Monkey Island Special Edition! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!

Αν πετυχει αυτο θα ακολουθησουν και αλλα. :xm:

After what feels like a decade of asking for it, Lucasarts have finally begun to re-release their classic adventure games, starting with Fate of Atlantis on Wii (albeit bundled with Staff of Kings) and a Monkey Island remake.

But now we've had a taste, we want more. Full Throttle. Day of the Tentacle. Loom. And we might just get them...provided people buy Monkey Island.

"If this sells, there's no one at this company who doesn't want to do these games" says Lucasarts' Brooks Brown. "It's a matter of showing that there's interest and this market is alive and get people as excited as possible about Monkey Island Special Edition to show that these things can make it".

That's part shill, yes, but also a valid point from a publisher; adventure games are far from a proven commercial commodity, which is why Lucasarts stopped making them in the first place.




By George, it's Monkey magic [screen Play]
 
Από τη μία είναι να χαίρεσαι φυσικά με αυτό.Αλλά από την άλλη είναι να λυπάσαι,σκεπτόμενος ότι η έμπνευσή τους εξαντλείται πλέον στην επανακυκλοφορία παλιών mega hits.

Βέβαια,δεδομένου το ποια είναι σήμερα η Lucasarts,δε θα μπορούσαμε να περιμένουμε και πολλά νέα (και αντάξια των παλαιών) adventures απ' αυτή...
 
f2bnp είπε:
Και εαν βγει τελικά το 2 να εξηγήσει τι στο καλό συναίβενε στο τέλος,είναι μάλλον ένα από τα πιο περίεργα τέλη σε Adventure παιχνίδι και εαν το καλοσκεφτείς δεν νομίζω ότι πήραμε ποτέ απάντηση για το τι ήταν.Ή μήπως πήραμε και κάπου το έχασα; :p
Συμφωνα με το CMI, το τελος λαμβανε χωρα κατω απο το Monkey Island οπου βρισκονται οι πυλες του Αδη (οπως φαινεται και απο το 1 αλλωστε) ο οποιος εδω εχει μορφη λουνα παρκ.

Τελος παντων για να γλυτωσει ο LeChuck στο τελος, παγιδεψε και τους δυο σε μια φαντασιωση οπου ο Γκαι εμεινε παγιδευμενος επι 5 χρονια.

Τωρα δεν ξερω αν αυτη ηταν η ιδεα του Ρον ή αν προκειται απλα για ιδεες των δημιουργων του CMI
 
Rakeesh είπε:
Τωρα δεν ξερω αν αυτη ηταν η ιδεα του Ρον ή αν προκειται απλα για ιδεες των δημιουργων του CMI
Ο Ron δεν είχε σχέση με την σύλληψη του CMI, οι δημιουργοί του οποίου πάντως κατά τη γνώμη μου έκαναν το καλύτερο δυνατόν δεδομένου ότι δεν μπορούσαν να γνωρίζουν τι είχε στο μυαλό του όταν έκανε το τέλος του LeChuck's Revenge. Νομίζω πως μπορούμε να πούμε ότι δεν έχει δοθεί ποτέ απάντηση στο ποιο είναι το μυστικό του Monkey Island, υποθέτοντας λογικά ότι το μόνο αληθινό μυστικό δεν μπορεί παρά να είναι αυτό που είχε αρχικά στο μυαλό του ο δημιουργός της σειράς.
 
alkis21 είπε:
Ο Ron δεν είχε σχέση με την σύλληψη του CMI, [...] δεδομένου ότι δεν μπορούσαν να γνωρίζουν τι είχε στο μυαλό του όταν έκανε το τέλος του LeChuck's Revenge.
Δε θεωρω καθολου αδυνατο οι δημιουργοι του CMI να ειχαν μια ιδεα για το τι ειχε ο Ρον στο μυαλο του απο την εποχη που δουλευαν στο ΜΙ2. Αδυνατο θεωρω να ανταλλαζαν αποψεις, κονσεπτς στο ΜΙ2 και οταν εφτασαν στο τοσο δυσκολο τελος, να μη τον ρωτησαν αυτο που εχει στο κεφαλι του οσον αφορα αυτο το σημειο.

