Megadrive ή SNES; [και ολίγον από AMIGA πλέον]

Μονο που το Dune 2 ήταν παιχνίδι του PC αρχικά, δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να το πεις "παιχνίδι της Amiga 500" μιας και ήταν port.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ηταν ακριβως port, ηταν γραμμενο ταυτοχρονα, και στην Α500 ειχε διαδωθει και κυκλοφορησει πριν τα pc, ας ειναι καλα καποιοι "εσωτερικοι" και οι πειρατες.

Εγω το ειχα περιπου 6 μηνες πριν τα pc. Εαν δεις το παιχνιδι εχει διαφορετικα sampling (τελεια!) στην αμιγκα, εχει το ιδιο καλα γραφικα (διαφορετικα, πιο στρογγυλα, αλλη αναλυση, πιο σωστα χρωματα) , διαφορετικο gameplay, αλλα στο pc ειναι πολυ πιο γρηγορο. Συμφωνα με τις γνωστες "πηγες" βγηκε στο τελος του 1992 αρχες 1993 στα pc, και μετα στις αρχες του 1993 στην Α500, αν και η version που ειχα εγω εγραφε 1992 και ηταν διαφορετικη απο την κανονικη. Εχω δει και version 1994. Mαλιστα καπου στο ρετρομανιαξ εχω βαλει ενα κουιζ με ερωτησεις για το dune2, μιλαμε για ελαχιστες λεπτομερεις, οπως την διαφορα στις εκρηξεις και κατι τετοια που δεν βρισκονται με τιποτα.

Στο megadrive ηταν port, αλλα δεν το λες και port (!) αφου δεν μοιαζει καθολου, ειναι αλλο παιχνιδι.

Και η γνωστη "πηγη" λεει συχνα πυκνα ανακριβιες και ψεματα, ειδικα στο θεμα dune 2 υπαρχουν δυο σε δυο σειρες:

The Amiga floppy disk port is nearly identical in interface and game play to the PC version, albeit with less detailed graphics and frequent disk swapping (the game uses five disks). Save games are stored on a specially formatted disk and the game could also be installed to hard drive. In the Amiga version the player is limited to 32 units, but patches exist to allow the full 255 units to be created and managed

 


1) δεν υπαρχει ποτε και καθολου disk swapping μεσα στο παινχιδι. Υπαρχει αρκετο στην αρχη, το παινχιδι κανει 3 λεπτα να ξεκινησει, αλλα ποτε μεσα στο gameplay.


2) Ο περιορισμος στις unit, ειναι αναποδα απο αυτο που λεει στο wiki. Η αρχικη εκδοση δεν ειχε περιορισμο στα κτιριο και στα units, με αποτελεσμα η προτελευταια και η τελευταια μαχη να ειναι ευκολη, αφου μπορουσες να κατσεις "αμυντικα" να κτιζεις συνεχεια παλατια και να χρησιμοποιεις μονο τα υπεροπλα. Μετα βγηκε η νεοτερη εκδοση, που μετα απο λιγο σου ελεγε "unable to create more" ωστε να σε περιορισει και να μην χτιζεις συνεχεια παλατια. Αυτο ειχε και τα αρνητικα του, μπορει να στο εριχνε οταν σου ειχαν καταστρεψει με πυραυλο την constraction yard και εμενες καποιο χρονικο διαστημα χωρις constraction yard και κινδυνευες. Aλλα και αυτο παιζει αναλογα με τις εκδοσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mike είπε:
αν και η version που ειχα εγω εγραφε 1992 και ηταν διαφορετικη απο την κανονικη.
Τότε απλά είχες κάποια ημιτελή/ανεπίσημη/leaked έκδοση, πριν βγει το παιχνίδι επίσημα, ίσως. Αυτό συνέβαινε συχνά με τα πειρατικά games. Θυμάμαι κι εγώ που πήρα πειρατικό το Unreal Tournament 2003 και ήταν ψιλοχάλια σε frame rate και γενικώς κάτι δεν πήγαινε καλά ενώ το κανονικό έτρεχε άψογα και είχε και εξτρά περιεχόμενο. Τελικά αποδείχτηκε ότι η πειρατική έκδοση που είχα ήταν μία ημιτελή leaked έκδοση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπα δεν ειχε και τοσο σχεση στο παιχνιδι αυτο, αυτο που λες συμβαινει, αλλα στην συγκεκριμενη περιπτωση του dune 2 εχω βρει πολλες διαφορετικες εκδοσεις.

Ακομα και η συμπεριφορα των ορνιθοπτερων αλλαζει, υπαρχουν τοσες εκδοσεις...
 
