MEGA - The Twenty

thebest20 είπε:
Πως γέρασε έτσι ο Ευαγγελόπουλος!Αλλά θα μου πείτε,εδώ κοντεύει τα 40 ο Καπουτζίδης!
36 είναι ο Καπουτζίδης, από κοντά ψηλός με σωματάρα, τον είχα πετύχει με την Ντάλια - Σμαράγδα Καρύδη και την Βίκυ Βολιώτη στο θέατρο Λυκαβηττού στην Όπερα Της Πεντάρας με Καραμπέτη, Μάινα και Λουιζίδου.
 
20 χρόνια Mega... 30+ δραματικές σειρές... ΚΑΙ ΠΡΩΤΟ ΤΟ ''ΜΑΖΙ ΣΟΥ''????????????????

Ντροπή...

(Να μην αναφέρω βέβαια στο νο.5 το ξεχασμένο ''Φύγαμε'' της Ζιώγα, πιο πάνω από διαμάντια σειρές. Awful αποτέλεσματα).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν σας λέω ότι το Μαζί σου του 2007 με τον Τρέξε Τρέξε Αποστόλη Τότσικα βγήκε ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΔΡΑΜΑΤΙΚΗ ΣΕΙΡΑ στην ψηφοφορία του Mega.

2ο το Κλείσε Τα Μάτια με το gay φιλί μην ξεχνάμε, και τώρα πάλι Παπακαλιάτης στο ΕΣΡ επειδή αυνανιζόταν ο Παπασπηλιόπουλος

και 3η η Αναστασία με την Αλικάκη. Στα 21 (το 1993) της έπαιξε τον ρόλο (πληροφορία από το twenty)

whatohh είπε:
20 χρόνια Mega... 30+ δραματικές σειρές... ΚΑΙ ΠΡΩΤΟ ΤΟ ''ΜΑΖΙ ΣΟΥ''????????????????
Ντροπή...
Ανάθεμα τα 15χρονα ανάθεμα, εγώ Αναστασία ψήφισα, το είδα πρόσφατα στο youtube και σε torrent και μου άρεσε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά, για μισό λεπτό..... να πούμε το σωστό!

Από τη στιγμή που το Mega έδωσε το δικαίωμα στον καθένα να ψηφίζει όσες φορές θέλει και ό,τι θέλει νομίζω ότι δεν είναι τίποτα το μεμπτό. Κανονικά θα έπρεπε να είχε το δικαίωμα μιας ψήφου ο καθένας να έβγαιναν τα σωστά αποτελέσματα. Από κει κι ύστερα δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε κανέναν. Και λογικό είναι αφού οι νέες ηλικίες ψήφιζαν μετά μανίας, να βγουν σειρές άκυρες, μιας και μόνο αυτές ξέρουν από το κανάλι.

Και για να μη νομίζετε ότι ψήφιζα το Μαζί σου, σας λέω ότι οι επιλογές μου ήταν κυρίως αυτές που βγήκαν στις θέσεις 7, 10 και 3.
 
sunset89 είπε:
Παιδιά, για μισό λεπτό..... να πούμε το σωστό! Από τη στιγμή που το Mega έδωσε το δικαίωμα στον καθένα να ψηφίζει όσες φορές θέλει και ό,τι θέλει νομίζω ότι δεν είναι τίποτα το μεμπτό. Κανονικά θα έπρεπε να είχε το δικαίωμα μιας ψήφου ο καθένας να έβγαιναν τα σωστά αποτελέσματα. Από κει κι ύστερα δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε κανέναν. Και λογικό είναι αφού οι νέες ηλικίες ψήφιζαν μετά μανίας, να βγουν σειρές άκυρες, μιας και μόνο αυτές ξέρουν από το κανάλι.

Και για να μη νομίζετε ότι ψήφιζα το Μαζί σου, σας λέω ότι οι επιλογές μου ήταν κυρίως αυτές που βγήκαν στις θέσεις 7, 10 και 3.
Ορθόν!

