Megadrive ή SNES; [και ολίγον από AMIGA πλέον]

Συνεχιζεις να βιαζεσαι...γενικως
 
Μα SONIC δεν εννοώ εσένα, εννοώ τον σκατζόχοιρο της SEGA, ποτέ δεν τον συμπάθησα εδώ που τα λέμε.

Μην βιάζεσαι ρε παιδάκι μου take your time.

@ Telamon: Δεν με ενοχλεί η υπογραφή του SONIC, αν όντως με πείραζε θα τον είχα ειδοποιήσει μέσω PM.

P.S. I love SEGA, αλλά αυτό το σκατζοχέρι που τρέχει σαν να του έχουν βάλει νέφτι, εδώ μου κάθεται.............
 
Αν και η υπογραφη σου, SONIC, ξεπερνουσε τα ορια που αναφερονται στους Κανονισμους λειτουργιας (Βασικοι Οροι - Παραγραφος 2) - και ΔΕΝ ειχε πληροφορηθει κανεις οτι ηταν κατι συμφωνημενο - δεν την εσβησα.

Οπως και θα επρεπε να κανω μιας και "δειχνει" στους απεξω που δεν εχουν αμεση επαφη με μας οτι υπαρχει ενα πνευμα ειρωνιας στο forum - πραγμα που δεν προκειται να αφησουμε να συμβει. Γιαυτο ακριβως τον λογο την χαρακτηρισα Αστοχη και περιμενα να την αλλαξεις μονος σου.

Αντ'αυτου με χαρακτηριζεις Μικροπρεπη που σου τονισα τον λανθασμενο τονισμο σου για να κρυφτω οπως λες πισω απο αυτο και να μην σου πω οτι με ενοχλουν οι χαρακτηρισμοι σου για τον Pooky. Και φυσικα δεν την εχεις αποσυρει απο τη στιγμη που δεχτηκες παρατηρηση ουτε ΚΑΝ την εχεις διορθωσει.

Εγω δεν θα σου προσαψω τα αντιστοιχα κοσμητικα για τις πραξεις σου - αλλα θα περιμενω να την εχεις βγαλει μεχρι αυριο το πρωι αλλιως θα σβηστει.

Και επισης στο thread αυτο απαντας σε παρατηρηση μου για τα πολλαπλα posts οτι υπαρχει λογος που δεν μπορεις να μου τον πεις. Δεν εχω ιδεα τι εννοεις και δεν ξερω απο που νομιζεις οτι εχεις παρει το δικαιωμα να "ξεπερνας" τις συστασεις που σου γινονται - αλλα αν ξαναpostαρεις ετσι θα "συμπυκνωσω" ο ιδιος τα posts σου αυτα.

* Το επιχειρημα για το Sonic Sucks του Pooky ειναι τουλαχιστον εκτος συναγωνισμου.
 
Αν και αγαπώ τη SEGA ποτέ δεν έκρυψα την υπέρμετρη - φανατική αγάπη που τρέφω από το 1989 για την Nintendo.

Αν ήταν να διαλέξω ανάμεσα από τις δύο και πάλι θα διάλεγα Nintendo χωρίς δεύτερη σκέψη. Είμαι φανατικός οπαδός του Mario ενώ τον SONIC δεν τον συμπαθώ καθόλου, ούτε καν μπόρεσα να παίξω με τα αντίστοιχα παιχνίδια.

Φυσικά ο καθένας μας έχει τις προτιμήσεις του. Αυτό δεν απαγορεύεται από κανένα. Είμαστε και ελέυθεροι να τις δείχνουμε προς τα έξω. Αν τώρα η πλάκα που κάνουμε εδώ μέσα ενοχλεί και δεν μπορεί κάποιος να την ανεχθεί ας το πει.

Στην ερώτηση SNES ή Megadrive απαντώ SNES που είναι το κακό; NES ή Megadrive να με ρώταγες και πάλι NES θα απαντούσα.

