[LYRA] Playmobil

Το σχολείο είχε κυκλοφορήσει από τη Lyra με κωδικό 3L14

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ένα από τα αντικείμενα που τα κρατάω σαν "θησαυρό" στην συλλογή μου είναι και ο "πολυπόθητος" κατάλογος της LYRA πρώτης γενιάς.

Έτσι λοιπόν, proudly present

fetch


fetch


Μήπως θέλετε και της δεύτερης;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πωπω με ταξιδεψες τωρα... ειναι σαν να το κραταω στα χερια. Το οτι τα λιγουρευομαι ακομη το ιδιο αυτα που δεν εχω, με καθησυχαζει πως δεν εχω καταντησει ενας βαρετος ενηλικος...

Παντως τα της πρωτης γεννιας μεσα στην απλοτητα τους ποσο ομορφα ειναι ε?
 
Μπράβο Playmolover για τον κατάλογο...κάθε set είχε τον ίδιο κατάλογο,δεν άλλαζαν με τα χρόνια?

Όταν λες δεύτερης γενιάς,εννοείς τα Lyra τα ελαττωματικά?

Σε κάποιον κατάλογο που έχεις,υπάρχουν κωδικοί πχ 3L45...δηλαδή με δεύτερο γράμμα το L?
 
Στα Lyra πρώτης γενιάς υπήρχαν και οι μικρότεροι κατάλογοι.Πρέπει να ήταν 2 ή 3, πιθανόν αναλόγα με το θέμα του κουτιού να είχε και τον αντίστοιχο μέσα.Σε μια παρουσίαση των περιεχομένων ενός ή δύο σετ του χρήστη Kambia είχαμε δει έναν.Δεν ξέρω αν η αρίθμηση στα δεξία αντιστιχούσε σε αριθμό καταλόγου ή σε νεότερη έκδοση.
 
Η πορτοκαλί τσάπα της πρώτης σειράς είναι ότι καλύτερο είχα δεί στα 5 μου χρόνια. Τι κρίμα που η τιμή της δεν μου επέτρεψε ποτέ να την πάρω σαν δώρο... :(
 
Παιδιά καλημέρα,

Ήθελα να σας ρωτήσω, εκτος από ebay που αλλου μπορώ να βρω playmobil λύρα πρώτης γενιάς?
 
Jake9 σε κανένα παιχνιδάδικο αλλά μετά από πολύ ψάξιμο. Κοιτα κυρίως σε παλιά μαγαζιά
 
Τα playmobil πότε ήρθαν στην Ελλάδα?Όλα τα sets από το 1974 και μετά κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα,μέχρι το κλείσιμο της Lyra?

Η δεύτερη γενιά Lyra είναι 80-90 ή τα ελαττωματικά?

Και κάτι άλλο.Στα κουτιά με τα ελαττωματικά λέει ότι το προιόν κατασκευάστηκε το 1978.Είναι δυνατόν?Εγώ αυτά τα θυμάμαι να κυκλοφορούν από το 92 και μετά,και κυρίως σε ψιλικατζίδικα ή μικρά παιχνιδάδικα (όχι σε ΜΙΝΙΟΝ κλπ).Μάλιστα και το κυλικείο του νοσοκομείου που είχα μείνει λίγο καιρό είχε τέτοια ελαττωματικά (και είχα πάρει 30 κουτάκια μέσα σε ένα μήνα)
 
Kambia είπε:
Jake9 σε κανένα παιχνιδάδικο αλλά μετά από πολύ ψάξιμο. Κοιτα κυρίως σε παλιά μαγαζιά

Σ'ευχαριστώ πολύ!

προς mods: ΔΕΝ ΖΗΤΑΩ LINKS ΓΙΑ ΤΑΙΝΙΕΣ η playmobil !

:cool: #)
 
Ορίστε και ο κατάλογος της 2ης γενιάς.

fetch


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μάλιστα...αλλιώς τον θυμάμαι τον κατάλογο της δεύτερης γενιάς,το 91-92 πχ έλειπαν κάποια sets όπως τα 6 πρώτα πάνω αριστερά,και αυτό που βρίσκεται δίπλα από το fort union...και ο αστροναύτης πρέπει να έλειπε!Και σίγουρα είχαν προστεθεί sets όπως κλόουν,και 2 sets με ιππότες με μουστάκι.Γιατί θυμάμαι ότι τα είχα συμπληρώσει τα περισσότερα και μου έλειπαν το Fort Union,το πράσινο όχημα της αστυνομίας,και το πυροσβεστικό!

