Megadrive - Genesis Flash cart

geoanas είπε:
Εγώ έχω τα Everdrive MD και Everdrive GG (πάω και για SNES !)

Με γειες !!!
Και εγω θελω να κανω πληρες σετακι, αλλα το να βρεις SNES flashcart με το DSP1 ειναι πρακτικα αδυνατο!
 
Κάτι είχε πάρει το μάτι μου για έναν τυπά που έκανε παρεμφερή δουλειά και είχε βάλει όλα τα extra chips για SNES στο cart (βγαλμένα από υπάρχοντα παιχνίδια φυσικά).
 
Sygnomh paidia alla eimai ligo asxetos kai ithela na rothso 2 pragmata. Ta roms pou lete oti fortoneis einai profanos ta idia me afta pou paizoun sta emulators tou pc fantazomai e? ta roms se analysh kai xromata einai san na exeis valei kanonikh kaseta h yparxoun periorismoi? exei kaneis link pou na mporo na agoraso thiki gia thn flash cart? kai telos yparxei kaneis pou na kseries pos diaolo kaneis save sto nba hangtime???? vazo ton idio kodiko panta alla den krataei sth mnhmh oti exo ksanapaiksei kai arxizo panta apo thn arxh. (eimai poly kourastikos telika)
 
Γειά σου φίλε lordmess. Αν μπορείς μην χρησιμοποιείς greeklish. Για τις roms ισχύουν όλα αυτά που ανέφερες. Όσο για θήκη, μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποια ήδη υπάρχουσα απο κάποιο παιχνίδι κάνοντας την κατάλληλη τρύπα για να χωράει η κάρτα SD. Αν χρησιμοποιήσεις κάρτα MMC δεν θα χρειαστεί τρύπα. Για τα saves στο NBA Hangtime δεν ξέρω. Πρόσφατα σύνδεσα το Megadrive μου μετά απο χρόνια και τα saves είναι ακόμα εκεί.
 
Εύχαριστω για την απάντηση. Το μόνο που μου μένει είναι να αγοράσο το cart και να βρω κάποιον που να πουλάει το 32x.
 
Aααρκγχχ ειμαι σε διλημμα,εχω καιρο ενα καταπληκτικο setup με mega drive2,32x,mega cd2 και μια γκουμουτσα sega mega drive original arcade stick με τα αναλογα σχετικα καλη ποσοτητα κονσολοπαιχνιδα και ειμαι στο τσακ να παρω το everdrive αλλα κωλυομαι στο οτι δεν εχω δωσει ευκαιρια στο dreamcast μου και στους sega mega drive emus του.


Δεν εχω καψει ουτε ενα cd,το εχω δοκιμασει παλιοτερα παντως και παιζαν τελεια!



Δεν ξερω τι να κανω απο την μια θα χρησιμοποιησω το παραπανω setup μετα απο χρονια απο την αλλη με το 1/20 του κοστους θα εχω σχεδον το ιδιο αποτελεσμα....



Αρργγκκχχχ!!
:flower:
 
Aardvark είπε:
Aααρκγχχ ειμαι σε διλημμα,εχω καιρο ενα καταπληκτικο setup με mega drive2,32x,mega cd2 και μια γκουμουτσα sega mega drive original arcade stick με τα αναλογα σχετικα καλη ποσοτητα κονσολοπαιχνιδα και ειμαι στο τσακ να παρω το everdrive αλλα κωλυομαι στο οτι δεν εχω δωσει ευκαιρια στο dreamcast μου και στους sega mega drive emus του.
Δεν εχω καψει ουτε ενα cd,το εχω δοκιμασει παλιοτερα παντως και παιζαν τελεια!



Δεν ξερω τι να κανω απο την μια θα χρησιμοποιησω το παραπανω setup μετα απο χρονια απο την αλλη με το 1/20 του κοστους θα εχω σχεδον το ιδιο αποτελεσμα....



Αρργγκκχχχ!!
:flower:
Ακριβως το ιδιο διλημα ειχα και γω και τελικα δεν το πηρα.Με τα λεφτα αυτα πηρα κατι αλλο που ηθελα και παιζω ολα τα παιχνιδια του MD στο dreamcast και στο ps2 που πραγματικα τρεχουν τελεια.Αν δεν ειχα αυτες της δυο κονσολες για να παιζω τα emulators θα το αγοραζα αλλα να το παρω μονο και μονο για να τα παιζω με το gamepad του MD και στην κανονικη κονσολα δν υπαρχει περιπτωση.
 
Aardvark είπε:

Δεν ξερω τι να κανω απο την μια θα χρησιμοποιησω το παραπανω setup μετα απο χρονια απο την αλλη με το 1/20 του κοστους θα εχω σχεδον το ιδιο αποτελεσμα....



Αρργγκκχχχ!!
:flower:
Αν ειναι να παίζεις σε emulator, τοτε παίξε καλύτερα στο pc που εχει πολυ καλύτερους emulators.

