[LYRA] Playmobil

Καλωςορισες,τα greeklish δεν επιτρεπονται σε αυτο το φορουμ οσο για την Lyra ειναι η Ελληνικη εταιρια που κατασκευαζε η διενεμε τα παιχνιδια,ενα απο τα δυο δεν γνωριζω επακριβως.
 
Aardvark είπε:
Καλωςορισες,τα greeklish δεν επιτρεπονται σε αυτο το φορουμ οσο για την Lyra ειναι η Ελληνικη εταιρια που κατασκευαζε η διενεμε τα παιχνιδια,ενα απο τα δυο δεν γνωριζω επακριβως.
Η Lyra πιθανότατα διένεμε τα playmobil που έρχονταν από το εξωτερικό,αλλά κατασκεύαζε και δικά της,τα οποία κυκλοφόρησαν μόνο στην Ελλάδα.
 
Ευχαριστούμε πολύ!!!!!!Σιγά σιγά θα βρεθούν photos με όλα τα sets Lyra!
 
Εδώ και καιρό παρακολουθώ το site αλλά δεν μπορώ να πώ οτι είχα και ιδιαίτερα ενεργή συμμετοχή...Όμως δυστυχώς ή μάλλον ευτυχώς με κολλήσατε και εμένα με το μικρόβιο του συλλέκτη(πάντα είχα την προδιάθεση αλλά το τελευταίο εξάμηνο επιδεινώθηκε)...

Στο θέμα μας όμως..Πριν λίγες μέρες περνώντας από ένα παλιό παιχνιδάδικο πήρε το μάτι μου κάτι κουτάκια με playmobil της lyra και μου ήρθε στο μυαλό εικόνες από δώρα που μου έκαναν οι δικοί μου...Την επόμενη μέρα, πρωί πρωί, παίρνω κολλητό και πάμε να τα δούμε. Τελικά ο πωλητής είχε πέντε σετάκια τα οποία φυσικά τα πήρα όλα χωρίς δεύτερη σκέψη(περιττό να πώ οτι όλοι μέσα στο μαγαζί μας κοίταζαν λες και ήμασταν ούφο :eek: ).. Τα σετάκια λοιπόν ήταν τα εξής:

Από ότι κατάλαβα πρέπει να είναι από την δεύτερη περίοδο της lyra μιας και γράφουν 1978..

Κάποια στιγμή πρέπει, αν θέλετε, να ανεβάσω και φωτό απο τα παλία playmobil μου.. αν και ειναι λίγο διαλυμένα από την πολυκαιρία και την πολυχρησία....

Πάντως ρε ... όσα χρόνια και να περάσουν η χαρά όταν τα αγόρασα έμεινε η ίδια με αυτή που είχα όταν μου τα φέρνανε δώρο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τέλεια είναι!Τα έχω αυτά στις photos!Μπράβο που κρατάς τα κουτιά!Μήπως έχεις και ολόκληρο κατάλογο βιβλιαράκι με τα Lyra πρώτης γενιάς?

ps : τι τιμές τα πήρες?Εγώ τα μικρά κουτάκια σαν το μικρότερο+το κουβαδάκι,τα έπαιρνα 300 δρχ το καθένα,το μεσαίο με τους εργάτες γύρω στα 700 δρχ,και αυτά με τα αυτοκίνητα γύρω στις 1500-2000 δρχ...τα πιο μεγάλα όπως Saloon και τροχόσπιτα πήγαιναν 5.000 δρχ.Το Fort Union πρέπει να κόστιζε 9.000 δρχ αλλά ήταν από τα λίγα της Lyra δεύτερης γενιάς που δεν είχα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να σαι καλά σε ευχαριστώ πολύ.!!

Δυστυχώς φίλε μου από καταλόγους μόνο τους μικρούς που έχουν τα σετ μέσα μιας παλιά πέταγα τα πάντα..!(Αυτά ειναι τα π΄ρωτα κομμάτια που μαζεύω για συλλογή)

Λοιπόν τα μικρά και το κουβαδάκι τα πήρα στα 5 ευρώ έκαστο και τα μεγάλα(αμάξια) στα 10 ..Σχετικά φθηνά νομίζω μιας και ο πωλητής ήθελε να τα ξεφορτωθεί..

Το Fort Union το είχα, βασικά το έχω ακόμα αλλά λίγο διαλυμένο όπως και τα άλλα(κάστρο, πειρατές. κ.α).
 
Εντάξει,μια χαρά τιμές είναι αν σκεφτείς μόνο και μόνο ότι είναι συλλεκτικά!Τη σειρά που βλέπεις στους μικρούς καταλόγους την έχω όλη (εκτός fort union+περιπολικό) με μερικές ελλείψεις και τα περισσότερα είναι στο πατάρι!Οι φιγούρες σου και τα εξαρτήματα έχουν μεγάλη διαφορά σε χρώμα και σχήμα από αυτά που δείχνει έξω το κουτί?
 
tanan είπε:
Στο θέμα μας όμως..Πριν λίγες μέρες περνώντας από ένα παλιό παιχνιδάδικο πήρε το μάτι μου κάτι κουτάκια με playmobil της lyra και μου ήρθε στο μυαλό εικόνες από δώρα που μου έκαναν οι δικοί μου...Την επόμενη μέρα, πρωί πρωί, παίρνω κολλητό και πάμε να τα δούμε. Τελικά ο πωλητής είχε πέντε σετάκια τα οποία φυσικά τα πήρα όλα χωρίς δεύτερη σκέψη(περιττό να πώ οτι όλοι μέσα στο μαγαζί μας κοίταζαν λες και ήμασταν ούφο :eek: ).. Τα σετάκια λοιπόν ήταν τα εξής:

Από ότι κατάλαβα πρέπει να είναι από την δεύτερη περίοδο της lyra μιας και γράφουν 1978..
Ειναι πολυ ομορφα tanan! Με γεια σου! :) Μην ανησυχεις αν σας κοιταζανε σαν να εισαστα ουφο, θα λες οτι τα παιρνεις για το ανηψακι σου, οπως λεω εγω για τις Μπαρμπι.
 