@Getta Robo

To Ultimate 11 είναι ενα εξαιρετικό arcade ποσοσφαιράκι, το οποίο βέβαια είναι το Super Sidekicks 3 με λίγες αλλαγές, και κάποιοι το λένε και Sidekicks 4. Τελοσπάντων, σαν άνθρωπος που έχω καμπίνα MVS με το Super Sidekicks 3 παρκαρισμένο μέσα, και το Super Sidekicks 2 μόνιμα κουμπωμένο στο Neo Geo Aes μου, δεν θα σου πώ ότι είναι κακό παιχνίδι. Θα πέσει φωτιά να με κάψει. Αλλά το να συγκρίνεις οποιοδήποτε ποδοσφαιράκι με το KO 2 και το SWOS της Amiga, εμένα μου λέει απλά ότι χτενίζεις το internet για να βρείς κάτι το μεμπτό για την Amiga, sorry αλλα δεν εξηγείται αλλιώς ! Kαι όχι, δεν πρόκειται για κανα "ψαγμένο" η μυστήριο ποδοσφαιράκι το SSidekicks 2/3/4, απλώς στο σπίτι για να το παίξεις έπρεπε να έχεις σκάσει ενα σωρό λεφτά για το AES ή τελοσπάντων το MVS αν υπήρχαν τότε μερακλήδες με supergun/καμπίνες σπίτι τους (το '95 δηλαδή, η αλήθεια είναι ήξερα κανα-δυό άτομα με MVS στο σπίτι, παίζαμε SShodown και Windjammers). Aκόμα και έτσι, τότε στα σπίτια με τις παρέες οι κόντρες ήταν αποκλειστικά KO2 και SWOS, δεν πά' να είχες και ολόκληρη καμπίνα NeoGeo με multi-cart επάνω. Εν ολίγοις, στα 16bit (προσωπικά ακόμη και σήμερα) δεν υπήρξαν καλύτερα ποδοσφαιράκια με καλύτερο gameplay, οι μάχες εκεί έχουν γράψει ιστορία, και το γεγονός ότι ακόμη κ σήμερα γίνονται παγκόσμια τουρνουά και στα δύο παιχνίδια με αμίγκες, ίσως θα έπρεπε να σου πεί κάτι. Παρακαλώ να μου υποδείξετε κάτι αντίστοιχο αν υπάρχει. Super Sidekicks στο Neo Geo, ή ΝΒΑ live στο Mega Drive. Δεν χρειάζεται νομίζω να πώ κάτι άλλο.

Α, και με το Agony, ξεπέρνα το, έχουμε σταματήσει να το αναφέρουμε, σου έχω αναλύσει και αρκετά το γιατί το αναφέραμε, οπότε μόνος σου τρώγεσαι !

Σύμφωνοι στο να γίνει θέμα με "hidden gems" που λεν και τα αμερικανάκια για την Amiga, το θέμα είναι ότι πρόκειται για πολύ πράμα και χρειάζεται χρόνος για να ξεκινήσει και να γίνει σωστά. Επιφυλάσσομαι πάντως !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα hidden gems μαλλον συμφερουν τους κονσολαδες, μιας και με τον οικονομικο περιορισμο που σου επεβαλαν οι κονσολες των 25.000 δρχ cartidge, υπηρχαν ελαχιστα που τελικα αγοραζες, οποτε τα μην διαδεδομενα παιχνιδια ηταν πολλα. Ενω στα home πηγαινες στο πειρατη σου, σου εγραφε μια 20αδα δισκετες, αρκετα δεν τα ηξερες καν, και οταν πηγαινες σπιτι ανακαλυπτες τα hidden gems. Ακομα και να μην τα ανακαλυπτες αμεσως, οταν πηγαινες στο σπιτι του φιλου, εφευγες με μια τσαντα (σχολικη) γεματη αντεγραμμενες δισκετες, ολο και κατι περιεργο θα ειχε μεσα.

Εγω θεωρω οτι και παιχνιδια οπως π.χ. το fire mustang που ηταν γνωστο στα ηλεκτρονικα, ηταν τοτε αγνωστα στους χρηστες MD, δεν ξερω εαν οι περισσοτεροι γνωριζαν την υπαρξη τους. Κυριως γιατι η αγορα cartidge γινοταν απο αυτα που ειχε φερει το κοντινο κονσολαδικο σου. Και ετσι εβλεπες 10 κομματια απο το NBA live, και μονο ενα κομματι απο αγνωστα παιχνιδια, εαν ησουν και τυχερος μπορει να εβρισκες και κανα διαμαντι, εγω ειχα δανειστει το Mercs.
 