Η ουσία του flashcart ειναι ακριβώς οτι ΔΕΝ παιζεις σε emulators.

Και στην τελική 60 ευρω δεν ειναι και κανα δραματικό έξοδο.... σίγουρα οσοι ασχολούμαστε με το άθλημα, εχουμε χαλασει πολυ περισσότερα, για πραγματα που μας εχουν δώσει πολυ λιγότερα.
 
Για αυτο ακριβως λεω οτι ειμαι σε διλημμα,(καταρχας σε pc emu το αποκλειω ακομα και αν συνδεσω pad και στην LCD,θελω κονσολα),απο την μια εχουμε το flashcart που με τρια sunset riders (τυχαιο παραδειγμα επειδη το ψαχνω το cartridge αυτον τον καιρο) το αγοραζεις.... το παιζεις με τα αυθεντικα pad ,βλεπεις το setup και το χαιρεσαι,επισης και με την γκουμουτσα pad του dreamcast δεν πολυφτιαχνομαι και απο την αλλη με ελαχιστο κοστος εχεις το ιδιο αποτελεσμα και σε sega κονσολα.


Μαλλον κλινω προς τη dreamcast περιπτωση,αν το πουλαγαν στα μαγαζια το flashcart θα το επαιρνα στα 60 ,ειναι και η ελαχιστη περιπτωση να γινει καμμια στραβη με oυκρανικα ταχυδρομεια ,πληρωμες και να μην λειτουργει.



Δεν ξερω....
 
Να τονίσω ότι οι Megadrive emulators που υπάρχουν για Dreamcast δεν είναι άψογοι.

Είναι αρκετά πίσω σε σχέση με τους αντίστοιχους του PC. Χαμηλότερο compatibility και ήχος πολύ μέτριος είναι τα κυριότερα προβλήματα. Δεν πλησιάζει με τίποτα την "τέλεια" εξομοίωση.
 
Εγω παντως αυτον που χρεισημοποιω στο Ps2 τον θεωρω αψογο.Δεν τον συγκρινω με pc αλλα για μενα ειναι αψογος.
 
Θα συμφωνησω στο οτι οι emulators σε pc ειναι μακραν καλυτεροι σαν λειτουργικοτητα και σαν επιλογη γενικοτερα, αλλα να ξερεις για το flashcard του Krizz πλεον δεν το στελνει απο Ουκρανια, αλλα απο Ευρωπη/ηνωμενες πολιτειες. Η τελευταια εκδοση του επισης ειναι παρα πολυ καλη, αρα θα σου ελεγα να πας για το flashcard. Αμαρτια να εχεις ωραιοτατο πακετακι με megadrive + sega cd + 32x χωρις το καλυτερο flashcard.
 
Θα συμφωνήσω με τον Getta Robo, δεν τιθεται θεμα προβλήματος με το ταχυδρομείο κλπ. Εχω αγοράσει και τα πεντε flashcart χωρις το παραμικρό θεμα. Ο krikzz ειναι 110% αξιόπιστος.
 
Αρργχκκκχχ,δεν θελετε να παρω ενα gamegear με αυτα τα λεφτα δηλαδη ή δυο κομματια που μου λειπουν απο τα jaguar Μου (alien vs predator & raiden)...


Bαλε 60 ευρα το flashcart κανα 5αρι μεταφορικα,ενα 8αρι η SD και ενα 15αρι το scart για να κανω καλη δουλεια ενα (δεν θελω ουτε να το σκεφτομαι θα φυγει)....αργγκχχχχ.



Thnx anyway θα σας ενημερωσω!!
;)
 
Μια μικρη ενημερωση για για το Everdrive-MD. Αναβαθμιστικα στην πιο προσφατη εκδοση του λειτουργικου (v31) και μπορω να πω οτι παρολο που οι αλλαγες ειναι μικρες, η διαφορα ειναι σημαντικη.

2012-03-28-17h59m53.JPG

Ειδικα στον τομεα της συμβατοτητας με SMS παιχνιδια τα πραγματα εχουν αλλαξει εντελως. Πλεον πρεπει να παιζει πρακτικα ολα τα παιχνιδια γιατι εγω τουλαχιστον δεν βρηκα ουτε ενα που να μην επαιξε. :thumbup:

Να και μερικα που πριν δεν επαιζαν.

Afterburner

2012-03-28-18h00m37.JPG

Golden Axe

2012-03-28-18h01m33.JPG

Altered Beast

2012-03-28-18h02m27.JPG

Shinobi

2012-03-28-18h03m41.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:
...και μέσα σε λίγες ώρες βγήκε και η 32 ;) !
 
Την ειδα, αλλα η μονη αλλαγη που εχει απο την 31 ειναι οτι δεν δειχνει αρχεια που αρχιζουν με τελεια.
 
Πίσω
Μπλουζα