[MB - Nilco] Μυστήρια στο Πεκίνο

Γειά σου tzehos! Με τις οδηγίες του παιχνιδιού. Τις υποθέσεις τις έχω και δεν θυμάμαι πως να στήσω το ταμπλό, πότε παίρνουμε κάρτες και τέτοια..
 
μπορώ να το ανεβάσω μέσα στο σκ εκτός αν απαγορεύεται από τους κανόνες του φόρουμ. Σε αυτή την περίπτωση σου το στέλνω στο mail σου.
 
Ανέβασε τις οδηγίες :) Είναι οκ.
 
Gewponos είπε:
Γειά σου tzehos! Με τις οδηγίες του παιχνιδιού. Τις υποθέσεις τις έχω και δεν θυμάμαι πως να στήσω το ταμπλό, πότε παίρνουμε κάρτες και τέτοια..

tzehos είπε:
μπορώ να το ανεβάσω μέσα στο σκ εκτός αν απαγορεύεται από τους κανόνες του φόρουμ. Σε αυτή την περίπτωση σου το στέλνω στο mail σου.
Αν είναι και δε μπορέσετε να ανταλλάξετε τις οδηγίες, επιγραμματικά αναφέρω τα εξής, μήπως σε βοηθήσουν να θυμηθείς πώς παίζεται:

τις κάρτες (τυχερά μπισκότα) τις παίρνεις κάθε φορά που σταματάς σε άσχετο τετράγωνο, δηλαδή όχι σε τετράγωνο που είναι κατάστημα. Οι κάρτες των μαρτύρων τοποθετούνται πάνω σε κάθε αντίστοιχη επιχείρηση (εδώ δε θυμάμαι πώς πάνε όλες, θυμάμαι πχ τη Ρου Μπι που πάει στο κοσμηματοπωλείο) με βάση τον αριθμό που σου λέει η κάθε υπόθεση. Οι δράκοι τοποθετούνται αρχικά στο μεσαίο τετραγωνάκι σε κάθε χιαστί άξονα του ταμπλό, πάνω από τη χειράμαξα. η χειράμαξα σε πάει όπου θέλεις, αλλά ποτέ πάνω σε δράκο.

Γενικά είναι απίστευτο επιτραπέζιο! Δεν το έχω ως "Μυστήρια στο Πεκίνο" αλλά ως Cluedo Mysteries, με το ίδιο ακριβώς gameplay.
 
ωραία τότε!!! θα προσπαθήσω για σάββατο

Γενικά είναι απίστευτο επιτραπέζιο! Δεν το έχω ως "Μυστήρια στο Πεκίνο" αλλά ως Cluedo Mysteries, με το ίδιο ακριβώς gameplay.
πράγματι θυμάμαι ότι ένα από τα cluedo games ήταν ακριβώς ίδιο με άλλο σχεδιασμό χαρακτήρων και ταμπλό. :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tzehos είπε:
Γενικά είναι απίστευτο επιτραπέζιο! Δεν το έχω ως "Μυστήρια στο Πεκίνο" αλλά ως Cluedo Mysteries, με το ίδιο ακριβώς gameplay.
πράγματι θυμάμαι ότι ένα από τα cluedo games ήταν ακριβώς ίδιο με άλλο σχεδιασμό χαρακτήρων και ταμπλό. :D

Ναι, ναι! Βγήκε το 2006. Αλλά δεν το ξαναπέτυχα στα καταστήματα, όπως και το Μυστήρια στο Πεκίνο έχω 2-3 χρόνια να το πετύχω να πουλιέται.

Πάντως, για τις θέσεις των καρτών δεν έχει τόσο σημασία να τις βάλεις στο σωστό κατάστημα, αρκεί μόνο να είναι όλες οι απαραίτητες κάρτες πάνω στο ταμπλό, με τους αντίστοιχους κωδικούς που λεει η υπόθεση.
 
ορίστε λοιπόν και το εγχειρίδιο με τις οδηγίες. Και μία μέρα νωρίτερα τελικά...καλό παιχνίδι !!!

5.jpg

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg
 
Το παιχνίδι ήταν από τη Νilko και όχι από την MB όπως παρατήρησα στην πρώτη σελίδα.
 
Σωστά αλλά αν δεις το κουτί γράφει και MB games πάνω δεξιά. Λογικά είναι συνεργασία των 2
 
BETTY BOOP είπε:
Το παιχνίδι ήταν από τη Νilko και όχι από την MB όπως παρατήρησα στην πρώτη σελίδα.