Αλλά πώς στο καλό θυμούνται τα 15χρονα που ψήφισαν κατά πλειοψηφία, το ''Φύγαμε'', που ανάθεμα και αν έχει παίξει 2 φορές σε επανάληψη, καθώς δεν είχε πάει καλά???Τόσο ρεύμα πια?

Ψηφοφορία παρωδία: Στο 12 η Κλάρα, στο 18 ο Βασίλης Διαμαντόπουλος...Ούτε σαν χιούμορ μπορεί να εκληφθεί εκ μέρους των τηλεθεατών (Ήμαρτον, όμως πραγματικά, αξίζει να διαπομπευτούν στο Σύνταγμα όσοι διαμόρφωσαν κατά τέτοιο τρόπο τα αποτελέσματα φωνάζοντας ''Ψήφισα την Κλάρα, ώς πιο φευγάτη ηρωίδα, γιαουρτώστε με!'

Βtw Η συνέντευξη του Χριστόφορου που πήγε? Οι σκηνές που θα τις σχολίαζαν οι ηθοποιοί καλεσμένοι? Χμμ..μάλιστα...Κακή αρχή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
whatohh είπε:
Ορθόν!
Αλλά πώς στο καλό θυμούνται τα 15χρονα που ψήφισαν κατά πλειοψηφία, το ''Φύγαμε'', που ανάθεμα και αν έχει παίξει 2 φορές σε επανάληψη, καθώς δεν είχε πάει καλά???Τόσο ρεύμα πια?

Ψηφοφορία παρωδία: Στο 12 η Κλάρα, στο 18 ο Βασίλης Διαμαντόπουλος...Ούτε σαν χιούμορ μπορεί να εκληφθεί εκ μέρους των τηλεθεατών (Ήμαρτον, όμως πραγματικά, αξίζει να διαπομπευτούν στο Σύνταγμα όσοι διαμόρφωσαν κατά τέτοιο τρόπο τα αποτελέσματα φωνάζοντας ''Ψήφισα την Κλάρα, ώς πιο φευγάτη ηρωίδα, γιαουρτώστε με!'

Βtw Η συνέντευξη του Χριστόφορου που πήγε? Οι σκηνές που θα τις σχολίαζαν οι ηθοποιοί καλεσμένοι? Χμμ..μάλιστα...Κακή αρχή.
Το Φύγαμε το 2000 παίχτηκε, ούτε εγώ το έβλεπα, προτιμούσα τότε να βλέπω στον ΑΝΤ1 το Παντρεμένοι Έχουν Ψυχή.

Κακή αρχή όμως το twenty, εεε τώρα έχει Πρωταγωνιστές το αφιέρωμα, αλλά συνεχίζω να δώ τον ΤΙΤΑΝΙΚΟ

1

΄Αρης Σερβετάλης (Λάζαρος) - Είσαι Το Ταίρι μου


2Σμαράγδα Καρύδη (Ντάλια) - Στο Παρά Πέντε3Θανάσης Τσαλταμπάσης (Φώτης) - Ευτυχισμένοι Μαζί4Άννα Παναγιωτοπούλου (Όλγα) - Τρείς Χάριτες5Βλαδίμηρος Κυριακίδης (Αρμόδιος) - Αν Υπήρχες Θα Σε Χώριζα6Κατιάνα Μπαλανίκα (Σάσα) - Ντόλτσε Βίτα7Βίκυ Σταυροπούλου (Αφηγήτρια) - Επτά Θανάσιμες Πεθερές8Γιώργος Καπουτζίδης (Χοσέ) - Σαββατογεννημένες9Τιτίκα Σαριγκούλη (Γιαγιά) - Μπαμπά Μην Τρέχεις10Νένα Μεντή (Άννα Ραγιά)- Δις Εξαμαρτείν11Δημήτρης Κουρούμπαλης (Μανώλης) - Πολυκατοικία12Κλάρα - Πολύ Την Κυριακή13Μαρία Λεκάκη (Μαίρη-νταντά) - Νταντά14Σάνυ Χατζηαργύρη (Λίλα) - Singles15Γιώργος Χρυσοστόμου (Λουκάς) - LAPD16Βασιλική Ανδρίτσου (Μάρω- ρεσεψιονίστ) - Κόκκινο Δωμάτιο17Πέτρος Φιλιππίδης (Λάκης) - Λάκης ο Γλυκούλης18Βασίλης Διαμαντόπουλος (Παππούς) - Εκμέκ Παγωτό19Βλάσης Μπονάτσος (Βλάσης)- Απαράδεκτοι20Χρήστος Βαλαβανίδης (Κάπελας) - Αυθαίρετοι







