Megadrive - Genesis Flash cart

Εστειλα email πριν απο λιγη ωρα. SDHC υποστηριξη θα υπαρξει πολυ συντομα. Οπως και επισης υποστηριξη για 6meg roms.

Υγ. Μολις κοιταξα τον no-intro mega drive / sega genesis φακελο μου. Ειναι 1950mb, οπου παρα πολλα απο αυτα ειναι ξενογλωσσα,patched,hacked,beta/prototypes. Αν αφησουμε μονο ολα τα λειτουργικα τελικα παιχνιδια, ακομα και απο αλλες γλωσσες, ειναι στην χειροτερη 1,5gb. Οποτε το SDHC υποστηριξη χωρις ακομα την δυνατοτητα να παιξει 32x ειναι ουσιαστικα αχρηστη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πολύ ενδιαφέρον, από συμβατότητα πώς πάει; γιατί γίνεται ένας ψιλοχαμός με τα save-eproms/srams και τις προστασίες region... έχω το neoflash και τα έχω αντιμετωπίσει αυτά... βέβαια μέσω software φτιάχνονται... :D
 
Λεει παιζει τα παντα εκτος:

Παιχνιδια με συγκεκριμενα επιπλεον τσιπακια, οπως πχ το virtual racing.

Παιχνιδια με μεγαλο μεγεθος, πχ το Super street fighter 2. Αυτο ωστοσο θα λυθει ανωδυνα με αναβαθμιση.

Δεν υπαρχει καποιο προβλημα στα saves απο αυτους που το πηραν και το δοκιμασαν. Περι region ωστοσο, παιζει κανονικα μονο παιχνιδια απο το ιδιο region. Μου ειπε οτι τρεχοντας παιχνιδια, θα ειναι forced σε 50hz και δεν θα παιζουνε σωστα.
 
Δηλαδή εαν έχουμε Ευρωπαϊκό megadrive και του βάλουμε αμερικάνικα roms θα τα κάνει force στα 50hz;

Και εαν έχουμε μοντάρει το MegaDrive(όπως εγώ) και μπορούμε να το κάνουμε να παίξει στα 60 hz έχουμε πρόβλημα;

Φαίνεται εξαιρετικό για την τιμή του , μάλλον θα το τιμήσω!
 
Καλη ερωτηση, λογικα αν το εχεις μονταρει να παιζει ntsc με διακοπτες, θα παιζει τα αμερικανικα και ιαπωνικα οπως εχει. Δεν υπαρχει κανενας λογος για προβλημα σε αυτη την περιπτωση. Το εχουν παρει ατομα απο Ευρωπη, αμερικη και Ασια,και δεν εχει κανενα προβλημα σε sega genesis / sega mega drive παιχνιδια της ιδιας περιοχης. Οσοι εχουν και αλλα flashcards τονιζουν την αριστη συμβατοτητα του και τις δυνατοτητες του γενικοτερα.

Σαν "ωμη" δυναμη το md myth της neoflash ειναι καλυτερο, αλλα:

Κανει 139$ χωρις τα μεταφορικα, και πολυ περιορισμενο χωρο. Κανει αλλα 69$ ο μετατροπεας για να παιρνει sd.

Εχει ακομα προβληματα με τα παιχνιδια, και η neoflash δεν φαινεται να το παιρνει και πολυ ζεστα το ζητημα.
 
Ε οκ ρε συ το άλλο έχει 65$ με τα μεταφορικά και δεν χρειάζεται τίποτα άλλο!

Αυτό λέω εγώ δύναμη! Το 32x δεν με ενδιαφέρει προς στιγμήν καθώς είναι πολύ λίγα τα παιχνίδια που είχε (αυτά που άξιζαν μετριούνται στα δάκτυλα του ενός χεριού), ενώ τα παιχνίδια που χρειάζονταν τσιπάκι και μου έρχονται στο μυαλό είναι... μόνο ένα, το Virtua Racing.

Με ψήνει άσχημα να το αγοράσω , τέρμα πια το κυνήγι cartridges!
 
