Megadrive ή SNES; [και ολίγον από AMIGA πλέον]

telonio

Retro PaTRi@RcH
Joined
19 Ιουλ 2006
Μηνύματα
4.487
Αντιδράσεις
2.294
Παρ'ολλο που και οι δυο κονσόλες διέθεταν 16bit επεξεργαστές, το SNES της Nintendo ήταν ένα σκαλί παραπάνω τεχνικά απο το MEGADRIVE της SEGA. Φανατικούς υποστηρικτές είχαν και έχουν ακόμα. Αν και ποτέ δεν συμπάθησα τον Mario της Nintendo πάντα προτιμούσα τον Sonic τελικά είχα αγοράσει τότε το SNES. Δεν είχα δει πολλά παιχνίδια στο Megadrive αλλά είχα ξεχωρίσει τα Sonic, Golden axe και Ghouls'n'ghosts. Βέβαια με κέρδισαν τα Starwing, Axelay και StarWars στο SNES το οποίο και αγόρασα.

Εσείς ποιά απο τις δύο κονσόλες προτιμάτε;
 
:D
Τεχνικα το SNES φαινεται καλυτερο στα χαρτια αλλα η αποψη μου ειναι οτι δεν μπορουσε να σηκωσει παιχνιδια τυπου Thunderforce (αλλα και το MD παιχνιδια τυπου Starwings).

Aλλά μιλαμε και για διαφορα 2 ετων στην κυκλοφορια...σαν να συγκρινουμε το SNES με το 32Χ...

Το μονο παιχνιδι το οποιο ζηλευα ηταν το Lufia2 το οποιο επαιξα αργοτερα σε emulation...

MEGA DRIVE ALL THE WAY!!!
 
Mega Drive φυσικά!

Είχα την τύχη να δω το Genesis το 1990 στην Αμερική (είχα πλούσια ξαδερφάκια...και πήγα και με ιδανικό timing!) και ήταν πραγματικό shock για εμένα που είχα ακόμα τον Spectrum να βλέπω το Golden Axe και το Altered Beast σε arcade quality. Εντάξει, πριν αρχίσουν να σκούζουν οι Nintendo-βιοι, δεν ήταν στην πραγματικότητα arcade quality φυσικά, αλλά στα δικά μου μάτια τότε ήταν α-πί-στευ-το!
 
SNES. Nintendo freak all the way.

To Megadrive μου είχε αφήσει ανάμεικτα συναισθήματα μια και πολλοί το σύγκριναν με την Amiga, οπότε δεν το είδα ποτέ θετικά.
 
Το Megadrive γιατί δεν είχε κανένα ήρωα με μουστάκια :p

Ηταν όντως το πρώτο μηχανάκι που ήταν κοντά σε arcade.

Γι'αυτό κυρίως την "δάγκωσα" κι εγώ με το MD.

Megadrive +1
 
Megadrive (γιατι ηταν Sega......)
 
Παιδιά και εγω έτσι έβλεπα το Megadrive (ειδικά τα Altered Beast και το Golden Axe που είπες Maddog) ήταν μηχάνημα κοντά σε arcade. Αν και απο όσο θυμάμαι (πάνε τώρα πάνω απο10 χρόνια που έχω να δω παιχνίδι σε Megadrive) το Golden Axe μου φαινόταν ίδιο με το arcade. Είχε βγεί και το Genesis 3 στο Αμέρικα έτυχε να το δει κανείς απο κοντά; Νομίζω αυτό δεν κυκλοφόρησε ποτέ σε pal έκδοση.
 
snes! το είχα και οι περισσότεροι συμμαθητές και παίζανε τρελές αντάλαγες...

8 ώρες σερί είχα ρίξει όταν είχε βγει το yoshi's island 2!!!!

ατελείωτες ώρες και στο ff mystic quest legend...

άπειρα ακόμα παιχνίδια αλλά αυτά μου έχουν μείνει χαρακτηριστικά...
 
Τη γενια αυτη των κονσολων (megadrive/snes) την εχασα αλλα απο τα λιγα που ειχα δει τοτε - snes δαγκωτο :thumbup:
 
Και εγω με την συγκεκριμενη γενια δεν ασχοληθηκα ιδιαιτερα περα απο την παρακολουθηση απο τον τυπο. Απο τον 6128 και το ATARI 2600 πηγα κατευθειαν στον SATURN το 98-99 ολο αυτο το διαστημα μοναδικη επαφη που ειχα με το gaming ηταν μεσω των ARCADES. Τωρα οσο για την προτιμηση μου θα πω MEGADRIVE μονο και μονο για τα απιστευτα περιφερειακα που εβγαλε 32X ,CD-ROM, ( more power:cool: ).
 
Παρόλο που είμαι μέγας SEGAκιας θα προσπαθήσω να κρίνω αντικειμενικά

MEGADRIVE γιατί είναι SEGA και γιατί η Ninty ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!

Σοβαρά τώρα και οι δύο κονσόλες ήταν φοβερές αλλά θα πω megadrive απλώς γιατί γενικά πάντοτε προτυμούσα τα παιχνίδια της SEGA. Το μόνο που ζήλευα από το SNES ήταν κάτι παιχνίδια rpg.