@ Getta Robo,Imgema Σταματηστε να γραφεται τα επιχειρηματα για ολα αυτα που λετε για της κονσολες και γραψτε επιτελους ενα post να τελειωνουμε και πητε πως η amiga ειναι η θεα τον videogames,ειναι οτι εχει καλητερο εχει εμφανιστη στα videogames,εχει τα κορυφαια παιχνιδια και τα πιο πολλα επισης κορυφαια σε ολες της κατηγοριες,εχει τα κορυφαια joystics και εβλεπαν χιλια χρονια μπροστα η ανθρωποι που εφτιαξαν το MK να παιζεται με ενα κουμπι γιατι ετσι ειναι το σωστο και οχι οπως ειναι στης αθλιες εκδοσεις στης κονσολες,εχει τα κορυφαια γραφικα που εχουν εμφανιστη σε 16bit συστημα,περνει τηλεφωνο,φτιαχνει καφε,ψηνει σουβλακια,γεινεται θερμαστρα για το χειμωνα και κλιματιστικο για το καλοκαιρι,ειναι transformers και μεταμορφωνεται σε μηχανη και αυτοκινητο για της μετακινησεις μας και χιλιαδες αλλα ακομα υπεροχα και φανταστικα που μονο η amiga εχει και μπορει να προσφερει γιατι ειναι το κορυφαιο συστημα ολων των εποχων και οτι και να κυκλοφορησει στο μελον ποτε δεν προκυται να το ξεπερασει.

Γραψτε κατι τετοιο να τελειωνουμε επιτελους και να ασχοληθει οποιος θελει με snes και mega drive που γιαυτο ειναι το συγκεκριμενο θεμα
 
Other_Reality είπε:
@Getta Robo
To Ultimate 11 είναι ενα εξαιρετικό arcade ποσοσφαιράκι, το οποίο βέβαια είναι το Super Sidekicks 3 με λίγες αλλαγές, και κάποιοι το λένε και Sidekicks 4. Τελοσπάντων, σαν άνθρωπος που έχω καμπίνα MVS με το Super Sidekicks 3 παρκαρισμένο μέσα, και το Super Sidekicks 2 μόνιμα κουμπωμένο στο Neo Geo Aes μου, δεν θα σου πώ ότι είναι κακό παιχνίδι. Θα πέσει φωτιά να με κάψει. Αλλά το να συγκρίνεις οποιοδήποτε ποδοσφαιράκι με το KO 2 και το SWOS της Amiga, εμένα μου λέει απλά ότι χτενίζεις το internet για να βρείς κάτι το μεμπτό για την Amiga, sorry αλλα δεν εξηγείται αλλιώς ! Kαι όχι, δεν πρόκειται για κανα "ψαγμένο" η μυστήριο ποδοσφαιράκι το SSidekicks 2/3/4, απλώς στο σπίτι για να το παίξεις έπρεπε να έχεις σκάσει ενα σωρό λεφτά για το AES ή τελοσπάντων το MVS αν υπήρχαν τότε μερακλήδες με supergun/καμπίνες σπίτι τους (το '95 δηλαδή, η αλήθεια είναι ήξερα κανα-δυό άτομα με MVS στο σπίτι, παίζαμε SShodown και Windjammers). Aκόμα και έτσι, τότε στα σπίτια με τις παρέες οι κόντρες ήταν αποκλειστικά KO2 και SWOS, δεν πά' να είχες και ολόκληρη καμπίνα NeoGeo με multi-cart επάνω. Εν ολίγοις, στα 16bit (προσωπικά ακόμη και σήμερα) δεν υπήρξαν καλύτερα ποδοσφαιράκια με καλύτερο gameplay, οι μάχες εκεί έχουν γράψει ιστορία, και το γεγονός ότι ακόμη κ σήμερα γίνονται παγκόσμια τουρνουά και στα δύο παιχνίδια με αμίγκες, ίσως θα έπρεπε να σου πεί κάτι. Παρακαλώ να μου υποδείξετε κάτι αντίστοιχο αν υπάρχει. Super Sidekicks στο Neo Geo, ή ΝΒΑ live στο Mega Drive. Δεν χρειάζεται νομίζω να πώ κάτι άλλο.

Α, και με το Agony, ξεπέρνα το, έχουμε σταματήσει να το αναφέρουμε, σου έχω αναλύσει και αρκετά το γιατί το αναφέραμε, οπότε μόνος σου τρώγεσαι !

Σύμφωνοι στο να γίνει θέμα με "hidden gems" που λεν και τα αμερικανάκια για την Amiga, το θέμα είναι ότι πρόκειται για πολύ πράμα και χρειάζεται χρόνος για να ξεκινήσει και να γίνει σωστά. Επιφυλάσσομαι πάντως !
Το Super Sidekicks το εμαθα με χρονοχρεωση, και απο το ηλεκτρονικο που ειχανε στα καραβια. Απο το πρωτο παιχνιδι ειμαι φιλος της σειρας, και ασχολουμαι μαζι του εως και σημερα. Και τονιζω πως το λατρευω, γιατι δεν εχω και την καλυτερη αποψη για το ποδοσφαιρο γενικοτερα στο κοσμο.