1


ΜΑΖΙ ΣΟΥ


2



ΚΛΕΙΣΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ


3



ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ


4



ΨΙΘΥΡΟΙ ΚΑΡΔΙΑΣ


5



ΦΥΓΑΜΕ


6



ΝΑ ΜΕ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ


7



ΠΑΛΙΡΡΟΙΑ


8



ΑΕΡΙΝΕΣ ΣΙΩΠΕΣ


9



ΕΤΣΙ ΞΑΦΝΙΚΑ


10



ΑΠΩΝ


11



ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΜΟΝΟ


12



ΑΛΜΑ ΛΙΜΠΡΕ


13



Η ΖΩΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΖΗΣΑ


14



ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ ΤΗ ΦΩΤΙΑ


15



ΤΟ ΣΗΜΑΔΙ ΤΟΥ ΕΡΩΤΑ


16



ΑΦΡΙΚΑ


17



ΒΕΝΤΕΤΑ


18



ΓΗ ΚΑΙ ΟΥΡΑΝΟΣ


19



ΤΖΙΒΑΕΡΙ


20



Η ΔΙΨΑ




 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αφού βγήκαν οι "3 Χάριτες" και το "Δις Εξαμαρτείν",οκ!!!!
 
Όντως η συνέντευξη του Παπακαλιάτη (που είδαμε και φωτογραφίες από κει!!!) τι απέγινε άραγε???
 
Την έφαγε η γάτα....
 
Δεν κατάλαβα γιατί το Μαζί θεωρήθηκε δραματική σειρά.... Στις νεανικές νομίζω θα ταίριαζε καλύτερα... (αν υπάρχει τέτοια κατηγορία... )

Πάντως, σαν αποτέλεσμα δε μου έκανε εντύπωση. Όπως είπε και η Sunset η πλειοψηφία των συμμετεχόντων στο διαγωνισμό είναι νέοι και η συγκεκριμένη σειρά είχε υψηλό ποσοστό τηλεθέασης στις νεαρές ηλικίες...
 
Πολύ σωστά, άλλωστε για τις περισσότερες σειρές αυτό συμβαίνει. Οι νέοι ψηφίζουν ό,τι θυμούνται και άμα το κανάλι δε δείχνει τα παλιά, πώς στο καλό να τα στηρίξουν χωρίς να τα γνωριζουν; Οι ανατροπές θα έρθουν και αλλού.

Για το "Φύγαμε" πιθανόν κάποιος παλιός να το στήριξε μετά μανίας!

Και τώρα, μπείτε σε αυτό το λινκ από το MEDIASOUP να μάθετε γιατί δεν εμφανίστηκε ο Παπακαλιάτης:

http://www.mediasoup.gr/node/5579
 
οντωσ η σανσετ εχει δικιο.και οπωσ ειπε και ο καπουτζιδησ ο οποιοσ ηταν πραγματικα εκπληκτικοσ...και στα κειμενα τ σχολιαστηκαν και αρνητικα καποια πραγματα για τισ σειρεσ...αμα δε σασ αρεσουν τα αποτελεσματα...καντε παραπονα στουσ γυρω σασ....εσεισ τα ψηφισατε αλλωστε....
 
