[LYRA] Playmobil

Σύμφωνα με γνωστό μου playmofan οι κωδικοί με 1L,2L,4L,5L,6L,7L,8L που έχω συγκεντρώσει,είναι ολοκληρωμένοι,δεν λείπει κάτι.Aπό τα 3L μου είπε ότι λείπουν μερικοί,όχι όμως πολλοί ,μου είπε ότι 3L03 και 3L04 είναι κάποια κουβαδάκια,το ένα με εργάτες και το άλλο με ιππότες (ή ινδιάνους), 3L29 είναι 2 κλόουν, 3L37 διάστημα playmospace με πατέντα της LYRA , 3L61 δωμάτιο μωρού με κούνια,πάρκο οικογένεια και 2 μωρά, 3L65 κουζίνα,τραπέζι,και οικογένεια,3L67 κόκκινος καναπές,κόκκινη πολυθρόνα (ανοιγόμενα) με τηλεόραση,λάμπα,οικογένεια 3L68 άραβας με άλογο.Από LYRA NEW τα 5002 και 5008 είναι ινδιάνοι,και δεν νομίζει ότι λείπει κάτι άλλο.

Tο 3L37 με το κουτί,σε μικρή photo από ένα video του youtube

Untitled.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεκα κωδικοι μονο για αναγνωριση? :eek:

Σαν λιγοι μου φαινονται... :xm: .... :wait2:
 
Στο αρχείο μου πάντως έχω γύρω στους :

100 κωδικούς LYRA NEW (ότι είχε το καταλογάκι + extras),από όπου λείπει το 5008 (και το 5002 το έχω σε χάλια ανάλυση)

23 κωδικούς που περιέχουν L (όχι με 3L, δηλαδή 1L,2L,4L,5L,6L,7L,8L) και όντως από αυτή την κατηγορία δεν υπήρχαν άλλοι,μου το είχε επιβεβαιώσει και παλιά ένας άλλος γνωστός.

59 κωδικούς με 3L από τους οποίους λείπουν αυτοί που ανέφερα στο προηγούμενο post μου και ίσως δεν γνωρίζουμε αν λείπουν κι άλλοι.Και δεν νομίζω να ήταν 100 κωδικοί,από 3L00-3L99,εξάλλου καμία σειρά πχ 3100-3200 δεν έχει συμπληρώσει όλα τα νούμερά της.

Να σημειώσω εδώ ότι τα 3L τα βάζω ξεχωριστά από τα υπόλοιπα L γιατί ήταν η τελευταία καλή προσπάθεια της LYRA σε θέμα ποιότητας.Τα υπόλοιπα L βαδίζουν στα πρότυπα της LYRA NEW (ελαττωματικοί κωδικοί,διαφορά στα χρώματα) και κατασκευάστηκαν σχεδόν ταυτόχρονα με τα NEW.

Ένας μεγάλος κατάλογος LYRA που είχα μικρός,περιείχε αρκετά από τα sets με L.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βλεπεις και αυτες οι πληροφοριες πια....με το σταγονομετρο!!!! :animangry:

Ας ελπισουμε καποια στιγμη να τα βρουμε ολα και να εχουμε μια ολοκληρωμενη εικονα. :)
 
Playmobil LYRA 3550!!!!

attachment.php


attachment.php


πηγη




Λιποθυμειστε ελευθερα....:biglaugh:
 
Μόνο η συγκεκριμένη συσκευασία έχει πάνω το λογότυπο της Lyra?
 
and1 είπε:
Μόνο η συγκεκριμένη συσκευασία έχει πάνω το λογότυπο της Lyra?
Σου μεταφερω τι εγραψε ο τυπος που την ανεβασε... ;)

Hola desde Espaρa a todos los miembros del foro:
Me gustarνa mostraros la referencia favorita de mi colecciσn, El barco pirata que Lyra comercializσ en Grecia.
Το "πεταξα" στο google translator και βγηκε αυτο...


Γεια σας από την Ισπανία προς όλα τα μέλη του forum:


 


Θα ήθελα να σας δείξω την αγαπημένη μου συλλογή αναφοράς, το πειρατικό πλοίο Λύρα κυκλοφορούν στην Ελλάδα.