Kambia είπε:
Σωστά αλλά αν δεις το κουτί γράφει και MB games πάνω δεξιά. Λογικά είναι συνεργασία των 2
Η Nilco στις αρχές της δεκαετίας του 1990 συνεργαζόταν με την MB και έφτιαχνε τα επιτραπέζια της δεύτερης για την ελληνική αγορά, δηλαδή έκανε τις μεταφράσεις και την προώθηση των επιτραπεζίων στην Ελλάδα. Μετά εμφανίστηκε η Hasbro.
 
Χαιρετώ!!!! Ευχαριστώ πολύ για το ανέβασμα!! Ξεκινάμε να πάιζουμε λοιπόν!
 
καλησπερίζω το παρεάκι..ποιος μεγάλος ρετρομανιακ μπορεί να μου λύσει μία απορία??πώς καταλαβαίνω σε ποιό δράκο βρίσκεται ο ένοχος?γιατί από τις οδηγίες του κατασκόπου δεν γίνεται να καταλάβεις...λέει κάτι γρίφους άκυρους και δεν σου δίνει κανένα στοιχείο για το χρώμα του δράκου
 
bouss7 είπε:
καλησπερίζω το παρεάκι..ποιος μεγάλος ρετρομανιακ μπορεί να μου λύσει μία απορία??πώς καταλαβαίνω σε ποιό δράκο βρίσκεται ο ένοχος?γιατί από τις οδηγίες του κατασκόπου δεν γίνεται να καταλάβεις...λέει κάτι γρίφους άκυρους και δεν σου δίνει κανένα στοιχείο για το χρώμα του δράκου
Μήπως μπερδεύεις τον Κατάσκοπο-Spy με το Σοφό; Ο Σοφός σου λέει για το αν οι μάρτυρες σου λένε την αλήθεια ή όχι, ύπο μορφή "γρίφου", του στυλ "Δεν είμαι τόσο σίγουρος για το αν οι μάρτυρες λένε την αλήθεια", οπότε και λες εσύ ότι οι μάρτυρες λένε ψέματα, άρα ισχύει το αντίθετο από αυτό που λένε. Ο Κατάσκοπος-Spy σου λέει ξεκάθαρα σε ποιό δράκο είναι ο ένοχος, δηλαδή "Ο ένοχος κρύβεται στον κόκκινο δράκο", πχ.
 
Νωντα το επιτραπεζιο που εχω ειναι της PARKER (πισω στο κουτι ,κατω δεξια με μικρα γραμματα λεει hasbro 2004) .Σαυτην την εκδοση λοιπον ο σοφος οντως λεει για το αν λενε ή οχι ψεματα οι αλλοι και ο κατασκοπος-Σπαι οπως αναφερουν και οι οδηγιες λεει σε ποιον δρακο κρυβεται.Διαβασα ολες τισ καρτες του Κατασκοπου και σου γραφω 2-3 να παρεισ μια γευση:"ΘΑ ΤΟΝ ΒΡΕΙΣ ΕΥΚΟΛΑ ΑΛΛΑ Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΤΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΗ,ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΣ ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΟΣ ΣΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΝ.ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΠΕΚΙΝΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ ΕΑΝ ΘΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ ΣΗΜΕΡΑ 'Η ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑΗ ΜΕΡΑ" . "Ο ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑ ΣΤΟ ΒΑΣΙΛΙΚΟ ΠΑΛΑΤΙ,ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΜΑΡΤΥΡΑΣ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΜΟΝΟΣ,ΑΛΛΑ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΟΥ ΟΔΗΓΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΤΡΑΓΙΚΗ ΣΥΛΛΗΨΗ.ΠΗΓΑΙΝΕ ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ". Αυτα λοιπον τα παντελως ασχετα λεει ο κατασκοπος και παρομοιες ειναι και οι υπολοιπεσ καρτες του ,η μια χειροτερη απ'την αλλη.Λες ναναι λαθος το συγκεκριμενο παιχνιδι.Και ναγινε σε ολες τισ καρτες του κατασκοπου? Στο youtube σε διαφημιση του παιχνιδιου ενας τυπος απο κατω ρςταει ακριβως το ιδιο μεμενα:

Ποια ειναι η αποψη σας ? Οποιος εχει το παιχνιδι ας κανει τον κοπο να κοιταξει τισ καρτες του κατασκοπου γιατι εχει ξενερωσει ολη η φαση μαυτο το θεμα.Ευχαριστω παιδια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bouss7 είπε:
Νωντα το επιτραπεζιο που εχω ειναι της PARKER (πισω στο κουτι ,κατω δεξια με μικρα γραμματα λεει hasbro 2004) .Σαυτην την εκδοση λοιπον ο σοφος οντως λεει για το αν λενε ή οχι ψεματα οι αλλοι και ο κατασκοπος-Σπαι οπως αναφερουν και οι οδηγιες λεει σε ποιον δρακο κρυβεται.Διαβασα ολες τισ καρτες του Κατασκοπου και σου γραφω 2-3 να παρεισ μια γευση:"ΘΑ ΤΟΝ ΒΡΕΙΣ ΕΥΚΟΛΑ ΑΛΛΑ Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΤΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΗ,ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΣ ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΟΣ ΣΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΝ.ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΠΕΚΙΝΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ ΕΑΝ ΘΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ ΣΗΜΕΡΑ 'Η ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑΗ ΜΕΡΑ" . "Ο ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑ ΣΤΟ ΒΑΣΙΛΙΚΟ ΠΑΛΑΤΙ,ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΜΑΡΤΥΡΑΣ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΜΟΝΟΣ,ΑΛΛΑ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΟΥ ΟΔΗΓΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΤΡΑΓΙΚΗ ΣΥΛΛΗΨΗ.ΠΗΓΑΙΝΕ ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ". Αυτα λοιπον τα παντελως ασχετα λεει ο κατασκοπος και παρομοιες ειναι και οι υπολοιπεσ καρτες του ,η μια χειροτερη απ'την αλλη.Λες ναναι λαθος το συγκεκριμενο παιχνιδι.Και ναγινε σε ολες τισ καρτες του κατασκοπου? Στο youtube σε διαφημιση του παιχνιδιου ενας τυπος απο κατω ρςταει ακριβως το ιδιο μεμενα:
Ααααααααααααα, κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς.

Η κάρτα λέει σε ποιόν δράκο κρύβεται ο ένοχος.

ΑΛΛΑ...

Πρέπει να τρίψεις την κάρτα!!!!!!!!!!

Τρίψε δυνατά την κάρτα στα χέρια σου, από την πλευρά που γράφει το κείμενο. Θα έχεις διαπιστώσει ότι η επιφάνεια της κάρτας δεν είναι τελείως λεία. Η τριβή εξαφανίζει τα "άχρηστα" γράμματα του γρίφου, και αφήνει μόνο όσα χρειάζονται, δηλαδή μια φράση που να λέει "Ο ένοχος κρύβεται στον πράσινο δράκο". Δοκίμασε και πες μου ;)

Στη νέα αυτή έκδοση λείπει το διάφανο πλαστικό "Spy" που σου έκρυβε τα άχρηστα γράμματα του γρίφου, και έχει αντικατασταθεί από το ειδικό αυτό μελάνι.
 
ναιιιιιιιιιιιιιι.....ρε νωντα ετσι ειναι οπως τοπες .αν και το τριβω και δεν φευγουν τα γραμματα , αν το γυρισω πλαγια στο φως καποια γραμματα γυαλιζουν και ειναι η απαντηση σε ποιον δρακο κρυβεται!!! χαχαχαχ.ευχαριστω μεγαλε
 
bouss7 είπε:
ναιιιιιιιιιιιιιι.....ρε νωντα ετσι ειναι οπως τοπες .αν και το τριβω και δεν φευγουν τα γραμματα , αν το γυρισω πλαγια στο φως καποια γραμματα γυαλιζουν και ειναι η απαντηση σε ποιον δρακο κρυβεται!!! χαχαχαχ.ευχαριστω μεγαλε
Ε τότε συνέχισε το τρίψιμο :p Γενικά ήθελε αρκετο τριψιμο για να φανεί, ειδικά αν ήταν καινούριο το παιχνίδι και δεν είχαν εμπειρία στην τριβή οι κάρτες.

Δεν κάνει τίποτα! Απόλαυσε το παιχνίδι! ;)
 
Πάντως μου αρέσει πολύ , που μετά από τόσα χρόνια και ακόμα βγαίνει σε καινούργιες κόπιες!

Πράγματι με το παίζε-παίζε τα ψιλοθυμόσουν τα μυστήρια.
 
Το συγκεκριμένο παιχνίδι το έπαιξα ως φοιτητής αλλά ήταν καλό. Δεν είχα ιδέα ότι ήταν παλιό.
 
Από τα πιο ωραία επιτραπέζια που έπαιζα στα παιδικά μου χρόνια. Θυμάμαι και μερικά ονόματα από τα σπίτια που χρειαζόταν να επισκέπτεσαι για να φτάσεις στη λύση του μυστηρίου και τον ένοχο όπως η Λαίδη Νο-στι-μή που είχε το εστιατόριο. :D Πάντως η καινούργια έκδοση που έπαιζα πριν καμιά δεκαριά χρόνια δεν έχει και πολλές διαφορές από την παλιά όπως την είδα στις φωτογραφίες.
 
Πίσω
Μπλουζα