Megadrive - Genesis Flash cart

Ειναι τελικα απο Ουκρανια. Τα τελωνεια παντως, δινουν κυριως σημασια σε πακετα απο αμερικη/κινα, και απεσταλμενα με fedex/ups κατα κυριο λογο. Επισης φανταζομαι πως θα ειναι σε θεση να γραψει πως ειναι pc part ωστε να αποφευχθουν τα προβληματα.
 
Ναι ρε δεν παίζει πρόβλημα με τελωνείο! Παιδιά ας μαζευτούμε αξίζει, ο Assembler είναι απολύτως εμπιστεύσιμος και θα μας έρθει αρκετά πιο κάτω εαν μαζευτούμε πολλοί!
 
Παιδιά τα τελωνεία δίνουν πλέον σημασία στα πάντα (δεδομένου της οικονομικής κρίσης και των εντολών του τύπου : "αρπάχτε όσα περισσότερα λεφτά μπορείτε....") και επομένως θα συμφωνήσω με τους προλαλίσσαντες ότι θα υπάρξει ΧΟΝΤΡΟ γδάρσιμο (αν η αποστολή γίνει από Ουκρανία)
 
και γω ψηνομαι αλλα οχι αμεσα... καλυτερα απο 1η του μηνος, γιατι περασαν 6 μερες και εμεινα ταπι παλι :p
 
geoanas είπε:
Παιδιά τα τελωνεία δίνουν πλέον σημασία στα πάντα (δεδομένου της οικονομικής κρίσης και των εντολών του τύπου : "αρπάχτε όσα περισσότερα λεφτά μπορείτε....") και επομένως θα συμφωνήσω με τους προλαλίσσαντες ότι θα υπάρξει ΧΟΝΤΡΟ γδάρσιμο (αν η αποστολή γίνει από Ουκρανία)
Εφόσον πρόκειται για πλακέτα ιδιοκατασκευή , άγνωστη στην πιάτσα παγκοσμίως , δεν θα μπορούσε ο πωλητής να βάλει τιμή ανά πλακέτα 2? ;

Και να πληρώθεί το τελωνείο τους νόμιμους φόρους που αντιστοιχούν στο ποσό των 2? , γιατί όλοι πρέπει να συνεισφέρουμε στα οικονομικά της χώρας , ώστε να συνεχίσει η Μπήλιω η Τσουκαλά να παίρνει 250.000?/χρόνο και να συνεχίσει να χρηματοδοτείται το "Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου" για να γυρίζει ταινίες όπως ο ... Καπετάν Κεμάλ ...

Σήμερα , μπορεί να βρεθεί Genesis σε λειτουργική κατάσταση;

Από gamepads τι γίνεται;

Τι θα χρειαζόμουν για να μπω στο παραμύθι;

Από καλώδια , τι καλύτερο μπορεί να χρησιμοποιηθεί για σύνδεση με tv ;
 
Με καλυψε ο Karnov περι δασμων.. Ειναι επισης εξαιρετικα σπανιο να ελεγξουν κατι απο μη γνωση ιδιωτικη εταιρια.. Μεγαλη ιστορια αυτο αλλα ισχυει.

α) Λειτουργικοτατο mega drive σε καλη τιμη απο τα ebay.co.uk / ebay.de

β) Χειρηστηρια καινουργια εξακουμπα εδω:

http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.30530

γ) Με την κονσολα, εξακουμπο χειρηστηριο και το flashcard κανεις σχεδον τα παντα. Με μοντα για να παιζεις ntsc, και για rgb σημα εισαι ο θεος της μπαλας.

Περι συνδεσης τωρα, απλα αγοραζεις / φτιαχνεις ενα rgb scart και παιζεις τελεια τα παντα.

Υγ. Υπαρχουν νεα πανω στο flashcard. Μεγαλα roms, οπως το Super street fighter 2 πλεον υποστηριζονται κανονικα. Το 32x emulation εχει αρχισει, συντομα λογικα θα ειναι και αυτο πληρως λειτουργικο.

Υγ2. Φωτογραφιες απο το εργαστηριο/κουζινα του δημιουργου, εδω:

DSC03784.JPG


DSC03789.JPG


DSC03796.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λιγα νεα πανω στο flashcard!

+ Η συμβατοτητα με mega drive / genesis παιχνιδια ειναι σχεδον 100%

+ Υποστηριζεται πλεον το Super street fighter 2, καθως και παιχνιδια αντιστοιχου μεγεθους.