Ξέρεις SONIC το όνομα Nintendo και μόνο έχει μια μαγική αίγλη πάνω του, όπως ΕΙΧΕ και της SEGA. Συστυχώς η SEGA με τη τωρινή της μορφή μάλλον για παρωδία μου φέρνει.

Just my 2 cents.

Δεν απαντώ σε τίποτε παραπάνω σε αυτό το thread.

EDIT.

-------------------------

Αλλάζω και την υπογραφή μου προς το καλύτερο για αποφυγή πάσας παρεξηγήσεως περί των προτιμήσεών μου.
 
<>?????????????????? ειχε ,εχει και ΘΑ εχει.- το να θαβουμε ενα σημαντικο κεφαλαιο της ιστοριας(sega) των video games ειναι σαν να υποτιμαμε την ιδια μας την video game κουλτουρα ,αυτο που αγαπαμε και το θεωρουμε τεχνη και ειναι τεχνη κυριοι. φιλικα jaguar-man.
 
telamonas.stokos είπε:
Αν και η υπογραφη σου, SONIC, ξεπερνουσε τα ορια που αναφερονται στους Κανονισμους λειτουργιας (Βασικοι Οροι - Παραγραφος 2) - και ΔΕΝ ειχε πληροφορηθει κανεις οτι ηταν κατι συμφωνημενο - δεν την εσβησα.
Οπως και θα επρεπε να κανω μιας και "δειχνει" στους απεξω που δεν εχουν αμεση επαφη με μας οτι υπαρχει ενα πνευμα ειρωνιας στο forum - πραγμα που δεν προκειται να αφησουμε να συμβει. Γιαυτο ακριβως τον λογο την χαρακτηρισα Αστοχη και περιμενα να την αλλαξεις μονος σου.

Αντ'αυτου με χαρακτηριζεις Μικροπρεπη που σου τονισα τον λανθασμενο τονισμο σου για να κρυφτω οπως λες πισω απο αυτο και να μην σου πω οτι με ενοχλουν οι χαρακτηρισμοι σου για τον Pooky. Και φυσικα δεν την εχεις αποσυρει απο τη στιγμη που δεχτηκες παρατηρηση ουτε ΚΑΝ την εχεις διορθωσει.

Εγω δεν θα σου προσαψω τα αντιστοιχα κοσμητικα για τις πραξεις σου - αλλα θα περιμενω να την εχεις βγαλει μεχρι αυριο το πρωι αλλιως θα σβηστει.

Και επισης στο thread αυτο απαντας σε παρατηρηση μου για τα πολλαπλα posts οτι υπαρχει λογος που δεν μπορεις να μου τον πεις. Δεν εχω ιδεα τι εννοεις και δεν ξερω απο που νομιζεις οτι εχεις παρει το δικαιωμα να "ξεπερνας" τις συστασεις που σου γινονται - αλλα αν ξαναpostαρεις ετσι θα "συμπυκνωσω" ο ιδιος τα posts σου αυτα.

* Το επιχειρημα για το Sonic Sucks του Pooky ειναι τουλαχιστον εκτος συναγωνισμου.

Απλα για να ξερεις οταν καποιος ειναι συνεχεια εριστικος γραφει ενα μηνυμα γεματο απειλες και παρατηρησεις αγενους χαρακτηρα εκμεταλευομενος μια θεση που του εχει δοθει δεν μπορει να κερδισει την εκτιμηση και την συμπαθεια του κοσμου.

Οταν καποιος προσπαθει να ειναι φιλικος και του γραφεις:

δεν ξερω απο που νομιζεις οτι εχεις παρει το δικαιωμα να "ξεπερνας" τις συστασεις που σου γινονται
Ειναι φυσιολογικο να εκνευριστη :)

Δεν θα συνεχισω αλλο αυτην τη συζητηση αγαπητε Τελαμονα απλα θα συνιστουσα να εισαι ποιο χαλαρομενος η οπως λενε οι αμερικανοι "Τake it easy"

Και μην ξεχνας οτι στο Ευαγγελιο λεει "ο γλυκος λογος καταπραυνει οργη"
 
Sonic τις οποιες διαφωνιες σου να τις μεταφερεις με ΡΜ ωστε να μην χαλανε τα threads!
 