 
Την έχω αυτή τη photo εδώ και καιρό,είναι το καράβι του 1978,(1980 από τη LYRA)
 
Ώστε έτσι ήταν το κουτί του!!! Ας είναι...αρκεί που έχουμε το περιεχόμενό του :)
 
αγαπημενα playmoretro...κλπ.το συγκεκριμένο 3550 της Lyra ειναι το exclusive.υπαρχει και το απλο 3550. το οποιο εχω φαει τον τόπο να βρώ μια και μοναδική φώτο που έχω στο αρχειο και δεν μπορώ να τη βρώ.Η αληθεια ειναι οτι η Lyra εβγαλέ μόνο το 3550 .δεν ειχε παραχθεί το 3750 που ειναι μεταγενέστερο
 
playmofreak είπε:
το συγκεκριμένο 3550 της Lyra ειναι το exclusive.υπαρχει και το απλο 3550.
Και ποια η διαφορα τους δηλαδη αναμεσα στα δυο? :what:

Γιατι απ'οτι βλεπω στο κουτι της φωτο,οτι εχει το ενα...εχει και το αλλο!
 
3550_v10.jpg αυτός ειναι ο 3550 (v1) .φαντασου τον με το σήμα της Lyra.και συγκρινέ τον με τη φωτό που σχολιάσαμε παραπανω.
 
Ναι ,ωραια...και ξαναρωταω...Ποια η διαφορα τους?

Εχει κατι παραπανω το exclusive απο την κανονικη εκδοση?
 
attachment.php


Εγώ πάλι έχω την version που δείχνει στον κατάλογο αλλά δεν θυμάμαι αν είχε το λογότυπο της Lyra όμως. Υπάρχει περίπτωση να το γράφει κάπου στο καράβι?
 
και σου απανταω.η διαφορα ειναι στην εικόνα.στα αντικείμενα οχι δεν υπαρχει διαφορα.και αν το ψαξεις ακόμα καλύτερα στην εκδοση 3 και 4 το καράβι "κοιταει" προς την αλλη μεριά.η εκδοση 2 έχει μια εικονίτσα με τους πειρατες που περιέχονται απάνω αριστερα

and1 πιθανόν να υπαρχει καποιο λογότυπο της Lyra καπου στην καρίνα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
playmofreak είπε:
και σου απανταω.η διαφορα ειναι στην εικόνα.στα αντικείμενα οχι δεν υπαρχει διαφορα.και αν το ψαξεις ακόμα καλύτερα στην εκδοση 3 και 4 το καράβι "κοιταει" προς την αλλη μεριά.η εκδοση 2 έχει μια εικονίτσα με τους πειρατες που περιέχονται απάνω αριστερα
Αυτη δεν ειναι διαφορα!

Περιμενω κατι πιο ουσιαστικο!

Οπως του τυπου...οτι το exclusive εχει παραπανω φιγουρες απο την κανονικη εκδοση!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μα ρε συ Σταυρο σου απαντησα .τωρα για την ιστορία η σειρά exclusive κυκλοφόρισε μόνο στην Γερμανία .Η Μόνη χώρα που κυκλοφόρισε το πειρατικό καραβι σε exclusive version ειναι η ελληνική αγορα
 
playmofreak είπε:
μα ρε συ Σταυρο σου απαντησα .τωρα για την ιστορία η σειρά exclusive κυκλοφόρισε μόνο στην Γερμανία .Η Μόνη χώρα που κυκλοφόρισε το πειρατικό καραβι σε exclusive version ειναι η ελληνική αγορα
Το οτι εχει διαφορετικη φωτο στο κουτι απο την κανονικη version δεν το κανει exclusive!

Θα ηταν exclusive ΑΝ ειχε κατι παραπανω μεσα στο κουτι απο την κανονικη version!

Απο την στιγμη που εχουν και τα δυο το ιδιο και απαραλλαχτο περιεχομενο δεν τιθεται θεμα exclusive version!
 
Πίσω
Μπλουζα