[Mattel & El Greco] Masters of the Universe

Καμια. Προφανως οι ελληνικοι "Κυρίαρχοι" ήταν ελαφρως εμπνευσμένοι απο τους Masters of the Universe, αλλά μόνο στο όνομα.
 
Αν θυμαμαι καλα, οι σεληνανθρωποι ειναι απο καποιο παλαιοτερο toyline της matel, απο καποια βιβλια/κωμιξ.

Πιθανολογο πως ειδανε οι ανθρωποι της el greco το "μαρουλι" που αφηνε η σειρα masters of the universe, και αφομοιωσαν τους σεληνανθρωπους με την σειρα masters of the universe.
 
Oι Κυριαρχοι του συμπαντος ηταν η σειρα που αναφεροταν στο blackstar αν δεν κανω λαθος.
 
Νομιζω η Ελ Γκρεκο ηταν ελληνικη εταιρεια, οποτε βρισκω χλωμο να ασχοληθηκαν με ξενο franchise
 
Rakeesh είπε:
Νομιζω η Ελ Γκρεκο ηταν ελληνικη εταιρεια, οποτε βρισκω χλωμο να ασχοληθηκαν με ξενο franchise
Μα σχεδον ολο με ξενο franchise ασχολουνταν. Aπλα ελληνοποιουσαν διασημα παιχνιδια.
 
Ναι η el greco δεν είχε βγάλει ουσιαστικά ΚΑΝΕΝΑ δικό της παιχνιδι..!! Όλα ήταν από το εξωτερικό, απλα δεν γινόντουσαν εισαγωγές τότε και τα έφτιαχνε η ΕΛ ΓΚΡΕΚΟ ΕΔΏ ΣΤΗΝ εΛΛΆΔΑ..!!!!

Όσο για τουσ κυριαρχους του σύμπαντος , μάλλον έχει συμβεί αυτό που είπε πιο πάνω ο φίλος ROBO ..οτι δηλαδη, χρησιμοποιήσε την επωνυμία ΚΥΡΙΑΡΧΟΙ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ, την μπέρδεψε με την άλλη απωνυμία ΣΕΛΗΝΑΝΘΡΩΠΟΙ, έβαλε άλλες φιγούρες καμία σχεση με skeletor, he-man κλπ και έφτιαξε νέα σειρά παιχνιδιών..!

Όμως έπειδη η ΕΛ ΓΚΡΕΚΟ αποκλείεται από μόνη της να έφτιαξε αυτές τις φιγούρες που έχουν αυτό το κυκλικό κόκκινο πλαστικό στο στήθος το οποίο και πέταγε σπίθες, θυμάται κανένας πως μπορεί να λεγόντουσαν αυτά τα παιχνίδια στο εξωτερικό?????

Θυμάμαι μια φιγούρα που είχα που είχε και ένα κοκκινο τερατάκι σαν διαβολάκι..!!

picture.php
 
Ήταν από τη σειρά Blackstar κάτι σαν spiritual predecessor του He-man. Είχαν κυκλοφορήσει κάτι λίγες φιγούρες των βασικών ηρώων/κακών αλλά μιας και η σειρά δεν πήγε καλά( 13 επεισόδια πάνω κάτω) τη χάσαμε νωρίς. Τώρα το τι έπαιζε τότε με την Εl Greco θα σας γελάσω μιας και είμαι γεννηθείς το 83 και τα συγκεκριμένα παιχνίδια τα είχα 3-4 ετών. :p Το φωτάκι στο κέντρο του στήθους λειτουργεί με μηχανισμό σαν τον αναπτήρα που παράγει σπίθες οπότε δεν ηταν και κάτι τόσο δύσκολο να παραχθεί. ;)

Επίσης η συγκεκριμένη σειρά στην Ελλάδα( τελικά ήταν όντως bootleg οι figures ή η ElGreco είχε άδεια? ) είχε καποιους χρωματισμούς ηρώων off. Τα μαλλιά του Blackstar ήταν ξανθά ενώ στο cartoon είναι ξεκάθαρα μελαχρινός. Δεν είναι τυχαίο πως σε τοπικά πανηγύρια για αρκετά χρόνια έβρισκες τις παραπάνω φιγούρες- πολλές φορές με λάθος κεφάλια, άλλα accessories etc.

ΕDIT:

Να πω ένα τεράστιο ευχαριστώ για την υπενθύμιση των σεληνανθρωπων... Υπέροχα παιχνίδια αν και κάπως ευαίσθητα. Το λάστιχο- μπαλονιού σχεδόν-που είχαν στο πρόσωπο για να αλλάζει η μορφή τους σχεδόν πάντα μου χάλαγε. Μία μικρή τρύπα να είχε και δυστυχώς δεν μπορούσε να τραβηχθεί προς τα μέσα. Όπως και να έχει χαίρομαι πολύ που επιτέλους ανακάλυψα ποια ήταν αυτή η περίεργη σειρά παιχνιδιών :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλά φίλε Grendizer δεν ε΄χω να πώ τίποτα άλλο παρά μόνο ότι ισαι θεός..!!!!! Επιτέλους χάρη σε σένα ανακάλυψα την φιγούρα την οποία περιέγραφα σε παραπάνω μηνυμά μου.... Για δείτε...

fetch


Αυτοί λοιπόν είναι οι blackstar , οι ελληνικοί δηλαδή ΚΥΡΙΑΡΧΟΙ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ καθώς όμως και ΣΕΛΗΝΑΝΘΡΩΠΟΙ....!!!!!!!!!!!