Ενα περιεργο πραγμα, μολις καποιος νιωσει οτι καταπατουνται τα δικαιωματα (που εστω νομιζει) οτι εχει, Αγιοποιει εαυτον ξαφνικα και συνεπως ολοι οι επικριτες του ειναι βδελλυρα οντα straight from Hell.

Ειμαι συνεχεια εριστικος λοιπον, απειλητικος, αγενης και εκμεταλλευτης - ξεχασες το Φασιστας και χαλας τη παραδοση...κριμα ειναι.

Καλε μου Sonic ξαναδιαβασε σε παρακαλω τα posts που εχεις κανει στο forum - αυτα με το φιλικο και χαλαρο υφος - ριξε και μια ματια στους Κανονισμους Λειτουργιας γιατι μαλλον τους εχεις ξεχασει και ασε τις συστασεις και τις αναφορες στο Ευαγγελιο - δεν με εντυπωσιαζουν.

Αν στο πρωτο μου post ειχες ακολουθησει τη λογικη του pm (οπως εχουμε επανειλημενα πει) θα ειχες γλυτωσει το τσιτωμα και τα κοσμητικα που μου πεταξες, με τοσο χαλαρο και φιλικο υφος.

Δεν περιμενω να καταλαβεις οτι ειναι ευκολο να γυρνας και να "παιζεις" στο forum φωναζοντας SONIC RULES και ΚΑΤΑΡΑ ΣΤΗ NINTENDO πχ και στο φιναλε γιαυτο το λογο φτιαχτηκε το forum για να παιζουμε - και οτι ειναι δυσκολο να μην παιζεις (οσο θες) γιατι πρεπει να τηρησεις 10 κανονες που εφτιαξε ο δημιουργος του forum για να υπαρχει μια ταξη αλλα τουλαχιστον καποιες φορες θα πρεπει να σκεφτομαστε πριν μιλησουμε.

Αντε παλλικαρι μου..

*Αν περιμενα να γινω συμπαθης και να κερδισω εκτιμηση δεν θα ειχα ασχοληθει καθολου με το moding - τα μονο κοσμητικα που εχω ακουσει εδω ειναι αυτα που ειπες και εσυ (+ το Φασιστας, που μαλλον ξεχασες)
 
λοιπον παιδια περασμενα ξεχασμενα, συνεχιζουμε εεεεεεεεεεε??? που ειχαμε μεινει ανε στα χαλια γραφικα και ηχο του snes εναντι του mega drive.........................:biglaugh::biglaugh::biglaugh:, to alladin το θυμαστε??? θυμαστε ποσο πατατα ηταν στο snes(πετουσε μηλαρακια :biglaugh::biglaugh::biglaugh:) και ποσο τελειο ηταν στο mega drive ηταν σαν να εβλεπες την ταινια ( και ειχε και μια χατζαρα κρητικια να................................:animeek: με το μπαρντον δηλαδη)
 
telonio :

Παρ'ολλο που και οι δυο κονσόλες διέθεταν 16bit επεξεργαστές, το SNES της Nintendo ήταν ένα σκαλί παραπάνω τεχνικά απο το MEGADRIVE της SEGA.
ΧΑ ! Καλά ,, αυτό να το πεις στον επεξεργαστή του Mega Drive που ήταν ασύγκριτα πιο γρήγορος . Ο Μάριο και τουρμπίνα να καβάλαγε δεν θα έφτανε τον Sonic σε ταχύτητα !

Όχι , εντάξει , σίγουρα και το SNES είχε κάποια καλλύτερα χαρακτηριστικά . Ξέρετε , όπως γίνεται συνήθως με τις κονσόλες (σε αντίθεση με τα PC) , η κάθεμία έχει ένα πλεονέκτημα σε κάποιο χαρακτηριστικό και ως εκτούτου ποτέ δεν είναι δυνατή μία άμεση και απόλυτη σύγκριση .