Aν θέλετε και κάτι σαν top10 για το MD θα έλεγα

Sonic 2

Sonic 3

Phantasy Star 2

Phantasy Star 4

NBA Jam

Outrun

Mortal Kombat 2

Thunderforce

Altered Beast

Caslevania Bloodlines
 
belmont είπε:
Παρόλο που είμαι μέγας SEGAκιας θα προσπαθήσω να κρίνω αντικειμενικά
MEGADRIVE γιατί είναι SEGA και γιατί η Ninty ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!

Σοβαρά τώρα και οι δύο κονσόλες ήταν φοβερές αλλά θα πω megadrive απλώς γιατί γενικά πάντοτε προτυμούσα τα παιχνίδια της SEGA. Το μόνο που ζήλευα από το SNES ήταν κάτι παιχνίδια rpg.

Aν θέλετε και κάτι σαν top10 για το MD θα έλεγα

Sonic 2

Sonic 3

Phantasy Star 2

Phantasy Star 4

NBA Jam

Outrun

Mortal Kombat 2

Thunderforce

Altered Beast

Caslevania Bloodlines
Nτροπη που δεν εβαλες τα:

Αlien soldier

Story of Thor

Garfield caught in the Act

Soleil(kala αυτο δεν το εχω παιξει ουτε εγω οποτε συνχωρισε)

Σονικ and Knucles

Aληθεια μπορει κανεις να μαντεψει χωρις τη βοηθεια γνωστου μεντιουμ η επιλογης στην τυχη ποια προτιμω?:biglaugh::biglaugh:

Και κατι τελευταιο βρε μαγκες επειδη εχουμε φλομωσει στους Νιντεντοπαθεις που ολο κοκορεβονται για την δυναμη του snes και παρουσιαζουν σαν παραδειγματα τα,Donkey Kong.

Γιατι δεν τους λετε να παιξουν πριν ξαναμιλησουν τα:

Vectorman 1,2(Κανονικη απαντηση στο Donkey Kong,alla πολυ μουντο)

Story of Thor(Σχεδον οτι καλυτερο εχω δει στα 16 bit μαζι με το Σονικ 3D)

Sonic 3D(Τα γραφικα ειναι κουλα για την εποχη τους)το παιχνιδι βεβαια μονο την χαρα του Σονικ δεν εχει αλλα τωρα μιλαμε για γραφικα

Alien Soldier(Φρενερης δραση με πολλα κινουμενα μελη και slowdown σε ελαχιστες περιπτωσεις)

Και μετα απο αυτο καταλαβαινεται για ποιο λογο λεω οτι τη μεγαλη διαφορα την εκαναν τα rpg!!!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ego pantos exo to md kai to 32x kai kathontai... mazeuon skonh... lol
 
γουστάρω και τα δυο πάρα πολύ αλλά το SNES ήταν λίγο ποιο μπροστά και σε γραφικά και σε ήχο..και να πω οτι τότε τα είχα και τα 2 μηχανάκια και μπορώ να κρίνω νομίζω αρκετά αντικειμενικά... αλλά όχι φυσικά ότι το MEGADRIVE "μάσαγε"
 
Amigos είπε:
γουστάρω και τα δυο πάρα πολύ αλλά το SNES ήταν λίγο ποιο μπροστά και σε γραφικά και σε ήχο..και να πω οτι τότε τα είχα και τα 2 μηχανάκια και μπορώ να κρίνω νομίζω αρκετά αντικειμενικά... αλλά όχι φυσικά ότι το MEGADRIVE "μάσαγε"
Οκ μαγκα δεν ξερω αν εχεις παιξει τα παιχνιδια που ανεφερα και ενοειται οτι εφοσον το γουστο σου γερνει πρως το snes δεν προκειται να αλλαξεις γνωμη,

οποτε θα σε ρωτησω το εξεις:

ποιος τιτλος απο τις δυο κονσολες ηταν που σε αφησε κουλο με τα απιστευτα γραφικα του :) ?

keropi είπε:
ego pantos exo to md kai to 32x kai kathontai... mazeuon skonh... lol
Απολυτα φυσιολογικο με τοσα παιχνιδια που εχεις να παιξεις για τις καινουργιες κονσολες :cool:

Συνχωρησε λογο ποσοτητας και ποικιλιας:biglaugh:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
MEGA DRIVE ....

Θυμαμαι να πηγαινουμε σε εναν φιλο να δουμε το το φοβερο του snes και βαζει mortal kombat 2 ,μολις το ειδαμε πεσαμε κατω απτα γελια!! Τσεκαρετε το στα δυο μηχανηματα να δειτε! Το snes ειναι για κλαματα μονο super δεν ειναι!:biglaugh:
 
Ενω το MD ηταν Mega επειδη ειχε πχ το Spiderman της Flying Edge ? LoL
 
pitsunami είπε:
MEGA DRIVE ....Θυμαμαι να πηγαινουμε σε εναν φιλο να δουμε το το φοβερο του snes και βαζει mortal kombat 2 ,μολις το ειδαμε πεσαμε κατω απτα γελια!! Τσεκαρετε το στα δυο μηχανηματα να δειτε! Το snes ειναι για κλαματα μονο super δεν ειναι!:biglaugh:
συμφωνω απολυτα τo εχω το παιχνιδι και στα δυο μηχανακια, στο snes ηταν για κλαματα, εκει που ενιωθες την arcade εκδοση ηταν στο sega mega drive:cool:
 
Πίσω
Μπλουζα