Megalicious Classics μου

tonytony είπε:
Οι σειρές που έχουνε πολλά πολλά χρόνια να προβληθούνε και θεωρούνται εξαιρετικά σπάνιες και ελπίζω να ανέβουνε κάποια στιγμή είναι οι εξής (διορθώστε με αν κάνω κάπου λάθος). 


1. Άλλη μια φασαρία



2. Άλλη το πρωί άλλη το βράδυ



3. Οι άνδρες δεν υπάρχουν πια



4. Απών (μπήκε σε ψηφοφορία αλλά δεν κέρδισε...)



5. Αχ Ελένη



6. Βανίλια σοκολάτα



7. Γίγας Μοτέλ



8. Δίψα



9. Η Ελίζα και οι άλλοι



10. Εμείς και εμείς



11. Ένας αξιολάτρευτος μπελάς



12. Επαγγελματίες



13. Επικίνδυνη λήψη



14. Εσύ αποφασίζεις



15. Κάζα ντι μακαρόνι



16. Κάμερα καφέ



17. Κρις κρος



18. Λαβ σόρι (αν και το σιχαίνομαι)



19. Ο μεγάλος θυμός (ελπίζω να ανέβει την ερχόμενη Δευτέρα)



20. Μη φοβάσαι τη φωτιά



21. Μπελάδες για δύο



22. Ξενοδοχείο Αμόρε



23. Πες το ψέμματα



24. Ρίχτερ μιούζικ



25. Σκιές πάνω από την πόλη



26. Τζιν και τσέρι



27. Τηλεμπόρα



28. Τράπεζα



29. Φρούτα εποχής



30. Οι χρηματιστές


 


Λοιπόν. Τα 'Άλλη μια φασαρία'' και τα ''Φρούτα εποχής'', όπως είπε παραπάνω και ο thebest20, προβλήθηκαν το 2009 στην ολότητά τους. (Το ''άλλη μια φασαρία'' ήταν μια καλοκαιρινή σειρά, από το αποτυχημένο πείραμα του μέγκα να λανσάρει σίριαλ εν μέσω θέρους του 94. Ήταν η μια από τις τρεις σειρές μαζί με το Παντρεμένοι Ανύπαντροι και μια τρίτη που δεν ανακαλώ. Τα αποτελέσματα ήταν τραγικά και τα σίριαλ δε τα βρήκε ποτέ ο χειμώνας, εξ ου και τα ελάχιστα επεισόδια).

Οι σειρές ''Επαγγελματίες'' , ''Ένας αξιολάτρευτος μπελάς'' , ''Μπελάδες για δύο'' , '' Κρις Κρος'' προβλήθηκαν όλες το 2010 και το 2011.

Τώρα με εξαίρεση τις σειρές ''Εμείς και εμείς'', ''τηλεμπόρα'' που έχουν επαναληφθεί άπειρες φορές, απλά το τελευταίο διάστημα δεν προτιμώνται, όλες οι άλλες πράγματι έχουν επαναληφθεί από ελάχιστα έως καθόλου.

Να συμπληρώσω λίγο τη λίστα σου.

Υπερσπάνιες είναι επίσης οι

1. Πατηρ υιος και πνεύμα

2. Το μυστικό του Άρη Μπονσαλέντη (edit: Εχει προβληθεί πρόσφατα τελικά)

3. Σπίτι για πέντε (εξαιρετική - εξαιρετική πραγματικά οικογενειακή σειρά βασισμένη στο πολύ καλό βιβλίο της Λότης Πετρούτσοβιτς-Αλεξανδροπούλου, ποτέ σε επανάληψη)

4. Τελευταίοι εγγονοί (edit: Εχει προβληθεί πρόσφατα τελικά)

5. Έρωτας και πάθος

6. Παντρεμένοι Ανύπαντροι

7. Πειρασμός

8. C'est la vie

9. Όταν ο Χάρης χώρισε τη Μαίρη

10. Αριστοτέλης ο Άριστος

11. Είσαι πολύ αλήτης τελικά

12. Μετράω στιγμές

13. Όλα στον αέρα

Hint: Φήμες, πώς από Δευτέρα δύο από τις πρώτες τέσσερις σειρές, που παραθέτω, θα τεθούν στην κρίση μας. (Και μονοκούκι στο 2 θα πω εγώ ;) ).


(ευχαριστώ Τοnytony και Georgeikos!)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εγω παλι θα ελεγα και το "αφρικα" που ειναι του 92 και συμφωνα με την retrodb εχει παιχτει μια φορα μονο το 2009 και αυτη στο mega cosmos
 
whatohh είπε:
Λοιπόν. Τα 'Άλλη μια φασαρία'' και τα ''Φρούτα εποχής'', όπως είπε παραπάνω και ο thebest20, προβλήθηκαν το 2009 στην ολότητά τους. (Το ''άλλη μια φασαρία'' ήταν μια καλοκαιρινή σειρά, από το αποτυχημένο πείραμα του μέγκα να λανσάρει σίριαλ εν μέσω θέρους του 94. Ήταν η μια από τις τρεις σειρές μαζί με το Παντρεμένοι Ανύπαντροι και μια τρίτη που δεν ανακαλώ. Τα αποτελέσματα ήταν τραγικά και τα σίριαλ δε τα βρήκε ποτέ ο χειμώνας, εξ ου και τα ελάχιστα επεισόδια).
Οι σειρές ''Επαγγελματίες'' , ''Ένας αξιολάτρευτος μπελάς'' , ''Μπελάδες για δύο'' , '' Κρις Κρος'' προβλήθηκαν όλες το 2010 και το 2011.

Τώρα με εξαίρεση τις σειρές ''Εμείς και εμείς'', ''τηλεμπόρα'' που έχουν επαναληφθεί άπειρες φορές, απλά το τελευταίο διάστημα δεν προτιμώνται, όλες οι άλλες πράγματι έχουν επαναληφθεί από ελάχιστα έως καθόλου.

Να συμπληρώσω λίγο τη λίστα σου.

Υπερσπάνιες είναι επίσης οι

1. Πατηρ υιος και πνεύμα

2. Το μυστικό του Άρη Μπονσαλέντη

3. Σπίτι για πέντε (εξαιρετική - εξαιρετική πραγματικά οικογενειακή σειρά βασισμένη στο πολύ καλό βιβλίο της Λότης Πετρούτσοβιτς-Αλεξανδροπούλου, ποτέ σε επανάληψη)

4. Τελευταίοι εγγονοί

5. Έρωτας και πάθος

6. Παντρεμένοι Ανύπαντροι

7. Πειρασμός

8. C'est la vie

9. Όταν ο Χάρης χώρισε τη Μαίρη

10. Αριστοτέλης ο Άριστος

11. Είσαι πολύ αλήτης τελικά

12. Μετράω στιγμές

13. Όλα στον αέρα

Hint: Φήμες, πώς από Δευτέρα δύο από τις πρώτες τέσσερις σειρές, που παραθέτω, θα τεθούν στην κρίση μας. (Και μονοκούκι στο 2 θα πω εγώ ;) ).
Ο "Άρης Μπονσαλέντης" και οι "Τελευταίοι εγγονοί" αν δεν απατώμαι προβλήθηκαν σχετικά πρόσφατα αλλά σε βάρβαρες ώρες...
 
tonytony είπε:
Ο "Άρης Μπονσαλέντης" και οι "Τελευταίοι εγγονοί" αν δεν απατώμαι προβλήθηκαν σχετικά πρόσφατα αλλά σε βάρβαρες ώρες...
ναι και τα δυο!!! ειναι και τα δυο ωραια

προτιμω ομως γιαννη μαρη..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Xμμ για τους "Τελευταίους εγγονούς", θα έλεγα πως έχεις δίκιο (δεν είμαι σίγουρος όμως).
 
tonytony είπε:
Οι σειρές που έχουνε πολλά πολλά χρόνια να προβληθούνε και θεωρούνται εξαιρετικά σπάνιες και ελπίζω να ανέβουνε κάποια στιγμή είναι οι εξής (διορθώστε με αν κάνω κάπου λάθος). 


1. Άλλη μια φασαρία



2. Άλλη το πρωί άλλη το βράδυ



3. Οι άνδρες δεν υπάρχουν πια



4. Απών (μπήκε σε ψηφοφορία αλλά δεν κέρδισε...)