Πάντως , το ομολογώ · αν και οπαδός της SEGA , για χρόνια έσκαγα από το κακό μου που δεν μπόρεσα να παίξω το Jurassic Park για SNES . Όταν μετά από πολλά χρόνια κατάφερα να το βρω σαν RΟΜ , αγαλίασε η ψυχή μου :) .

pooky:

Είμαι φανατικός οπαδός του Mario ενώ τον SONIC δεν τον συμπαθώ καθόλου
Με αυτήν την αυκαιρία θα ήθελα να σχολιάσω κάτι . Έχωντας μιλήσει με πολλούς παίχτες εκείνης της εποχής (του Mario και του Sonic , ντε ! ) , τόσο από την Ελλάδα όσο και από το εξωτερικό έχω φτάσει στο συμπέρασμα πως τα άτομα της ηλικίας του pooky , προτιμάνε τον Mario αντί του Sonic , σε αντίθεση με τα άτομα της δικής μου ηλικίας . Όταν το παρατήρησα αυτό , προσπάθησα να βρω το "γιατί" . Η Εξήγηση που έχω δώσει είναι η εξής : πέραν του γεγονότος πως τα πρώτα άτομα έχουν αρχίσει και γερνάνε νωρίτερα (πλάκα κάνω ! ) , τα άτομα της πρώτης κατηγορίας έζησαν την παιδική τους ηλικία σε μία περίοδο που δεν υπήρχε ο Sonic , οπότε ούτως ή άλλως γαλουχήθηκαν με τον Mario . Βέβαια , δεν παύει να είναι μία θεωρία ... Και όπως έλεγε ο Ανστάιν : Δεν μπορείς ποτέ να αποδείξεις πως μία θεωρία είναι σωστή . Μπορείς να αποδείξεις μόνο ότι είναι λάθος !
 
iliekater είπε:
Με αυτήν την αυκαιρία θα ήθελα να σχολιάσω κάτι . Έχωντας μιλήσει με πολλούς παίχτες εκείνης της εποχής (του Mario και του Sonic , ντε ! ) , τόσο από την Ελλάδα όσο και από το εξωτερικό έχω φτάσει στο συμπέρασμα πως τα άτομα της ηλικίας του pooky , προτιμάνε τον Mario αντί του Sonic , σε αντίθεση με τα άτομα της δικής μου ηλικίας . Όταν το παρατήρησα αυτό , προσπάθησα να βρω το "γιατί" . Η Εξήγηση που έχω δώσει είναι η εξής : πέραν του γεγονότος πως τα πρώτα άτομα έχουν αρχίσει και γερνάνε νωρίτερα (πλάκα κάνω ! ) , τα άτομα της πρώτης κατηγορίας έζησαν την παιδική τους ηλικία σε μία περίοδο που δεν υπήρχε ο Sonic , οπότε ούτως ή άλλως γαλουχήθηκαν με τον Mario . Βέβαια , δεν παύει να είναι μία θεωρία ... Και όπως έλεγε ο Ανστάιν : Δεν μπορείς ποτέ να αποδείξεις πως μία θεωρία είναι σωστή . Μπορείς να αποδείξεις μόνο ότι είναι λάθος !
Σαν νέος Αινστάιν αποδεικνύω ότι η θεωρία σου είναι λάθος: είμαι Nintendικός μικρότερος από σένα. :tease:
 
Μα , φίλε μου , αυτό ίσα - ίσα επιβεβαιώνει τη θεωρία μου ! Με άλλα λόγια δεν έζησες πιο πριν από εμένα (όπως π.χ. ο pooky) για νε μεγαλώσεις μόνο με τον Mario . :)
 
Η εξαίρεση επιβεβαώνει τον κανόνα !
 
Η συνήθης (και ευρέως αποδεκτή) θεωρία λέει "Nintendo is for kiddies".