Περι του Kick-Off, ωραιο ειναι αλλα δεν μου εκανε τοσο "κλικ" οσο το Sensible Soccer. Κατι δεν μου πηγαινε καλα με τους μηχανισμους και την φυσικη του παιχνιδιου, δεν καταλαβα μαλλον ποτε την φιλοσοφια του και γιαυτο δεν μπορω να πω και τοσα καλα πραγματα οσα κατα καιρους ακουγοντε.

Περαν αυτων, τα περι της δημοτικοτητος, ειμαι μαλλον ακραια εναντιων στο να κρινω κατι απο τις πωλησεις, την δημοτικοτητα/απηχηση και τις βαθμολογιες. Οντως υπαρχει μια εξαιρετικη κοινοτητα που στηριζει τα παιχνιδια, μπραβο τους που αγαπανε τοσα χρονια αυτους τους τιτλους, αλλα μου λεει ελαχιστα πραγματα για το πως τα βλεπω εγω. Στην τελικη το PES 2013 ειχε διαγωνισμο με κατι χιλιαδες ατομα, και ο πρωτος πηρε 200.000? για βραβειο. Θα υποστηριζες ποτε εσυ την ανωτεροτητα του PES βαση το ποσοστο του πλυθησμου που ασχολειται μαζι του; Δεν το νομιζω.

Ειναι αδικο αυτο που μου αποδιδεις για τα παιχνιδια της Amiga. Στην πραγματικοτητα τοσες μερες ξαναρχισα και παιζω Amiga, καθως και ψαχνω για παιχνιδια οπου δεν γνωριζα για την υπαρξη τους. Και ειναι οντως πολλα και καλα. Το οτι η ιστορια και πραγματικοτητα μας εδειξε πως η Amiga δεν ειχε καλες μεταφορες απο τα 16bit μηχανηματα, οπως και επασχε σε πολλα ειδη παιχνιδιων απο το να καθιερωθει ως το μηχανημα με πλουσια και καλη βιβλιοθηκη, ειναι κατι που βλεπω γιατι δεν φοραω παρωπιδες.

Αποδειξη αυτου, το Agony το οποιο φαινεται να εχει εξαιρετικη συμπαθια αναμεσα στους Amigaδες. Το δειγμα το πως ενα εντυπωσιακο και ομορφα σχεδιασμο παιχνιδι, γινεται αυτοματως και ποιοτικο παιχνιδι στους κυκλους αυτους. Πραγμα που εχει αποριφθει απο παντα ως κινηση στα 16bit, εν ετοι 2014 φαινεται πως ειναι προσφιλης τακτικης αναμεσα στους κυκλους της Commodore.

Και ναι, ετοιμαζω σιγα σιγα ενα θεμα για οδηγιες και πληροφοριες με το Mega Drive και τους τιτλους του, συμπεριλαμβανομενου και αγνωστων παιχνιδιων, λογικα θα ειναι ετοιμο πριν το τελος της εβδομαδας.

mike είπε:
Τα hidden gems μαλλον συμφερουν τους κονσολαδες, μιας και με τον οικονομικο περιορισμο που σου επεβαλαν οι κονσολες των 25.000 δρχ cartidge, υπηρχαν ελαχιστα που τελικα αγοραζες, οποτε τα μην διαδεδομενα παιχνιδια ηταν πολλα. Ενω στα home πηγαινες στο πειρατη σου, σου εγραφε μια 20αδα δισκετες, αρκετα δεν τα ηξερες καν, και οταν πηγαινες σπιτι ανακαλυπτες τα hidden gems. Ακομα και να μην τα ανακαλυπτες αμεσως, οταν πηγαινες στο σπιτι του φιλου, εφευγες με μια τσαντα (σχολικη) γεματη αντεγραμμενες δισκετες, ολο και κατι περιεργο θα ειχε μεσα. Εγω θεωρω οτι και παιχνιδια οπως π.χ. το fire mustang που ηταν γνωστο στα ηλεκτρονικα, ηταν τοτε αγνωστα στους χρηστες MD, δεν ξερω εαν οι περισσοτεροι γνωριζαν την υπαρξη τους. Κυριως γιατι η αγορα cartidge γινοταν απο αυτα που ειχε φερει το κοντινο κονσολαδικο σου. Και ετσι εβλεπες 10 κομματια απο το NBA live, και μονο ενα κομματι απο αγνωστα παιχνιδια, εαν ησουν και τυχερος μπορει να εβρισκες και κανα διαμαντι, εγω ειχα δανειστει το Mercs.
Τα "hidden gems" σπανιως ηταν και φθηνα. Τα περισσοτερα ειναι παιχνιδια απο μικρες εταιριες, με ελαχιστη παραγωγη, και ειτε λογω κοστους εισαγωγης, ειτε κοστους παραγωγης, συνηθως κοστιζανε κατιτις παραπανω. Αλλιως θα υπηρχαν μαζικα παντου.