Χμ....Αρχίσαμε τις μ.... αντίστοιχα με του ΑΝΤ1; Κρίμα....Παιδιά σοβαρευτείτε!!!!!Γενικά η εκπομπή ήταν καλογραμμένη με τα πετυχημένα αστεία και γκαγκς του Καπουτζίδη. Πέραν τουτου όμως πιο πολύ μου άρεσε η Σταυροπούλου και το Ταξί της παρά ΑΥΤΟ. Τέσπα, καλή δουλίτσα αλλά και μόνο που έκοψαν τις συνεντεύξεις τι να πω. Ως προς τα αποτελέσματα, θα συμφωνήσω ότι έπρεπε να ψηφίζει ο καθένας μια φορά και ιδού, καλά το πέταξε στο τέλος ο Καπουτζίδης, κατηγορήστε τους γύρω σας. Θα συμφωνήσω απολυτα με τους 2 πρωτους φευγατους, Ντάλια και Λάζαρο (ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ) αλλά η Μεντη στο Δις Εξαμαρτειν με τιποτα δεν ηταν φευγατη, ασε η Κλαρα (να μην το ανοιξω καλυτερα). Τώρα ως προς την 1η ψηφοφορια, ενισταμαι για το Φευγα (παντα σε συγκριση με Ψιθυρους καρδιας, Αποντα (μα Αποντα) και Αναστασια). Απο την αλλη το Μαζι σου ηταν καλογυρισμενο, αγωνιωδες, περιπετειωδες κλπ. κλπ. Χμ, κατι που όλες οι αλλες σειρες δεν ειχαν γιατι πολυ απλα ηταν δραματικες-αισθηματικες. Μηπως το Μαζι σου ηταν αλλη κατηγορια τελικα; :) Αντε με τις υγειες μας, να δουμε και τη δευτερη ψηφοφορια. (Η Δίψα ήταν καθημερινη σειρα η θυμαμαι λαθος; )
 
Αν σας ενδιαφέρει μια διαφορετική γνώμη, εμένα αυτό που είδα μου άρεσε.

Διευκρινίζω πως δεν κάθομαι να ψειρίσω το αν συμφωνώ ή διαφωνώ με τις ψηφοφορίες. Άλλωστε αν ρωτήσετε εμένα, θα ψήφιζα το Στο Παρά Πέντε ως καλύτερη δραματική σειρά, καλύτερη κοινωνική σειρά, καλύτερη κωμική σειρά, καλύτερη αθλητική εκπομπή και καλύτερο πολιτικοθρησκευτικό ντοκιμαντέρ για τη σωτηρία του θαλάσσιου γυμνοσάλιαγκα. Επίσης το MEGA θα έδειχνε όλη μέρα Παρά Πέντε με πεντάλεπτα διαλείμματα ανά ώρα για τα νέα της ΑΕΚ. Επομένως επειδή δύσκολα τα αποτελέσματα θα συμπέσουν με την γνώμη μου (μα υπάρχει πιο φευγάτος χαρακτήρας από τη Θεοπούλα; ), τα παραβλέπω.

Η παρουσίαση ήταν λιτή, γρήγορη και χωρίς περιττές φανφάρες, με το ταλέντο του πιο χαρισματικού ανθρώπου της Ελληνικής τηλεόρασης Γιώργου Καπουτζίδη να ξεχειλίζει. Δεν θεωρώ ότι οι συνεντεύξεις θα προσέφεραν τίποτα στη βραδιά, αυτές μπορούν να προβληθούν οποτεδήποτε. Εγώ φανταζόμουν το όλο εγχείρημα σε στυλ βραβεία ΑΡΙΩΝ, με κόσμο να χειροκροτάει και να καλούνται όλοι να παραλάβουν τα βραβεία τους (και να μην είναι εκεί). Σκέφτεστε τι τραγικό θα ήταν;

Τέλος, να σημειώσω ότι δεν βλέπω Ελληνικές δραματικές σειρές, και τα τρέιλερ που πέρασαν μου θύμισαν πολύ έντονα το γιατί αφού γέλασα με την ψυχή μου. Αλήθεια, έδειξε σκηνές από 20 σειρές ή από μόνο μία; Διότι άκουγα συνεχώς τις ίδιες ατάκες σε διάφορες παραλλαγές:

-Είμαι έγκυος!