Ομολογώ ότι πρώτη φορά άκουω ότι οι μεγαλύτεροι προτιμούν τον Mario. :p
 
Όντως οι μικροί αρέσκονται στον υδραυλικό , όμως ακόμα και αυτοί κάποια μέρα μεγαλώνουν (μεταξύ μας : όχι απόλυτα ! ) . Και εγώ εξάλλου , όταν ήμουν μικρός , ήθελα να γίνω υδραυλικός !
 
Όταν είδα αυτούς τους τεράστιους όγκους γραφικών ( Sonic ) να τρέχουν να στροβιλίζονται και στο τέλος να.....εκτοξεύονται(!) τότε κατάλαβα ότι οι λατρευτοί μου Home Computers δεν θα έχουν πολλά ψωμιά μπροστά τους!

+1 στο ανηλεές Sega Megadrive που γκρέμισε τα όνειρα μου! :icon_cry:
 
Με αυτήν την αυκαιρία θα ήθελα να σχολιάσω κάτι . Έχωντας μιλήσει με πολλούς παίχτες εκείνης της εποχής (του Mario και του Sonic , ντε ! ) , τόσο από την Ελλάδα όσο και από το εξωτερικό έχω φτάσει στο συμπέρασμα πως τα άτομα της ηλικίας του pooky , προτιμάνε τον Mario αντί του Sonic , σε αντίθεση με τα άτομα της δικής μου ηλικίας . Όταν το παρατήρησα αυτό , προσπάθησα να βρω το "γιατί" . Η Εξήγηση που έχω δώσει είναι η εξής : πέραν του γεγονότος πως τα πρώτα άτομα έχουν αρχίσει και γερνάνε νωρίτερα (πλάκα κάνω ! ) , τα άτομα της πρώτης κατηγορίας έζησαν την παιδική τους ηλικία σε μία περίοδο που δεν υπήρχε ο Sonic , οπότε ούτως ή άλλως γαλουχήθηκαν με τον Mario . Βέβαια , δεν παύει να είναι μία θεωρία ... Και όπως έλεγε ο Ανστάιν : Δεν μπορείς ποτέ να αποδείξεις πως μία θεωρία είναι σωστή . Μπορείς να αποδείξεις μόνο ότι είναι λάθος !

1). Γερνάμε; Μπα! Αυτό το ΣΚ και σήμερα έλλοιωσα στα Transformers. Παρεπιμπτόντως δεν αναφέρομαι σε κάποιο video game αλλά σε παιχνίδια που αγόρασα από το Jumbo. Κόντεψα να παίξω ξύλο με το 8άχρονο ανήψι μου γιατί είχα το τελευταίο κομμάτι από τον Bubble Bee στη νέα μορφή, (ενώ αυτός είχε μόνο τη μορφή κλασσικού αυτοκινήτου)! Και να φανταστείς ότι σε λίγο παντεύομαι.......

2). Right on. Συμφωνώ. Mario FTW!!!! Mario rulezzzzz!!!!!

3). Δεν τον γνωρίζω τον κύριο. Ανεπιβεβαίωτες θεωρίες μπορώ να βγάλω κι εγώ και καλύτερες από αυτόν. Τώρα ασχολούμαι με χρονοδίνες και έχω αποφανθεί ότι το φως ταξιδεύει με ταχύτητα 100 χλμ την ώρα!!!! :diablotin: :diablotin:
 
mario-bee.JPG


sonic_the_hedgehog.jpg


Pooky,Telamona μηπως ξεχασατε το...

lunchbox.jpg


Υπνο νωρις...εχει νηπιαγωγειο αυριο :tease:
 
Ας βγαιναν περισοτερα καλα παιχνιδια sonic, και ας φορουσε και σαλιαρα..

Δεν πανε να βγαλουν και χενται παιχνιδι sonic, τα περισοτερα ειναι τρελες μαπες - σε αντιθεση με τα Mario - και η ωριμοτητα ειναι το τελευταιο πραγματα το οποιο τα ριχνει.
 
Πίσω
Μπλουζα