Megadrive - Genesis Flash cart

Παιδιά έχετε δίκιο είμαι απαράδεκτος όπως είμαι απαράδεκτος και που έγραψα ένα κάρο NeoGeoCD παιχνίδια και τελικά έπαιξα μόνο λίγο Metal Slug X....
 
gtsamour είπε:
Παιδιά έχετε δίκιο είμαι απαράδεκτος όπως είμαι απαράδεκτος και που έγραψα ένα κάρο NeoGeoCD παιχνίδια και τελικά έπαιξα μόνο λίγο Metal Slug X....
Στην πυρά! Στην πυρά! :D :D:D:D:D (ειδικά που Metal Slug X δεν υπάρχει για NGCD)
 
Ωχ ναι, το Metal Slug 2 ήταν (μάλλον). Όμως In the hunt σε Saturn έπαιξα πολύ :D
 
Βρε επαγγελματις λοξοδρομοι των threads,ξερει κανεις αν στα ~50 ευρω που ζηταει ο αρχηγος περιεχεται και ο programmer?
 
Ο kaka84 (έλεος) δεν έχει φανεί να μας πει...

Wally μήπως να τους στείλεις ένα mail να τους ρωτήσεις? Θα ρώταγα εγώ αλλά έχω οσφυοκαμψία, ρώτα και το γιατρό δική του η διαγνωση...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αντε,να το κανω και αυτο :)
 
Και να ποστάρεις μετά ε?
 
Οχι.Θα αλλαξω το nick μου σε wally84 και δεν θα ξαναεπισκεφτω το thread :D
 
NEO MD Myth 3in1 Cart

Κυκλοφορει απο την neoflash.

MD_Myth_retail_01.JPG
MD_Myth_retail_02.JPG


MD_Myth_retail_03.JPG
MD_Myth_retail_04.JPG


A.SEGA MEGA DRIVE & GENESIS GAME CARD

SUPPORT ALL MD GAMES

SUPPORT SUPER STREET FIGHT II (40M)

SUPPORT ALL GAME SAVE LIKE PHANTA STAR

SUPPORT ALL SPECIAL GAME SAVE LIKE WONDER BOY V (EEPROM)

B.SEGA 32X

SUPPORT ALL 32X GAMES

SUPPORT ALL 32X SAVE

C.SEGA MASTER

SUPPORT ALL MARK III GAMES

INNOVATION! BUILD IN YM2413 FM SYSTEM, CAN OUTPUT MARK III FM SOUND ON MD/GENESIS CONSOLE ~sm-43.gif~

D. SEGA CD

CD BIOS (PLAY ANY REGION GAME CD )

CD BACK RAM

E. MD GAME RAM BACKUP

CAN BACKUP MD GAME SAVE TO NEO2 CART

F. General hardware info

* Can run on USA/JPN/EUR/NTSC/PAL MEGA DRIVE(genesis) console, Multi Region support ( except 32X games )

* Huge memory size, from 512M to 1G, maximum can store 1024 pcs 1M roms, or 32 pcs 32M roms

* The maximum single rom size up to 40M

* MEGA DRIVE Cheat code support (coming later)

* Build in 4M SRAM save,use battery to keep the data

* Support multi rom format file, like *.SMD, *.BIN, MGD2 format

The retail pack come with one standard 512M NEO MYTH flash cart (have 512M flash memory, but don't come with PSRAM).

And you can use NEO2 flash cart too, it'll allow you download the ROM from PC to MD cart directly and not need burn to flash if your NEO2 cart have PSRAM inside.

The NEO MD 3in1 flash cart, it can support up to 1Gb neo2-Lite and NEO2-SD/TF serial.

In fact the NEO MD 3in1 flash cart is one USB Slim loader IV + MD interface, so it can burn any MK3/MD5/32X rom to the neo2 serial through the USB link cable, and play the MK3/MD5/32X rom on your SEGA 16 bit console immediately.

And of course you can burn the GBA/NDS roms to it and play on any GBA/NDS console too,just like the MGD2 idea, but it's more easy to use and can support different console directly.