+ Υποστηριζει 32X παιχνιδια. Εδω το Doom & Virtua Fighter τρεχουν απο το flashcard.

+ Μεγαλωσε η συμβατοτητα για τα Master system παιχνιδια. Τρεχουν πλεον τα περισσοτερα. Το start του Mega drive μπορει να χρησιμοποιηθει ως παυση (pause).

+ Η λειτουργια Gamegenie ειναι σχεδον ετοιμη, θα κυκλοφορησει συντομα μεσω software update.
 
Θα το έχω στα χέρια μου σε μερικές μέρες, Stay tuned!
 
βλέπω φτίαχνει και για SNES .... ενδιαφέρον! αν δεν είχα το neoflash μάλλον θα το τσιμπούσα το megadrive cart
 
Τελικά τι έγινε με το Everdrive ? Το πήρε κανείς ? Εντυπώσεις ?
 
Το έχω από τον Ιούνη και είναι τέλειο, ότι έχω δοκιμάσει παίζει άψογα από Megadrive και Master System παιχνίδια. Πιστεύω πως αξίζει τα λεφτά του! Α και επίσης ο δημιουργός έχει βγάλει αντίστοιχο για το SNES και ετοιμάζεται για N64!
 
Για να ενισχύσουμε λιγο και την retrogaming/retrocomputing πλευρα του forum που φαινεται να εχει παει διακοπες, θα παρουσιασω και εγω το δικο μου νεοαποκτηθέν Everdrive-MD.

Σαν hardwareας, το Sega Mega Drive 2/Mega CD2/32x ειναι η αγαπημενη μου κονσολα. Αυτη την κονσολα δεν χρειαζεται να την παιξεις για να την ευχαριστηθεις. Την βλεπεις και χαιρεσαι! Μεχρι τωρα, ειχα το Neoflash MD Cart το οποιο, αν και ηταν σχετικα απροβληματιστο, κληρονομει ολα εκεινα τα προβληματα της οικογενειας Neoflash που τα καθιστουν αχρηστα, παρα μονο στους πιο φανατικους χρηστες. :shake: :banghead: :rant:

Αποχαιρετισμος στα οπλα: :vbwave:

2011-06-17-14h21m40.JPG

Ερχεται λοιπον μια νεα γενια homebrew hardware designers για να δωσει την - ΙΜΗΟ - τελικη λυση στο θεμα flash cart. Και κορυφαιος αναμεσα τους ο Krikzz. :bow: :award:

Και το ονομα αυτου Everdrive-MD (μπροστα):

2011-06-17-14h22m10.JPG

Πισω:

2011-06-17-14h22m24.JPG

Οπως ολα τα Everdrive, ετσι κι αυτο ειναι οικονομικο, απλο, λειτουργικο και πρακτικα απροβληματιστο. Απλα το καρφωνουμε στην κονσολα μας, βαζουμε μια SD μνημη με roms και απολαμβανουμε.

Το δικο μου ειχε ερθει με την εκδοση OS v23 που δεν υποστηριζει SDHC (δηλ, μνημες ανω των 2Gb), οποτε το πρωτο πραγμα που εκανα ηταν να κανω update στην τελευταια εκδοση του OS (v28 RC1), κατι που εγινε ταχυτατα και αναιμακτα. :thumbup:

Μετα εβαλα σε μια μνημη SDHC 8Gb τα παντα απο Master System, Mega Drive και 32x, καθως και το universal megacd bios (απαραιτητο για region free λειτουργια του megacd).

Αξιζει να σημειωσουμε τα παρακατω:

- δεν υπαρχει region free στα 32x παιχνιδια

- δεν παιζει master system παιχνιδια αν ειναι συνδεδεμενο πανω στο 32x

- ο πρωτευον region free μηχανισμος (megakey) δεν δουλευει οταν ειναι πανω στο 32x. Δουλευει ο δευτερευον (on the fly rom patching) αλλα δεν ειναι εξισου αποτελεσματικος.

- η συμβατοτητα με τα master system παιχνιδια ειναι μικρη. Ειναι τοσο μικρη που στην αρχη νομιζα οτι κατι δεν παει καλα, αφου οτι και να ειχα δοκιμασει δεν ετρεχε! Afterburner, shinobi, golden axe, altered beast κλπ κλπ δεν παιζουν. Παιζουν παντως τα Sonic, Alladin κ.α.