-Δεν πιστεύω να είσαι έγκυος!

-Περιμένω το παιδί σου!

-Μ' αυτό το παιδί που έχω στα σπλάχνα μου...

-Μη, μη δεν πρέπει, ο άντρας μου...

-Όχι, μη, μη, θα μας δει...

-Μα μη σου λέω, η γυναίκα μου είναι αδερφή σου...

-Ποιανού είναι αυτό το παιδί;

Όλο εγκυμοσύνες κι ερωτικά τρίγωνα. Ανατρίχιασα από την πρωτοτυπία... Ίσως δεν είναι τυχαίο το ότι πήρε την πρώτη θέση μια σειρά αρκετά διαφορετική από τα τετριμμένα, τουλάχιστον κατά τα φαινόμενα.
 
Σίγουρα, ο καθένας παρακολουθεί ότι του αρέσει και τον εξιτάρει, αλλά θεωρώ ότι είσαι άδικος σε κάποια σημεία. Μην ξεχνάς ότι οι περισσότερες δραματικές ήταν της δεκαετίας του 90 και για εκείνα τα χρόνια, αυτά πουλούσαν και αυτά ήταν εξαιρετικά πρωτότυπα.

Πιστεύω όμως ότι οι τηλεθεατές χωρίζονται σε δυο μεγάλες κατηγορίες... Αυτοί που αρέσκονται στο να παρακολουθούν δράματα και αυτοί που αρέσκονται στις κωμωδίες. Όταν είσαι "φαν" του ενός είδους δύσκολα θα δεις το άλλο.

Και το Μαζί σου ψηφίστηκε γιατί ήταν η πιο πρόσφατα προβαλλόμενη σειρά, όχι γιατί οι ψηφοφόροι ήξεραν να ξεχωρίσουν ένα πραγματικά καλοστημένο σήριαλ (πχ Απώντας) από κάποιο που τους κέρδισαν τα μάτια του πρωταγωνιστή (πχ Μαζί σου). ;)

Αλλά είπαμε, τπτ δεν είναι μεμπτό. Ο καθένας ό,τι του αρέσει υποστηρίζει.
 
sunset89 είπε:
Μην ξεχνάς ότι οι περισσότερες δραματικές ήταν της δεκαετίας του 90 και για εκείνα τα χρόνια, αυτά πουλούσαν και αυτά ήταν εξαιρετικά πρωτότυπα.
Δεν είμαι σίγουρος για το "εξαιρετικά πρωτότυπα"... καθώς αποτελούσαν αντιγραφή των ιδεών που υπήρχαν σε αφθονία στις σειρές των 70s & 80s σε Αμερική αλλά και Γαλλία. Και άλλωστε αν δεχτώ ότι η πρώτη από αυτές τις σειρές ήταν πρωτότυπη, οι επόμενες που απλά αντέγραφαν τις ίδιες ιδέες τι ήταν;