Οι πρωτες εντυπωσεις φαινοντε πολυ θετικες..τοσο σε υποστηριξη οσο και σε συμβατοτητα. Ωστοσο, εχει δυο πολυ μεγαλα αρνητικα.

Αλμυρη τιμη, στα 150$ καθως και οτι δεν υποστηριζει mini/micro sd, αλλα παιρνει ειδικες κασετες gameboy advance που εχει βγαλει η neoflash για να αποθηκευει τα roms, οι οποιες κοστιζουν απο 100 εως 200$.
 
Οι πρωτες εντυπωσεις φαινοντε πολυ θετικες..τοσο σε υποστηριξη οσο και σε συμβατοτητα. Ωστοσο, εχει δυο πολυ μεγαλα αρνητικα.Αλμυρη τιμη, στα 150$ καθως και οτι δεν υποστηριζει mini/micro sd, αλλα παιρνει ειδικες κασετες gameboy advance που εχει βγαλει η neoflash για να αποθηκευει τα roms, οι οποιες κοστιζουν απο 100 εως 200$.
Ανεξηγητες κινησεις!
 
Wally είπε:
Ανεξηγητες κινησεις!
Η neoflash εχει καποιο ανεξηγητο κολημα να δινει τεραστια βαση στα gameboy advance / nintendo ds. Πλυν του οτι ολοι τους πρηζουμε να βγαλουνε κανα flashcard neo geo, master system, game gear κτλ κτλ κτλ, αυτοι επιμενουνε να δινουνε τεραστια βαση εκει. Το μιζερο της υποθεσης ειναι, πως τα gba/nds προιοντα τους ειναι παναπανακριβα και πολυ κακης συμβατοτητας και υποστηριξης. Ετσι λοιπον, αφου εχουνε μεινει απουλητα απειρα κομματια, σκεφτηκανε τα προιοντα τους αντι για sd να παιρνουνε μονο τις κασετες gba που τους εχουνε μεινει. Αρα γιαυτους ειναι απλο κερδος απο το τιποτα.

Πραγματικα δεν τους καταλαβαινω αυτους τους ανθρωπους..
 
Getta Robo είπε:
Οι πρωτες εντυπωσεις φαινοντε πολυ θετικες..τοσο σε υποστηριξη οσο και σε συμβατοτητα. Ωστοσο, εχει δυο πολυ μεγαλα αρνητικα.

Αλμυρη τιμη, στα 150$ καθως και οτι δεν υποστηριζει mini/micro sd, αλλα παιρνει ειδικες κασετες gameboy advance που εχει βγαλει η neoflash για να αποθηκευει τα roms, οι οποιες κοστιζουν απο 100 εως 200$.
Επιτέλους! Τουλάχιστον 2 χρόνια λέγαν ότι θα το βγάλουν...

Σίγουρα κακό που δεν υποστηρίζει sd....αλλά οκ ...εφόσον την κάρτα του gba στην δίνει στα 150usd όταν το αγοράζεις δεν είναι τόσο πρόβλημα....και ούτε έξτρα κόστος.

Σίγουρα ταλαιπώρια ότι έχεις μόνο 512ΜΒ χώρο για να φορτώσεις υλικό, αλλά σε σύγκριση με τη λύση της τοτότεκ που χρησιμοποιεί παράλληλη θύρα και έχει 24ΜΒ χώρο είναι κλάσεις ανώτερη ;)

Αν ήμουν μεγάλος φαν της Σέγκα θα την τσιμπούσα αμέσως... τώρα έχουν άλλα προτεραιότητα..
 
Όντας φανατικός Segόβιος εδώ και δυο μέρες κατέφθασε στο σπίτι η πολυπόθητη κασσετούλα, οπότε είπα να κάνω ένα μικρό update στο θέμα...



που σε συνδιασμό με το τέρας των 16-32-16 bit ( :p )



αναμένεται να μου χαρίσουν άπειρες ώρες segαπόλαυσης!

Επειδή ο υπολογιστής μου είναι iMac και το συνοδευτικό cd με τους οδηγούς και το burning software ήταν για windows χρησιμοποίησα το neoMythProgrammer του madmonkey και επίσης πέρασα το deluxe menu του ChillyWilly που είναι καλύτερο από το ήδη υπάρχον μενού επιλογής των τίτλων που υπάρχει στην κασσέτα.