Αλλά τα άλλα Lyra με δεύτερο γράμμα το L,πχ 3L16 ,4L48 κλπ σαν αυτά που έχω ποστάρει στις πίσω σελίδες,δεν υπήρχαν σε κανέναν κατάλογο?

Και απορία!Tα Lyra δεύτερης γενιάς πότε κατασκευάστηκαν?Γιατί στο κουτί τους νομίζω πως λέει ότι είναι προϊόν του 1978.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
thebest20 είπε:
Αλλά τα άλλα Lyra με δεύτερο γράμμα το L,πχ 3L16 ,4L48 κλπ σαν αυτά που έχω ποστάρει στις πίσω σελίδες,δεν υπήρχαν σε κανέναν κατάλογο?

Και απορία!Tα Lyra δεύτερης γενιάς πότε κατασκευάστηκαν?Γιατί στο κουτί τους νομίζω πως λέει ότι είναι προϊόν του 1978.

Αν κοιτάξεις καλά στον κατάλογο της πρώτης γενιάς, είναι λίγος μικρός βέβαια, θα δεις ότι πολλά από τα σετ έχουν κωδικούς L. Σε ότι αφορά στην ημερομηνία που είπες όλα τα κουτιά 77-78 γράφουν πάνω. Ακόμα και τα τελευταία - τελευταία που έχω της LYRA.
 
Μήπως μπορείς να απομονώσεις από τον κατάλογο της πρώτης γενιάς τα sets με κωδικό L,ώστε να τα δω καλύτερα?Με το πρόγραμμα της ζωγραφικής γίνεται!Είναι τόσο μικρός ο κατάλογος,ή τον μίκρυνες για να μην αργεί να φορτώσει?

Επειδή τώρα που τον παρατηρώ καλύτερα,μερικά sets δεν τα έχω δει ποτέ!
 
Το προβλημά ξεκινά από την αρχή που τον σκανάρισα σε πολύ χαμηλή ανάλυση. Όταν ξαναπάω στο πατρικό μου μάλλον θα τον ξανασκανάρω σε μεγαλύτερη. Τώρα μάλλον θα παραμορφώνει αν τον πειράξω. Οπότε υπομονή λίγες μέρες.

(Κλίκαρες από πάνω για να μεγαλώσει λίγο ;) ;
 
Ναι κλίκαρα!Και φαίνονται ελάχιστα!Οκ θα περιμένω!

ps: Υπήρχαν και άλλοι κατάλογοι σε sets της πρώτης γενιάς?
 
Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος αλλά θυμάμαι κάτι πολλά αχνά από την εποχή που ήμουν 7-8 χρονών και προσπαθώ να ανακαλύψω αν ήταν αληθινή ανάμνηση ή όνειρο...
 
Εμένα μου είχαν φέρει το 92 έναν κατάλογο Lyra σε μορφή περιοδικού όπως ήταν και οι μετέπειτα κατάλογοι που δίνονταν δωρεάν στα καταστήματα παιχνιδιών.Αυτός ο κατάλογος είχε sets Lyra που δεν τα είχα ξαναδεί μέχρι τότε (μέχρι τότε έπαιρνα συνήθως ροζ σειρά & Lyra δεύτερης γενιάς).Πάντως εκείνος ο κατάλογος περιείχε και το set που μου είχαν φέρει μαζί (τη μαμά,με τα μωρά με την κούνια+το πάρκο αλλά είχε και έναν άντρα και αγοράκι με αλογάκι-παιχνίδι).Λέω μήπως εκείνος ο κατάλογος που είχα,περιείχε και sets Lyra με L στον κωδικό.Αυτό που θυμάμαι από εκείνο τον κατάλογο ήταν ότι είχε κάτι κάστρα,μεσαιωνικά σπίτια,αλλά και μερικά sets από σχολείο και δασκάλα με παιδιά,σχολικό λεωφορείο κλπ!Δυστυχώς τους πέταξα πριν 5 χρόνια τους καταλόγους!
 
Θα ριξω μια ματια απο Δευτερα μηπως βρω καποιον καταλογο του '92.

Δεν ηξερα οτι εβγαζε ακομη η Lyra το '92.
 
Πίσω
Μπλουζα