Πιστεύω όμως ότι οι τηλεθεατές χωρίζονται σε δυο μεγάλες κατηγορίες... Αυτοί που αρέσκονται στο να παρακολουθούν δράματα και αυτοί που αρέσκονται στις κωμωδίες. Όταν είσαι "φαν" του ενός είδους δύσκολα θα δεις το άλλο.
Σίγουρα. Υπάρχουν όμως και οι υποκατηγορίες, καθώς και εκείνοι που (όπως εγώ) βλέπουν αρκετές κατηγορίες αλλά όχι από οποιαδήποτε χώρα. Για παράδειγμα θεωρώ ότι στην Ελλάδα έχουν γυριστεί εξαιρετικές σειρές που ανήκουν στην κατηγορία "κωμωδία καταστάσεων", ένα είδος που το κατέχουμε καλά και έχουμε και τους ηθοποιούς να το στηρίξουν. Μέχρι όμως να προσπαθήσουμε να βρούμε νέες ιδέες και να πάψουμε να αντιγράφουμε άλλους, δραματικές σειρές της προκοπής δύσκολα θα προκύψουν. Και σου μιλάω ως κάποιος που προσπαθεί να βγάλει το ψωμί του γράφοντας ιστορίες.
Α, και να μάθουμε επιτέλους κάποιες τεχνοτροπίες: όσο οι ερωτικές σκηνές έχουν ηχητικά εφέ θρίλερ από ζόμπι που ρουφάει μυαλά (σλουρπ, σλουρπ, μμμμ, σλλλλ...) και οι σκηνές βίας εφέ από beat'em up σε Amstrad, μόνο γέλιο προκαλούν.

Αλλά είπαμε, τπτ δεν είναι μεμπτό. Ο καθένας ό,τι του αρέσει υποστηρίζει.
Εννοείται!
 
Το τι νεύρα έχω απ' όταν είδα το The twenty δε λέγεται. ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΤΟ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΝΑ ΒΓΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΕΙΡΑ ΤΗΣ 20ΤΙΑΣ??? Δε το πίστευα όταν το δα. Αφήστε τον φευγάτο ήρωα. Ήθελα να ξερα ποιοι έβαλαν ένα γελάδι πάνω από το τεράστιο υποκριτικό ταλέντο του Βασίλη Διαμαντόπουλου. Αλλά εκεί που πραγματικά άρχισα τα καντήλια είναι όταν είδα ότι στην 1η θέση του ήρωα δεν ήταν η Ντένη. Ούτε στην 20αδα δεν την έβαλαν οι ιερόσυλοι. Σίγουρα έχει γινει απατεωνιά καθώς στην ψηφοφορία για τον ηρωα σχεδον όλοι ψηφιζαν Ντένη. ΝΤΡΟΠΗ-ΑΙΣΧΟΣ-ΕΛΕΟΣ.
 
Οντως και εμενα μου εκανε μεγαλη εντυπωση που δεν ειδα καθολου στη λιστα τη ντενη μαρκορα μου φαινεται απιστευτο να μην την ψηφισαν γιατι εγραψε αυτος ο ρολος και επισης το βασιλη διαμαντοπουλο τον περιμενα πιο ψηλα στη λιστα γιατι ακομα και σημερα ο ρολος του ειναι αξεπεραστος και πολυ μπροστα για την εποχη του.Εκει που επαθα πλακα ηταν με την αγελαδα κλαρα δεν μπορω να πιστεψω οτι ψηφιστηκε στα σοβαρα νομιζω οτι μας κανουν πλακα επισης περιμενα στην πρωτη θεση ως η πιο αγαπημενη δραματικη σειρα την αναστασια και οχι το μαζι σου που δεν ξερουμε αν θα αντεξει στο χρονο οπως εγινε με την αναστασια που οταν προβαλλοταν εκανε εβδομηνταρια.τελος παντων τι να πεις απογοητευτηκα απο το αποτελεσμα ελπιζω να μην ειναι και τα αλλα ετσι τοσο επιφανειακα
 
πραγματικα το να βγει η αγελαδα και να μη βγει η ντενη και η θεοπουλα ειναι τρελο νομιζω...επιπλεον ξερει κανεισ αν στισ ανακοινωσεισ των καλυτερων πρωταγωνιστων θα παρευρισκονται εκει οι κερδισμενοι?εγω περιμενα να δουμε σε στουντιο μια μεγαλη παρεα να συζηταει για τα αποτελεσματα αλλα απο οτι φαινεται η τσιγγουνια τουσ δεν εχει ορια....
 
Γελάω ακόμη που η Κλάρα βγήκε στην 20αδα των Φευγάτων, έλεος, Ντένη και Φαρμακοτρίφτη θέλαμε.
 
Πίσω
Μπλουζα