Αυτό σκέφτηκα και εγώ αλλά και παραπάνω να είχε πάλι θα τα έπαιρνα...Μπράβο πρέπει να έχεις αφιερώσει αρκετό χρόνο στην συλλογή σου απο οτι καταλαβαίνω!!

Κοίτα απο διαφορές έχει το κουβαδάκι μια διαφορά στο χρώμα των σπαθιών(στην φώτο είναι χρυσό ενω μέσα ασημένιο) και στο πυροσβεστικό στο κουτί δείχνει το κράνος κίτρινο ενώ μέσα είναι χρυσό(βασικά ειναι κόκκινο αλλά βαμμένο απο πάνω χρυσό). Το περιπολικό είναι ακριβώς όπως το δείχνει, ενώ τέλος τα άλλα δύο δεν τα έχω ανοίξει καν για να μην τα χαλάσω...

Κάποια άλλη διαφορά δεν παρατήρησα...

Α!!! Τελικά δέν έχω το fort union αλλά το επόμενο(λογικά) γιατι έχει και ένα σπιτάκι μέσα του διοικητή..

Σε ευχαριστώ πολύ Αναστασία... Βασικά είπα οτι είναι για το μικρό μου αδερφό αλλά μάλλον δεν με πολυπίστεψαν μιας και είχα το πρόσωπο του λιγούρη όταν τα αγόραζα:dribble::dribble: !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν υποψιαστω οτι εχω την ιδια μουρη οταν αγοραζω τις κουκλες και δεν με πιστευουν, και τα λεω τσαμπα τοσα χρονια για αυτο το δολιο το ανηψακι που δεν εχω...αστα να πανε... :xm:

Μια αλλη λυση ειναι να τους βαζεις να στα τυλιγουν και δωρο. Ε τι δεν μπορει...θα το πιστεψουν στο τελος. :cool:
 
Η συσκευασία κοστίζει 2-3 ? σε πολλά μαγαζιά.Κι αν πάρει και 5 κουτιά!
 
Πολύ καλή αγορά tanan ;) . Τέτοιες ευκαιρίες δεν πρέπει να πηγαίνουν χαμένες.

BTW γνωστή αλυσίδα fastfood με το παιδικό γεύμα δίνει playmobil.

Έχει 4 φιγούρες ιπποτών και 4 φιγούρες απο τον γάμο
 
Η ξαδέρφη μου πήρε αυτά τα 2 sets από ένα μαγαζί-ψιλικατζίδικο στον Πύργο

[edit] Dead pics [edit]

Δεν είχε άλλα τέτοια,μάλλον αυτά θα είχαν ξεμείνει.Οι photos που βάζω είναι από το ebay.Τα δικά της είχαν διαφορετικά χρώματα μέσα,ενώ τα χαρακτηριστικά του προσώπου ξέβαφαν,και τα μαλλιά ήταν πολύ σκληρά.4? πήρε το κάθε set.

Kambia είπε:
Πολύ καλή αγορά tanan ;) . Τέτοιες ευκαιρίες δεν πρέπει να πηγαίνουν χαμένες.
BTW γνωστή αλυσίδα fastfood με το παιδικό γεύμα δίνει playmobil.

Έχει 4 φιγούρες ιπποτών και 4 φιγούρες απο τον γάμο

Ναι,ξέρω ποια αλυσίδα,η γνωστότερη,που έδινε και πέρισυ και πρόπερσι!Είναι τέλειες,ειδικά οι φιγούρες του γάμου.Νομίζω δεν είναι από το γάμο της νεοκλασικής σειράς όμως,αλλά από το set του παλατιού.Παλιότερα είχε βάλει γοργόνα,με τον πατέρα της τον βασιλιά των θαλασσών και βασίλισσες-πριγκήπισσες-βασιλιάδες-υπηρέτριες,από το παλάτι
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πως μου ξέφυγαν εμένα αυτά στον Πύργο...;

Μα... νόμιζα ότι τα είχα μαζέψει όλα....!!!!!
 
Σου απάντησα στο pm...τυχαία το βρήκε το μαγαζί και πιο τυχαία τα είδε!Ίσως στα ψιλικατζίδικα και σε μικρές αποθήκες να είναι πιο εύκολο να βρεις!Έχεις βρει κι άλλα παλιά sets στον Πύργο?Σε τι μαγαζιά κυρίως και σε τι τιμές?Εμένα θα με ενδιέφεραν Lyra πρώτης γενιάς ή Geobra εποχής 85-90.
 
Ένα ακόμα σπάνιο set!!!!!!Είναι το 3L95...δεν φαίνεται,γιατί έχουν βάλει αυτοκόλλητο την τιμή!

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κάτι πάει να γίνει σε αυτό το site

http://www.toymuseum.gr/playmobil-sf-2.htm

Παλιά δεν το έβγαζε!!!!!!Τα sets που έχει ως τώρα είναι τα γνωστά,μερικά από lyra πρώτης και δεύτερης γενιάς,αλλά από ότι φαίνεται θα μπουν κι άλλα!

Επίσης βρήκα αυτή τη photo

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το νοσοκομείο,με τη φίρμα της Lyra

fetch


και από πίσω

fetch


από το ebay τις βρήκα τις photos!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα