[LYRA] Playmobil

Έλα ρε!!! Τι είναι αυτό πάλι!!! Ούτε καν το θυμόμουν ότι είχε υπάρξει... Ιστορικό απόκτημα και κειμήλιο. Τα συγχαρητήριά μου!!!
 
Spybil είπε:
Έλα ρε!!! Τι είναι αυτό πάλι!!! Ούτε καν το θυμόμουν ότι είχε υπάρξει... Ιστορικό απόκτημα και κειμήλιο. Τα συγχαρητήριά μου!!!
Γιατι νομιζεις οτι το ηξερα εγω Σπυρακο? :eek:

Ενα κατιτις το επαθα μολις το ειδα...:burn:

Τυχαια το βρηκα στο σερφαρισμα πανω... :)
 
Υπάρχουν πολλά μπρελόκ στο ebay.Ήταν κυρίως για promotion,και κάποια τα έδινε και η Ολυμπιακή,όταν ταξίδευαν οικογένειες με μικρά παιδιά.
 
Playmofreak μας έχεις freak-άρει με αυτά που ανέβασες :p Ωραίος!!! Τελικά μάθαμε πόσα set πρώτης γενιάς Lyra είχαν κυκλοφορήσει? Συνέχεια βλέπω καινούριους κωδικούς :eek:
 
έεχονται Χριστούγεννα σε λίγο and1...κατσε να δείς τι θα μου φέρει ο Αγιος Βασιλης φέτος......χαχαχαχα
 
playmofreak είπε:
έεχονται Χριστούγεννα σε λίγο and1...κατσε να δείς τι θα μου φέρει ο Αγιος Βασιλης φέτος......χαχαχαχα
Του έστειλες την λίστα σου? Κόλλα αναφοράς Α4 να φανταστώ :p
 
Α3 επι δύο.κατσε και θα δεις τι γέλια θα πέσουν
 
Γνωρίζετε ποιο σετάκι είναι αυτό?Υποθέτω ότι είναι κάποιο με L.

lyrapl.jpg

Βέβαια η LYRA έχει κυκλοφορήσει πολλά παρόμοια
 
Ok,δεν το είχα δει σε LYRA ποτέ αυτό.Ξεκίνησα πάλι αναζήτηση για τ 5 σετάκια που ψάχνω photos 3L29, 3L37,3L68 (αυτά τα 2 τα θέλω σε καλή ποιότητα εικόνας), και από LYRA NEW 5002 και 5008.

Πάντως επειδή είχα μια συζήτηση με ένα γνωστό μου,μου είπε ότι ένα μέρος του εργοστασίου της LYRA συνέχισε να λειτουργεί από το 1988 ως το 1996 υπό νέα διεύθυνση,όπου δημιουργήθηκαν τα LYRA NEW.Αυτό δεν ξέρω αν είναι εξακριβωμένο,πάντως μου είπε ότι μέχρι το 1992 λειτουργούσε τμήμα που ένωνε τα κομμάτια που είχαν απομείνει στο εργοστάσιο,όπως και το τμήμα όπου σχεδιάζονταν τα κουτιά,με βάση τα sets που επρόκειτο να φτιάξουν,τμήμα που τα συσκεύαζε όπως επίσης και τμήμα διανομής.Για τα επόμενα 4 χρόνια 1992-1996 λειτουργούσε μόνο το τμήμα που τα συσκεύαζε και αυτό που έκανε τη διανομή στα καταστήματα.Μάλιστα τα κουβαδάκια αλλά και κάποια extra sets όπως το (8006,8008 κλπ) ήταν μία εναλλακτική για να ανακάμψει λίγο το προϊόν,κάτι που όμως που δεν είχε μεγάλη απήχηση,τη στιγμή που παράλληλα στην αγορά κυκλοφορούσαν τα Geobra.Από αυτούς τους extra κωδικούς κυκλοφόρησαν ελάχιστα "κομμάτια" σε όλη την Ελλάδα,μπορεί και λιγότερα από 100 κομμάτια για κάθε κωδικό,γι'αυτό και είναι δυσεύρετα.
 
thebest20 είπε:
Ok,δεν το είχα δει σε LYRA ποτέ αυτό.Ξεκίνησα πάλι αναζήτηση για τ 5 σετάκια που ψάχνω photos 3L29, 3L37,3L68 (αυτά τα 2 τα θέλω σε καλή ποιότητα εικόνας), και από LYRA NEW 5002 και 5008.
Πάντως επειδή είχα μια συζήτηση με ένα γνωστό μου,μου είπε ότι ένα μέρος του εργοστασίου της LYRA συνέχισε να λειτουργεί από το 1988 ως το 1996 υπό νέα διεύθυνση,όπου δημιουργήθηκαν τα LYRA NEW.Αυτό δεν ξέρω αν είναι εξακριβωμένο,πάντως μου είπε ότι μέχρι το 1992 λειτουργούσε τμήμα που ένωνε τα κομμάτια που είχαν απομείνει στο εργοστάσιο,όπως και το τμήμα όπου σχεδιάζονταν τα κουτιά,με βάση τα sets που επρόκειτο να φτιάξουν,τμήμα που τα συσκεύαζε όπως επίσης και τμήμα διανομής.Για τα επόμενα 4 χρόνια 1992-1996 λειτουργούσε μόνο το τμήμα που τα συσκεύαζε και αυτό που έκανε τη διανομή στα καταστήματα.Μάλιστα τα κουβαδάκια αλλά και κάποια extra sets όπως το (8006,8008 κλπ) ήταν μία εναλλακτική για να ανακάμψει λίγο το προϊόν,κάτι που όμως που δεν είχε μεγάλη απήχηση,τη στιγμή που παράλληλα στην αγορά κυκλοφορούσαν τα Geobra.Από αυτούς τους extra κωδικούς κυκλοφόρησαν ελάχιστα "κομμάτια" σε όλη την Ελλάδα,μπορεί και λιγότερα από 100 κομμάτια για κάθε κωδικό,γι'αυτό και είναι δυσεύρετα.
Πολύ πιθανό να συνέβει αυτό που λες διότι Lyra New έβρισκες σε πολλά μαγαζιά κ αποθήκες μέχρι κ το '96 κ σε αρκετή ποσότητα. Μου φαίνεται περιέργο να υπήρχε τόσο stock απο τα 80ς
 