Πρακτικο παραδειγμα: οι σκηνες της ναυμαχιας ηταν μια ιδεα του Ρον που προοριζονταν για το ΜΙ1 αλλα για τεχνικους λογους δε χωρουσαν. Περασαν ομως στο CMI. Γιατι λοιπον να μη περασουν εκει και αλλες παρασκηνιακες ιδεες του;

Φυσικα υπαρχει περιπτωση να μη ηξερε ουτε ο ιδιος τι συμβαινει. Το να αφηνεις στο φλου ενα σουρεαλιστικο φιναλε μεχρι να βγαλεις το επομενο επεισοδιο και εντωμεταξυ να σκεφτεις και την εξηγηση, ειναι κατι που το εχουμε ξαναδει :)
 
Θα μείνει ένας μύθος :p

Προσωπικά δεν νομίζω ότι αυτό ήταν το μυστικό είμαι σίγουρος πως κάτι άλλο είχε στο μυαλό του ο Ron.Απίστευτο γέλιο πάντως εκεί που είσαι δεμένος και ο LeChuck σου λέει το σχέδιό του και εσύ φωνάζεις LALALALALALA ότι δεν τον ακούς :p
 
Ναι αυτα τα Villain speeches ειναι πολυ ψυχαναγκαστικα :D
 
Χμμμ... γνωρίζω δυο τρία πραγματάκια αλλά δεν θέλω να πω παραπάνω γιατί τα φυλάω για το άρθρο του Phoenix, όταν με το καλό φτάσουμε σε εκείνο το τεύχος.
 
Εγώ πάντως όσο κοιτάω φωτό από το επεισοδιακό ΜΙ τόσο τσαντίζομαι με την εμφάνιση του πειρατάκου μας... πότε έγινε μαγκιώρης γιάνκης ρε γ@μώτο;
 
Μια πρώτη γεύση του MI special edition,μέσω σύγκρισης του ίδιου screenshot...

picture.php


picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έργο τέχνης :) Πολύ με αρέσει!
 
[ame=http://www.youtube.com/watch?v=jP5uDNhOiPg&feature=player_embedded]YouTube - Tales of Monkey Island Gameplay
 
[edit]!!Αντε να δουμε!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tί εκφράσεις είναι αυτές...


[edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρε παιδιά μόνο εμένα δεν ενθουσιάζει;Τέσπα άντε να δούμε 2 μέρες ακόμα.
 
Γειά σας παιδιά! Είμαι καινούργιος στο forum. Θα ήθελα και εγώ να πώ πως περιμένω σαν τρελός αυτό το παιχνίδι. Βλέπετε δεν έζησα την χρυσή εκείνη εποχή των computers (amiga etc) με τα σπουδαία adventures που κυκλοφορούσαν τότε..(είμαι λίγο μικρότερος-κονσόλες sega vs nintendo γαρ...χεχε) και θα ήθελα να έχω στο "gaming ενεργητικό" μου τέτοια παιχνίδια...Περιμένω πως και πως..
 
Καλώστον!Ουτέ εγώ τα έζησα από πρώτο χέρι αλλά μερικά παιχνίδια παίζονται άνετα και σήμερα,προσωπικά τα αντέχω παρότι τα γραφικά ίσως ενοχλούν πολλές φορές το μάτι ;)

To ΜΙ 1 δεν το έχω τερματίσει βέβαια ευκαιρία είναι τώρα με το Remake.Άντε να δούμε και το Tales OF MI τι θα κάνει.
 
f2bnp είπε:
Καλώστον!Ουτέ εγώ τα έζησα από πρώτο χέρι αλλά μερικά παιχνίδια παίζονται άνετα και σήμερα,προσωπικά τα αντέχω παρότι τα γραφικά ίσως ενοχλούν πολλές φορές το μάτι ;)
Για λέγε, γιατί αυτό είναι ενδιαφέρον. Εμείς οι κ@@ογεροι μπορεί να έχουμε υπερβολική ανοχή σε αυτό το θέμα, ίσως από νοσταλγία ή επειδή έχουμε συνηθίσει, οπότε μια φρέσκια ματιά είναι μάλλον αντικειμενικότερη.

Είχα την εντύπωση ότι τα γραφικά των adventures της Lucasarts άντεξαν καλά στο χρόνο, αλλά προφανώς πέφτω έξω.
 
Δεν ξέρω αν θα έχει σχέση, αλλά υποτίθεται ότι η LA σήμερα θα ανακοινώσει κάτι πολύ ενδιαφέρον... τα μάτια ανοιχτά!
 
Πίσω
Μπλουζα