Επειδη μαλλον δεν ασχολιοσουν και τοσο με κονσολες απο τοτε, να σε ενημερωσω πως παιχνιδια εβρισκες παντου, και οχι κυριως απο τον μονοφθαλμο τυπα της καθε γειτονιας. Η Itochu και η Zegetron ειχαν εξαιρετικο δικτυο πωλησεων, παιχνιδια, μηχανηματα και περιφερειακα εβρισκες απο εξιδικευμενα καταστηματα βιντεοπαιχνιδιων και παιχνιδαδικα, μεχρι βιβλιοπωλεια και πολυκαταστηματα. Σχεδον μια βδομαδα ψαχνω για το ποιος επιτελους εισειγαγε αυθεντικα Amiga παιχνιδια και μετα βιας βρηκα στις διαφημισεις του Pixel και του User δυο καταστηματα.

Δυστηχως για εσας τωρα τους Amigaδες, εμεις ουτε αναβαθμισεις με διπλα-τριπλα drives χρειαζομασταν, ουτε σκληρους και μνημες, ουτε αλλαγες στη μνημη και στη rom των μηχανηματων μας, ουτε βλεπαμε την πλατη των μεγαλων και φοβερων εταιριων που μεγαλουργησαν με τις 16bit κονσολες, κατι που "εσεις" βλεπατε τακτικοτατα. Τωρα θα μου πεις πως εσυ εδινες διακοσες δραχμες το παιχνιδι και ειχες μια σακουλα, καλη φαση ουτε εγω ειχα το δεντρο που να βγαζει χρηματα, αλλα σιγα σιγα και με υπομονη πηρα καλα παιχνιδια που μου αρεσαν και τα παιζω ακομα, οπου και τα περισσοτερα απο αυτα ειναι καλοστεκουμενα στο χρονο και στην εξελιξη. Φυσικα σε αντιθεση με το 80% της βιβλιοθηκης της Amiga που πασχιζε να βγαζει φτωχες μεταφορες, υποδιεστερες των δυο πιο γνωστων μηχανηματων.

Γιατι δεν λεω, καλη φαση με τις διακοσες δραχμες το Castlevania "σου" ας πουμε, μπορει να δωσαμε εμεις 15.000δρχ για το Super Castlevania / Castlevania Bloodlines, αλλα αν διναμε ενα δεκα λεπτα για καθε φορα που το καταφχαριστιωμασταν με αυτο, θα επρεπε να ειχαμε πληρωσει τουλαχιστον 50.000δρχ. Ονειρο θερινης νυκτος εν ολιγης για τους Amigaδες.

Και για να ξερεις επειδη το ψαχνω με τις εισαγωγες που ειχαμε στην Ελλαδα, τυχαινει να ειχαμε οντως εξαιρετικο δικτυο εισαγωγων απο Ευρωπη, Ασια και Αμερικη σε ολους τους τομεις. Τα εξιδικευμενα καταστηματα μας, ηταν οντως εξιδικευμενα, σε επιπεδο αντιστοιχα πχ των ΗΠΑ να ωχρουν μπροστα στο επιπεδο που ειχαμε εδω. Και επειδη ειχα γυρισει μια πληθωρα απο αυτα πριν απο εικοσι χρονια και βγαλε, αυτο με τα "10 nba live και ενα μονο κομματι απο αγνωστα παιχνιδια" μαλλον ηταν φαινομενο της δικης σου περιοχης, τα περισσοτερα καταστηματα ειχαν πολυ καλη ποικοιλια και ποσοτητα απο τιτλους. Δεν ημασταν Amigaδες να παιζουμε μονο kick-off και sensible soccer βλεπεις. :)

