε από τη Lyra λογικά πιο μετά,ενώ κυκλοφόρησε επίσης από τη Lyra με επιπλέον το μπαμπά,και το αγοράκι με το παιχνίδι-αλογάκι (το 92 που το έφεραν,από αποθήκη παιχνιδιών)
 
thebest20 μ'εστειλες!!!!!!!!!!!!!καταρχας τα μισα κ παραπανω δεν ηξερα καν οτι υπηρχαν, ασε που ειδα και 5 σετ τα οποια ξεχασα οτι τα ειχα... Με γυρισες πααααααααρα πολλα χρονια πισω. Αυτη την στιγμη δε φανταζεσαι τι εικονες εχω εικονες στο μυαλο μου...Πραγματικα να εισαι καλα!
 
Τελικά μόνο εγώ μεγάλωσα με Geobra...αλλά είχα και αρκετά Lyra...Πάντως και εμένα μ'αρέσουν πολύ περισσότερο τα Lyra,και ειδικά σε σχέση με τα καινούρια που κυκλοφορούν,αυτά τα Lyra είναι ασύγκριτα τέλεια!Δυστυχώς μάλλον δεν υπάρχει κατάλογος με αυτά που έχουν ως δεύτερο γράμμα L,εκτός κι αν βρούμε τον ιδιοκτήτη της Lyra να μας διαφωτίσει σχετικά με αυτά τα sets (πότε ακριβώς κυκλοφόρησαν και που μπορούμε να έχουμε μια ολοκληρωμένη εικόνα,με όλα τα sets που κυκλοφόρησαν κατ'αυτό τον τρόπο)
 
....

fetch
fetch


fetch
fetch


fetch


fetch
fetch


fetch


fetch
fetch


fetch
fetch


fetch
fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πολυ καλη δουλεια!!!!!μπραβο σου!!!!

fetch


fetch


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίο set.Και 2 ακόμα sets Lyra

fetch


fetch


To δεύτερο είναι γνωστό και το έχω!Δεν ήξερα όμως ότι είχε κυκλοφορήσει και από τη Lyra.Εγώ το πήρα 91-92 περίπου και λογικά πρέπει να ήταν Geobra.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ααααα κ 'γω το ειχα αυτο κ μαλιστα το ειχα παρει την ιδια περιοδο με 'σενα 90 με 91 Θυμαμαι η μαμα μου πεταξε τα καθισματα καταλαθος (κλασικα) κ χτυπιομουν σαν τρελο!!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και 4 ακόμα γνωστά,τα οποία αγνοούσα ότι βγήκαν από τη Lyra

fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


Έχω το δεύτερο προφανώς από τη Geobra.Το πρώτο το είχαμε στο νηπιαγωγείο και επειδή το ήθελα τόσο πολύ,ότι είχε απομείνει από το set,μου τα έδωσαν (τις δύο ραφιέρες δηλαδή και τη ντουλάπα).Το τρίτο και το τέταρτο τα έχω εξίσου από Geobra!!!Το τρίτο έχει και τιμή!!Και λογικά θα ήταν ακριβό,γιατί εγώ το είχα πάρει από Geobra γύρω στις 2.800 δρχ πιο μετά,το 93-94.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα δυο πρωτα και το τελευταίο τα είχα :D

Xm.... σκεφτομαι σοβαρά να ξεκινήσω πάλι να μαζεύω τα playmospace
 
Kambia είπε:
Τα δυο πρωτα και το τελευταίο τα είχα :D
Xm.... σκεφτομαι σοβαρά να ξεκινήσω πάλι να μαζεύω τα playmospace
Πολύ καλή σκέψη γιατί είναι μια σειρά που δεν "περπάτησε" ιδιαιτέρως και μέχρι στιγμής δεν την έχω δει στα χέρια κάποιου συλλέκτη ολοκληρωμένη.
 
Αν ήμουν fan του διαστήματος και λίγα χρόνια μεγαλύτερος,λογικά θα την είχα ολοκληρωμένη!Γενικά προτιμούσα να ολοκληρώσω κάθε σειρά παρά να έχω ανακατωμένα από άλλες σειρές (και προτιμούσα μεγάλα sets και λίγα,παρά μικρά και πολλά),έτσι έχω όλη τη ροζ σειρά με κάποιες ελλείψεις (1990-1998) (μου λείπουν κοσμηματοπωλείο,καπελάδικο+παιδικό πάρτυ),όπως επίσης και σχεδόν όλα από Lyra δεύτερης γενιάς (εκτός από περιπολικό και fort union),και παιδική χαρά.Τώρα τα άλλα είναι το πειρατικό καράβι του 1990 και μια φάρμα,και όλα τα άλλα μικροπράγματα (νοσοκομείο,χειρουργείο και αυτοκίνητα δεν τα θεωρώ μεγάλα sets).Από διάστημα έχω μόνο μερικούς αστροναύτες και ρομποτάκι.Ένας γνωστός μου έχει αρκετά από διάστημα (2 διαστημόπλοια+το διαστημικό σταθμό+αστροναύτες κόκκινους,κίτρινους,άσπρους+ρομποτάκι)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είχα το διαστημόπλοιο και το διαστημικό σταθμό, αλλά καταλήξαν στον ξαδερφό μου στο Βέλγιο όταν πια μεγάλωσα. Είναι αυτή η περίοδος της εφηβείας που θέλουμε να μεγαλώσουμε και ξεχνάμε να παίξουμε. Είχα και ένα πορτοκαλί τρέιλερ από εργάτες οικοδομών ή ανάλογο - μάλλον στο ξαδερφάκι μου κι αυτά.

Ευτυχώς έχω κρατήσει πολλά στο πατάρι, σε ένα μπαουλάκι (χωρίς τα κουτιά όμως):

- μια τράπεζα μπλε

- ένα σταύλο

- και πολλά playmobil από σετ της Δύσης (Ινδιάνοι και Καουμπόιδες), του Μεσαίωνα (αυτό με το κανόνι) και των πειρατών.
 
Θυμάμε όταν είχα πετύχει το πρώτο αστροναύτη με σπαστά χέρια νευρίασα .Σκέφτηκα πως οι αστροναύτες πρέπει να φοράνε γάντια και να μην είναι με γυμνά χέρια στο διάστημα .
 
Πίσω
Μπλουζα