5. Αχ Ελένη



6. Βανίλια σοκολάτα



7. Γίγας Μοτέλ



8. Δίψα



9. Η Ελίζα και οι άλλοι



10. Εμείς και εμείς



11. Ένας αξιολάτρευτος μπελάς



12. Επαγγελματίες



13. Επικίνδυνη λήψη



14. Εσύ αποφασίζεις



15. Κάζα ντι μακαρόνι



16. Κάμερα καφέ



17. Κρις κρος



18. Λαβ σόρι (αν και το σιχαίνομαι)



19. Ο μεγάλος θυμός (ελπίζω να ανέβει την ερχόμενη Δευτέρα)



20. Μη φοβάσαι τη φωτιά



21. Μπελάδες για δύο



22. Ξενοδοχείο Αμόρε



23. Πες το ψέμματα



24. Ρίχτερ μιούζικ



25. Σκιές πάνω από την πόλη



26. Τζιν και τσέρι



27. Τηλεμπόρα



28. Τράπεζα



29. Φρούτα εποχής



30. Οι χρηματιστές


 


οι χρηματιστες προβληθηκαν φετος στο mega cosmos.
 
whatohh είπε:
Υπερσπάνιες είναι επίσης οι:3. Σπίτι για πέντε (εξαιρετική - εξαιρετική πραγματικά οικογενειακή σειρά βασισμένη στο πολύ καλό βιβλίο της Λότης Πετρούτσοβιτς-Αλεξανδροπούλου, ποτέ σε επανάληψη
προβληθηκε τουλαχιστον μια φορα σε επαναληψη γιατι θυμαμαι οτι την ειδα δυο φορες (οταν προβληθηκε για πρωτη φορα κι αλλη μια φορα αρκετα παλια ομως)
 
Φυσικά και στη τελευταία ψηφοφορία κέρδισε ο "Μεγάλος θυμός". Οι επόμενες τρεις της νέας ψηφοφορίας είναι

 


"Με θέα στο πέλαγο"



"Οι τελευταίοι εγγονοί"



"Το μυστικό του Άρη Μπονσαλέντη".



 
Το ''Με θεα στο πελαγος'' ειναι απο της τελευταιες τετοιου ειδους σειρες του mega και πραγματικα ειναι εξαιρετικο και απο τα πολυ αγαπημενα μου.Θα ψηφησω ομως ''το μυστικο του αρη μπονσαλεντη'' ασχετα που το εχω γιατι πιστευω οτι πολυς κοσμος δεν το εχει δει και ειναι και αυτη υπεροχη σειρα.
 
εμενα παλι μου αρεσουν τα δυο παλαιοτερα και δεν τα δειχνει και συχνα...γιατι να μην υπαρχουν στο youtube λοιπον τα βλεπουμε οποτε θελουμε? ψηφιζω και εγω μπονσαλεντη γιατι λατρευω μαρη
 
Πάλι κοινωνικές?Ελπίζω μέχρι τέλος 2012 να έχει μπει και το "Αχ Ελένη"!!!!
 
nwntas είπε:
Εν τω μεταξύ, αυτή η ψηφοφορία είναι ένα ηχηρό μήνυμα προς το Mega! Έχει βάλει μιά κλασική και επιτυχημένη του σειρά από τα 90's και δύο μέτριες σειρές από τα 00's, όπου και οι δύο μαζί δε φτάνουν σε ψήφους την πρώτη! Από τη μιά, είναι ενδεικτικό ότι ο κόσμος θέλει διακαώς τις παλιές καλές του σειρές. Από την άλλη, είναι δείγμα του πόσο έχει πέσει σε ποιότητα το πρόγραμμα στη δεύτερη δεκαετία του σταθμού.
Δεν θα μπορούσα να το εκφράσω καλύτερα φίλε μου!! :)

Συμφωνώ 100% - άλλωστε αυτό το μήνυμα "περνάει" (ευτυχώς!!) από τον κόσμο σε κάθε ψηφοφορία!

Ας ελπίσουμε ότι θα "λάβει" το μήνυμα αυτό και το MEGA...

tonytony είπε:
Φυσικά και στη τελευταία ψηφοφορία κέρδισε ο "Μεγάλος θυμός". Οι επόμενες τρεις της νέας ψηφοφορίας είναι 


"Με θέα στο πέλαγο"



"Οι τελευταίοι εγγονοί"



"Το μυστικό του Άρη Μπονσαλέντη".



