Mega Drive - Μια άλλη "ματιά" στην ιστορία του...

Εχω ενα Mega Drive 2 τωρα! ^^ Ποτε θα ερθει το Pier Solar?!! Χ3 Cant wait :p
 
Για έναν περίεργο λόγο το mega drive 2 δεν μου άρεσε σε σχέση με το 1,μου φενόταν σαν αντιγραφή snes και ήταν γελίο θέαμα να βλέπεις ένα mega drive 2 πάνω σε ένα mega cd 1.MD1 ROCKS!
 
Ναι αλλα δεν υπηρχε τιποτα πιο ομορφο απο ενα Mega 2 σε ενα CD 2 και στο καπακι ενα 32χ.

Τα εχω και τα 3. :D

MDMCD32X.jpg


Αχχχχχ i miss console peripherals. :(
 
I dont miss them!Ηταν πανακριβα και μου εφευγε η γλωσσα στους δικους μου να μου τα πάρουν χωρις αποτελεσμα(δεν υπηρχαν παγωτά magnum τότε)και επιπλεον δεν είχα δικά μου λεφτα - ασε πικρα,κατεβενα στο μινιόν στο τμήμα με τα βιντεοπαιχνίδια σαν το πρεζάκι για να πάρω τη δόση μου ως πιτσιρίκος.
 
Aardvark είπε:
Ναι αλλα δεν υπηρχε τιποτα πιο ομορφο απο ενα Mega 2 σε ενα CD 2 και στο καπακι ενα 32χ.Τα εχω και τα 3. :D

MDMCD32X.jpg


Αχχχχχ i miss console peripherals. :(
Τα μηχανήματα όμορφα είναι. Η τραγωδία είναι όμως ότι πρέπει να έχεις 3 τροφοδοτικά στην μπρίζα για να δουλέψουν και τα τρία μαζί. Μιλάμε για το απίστευτο καλωδιο-χάος...άσε που έτσι που είναι ογκώδεις οι μετασχηματιστές δεν φτάνει καλά-καλά ούτε 5-θέσιο πολύμπριζο για να χωρέσουνε.

Κάτι ξέρει ο τύπος στην φωτογραφία που παραθέτεις και τα φωτογράφισε χωρίς καλώδια. :p :p:p
 
Α καλά maddog.... δράμα το θέμα με τα τρία τροφοδοτικά και είναι και ολόκληρες γκουμούτσες.

Άσχετο... είναι όμως καλά τροφοδοτικά της Sega, έχω πάρει μερικά για MD1 (10V 1.2Α γιατί αυτά ανοίγουν με βίδες και μπορώ να αλλάξω τον πυκνωτή) για να αντικαταστήσω τα τροφοδοτικά σε αμερικάνικες και γιαπωνέζικες κονσόλες ώστε να μην χρησιμοποιώ 220->110V converters (turbo grafx, supergrafx, NeoGeoAES).

Εγώ είμαι λάτρης των πρώτων εκδόσεων των κονσολών SEGA (όλων). Είναι πολύ πιο όμορφα πιστεύω....

Master System I

Mage Drive I

Mega CD I

Oι δεύτερες εκδόσεις μου φαίνονται πολύ φτηνοκατασκευές και δε μου αρέσουν αισθητικά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
...και εχουν και χειροτερο ηχο
 
Το μεγάλο ατού που είχε το Mega Drive κόντρα στο SNES, ηταν οι πολύ καλύτερες arcade μεταφορές. Ισως ο λόγος να είναι πως η SEGA είχε και τα καλύτερα arcades γενικότερα...

Επίσης ποίος ξεχνάει τη λογοκρισία που έπεφτε στα παιχνίδια της Nintendo...; Το Mortal Kombat αν και τεχνικά ανώτερο στo SNES δεν είχε αίμα! Γιαυτό και πάτωσε φυσικά σε σχέση με τη έκδοση του για Mega Drive! Το αποτέλεσμα ήταν φυσικά η Nintendo να υποχρεωθεί να βάλει μπόλικες δώσεις gore και αίματος στο ΜΚ2...
 