Για μενα παντως τιποτα απο αυτα δεν ειναι ελάττωμα. Μπορει το Neoflash να ειχε λιγο καλυτερη συμβατοτητα με τα master system παιχνιδια, αλλα ολα τα υπολοιπα ειναι περιορισμοι της πλατφορμας ή δεν τα εχει υλοποιησει ποτε κανεις σε flashcart ετσι κι αλλιως.

Οι έχοντες το flash cart γυμνο, πρεπει να προσεχουν λιγο στο βγάλσιμο, για να μην κανουν ζημια στην πλακετα σφηνώνοντας στην στα προστατευτικα καλύμματα του cartridge port.

Ακολουθουν φωτογραφιες.

Καρφωνουμε και απολαμβανουμε:

2011-06-16-23h06m07.JPG

2011-06-16-23h06m27.JPG

Εν δραση:

2011-06-16-23h05m48.JPG

Αρχικο μενου:

2011-06-16-23h06m50.JPG

Επιλογη παιχνιδιου:

2011-06-16-23h07m35.JPG

Loading screen:

2011-06-16-23h08m22.JPG

Golden Axe (mega drive):

2011-06-16-23h13m29.JPG

Doom (32x):

2011-06-16-23h10m36.JPG

Speedball (master system):

2011-06-17-14h05m57.JPG

Universal MegaCD bios:

2011-06-17-12h44m14.JPG

About screen:

2011-06-16-23h20m02.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τις τελευταίες μέρες έχεις σαρώσει τα flash carts! :D Ωραία και χρήσιμη η παρουσίαση σου ως μελλοντική αναφορά.
 
Χορταστικο αφιερωμα. Πραγματικος πειρασμος παρα τις ΔΝΤ εποχες! :)
 
Βασικα ειμαι σε αδεια και για μενα αυτο σημαινει να ασχοληθω με τα αγαπημενα μου hobby. Και αφου εχω και τοσο ελευθερο χρονο να γραψω και εδω!

Οσο για τα flashcarts, για μενα ειναι εντελως απαραιτητα. Αν δεν υπηρχαν πιθανοτατα δεν θα ειχα ασχοληθει με το αθλημα στον βαθμο που ασχολουμαι τωρα.

Τωρα για ΔΝΤ, δεν ξερω να σου πω, εγω παντως και προ ΔΝΤ απο τοτε που εμπλεξα με δαυτα δεν εχω μια, αλλα ειμαι πιο ευτυχισμενος απο ποτε.

Να το πω και αλλιως: ποσες ωρες ψυχαγωγιας μπορει να αγορασει κανεις με 60-70 ευρω; Νομιζω οτι τα flashcart εχουν εναν απο τους κορυφαιους λογους κοστους προς αποδοση!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καταπληκτική η παρουσίασή σου freaktmp, τις προάλλες έπεσα σε μια δημοπρασία στο ebay για μια τέτοια κάρτα, η οποία παρεπιπτόντως δεν έλεγε γιατί κόστιζε τελικά 5-8$ λιγότερα από μια καινούργια, και ήθελα να κάτσω την Κυριακή που θα έχω λίγο ελεύθερο χρόνο να ψάξω γι` αυτήν. Τελικά μου έλυσες αρκετές απορίες, όμως μιας και δεν έχω emulator και φυσικά roms σε ψηφιακή μορφή από MD υπάρχει κάποιος που να μπορεί να προτείνει κάποια σελίδα με αξιόπιστα και ελεγμένα για ιούς roms;
 
Δεν υπάρχουν ιοί σε roms Megadrive, μην ανησυχείς για αυτό.

Σελίδα πάντως δεν μπορώ να σου προτείνω, είναι ενάντια στους κανονισμούς. Απλά θα σχολιάσω ότι είναι γεμάτος ο τόπος από δαύτα. :)
 
Μπορώ να το βάλω σε θήκη από κανονικό cart χωρίς να την πριονίσω;
 
Πρεπει να κανεις μια τρυπα στο πανω μερος για να χωραει η SD καρτα.
 
@ dr_slump

Μπορείς να το βάλεις σε θήκη χωρίς πριόνισμα με την προϋπόθεση να χρησιμοποιήσεις RS MMC κάρτα, όπως έκανα εγώ ! Πάντως την τρύπα για το reset switch δεν την γλυτώνεις.

@ freaktmp

Ωραίος ο krikzz, έτσι ? βλέπω και το τελευταίο bios (v28 rc1) ... ;-)

Εγώ έχω τα Everdrive MD και Everdrive GG (πάω και για SNES !)

Με γειες !!!
 
Πίσω
Μπλουζα