metalcandyman είπε:
@ Getta Robo,Imgema Σταματηστε να γραφεται τα επιχειρηματα για ολα αυτα που λετε για της κονσολες και γραψτε επιτελους ενα post να τελειωνουμε και πητε πως η amiga ειναι η θεα τον videogames,ειναι οτι εχει καλητερο εχει εμφανιστη στα videogames,εχει τα κορυφαια παιχνιδια και τα πιο πολλα επισης κορυφαια σε ολες της κατηγοριες,εχει τα κορυφαια joystics και εβλεπαν χιλια χρονια μπροστα η ανθρωποι που εφτιαξαν το MK να παιζεται με ενα κουμπι γιατι ετσι ειναι το σωστο και οχι οπως ειναι στης αθλιες εκδοσεις στης κονσολες,εχει τα κορυφαια γραφικα που εχουν εμφανιστη σε 16bit συστημα,περνει τηλεφωνο,φτιαχνει καφε,ψηνει σουβλακια,γεινεται θερμαστρα για το χειμωνα και κλιματιστικο για το καλοκαιρι,ειναι transformers και μεταμορφωνεται σε μηχανη και αυτοκινητο για της μετακινησεις μας και χιλιαδες αλλα ακομα υπεροχα και φανταστικα που μονο η amiga εχει και μπορει να προσφερει γιατι ειναι το κορυφαιο συστημα ολων των εποχων και οτι και να κυκλοφορησει στο μελον ποτε δεν προκυται να το ξεπερασει.
Γραψτε κατι τετοιο να τελειωνουμε επιτελους και να ασχοληθει οποιος θελει με snes και mega drive που γιαυτο ειναι το συγκεκριμενο θεμα
Πρεπει να βγαλουμε καποιο αστειο για να τους πειραζουμε, παντα φιλικα.

Πχ κατι σαν "οταν οι κονσολαδες παιζαμε, οι αμιγκαδες αλλαζανε δισκετα".
 
Προσπάθησα να αλλάξω θέμα αλλά κανείς δεν ενδιαφέρθηκε :p

mike είπε:
Τα hidden gems μαλλον συμφερουν τους κονσολαδες, μιας και με τον οικονομικο περιορισμο που σου επεβαλαν οι κονσολες των 25.000 δρχ cartidge, υπηρχαν ελαχιστα που τελικα αγοραζες, οποτε τα μην διαδεδομενα παιχνιδια ηταν πολλα.
Είπα και πριν ότι υπήρχαν τα clubs. Τα είδες κι εσύ. Δεν αγοράζαμε εκατοντάδες παιχνίδια αλλά παίζαμε εκατοντάδες παιχνίδια και αγοράζαμε τελικά μόνο αυτά που μας άρεσαν. Δεν είχαμε μία συλλογή από 200 παιχνίδια που τα παίζαμε για 10 λεπτά και τα παρατούσαμε μέχρι να βρούμε ένα που μας άρεσε. Εγώ παίζει να είχα ήδη παίξει την μισή βιβλιοθήκη του MD/SNES πολύ πριν τους Emulators, παρόλο που δεν είχα πάνω από 15 παιχνίδια σε κάθε κονσόλα. Και τέλος πάντων η πειρατεία δεν θα έπρεπε να είναι επιχείρημα. Την μία το χρησιμοποιήτε σαν πλεονέκτημα (τσάμπα παιχνίδια) και την άλλη σαν δικαιολογία γιατί δεν βγάζανε μεγάλες "mainstream" παραγωγές όπως στις κονσόλες (παρόλο που στο PS1 βγάζανε ενώ είχε και αυτό πειρατεία).
 
metalcandyman είπε:
@ Getta Robo,Imgema Σταματηστε να γραφεται τα επιχειρηματα για ολα αυτα που λετε για της κονσολες και γραψτε επιτελους ενα post να τελειωνουμε και πητε πως η amiga ειναι η θεα τον videogames,ειναι οτι εχει καλητερο εχει εμφανιστη στα videogames,εχει τα κορυφαια παιχνιδια και τα πιο πολλα επισης κορυφαια σε ολες της κατηγοριες,εχει τα κορυφαια joystics και εβλεπαν χιλια χρονια μπροστα η ανθρωποι που εφτιαξαν το MK να παιζεται με ενα κουμπι γιατι ετσι ειναι το σωστο και οχι οπως ειναι στης αθλιες εκδοσεις στης κονσολες,εχει τα κορυφαια γραφικα που εχουν εμφανιστη σε 16bit συστημα,περνει τηλεφωνο,φτιαχνει καφε,ψηνει σουβλακια,γεινεται θερμαστρα για το χειμωνα και κλιματιστικο για το καλοκαιρι,ειναι transformers και μεταμορφωνεται σε μηχανη και αυτοκινητο για της μετακινησεις μας και χιλιαδες αλλα ακομα υπεροχα και φανταστικα που μονο η amiga εχει και μπορει να προσφερει γιατι ειναι το κορυφαιο συστημα ολων των εποχων και οτι και να κυκλοφορησει στο μελον ποτε δεν προκυται να το ξεπερασει.
Γραψτε κατι τετοιο να τελειωνουμε επιτελους και να ασχοληθει οποιος θελει με snes και mega drive που γιαυτο ειναι το συγκεκριμενο θεμα
ρε συ μην τσατίζεσαι με το παραμικρό...