Πληροφοριακά επειδή διάβασα παραπάνω παράπονα για τo τύπο του cart που χρησιμοποιεί, έχει κυκλοφορήσει και module που δέχεται κάρτες sd/mmc. Δυστυχώς δεν έρχεται μαζί με την κασσέτα, θα πρέπει να αγοραστεί ξεχωριστά.
 
Νεο flashcard!

Everdrive-MD flash cartridge for SEGA megadrive (genesis) with SD/MMC interface

everdrive-md-top.jpg


everdrive-md-bot.jpg


Μερικα απο τα χαρακτηριστικα του:

* Πολυ λογικη τιμη

* Παιρνει SD

* Αναβαθμιζεται κανονικα, το project αρχισε ως μια κοινη λυση για ολους, και οχι με σκοπο το κερδος. Πλεον στην ομαδα συμμετεχουν παρα πολλα ατομα.

* Συμβατο με τα περισσοτερα παιχνιδια. Πλυν παιχνιδιων που απαιτουν ειδικο chip, δεν παιζει τεραστια roms, κατι που θα λυθει συντομα με αναβαθμιση

* Παιζει master system παιχνιδια

Δυστηχως δεν παιζει ακομα 32x, κατι που ειναι υπο αναπτυξη. Υποτιθεται πως συντομα θα ειναι ικανο να παιξει κανονικα 32x παιχνιδια.

Το μεγαλυτερο ισως αρνητικο του ειναι πως δεν εχει πλαστικη θηκη, μιας και ειναι προσπαθεια κοινης λυσης για ενα καλο και φτηνο flashcard, και οχι μια εμπορικη προσπαθεια.

Διαβαζω σε διαφορα forums για αυτο, ολοι φαινοντε να ειναι πολυ ικανοποιημενη. Υποψην εχει την μιση τιμη απο τον περισσοτερο ανταγωνισμο!

Βιντεο με την λειτουργια save και απολυτης συμβατοτητας:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ποσο παει το μαλλι αδερφε?
 
Οοουπς ξεχασα να γραψω και το δευτερο μερος μαζι με το site.

http://www.krikzz.com/index.html

Η παρων δευτερη εκδοση κοστιζει 65$ μαζι με τα μεταφορικα. Η αποστολη απο οτι καταλαβα γινεται απο Ευρωπη (νομιζω απο Γαλλια).

Ειδα καποια συγκριτικα, αιωνες μπροστα απο τα γνωστα flashcards, πχ της tototek, αλλα μεχρι στιγμης ειναι περιπου στα ιδια πλαισια με της neoflash. Το καλυτερο μερος του flashcard ειναι η υποστηριξη του, μιας και συνεχεια προσθετουν και βελτιωνουν πραγματα. Ο ιδιος ο δημιουργος το εφτιαξε μονο και μονο επειδη δεν ηθελε να πληρωσει μια περουσια για κατι οχι και τοσο εξωγηινο για τα σημερινα δεδομενα. Βοηθουν πολλα ατομα απο την σκηνη για την βελτιωση του, κατι εξωπραγματικο για ολα τα υπολοιπα flashcards.
 
Το είχα δει πριν κάμποσο καιρό, ωστόσο παραμένω σκεπτικός....

Ο πωλητής είναι από Ουκρανία και δεν δέχεται paypal, μόνο wire transfer....
 
Το εχουν παρει αρκετοι σε forums που διαβαζω, ειναι πολυ ικανοποιημενοι και ειναι αξιοπιστοι σε αυτα που γραφουν. Περι paypal δεν τον αδικω κιολας, εχει περιεργες τασεις για συναλλαγες εκτος ebay.
 
Αν υποστηριζε SDHC θα ηταν τελειο. Αλλα μπορω να συμβιβαστω με region free 32x support (κατι που δεν κανει το neoflash)! Παλι σε εξοδα θα μπουμε... εκτος απο την συλλογη με κονσολες, σε λιγο θα εχω και συλλογη απο flashcarts!
 
Πίσω
Μπλουζα