Βλεπω να το τιμω επισης. Απλα δεν εχω καταλαβει πως γινεται η πληρωμη και η αποστολη.

Μηπως να παμε για καμμια ομαδικη αν μαζευτουμε καμποσοι?
 
Δεχεται western union. Θελω να μιλησω με μερικα ατομα ακομα, ακουγεται πολυ καλη ιδεα η ομαδικη παραγγελια.
 
Όντως παιδιά ας το παραγγείλουμε ομαδικά να πάμε και για κανένα "γκαϊφέ" μετά :p

Βλέπω τώρα μέσω 56αρι modem ένα video στο youtube που δείχνει τα modules. Φοβερή φάση!
 
Πηρα τελικα απαντηση.

α) Δεν εχει παρει ακομα καποια απαντηση για μη λειτουργικα παιχνιδια, πλυν του virtua racing & Super street fighter 2. Το Super street fighter 2 θα υποστηριχθει οπως και μεγαλυτερα homebrew παιχνιδια, στο μελλον.

β) Ενα απο τα παιχνιδια με τα μεγαλυτερα προβληματα σε flashcards, to Alien soldier παιζει κανονικοτατα και αψευγαδιαστα.

γ) Τωρα λεει πως ασχολειται πανω στο 32x και στο master system, θελει να τα υποστηριξη και τα δυο πληρως. Μεχρι στιγμης το 50% περιπου των master system παιχνιδιων παιζουν τελεια.

δ) Ρωτησα για το πως μπορει να γινει παραγγελια, και μου ειπε πως στελνει μεσω registered air mail, dεχεται πληρωμες μεσω western union/moneygram/wire transfers. Ακομα, ειναι προθυμος να κανει καλυτερη τιμη απο 10 κομματια και πανω :)
 
Η ομαδική ακούγεται εξαιρετική ιδέα και εννοείται είμαι μέσα.

Θα πρότεινα - αν έχει τη διάθεση - να το αναλάβει κάποιος admin/mod ;)

Wally για δείτε το λίγο ;)
 
Παιδια ειμαι μεσα αλλα δεν μπορω να το αναλαβω. Εχω παρα πολλα μετωπα ανοιχτα αυτη τη περιοδο δυστυχως...
 
Ωραία ας πούμε από τώρα ποιοι θέλουν να αγοράσουν για να φτιάξουμε λίστα.

*Σηκώνει το χέρι του.
 
Αν κάποιος μπορεί να μου το στείλει στον Πολύγυρο Χαλκιδικής ....ΕΙΜΑΙ ΜΕΣΑ !!!!
 
Μέσα αν κάποιος καταφέρει να μου το στείλει Ξάνθη...έξοδα δικά μου :)
 
και εγώ είμαι μέσα για ομαδική :)
 
Παιδιά βρήκα σε ένα άλλο forum πως σχεδιάζουν και αυτοί ομαδική και τους έχει ήδη κατεβάσει την τιμή στα 55 δολλάρια. Ο Assembler που το οργανώνει δέχεται με paypal και θα τα πληρώσει όλα μαζί και στην συνέχεια ο δημιουργός του flashcard θα το στείλει στον καθένα ξεχωριστά εκεί που μένει!

http://assemblergames.com/forums/showthread.php?p=411374#post411374

Νομίζω ότι αξίζει και εαν μαζευτούμε περισσότεροι θα πέσει και άλλο η τιμή.
 
Αν είναι να αποσταλούν μεμονωμένα αξίζει, αλλιώς μάλλον ότι γλυτώσουμε στην αγορά θα τα πληρώσουμε στο τελωνείο. :xm:
 
Τελικα απο που θα γινει αποστολη? Απο Ουκρανια ή απο Γαλλια (που αναφερθηκε σε προηγουμενο ποστ)?

Αν παιζει το πρωτο θα υπαρξει ο τζογος του τελωνειου οπως σωστα λεει ο Ντοκ...
 
Ψηνομαι και γω ... οποιος κανει την ομαδικη ας τον ρωτησει τον τυπα απο που θα τα στειλει, απλο
 
Πίσω
Μπλουζα