απορώ πως κάποιος που έχει υπομονή και τσακίζει τα 80'ς arcades για πλάκα σπάζεται τόσο εύκολα σε άλλα θέματα.

Χαλάρωσε ή θα έρθω να σου σπάσω τις κονσόλες και θα σε υποχρεώσω να παίζεις μόνο σε 8μπιτους υπολογιστές :p
 
spyros_s είπε:
ρε συ μην τσατίζεσαι με το παραμικρό...απορώ πως κάποιος που έχει υπομονή και τσακίζει τα 80'ς arcades για πλάκα σπάζεται τόσο εύκολα σε άλλα θέματα.

Χαλάρωσε ή θα έρθω να σου σπάσω τις κονσόλες και θα σε υποχρεώσω να παίζεις μόνο σε 8μπιτους υπολογιστές :p
Γιατί τον έχεις δει ποτέ να παίζει? Ποιος σου λέει εσένα ότι οι καμπίνες δεν τρώνε το ξύλο της αρκούδας μέχρι να τις τερματίσει? :p
 
spyros_s είπε:
ρε συ μην τσατίζεσαι με το παραμικρό...απορώ πως κάποιος που έχει υπομονή και τσακίζει τα 80'ς arcades για πλάκα σπάζεται τόσο εύκολα σε άλλα θέματα.

Χαλάρωσε ή θα έρθω να σου σπάσω τις κονσόλες και θα σε υποχρεώσω να παίζεις μόνο σε 8μπιτους υπολογιστές :p
Μπουνιες,κλωτσιες μεχρι και με το τσεκουρι κοπανουσα μια καποτε και πρεπει να εχω το ρεκορ σπασμενων προστατευτικων τζαμιων αυτα που ηταν πριν την οθονη :p
Σπυρο δεν τσατιζομαι φιλε απλα ο imgema και ο Getta Robo εχουν γραψει δεκαδες επιχειρηματα και η αλλη πλευρα δεν λεει να καταλαβει καποια πραγματα και τα βλεπει ολα τελεια οσον αφορα την amiga την στιγμη που εννοοιται πως δεν ειναι ολα τελεια.
 
η πλάκα είναι ότι στα 8μπιτα σαν παιδί έριχνα και εγώ κλωτσομπουνιές. Ενδεικτικά είχα γυρίσει την οθόνη ανάποδα από μπουνιά σε 6128! Η αμίγκα πάντως δεν είχε φάει ποτέ μάπες...την πρόσεχα την κυρία γιατί την απέκτησα συγκριτικά μεγάλος (το 1991 την 500 και το 93 την 1200) και την χρώσταγα! :p
 
Τιποτα δεν ειναι τελειο, ολοι μαθαινουν στους συμβιβασμους, αλλα καποια πραγματα ειναι πιο κοντα στο τελειο, αλλα πιο μακρυα, στην συγκριση βγαινει το αποτελεσμα.

Εγω δεν θα ξαναγραψω σε αυτο το ποστ για αμιγκα, οι αποψεις οσων συμμετεχουν ειναι προσωπικες, δεν εχουν καμια σχεση με την αντικειμενικοτητα, και δεν αλλαζουν, οποτε αδικος κοπος.

Απορω γιατι δεν το γυρνατε σε MD VS SNES.
 
@Getta

Το ότι παρακινήθηκες να (ξανα)ψάξεις την Amiga για μένα είναι καλό. Είμαι σίγουρος ότι και για σένα θα είναι καλό ! Για τα ποδοσφαιράκια, ξαφνικά να πεταχτούμε στο Pro του σήμερα, δεν νομίζεις οτι είναι υπερβολή ; Δεν μίλησα για τα σημερινά. To οτι ανέφετα δυο ρετρό παιχνίδια κολοσσούς για τα οποία υπάρχουν hardcore κοινότητες με ετήσια παγκόσμια τουρνουά, στην Amiga, εξακολουθεί να μένει επιχείρημα που δεν αντικρούστηκε με τίποτα. Δεν υπάρχει κιόλας, σε καμμία ρετρό πλατφόρμα κάτι αντίστοιχο. Περιμένω να δώ τα γραφόμενα σου περι Mega Drive πάντως, θέλω να δείξω λίγο περισσότερο ενδιαφέρον, ελπίζω να με πείσεις !