"Μπονσαλέντη" κι εγώ! :)

Γενικά, μπορώ να πω, ότι κάθε εβδομάδα είμαι αρκετά ικανοποιημένος από τη νικήτρια σειρά κάθε ψηφοφορίας!

Ευτυχώς ο κόσμος ψηφίζει σωστά (δηλαδή με βάση τις σειρές που είναι παλαιότερες και πιο "σπάνιες") :)
 
Ψήφισα και εγώ τον Μπονσαλέντη, παρόλο που την είδα πρόσφατα στο Mega Κύπρου. Έχω προσέξει πάντως πως στην Κύπρο παίζουν πιο εύκολα τις παλιές σειρές απ' ότι στην Ελλάδα. Για παράδειγμα τώρα παίζουν επανάληψη "Πατήρ υιός και πνεύμα", "Δίψα", "Ρίχτερ μιούζικ", "Ιός του πατέρα", ενώ όλες οι σειρές που υπάρχουν στις λίστες σας έχουν προβληθεί τα τελευταία δύο χρόνια. Δεν έχω καταλάβει γιατί ακόμη στην Ελλάδα τις σνομπάρουν τις παλιές σειρές...
 
Smike είπε:
Ψήφισα και εγώ τον Μπονσαλέντη, παρόλο που την είδα πρόσφατα στο Mega Κύπρου. Έχω προσέξει πάντως πως στην Κύπρο παίζουν πιο εύκολα τις παλιές σειρές απ' ότι στην Ελλάδα. Για παράδειγμα τώρα παίζουν επανάληψη "Πατήρ υιός και πνεύμα", "Δίψα", "Ρίχτερ μιούζικ", "Ιός του πατέρα", ενώ όλες οι σειρές που υπάρχουν στις λίστες σας έχουν προβληθεί τα τελευταία δύο χρόνια. Δεν έχω καταλάβει γιατί ακόμη στην Ελλάδα τις σνομπάρουν τις παλιές σειρές...
Παίζει τη "Δίψα";;; Τι λέει αυτό καλό είναι; Δε το θυμάμαι καθόλου , παίζουν καλοί ηθοποιοί όμως.
 
Smike είπε:
Ψήφισα και εγώ τον Μπονσαλέντη, παρόλο που την είδα πρόσφατα στο Mega Κύπρου. Έχω προσέξει πάντως πως στην Κύπρο παίζουν πιο εύκολα τις παλιές σειρές απ' ότι στην Ελλάδα. Για παράδειγμα τώρα παίζουν επανάληψη "Πατήρ υιός και πνεύμα", "Δίψα", "Ρίχτερ μιούζικ", "Ιός του πατέρα", ενώ όλες οι σειρές που υπάρχουν στις λίστες σας έχουν προβληθεί τα τελευταία δύο χρόνια. Δεν έχω καταλάβει γιατί ακόμη στην Ελλάδα τις σνομπάρουν τις παλιές σειρές...
γουσταρω διψα!!! βογλης ολγα πολιτου κοραλια καραντη κτλ...καλοο
 
"Το μυστικό του Άρη Μπονσαλέντη" ανέβηκε ήδη στο ΥΤ , αλλά αυτό που με ανησυχεί είναι πως δεν υπάρχει νέα ψηφοφορία...Ελπίζω να μη σταμάτησαν εδώ... :xm:
 
Η απάντηση του MEGA σε ερώτησή μου τι γίνεται με τη νέα ψηφοφορία...

 


Οι "Megalicious Classics mou" ψηφοφορίες θα διακοπούν για λίγο και θα επιστρέψουν σε μερικές εβδομάδες με νέες επιλογές. Στο μεταξύ μπορείτε να συνεχίσετε να μας προτείνετε αγαπημένες σας σειρες που θέλετε να συμπεριληφθούν στις ψηφοφορίες. Ευχαριστούμε πολύ για τις εως τώρα προτάσεις σας.
 
Οταν έλεγαν μερικές εβδομάδες εννοούσαν 4 μήνες; Έλεος, πότε θα ξαναβάλουν τις ψηφοφορίες;; (Μήπως και μπορέσω να ξαναδω επιτέλους το Αχ Ελένη!!)
 
και εγω αυτο λεω...αντε, τι γινεται πια?? τα εχουν κανει μπαχαλο
 
Πίσω
Μπλουζα