[LYRA] Playmobil

με τα playmobil είχα περάσει ατέλειωτες ώρες παίζοντας και φτιάχνοντας φανταστικές ιστορίες...
 
Τα playmobil στιγμάτισαν μια γενια ολόκληρη.Και συνεχιζουν να ειναι απο τα αγαπημενα παιχνιδια των μικρών παιδιών
 
Πρέπει να υπάρχουν κι άλλοι κωδικοί με 3L,βέβαια ότι έχουν οι Γερμανοί συλλέκτες το έχω βρει σε photo!!!!
 
Από το μέλος Mark De Boer. 3L48 σπανιότατος κωδικός L, και για πρώτη φορά το 8003 σε κουτί!!!!!

3L48.jpg

8003.jpg
 
Μια ερωτηση..

Εχω δυο ρωμαίους στρατιωτες. Ειμαι σιγουρος οτι εχουν αγοραστει πριν το 1985 (καπου εκει σταματησα να αγοραζω). Ξερει καποιος κανα κωδικο; (δεν ειμαι σιγουρος αν ηταν απο lYRA)
 
Μπορείς να βάλεις καμιά φωτό? Θα βοηθούσε περισσότερο :) .
 
corollagr είπε:
Μια ερωτηση..Εχω δυο ρωμαίους στρατιωτες. Ειμαι σιγουρος οτι εχουν αγοραστει πριν το 1985 (καπου εκει σταματησα να αγοραζω). Ξερει καποιος κανα κωδικο; (δεν ειμαι σιγουρος αν ηταν απο lYRA)
Από LYRA θα είναι,γιατί στην Ελλάδα μόνο η LYRA κυκλοφορούσε playmobil ως το 1989.Δες και κάτω στις πατούσες τους,αν γράφουν LYRA ή Geobra ή αν είναι κενά.
 
μα βρε παιδια ρωμαιοι στρατιωτες δεν κυκλοφορουσαν το 1985...!!!!τρομερα σετ απο τον Mark De Boer!!!!!
 
Aν είναι κενό τι σημαίνει; Μου φαίνεται ότι κάποια από τα παλιά μου Playmobil είναι κενά και κάποια με LYRA..
 
Τα κενά είναι προφανώς τα LYRA NEW.Τα αυθεντικά LYRA είχαν στο ένα πόδι τη λέξη LYRA (κάποια νομίζω είχαν και σηματάκι geobra στο άλλο πόδι)
 
Τα Lyra New δεν είχαν ποτε τυπομα στο ποδαράκι.ολα ηταν σκέτα απο κατω.
 
Playmobil και γενικότερα παιχνίδια Lyra (όπως και el greco) ήταν γεμάτα τα παιχνιδάδικα τουλάχιστον μέχρι το 1993. Μάλιστα θυμάμαι και το 1997 σε ένα μαγαζί που πήρα παιχνίδι Nintendo 64 να είχε ράφια αποκλειστικά με στοκ Lyra και πήρα ένα ακόμα φαντασματάκι.

Μην πω για το 2002-3 που είχα πετύχει υπόγειο με το μισό εργοστάσιο μέσα... ;)
 
Πρώτη φορά βλέπω αυτό τον κωδικό έτσι σε αυτή τη version (photos από ebay)

3138.jpg

3138back.jpg
 
καλημερα σε ολοι την παρέα.το παραπάνω σετ είναι του 1987 της exclusive σειράς που παρήγαγε η εταιρία για της εξαγωγές στην Λιβύη.Οσυγκεκριμένος κωδικός κυκλοφόρησε και στην official έκδοση χωρίς τη γνωστή πειρατική βαρκούλα
 
Unboxing playmobil LYRA

Playmobil by lyra , greek company

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Lyra New! Πάλι καλά που μόνο ο άντρας σου βγήκε με διαφορετικό χρώμα :D
 
Το είχα 2-3 φορές αυτό το σετάκι.Με διαφορετικά χρώματα κάθε φορά οι φιγούρες.Ο άντρας έχει ακριβώς ίδια ρούχα με το φωτογράφο από άλλο set.
 
3L94.jpg

7002.jpg

Από facebook.Το 7002 το βλέπαμε μέχρι στιγμής στον κατάλογο μόνο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
επιτελους τα βρηκα.....

Ο πρώτος μεγάλος κατάλογος της LYRA που κυκλοφόρησε το 1976 με τα πρώτα μεγάλα σετ!!!

(εικόνα απο προσωπικό αρχείο)

fetch?photoid=1018932.jpeg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
  • Like
Reactions: PT8
Πίσω
Μπλουζα