@Metalcandyman

Επιμένεις στην λογική του παλιμπαιδισμού "πείτε ναι ρε αμίγκα, να τελειώνουμε" , λες και εγώ ή ο mike ή ο shinobi, δεν έχουμε γράψει με επιχειρήματα αλλα πετάμε ξεκρέμαστες κοτσάνες συνεχώς. Προσωπικά σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που δείχνεις σε όσα γράφω, τα οποία προφανώς, ούτε καν διαβάζεις.
 
mike είπε:
Απορω γιατι δεν το γυρνατε σε MD VS SNES.
I tried, γιατί κανείς δεν μου δίνει σημασία? :cry:

Προφανώς κονσόλες vs Αmiga πουλάει πιο πολύ :p

Other_Reality είπε:
λες και εγώ ή ο mike ή ο shinobi, δεν έχουμε γράψει με επιχειρήματα αλλα πετάμε ξεκρέμαστες κοτσάνες συνεχώς.
Δεν λέμε ότι δεν γράφετε με επιχειρήματα αλλά κάποια από αυτά αντικειμενικά δεν στέκουν πχ, το ότι η Amiga είναι καλύτερη γιατί έχει τίγκα πειρατεία ή, ακόμα χειρότερα, το ότι τα fighting είναι το ίδιο καλά (η και καλύτερα ακόμα) με ένα κουμπί. Ειδικά το τελευταίο, όσο προσωπική άποψη και να είναι πρέπει να παραδεχτούμε ότι παραείναι εκκεντρική για να την μετρήσουμε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ξεκρεμαστες κοτσανες δεν πετας και μια χαρα διαβαζω τι γραφεις αλλα δεν προκυται να κατσω να στο αναλυσω τωρα και ουτε να ασχοληθω αλλο με ενα home computer που ειναι με μια λεξη ΑΔΙΑΦΟΡΟ για μενα.
 
Εγώ προσωπικά από το megadrive τουλάχιστον θα ζήλευα μονο τα φοβερά conversions strider ghouls n ghosts και άλλα συγκριτικά με amiga που είχα. Μπορουσαν να φτιάξουν εκδόσεις πολύ κοντά στα arcade και πιο πολύχρωμες από το megadrive αλλά είτε δεν τους έδιναν τα original γραφικά για να προωθήσουν τις κονσόλες είτε απαιτούσε χρήμα που μάλλον δεν ήθελαν να ριξουν.
 
Imgema είπε:
I tried, γιατί κανείς δεν μου δίνει σημασία? :cry:
Προφανώς κονσόλες vs Αmiga πουλάει πιο πολύ :p
Ε ναι.. Μετα απο ολα αυτα που εχουνε γραφτει ειναι πολυ ξενερωτο να ξαναπατε στα κλασσικα MD vs Snes , Mario Vs Sonic κτλ κτλ :p
 
@Imgema

Δεν ειπώθηκε ακριβώς το ότι είναι καλύτερη η Amiga επειδή είχε πειρατεία. Ήταν ένας απο τους σημαντικούς παράγοντες που συνέτειναν στην διάδοση των παιχνιδιών της και στην διαθεσιμότητά τους. Αν το αναλύσεις ελαφρά, βγάζεις νόημα απο κάτι τέτοιο. Τα fighting επίσης δεν είπε κανείς ότι είναι καλύτερα. Αναφέρθηκε η "αδυναμία" αυτή απο μερικούς, υπενθυμήσαμε το οτι κάτι τέτοιο δεν ενοχλούσε τους Amiga gamers ακριβώς γιατί ήταν ήδη συνηθισμένοι σε αυτό. Καλώς η κακώς. Και εμένα με ενοχλεί πολύ ο σταυρός, τον θεωρώ γελοίο τρόπο χειρισμού, και τα πλαστικά joypads snes/MD που τρίζουν με ανατριχιάζουν. Δεν θα πώ, όπως δεν είπα ότι το tomahawk είναι σαφέστατα ανώτερο, και ότι πάει και τελείωσε ! Αναγνωρίζω το ότι αυτά είναι, πολύς κόσμος έμαθε με αυτά, that's life ! Αναγκαστικά και εγώ με αυτά τα joypads έπαιξα/παίζω στις εν λόγω κονσόλες. Προσωπικά εξακολουθώ να λατρευω τα μεταλλικά joysticks, και όχι απλά δεν με ενοχλεί, αλλα το προτιμώ πολύ περισσότερο απο τα joypads.

@metalcandyman

Θα ήταν ποιο εποικοδομητικό τότε να μην επικρίνεις όταν κάτι σου είναι αδιάφορο, και να μην να σχολιάζεις έτσι ακυρωτικά. Τα υπόλοιπα παιδιά μπαίνουν στον κόπο να επιχειρηματολογησουν τουλάχιστον, ασχέτως αν τελικά συμφωνούμε η όχι. Το ίδιο και εγώ πιστεύω, και οι υπόλοιποι του Amigo-στρατοπέδου.
 
Πίσω
Μπλουζα