Το εχω ακομα, αθικτο, παρολα τα χρονακια του.. Δεν ξερω τι ειναι αυτα τα περιεργα που εχουν προστεθει, τι σιντι και ιστοριες, εγω με κατι παλιες κασετουλες (κασετουλες ο θεος να τις κανει με το μεγεθος που ειχαν :p ) θα το θυμαμαι παντα.. με αυτη την κονσολα μεγαλωσα και ειχε λιωσει στο Sonic και στο Mortal Combat και ψαχνομασταν με τα fatallity, τα babality και ολες αυτες τις ωραιες βλακειες :acoustic:
 
n3v3r είπε:
Το εχω ακομα, αθικτο, παρολα τα χρονακια του.. Δεν ξερω τι ειναι αυτα τα περιεργα που εχουν προστεθει, τι σιντι και ιστοριες, εγω με κατι παλιες κασετουλες (κασετουλες ο θεος να τις κανει με το μεγεθος που ειχαν :p ) θα το θυμαμαι παντα.. με αυτη την κονσολα μεγαλωσα και ειχε λιωσει στο Sonic και στο Mortal Combat και ψαχνομασταν με τα fatallity, τα babality και ολες αυτες τις ωραιες βλακειες :acoustic:

Πως φένετε οτι δεν εχεις δει ποτέ κασσετα neo geo ...
 
Το Mega Drive είχε τις μικρότερες σε μέγεθος κασέτες, ήταν πιο μικρές από SNES και ΝΕS που κυκλοφορούσαν τότε.
 
Άλλα σίγουρα πολύ μεγαλύτερες του TG16 ;p
 
ασχετο πολυ ωραια η παρουσίαση ευχαριστω

και εγω πιστευω οτι το mega drive ηταν πιο καλο

οταν ειδα πρωτη φορα πως ετρεχε ο sonic με εκεινα τα γραφικα ...

θα το παρω καπια φαση δεν μπορει
 
Να και η δικια μου κονσολα...με ολα της τα καλουδια... :)

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίος και εδώ όπως και στο Master System. Έξι υπέροχα παιχνίδια! Ποιό να πρωτοδιαλέξω!
 
Απο αυτα το πιο αγαπημενο ηταν το STREET FIGHTER!!!!!!! Ατελειωτες ωρες παιξιματος με τον καθε χαρακτηρα μεχρι να βγαλω τον BISON.Μιλαμε για επικες μαχες αλλα και πιο επικη ηταν τοτε και η τιμη του οταν το ειχα πρωτοπαρει....28.000δρχ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Ελληνικη διαφημιση για το Mega Drive

 
Πολύ ενδιαφέρον ο τρόπος που έγραψες το άρθρο σου Wally και με πολύ χιούμορ. Θα είχε ενδιαφέρον αν έγραφες κάτι παραπάνω για τα τραγεχλαφικά λάθη που είχε κάνει η Sega με το Mega CD και το 32X. Eιδικά για το Mega CD που είναι από τις πιο παρεξηγημένες κονσόλες κι αυτό εξαιτίας του marketing της Sega Aμερικής που επικεντρωνόταν στα FMV games που ήταν επί το πλείστον τους σκουπίδια που ακόμα και σήμερα αποτελούν από τα πιο περίγελα της ιστορίας των videogames. Kι έτσι πολύ κόσμος ακόμα και σήμερα ταυτίζει το Mega CD με το FMV σκουπιδαριό παρόλο που τα διαμάντια που είχε να επιδείξει όπως το Sonic CD και η σειρά Lunar είναι απ' έξω απ' αυτήν την κατηγορία.

stayros είπε:
Ελληνικη διαφημιση για το Mega Drive
"Tα εκπληκτικότερα 3D γραφικά". Ναι, μόνο που όλα τα παιχνίδια της εποχής για το Μega Drive ήταν 2D, λέμε τώρα. :p Αλλά και πολύ αργότερα το μόνο 3D παιχνίδι που μου 'ρχεται στο μυαλό για το Mega Drive είναι το Virtual Racing.
 
Πίσω
Μπλουζα