Πάντως πρέπει να ισχύει,γιατί σύμφωνα με τη wikipedia:

Τα Playmobil άρχισαν να πουλιούνται παγκοσμίως το 1975. Η Ελληνική εταιρία παιχνιδιών Lyra πήρε το 1976 τα δικαιώματα για την αποκλειστική κατασκευή και εκμετάλλευση για την Ελλάδα των Playmobil, παρήγαγε και αποκλειστικά δική της σειρά με το χαρακτηριστικό ' NEW'. Tο 1996 η Lyra σταμάτησε την παραγωγή των Playmobil.

http://el.wikipedia.org/wiki/Playmobil
 
όντως LYRA new βρίσκεις ακόμα και σήμερα σε κάποια παλιά παιχνιδάδικα.
 
Εμένα μου ειχε στείλει πριν καιρο παντως μηνύμα ενας συλλέκτης απο γερμάνια και με ρωτησε αν εχω δει ποτε MIB (men in black) LYRA playmobil. Περα απο την τρελη πώρωση των Γερμανων με τα Playmobil νομιζω εχουν ακομα μεγαλύτερο ενδιαφέρον για τα Ελληνικα...υπαρχει όντως αυτη η σειρα που μου ειπε ? To MIB einai ταινα του 97 !
 
DimitrisK είπε:
υπαρχει όντως αυτη η σειρα που μου ειπε ? To MIB einai ταινα του 97 !
Τι να σου πω, δεν έχω δει καμιά τέτοια σειρά κ μάλιστα απο την Lyra.
 
Μάλλον σε κορόιδεψε,ή δεν κατάλαβες καλά.Το MIB δεν σημαίνει εδώ Men In Black αλλά για κάποιο λόγο έτσι λέγονται τα παλιά sets,είναι ορολογία που δεν ξέρω ακριβώς σημαίνει.Πχ κοίτα εδώ στο ebay τα περισσότερα λέγονται MIB

http://www.ebay.com/sch/sis.html?_kw=PLAYMOBIL+LYRA+GREEK+VINTAGE+PLAYMO+SPACE+ROBOT+MIB

Πάντως έχω την εντύπωση (αν θυμάμαι καλά κάπου το είδα διαβάσει) ότι το I και το B σημαίνουν,in box,δηλαδή έχει να κάνει με όσα είναι στο original κουτί τους.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπον εχουμε και λεμε....

MISB = Mint In Sealed Box or NRFB = Never Removed From Box

The package was never opened,and is, for example,

still shrink wrapped or sealed with the original adhesive tape.

MIMB = Mint In Mint Box

Both the item and opened box are in a perfect condition.

All parts are included.

MIB = Mint In Box

The object is in perfect condition with the box.All accessories are

included.There is no information on the condition of the package and it may be defective.

LOOSE

The item is loose and in a perfect condition but is missing the box.All parts are included.

Ελπιζω να βοηθησα. :stayros
 
stayros είπε:
Λοιπον εχουμε και λεμε....
MISB = Mint In Sealed Box or NRFB = Never Removed From Box

The package was never opened,and is, for example,

still shrink wrapped or sealed with the original adhesive tape.

MIMB = Mint In Mint Box

Both the item and opened box are in a perfect condition.

All parts are included.

MIB = Mint In Box

The object is in perfect condition with the box.All accessories are

included.There is no information on the condition of the package and it may be defective.

LOOSE

The item is loose and in a perfect condition but is missing the box.All parts are included.

Ελπιζω να βοηθησα. :stayros
Απλά :worship:
 
Ευχαριστώ για της πληροφορίες :D

Σειρα Men in Black των Playmobil 2 εχω δει σε κάποιες φωτογραφίες. Απλα δεν πιστευω οτι ηταν δυνατο να ειχε βγει απο Lyra λογο χρονολογιας!

Ισως να ειχε μπερδευτεί το παιδί που μου το ρώτησε. Πάντως ζήτησε MIB, MIB...δηλ...Men In Black Mint In Box :p lol

http://www.ebay.com/itm/Playmobil-2-Men-in-Black-Figures-/221298505372?pt=UK_Toys_Creative_Educational_RL&hash=item33866b369c
 
Πίσω
Μπλουζα