Νόμίζω ότι σιγά σιγάμε όλες τισ πληροφορίες από τον καθένα, λυνουμε ένα παζλ από απορίες για ένα παιχνίδι που απασχόλησε πολλούα από εμάς κάποτε..!!!! Και που πλασαρήστηκε εντελώς διαφορετικά στην Ελλάδα από την el greco...!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με την πρωτη ευκαιρια θα βγαλω φωτογραφιες ολη την συλλογη που εχουμε απο τους Masters of the Universe!!! Αυτην την στιγμη τους συντηρω γιατι τους ξεθαψαμε σε μια αποθηκη σε ενα μικρο χωριο της βορειας Ιταλιας!!! Ειναι απο την δεκαετια του 80 και θελω να τους ποσταρω μαζι με τα ονοματα τους. Προσεχως!!! :)

@Makisime αυτο το τερατακι που ελεγες... μηπως εδω στην Ιταλια να βγηκε και σε λαχανι; Γιατι οταν ειδα την φωτογραφια που ποσταρες μου μοιαζει ιδιο με ενα που εχουμε εδω στην συλλογη μας!!!

Masters of the Univerce: Beastman και EFaces!





beastman.jpg

e-faces.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Masters of the Universe

He Man, σε δυο εκδοχες, ο παλιοτερος ηταν καλυτερης ποιοτητας, ο παλιος ειναι αλλιως... ;)



King Hiss ο οποιος μεταμορφωνεται σε αγριο φιδι βγαζοντας το δερμα του...





ο Rokkon ο οποιος μεταμορφωνεται σε βραχο...





KissHiss02.jpg

rokkon02.jpg

KissHiss01.jpg

heMan.jpg

rokkon01.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Masters of the Universe 02

O Webstore που βγηκε και ως Carnivor στην σειρα Fuerza-T απο την Argentina! Τι μπουταρες ειναι αυτες!!!

Αγριοι ανδρες...

[webstore.jpg

Και τελος ο Sy-Klone που γυριζει γυρω απο την μεση του!

Sy-Klone.jpg

Επισης, HELP!!! Μηπως γνωριζετε ποιοι ειναι οι υπολοιποι 3 ??? Ουτε η μανα τους δεν τους ξερει...

kadray-scorpio.jpg

image_2317.jpg

skyman .jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο τεταρτος (που ειναι ο μονος που εχω) ηταν ο αρχηγος των Κακων και ειχε και ενα κρανος (λαστιχενιο). Αυτος που εχω ειχε και το διαμαντακι που λαμπει στο στηθος.
 
Ευχαριστω Rakeesh! Οταν λες ο αρχηγος των κακων εννοεις παντα απο την σειρα Masters of the universe? Μηπως εχεις την καλοσυνη να ποσταρεις μια φωτο οταν εχεις λιγο χρονο;

Aπο οτι μου λεει εδω ο ιταλος μου, του τον ειχαν χαρισει οταν ηταν μικρος και το τσεκουρι που κραταει στο χερι του δεν ειναι δικο του... εχουμε μπλεξει τα μπουτια μας...!!! Δε λες που δεν του βαλα να κραταει και καμια βουρτσα απο τις Barbie μου? :)
 
Εννοω απο την Ελληνικη σειρα "Κυριαρχοι του Συμπαντος"

Και φωτο να βγαλω δεν οφελει σε κατι γιατι εχω χασει και το οπλο του και το κρανος, οποτε ειναι ιδιος με τη φωτο :)
 
Αναστασια είπε:
Ευχαριστω Rakeesh! Οταν λες ο αρχηγος των κακων εννοεις παντα απο την σειρα Masters of the universe? Μηπως εχεις την καλοσυνη να ποσταρεις μια φωτο οταν εχεις λιγο χρονο; Aπο οτι μου λεει εδω ο ιταλος μου, του τον ειχαν χαρισει οταν ηταν μικρος και το τσεκουρι που κραταει στο χερι του δεν ειναι δικο του... εχουμε μπλεξει τα μπουτια μας...!!! Δε λες που δεν του βαλα να κραταει και καμια βουρτσα απο τις Barbie μου? :)
Στο μποσς στο μπλακσταρ είναι αυτός:

bsoverlordcc.jpg
 
εχει κανενας κατι γιγαντες? tutys και megator..?? τους αγοραζω.!!!!!!!
 
Rakeesh είπε:
Ο τεταρτος (που ειναι ο μονος που εχω) ηταν ο αρχηγος των Κακων και ειχε και ενα κρανος (λαστιχενιο). Αυτος που εχω ειχε και το διαμαντακι που λαμπει στο στηθος.
ο scorpio...αχ κολλημα
 
Οκ πουλαω τον Σκορπιο μονο 600 ευρω τοτε :D
 
ΠΟΠΟ!!! πηγα να δω στο ebay τον Μegator και επαθα...

megator.jpg

Αυτος ειναι ο τελειος συζυγος για την ΒΙΒΙΒΟ μου!!! :D

Υ.Γ. κριμα που χρειαζεται να παρεις δανειο για να τον αγορασεις...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα