NERO problem ! Βοήηηθειααα !

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.041
Συναγωνιστές !

Μάλλον το NERO μου, τα έχει παίξει ! :nervous:

Ξαφνικά αρνείται να μου δημιουργήσει audio-cd's και "κολλάει" στο 1-3% .

Έχετε υπόψιν κάνα καλό και εύκολο στην χρήση πρόγραμμα,

που να του δίνω mp3's και να μου φτιάχνει audio cd's ? :confused:
 
Κολλάει όταν ξεκινάει η εγγραφή ( καίει το CD δηλαδή; ), ή όταν μετατρέπει τα mp3 σε audio (πιό νωρις);

Δοκίμασε να φτιάξεις κάποιο CD με διαφορετικά mp3 απο αυτά που έχεις διαλέξει , γιατί μου φαίνεται οτι κάποιο απο το κομματάκια στην "κάνει" ;)
 
Για μένα το Nero είναι το απόλυτο αντιγραφικό...Τώρα αν θες να δοκιμάσεις να το φτιάξεις κάνε μια απεγκατάσταση και ξανά εγκατάσταση..αν πάλι δεν δουλέψει ίσως να έπαθε κάτι το DVD Writer σου και αυτό στο λέω γιατί αντιμετώπισα και εγώ κάτι παρόμοιο πριν χρόνια!
 
Φοβάμαι ότι είναι το Writer Κωνσταντίνε, μακάρι να κάνω λάθος.
 
(btw το απολυτο αντιγραφικο ειναι το GnomeBaker..)
 
(και πάνω που πήγα να γράψω οτι ο telamon θα έχει αντίθετη άποψη για το "απολυτο" αντιγραφικό :p :p)

.. το οποίο παρεπιπτώντως είναι το Diskology
 
δες στο device manager, ide atapi controllers> μήπως έχει γυρίσει σε pio mode το recorder
 
Κωνσταντίνε πάρε καινούργιο DVD-Recorder. Μην το σκέφτεσαι καν, οι τιμές είναι το απόλυτο χώμα, μιλάμε για κάτω από 25 ευρώ.

Σφάχτου τ'ατιμ'!!!!!!!!
 
keeper7k είπε:
Κολλάει όταν ξεκινάει η εγγραφή ( καίει το CD δηλαδή; ), ή όταν μετατρέπει τα mp3 σε audio (πιό νωρις);
Κολάει μόλις ξεκινήσει η αντιγραφή.

keeper7k είπε:
Δοκίμασε να φτιάξεις κάποιο CD με διαφορετικά mp3 απο αυτά που έχεις διαλέξει , γιατί μου φαίνεται οτι κάποιο απο το κομματάκια στην "κάνει" ;)
Το δοκίμασα, με κομμάτια που είχα αντιγράψει επιτυχώς πριν λίγες εβδομάδες. Τζίφος ! :icon_cry:

akmakas είπε:
Για μένα το Nero είναι το απόλυτο αντιγραφικό...Τώρα αν θες να δοκιμάσεις να το φτιάξεις κάνε μια απεγκατάσταση και ξανά εγκατάσταση..αν πάλι δεν δουλέψει ίσως να έπαθε κάτι το DVD Writer σου και αυτό στο λέω γιατί αντιμετώπισα και εγώ κάτι παρόμοιο πριν χρόνια!
Έκανα και επανεγκατάσταση ! Τίποτα ! Δε νομίζω να φτάιει το writer.

Γράφω κανονικά ταινίες και data.

telamonas.stokos είπε:
(btw το απολυτο αντιγραφικο ειναι το GnomeBaker..)
Δηλαδή λες να το κατεβάσω και να δοκιμάσω με αυτό ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κώστα..Το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα και εγώ με ένα Nec 4X πριν χρόνια δεν έκανε audio cd...ίσως ίσως λέω(χωρίς να παίρνω όρκο) χάλασε το dvd σου.Αν μπορέσεις κάνε μια αναβάθμιση το firmware γίνεται πολύ εύκολα γράφοντας στο google την μάρκα του μοντέλου σου και δίπλα bios dowload.

telamona το αντιγραφικό που προτείνεις τρέχει σε windows? προδότη!!!!! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
akmakas είπε:
telamona το αντιγραφικό που προτείνεις τρέχει σε windows? προδότη!!!!! :D
Ε, προδότη που είσαι; :D :D :D

Μάλλον είναι Linux only......!!!!!!!!
 
akmakas είπε:
Κώστα..Το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα και εγώ με ένα Nec 4X πριν χρόνια δεν έκανε audio cd...ίσως ίσως λέω(χωρίς να παίρνω όρκο) χάλασε το dvd σου.Αν μπορέσεις κάνε μια αναβάθμιση το firmware γίνεται πολύ εύκολα γράφοντας στο google την μάρκα του μοντέλου σου και δίπλα bios dowload.
Δηλαδή μπορούσες να γράψεις δεδομένα και ταινίες

και δε μπορούσες να γράψεις ήχο ;

asikamin είπε:
δες στο device manager, ide atapi controllers> μήπως έχει γυρίσει σε pio mode το recorder
Δηλαδή ; Δεν τόπιασα ! :help:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εμένα είναι σε pio only το primary IDE Channel (το Device 1).

Κακό; Μήπως γι`αυτό αργεί να γράψει DVD;
 
Κωνσταντινε , το GnomeBaker το ανεφερα για "κοντριτσα" στη δηλωση του Akmaka για το NERO...εννοειται οτι το συγκεκριμενο προγραμμα τρεχει μονο στο Linux και φυσικα ειναι το καλυτερο :biglaugh:

Τωρα στο προβλημα σου - ισως η γνωμη του Asikamin να ειναι η πιο σωστη - κανε μου μια χαρη - φτιαξε ενα Audio CD με αρχεια ΟΧΙ mp3 .. δηλαδη .wav πχ να δουμε αν δουλευει.

Αν τα καταφερει τοτε το προβλημα σου εντοπιζεται στον mp3 codec που χρησιμοποιει το NERO (NeMP3Dmo.dll) o οποιος μαλλον εχει καταστραφει - το προβλημα λυνεται με επανεγκατασταση του NERO.

Αν ομως δεν τα καταφερει - τοτε μπορει καλλιστα να εχει αλλαξει το mode λειτουργιας του dvd σου (αγνωστο πως - Windows ειναι αυτα) Οποτε τσεκαρε το και αλλαξε το απο το bios.

Σε καθε περιπτωση καλο θα ηταν να δοκιμαζες να γραψεις ενα Audio CD και με καποιο αλλο προγραμμα - για να εχεις ακομα μια ενδειξη για το τι φταιει.
 
Alucard,οχι μονο αργει αλλα και σου βουλιαζει κυριολεκτικα το μηχανημα...
 
Πριν κάνεις οτιδήποτε μη αναστρέψιμο αγαπητέ exetlaie τσέκαρε και καμία άλλη μάρκα cd γιατί με τις μαϊμουδιές που γίνονται ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος! Σε εμένα μια φορά είχε συμβεί τα cd απο τη μέση και κάτω της συσκευασίας(κονσέρβα) να έχουν πρόβλημα!
 
Ερωτηση:Υπαρχει περιπτωση το laser απο το writer του Κων/νου να εχει καταστραφει καπως,και να μην μπορει πλεον να καψει cd,παρα μονο dvd...?
 
Turrican είπε:
Πριν κάνεις οτιδήποτε μη αναστρέψιμο αγαπητέ exetlaie τσέκαρε και καμία άλλη μάρκα cd γιατί με τις μαϊμουδιές που γίνονται ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος! Σε εμένα μια φορά είχε συμβεί τα cd απο τη μέση και κάτω της συσκευασίας(κονσέρβα) να έχουν πρόβλημα!
Δυστυχώς, τσέκαρα ήδη με 2 διαφορετικές μάρκες !

Παραμένει !

Grip είπε:
Ερωτηση:Υπαρχει περιπτωση το laser απο το writer του Κων/νου να εχει καταστραφει καπως,και να μην μπορει πλεον να καψει cd,παρα μονο dvd...?
Όχι, γιατί μόλις πριν λίγο "έκαψα" επιτυχώς DATA-CD.

telamonas.stokos είπε:
Αν τα καταφερει τοτε το προβλημα σου εντοπιζεται στον mp3 codec που χρησιμοποιει το NERO (NeMP3Dmo.dll) o οποιος μαλλον εχει καταστραφει - το προβλημα λυνεται με επανεγκατασταση του NERO.
Έκανα ήδη re-install. Μάταια όμως.

telamonas.stokos είπε:
Αν ομως δεν τα καταφερει - τοτε μπορει καλλιστα να εχει αλλαξει το mode λειτουργιας του dvd σου (αγνωστο πως - Windows ειναι αυτα) Οποτε τσεκαρε το και αλλαξε το απο το bios.
Δηλαδή ; Τι ακριβώς να κάνω ; Κινέζικα μου φαίνονται τα όσα είπες ! :help:

telamonas.stokos είπε:
Σε καθε περιπτωση καλο θα ηταν να δοκιμαζες να γραψεις ενα Audio CD και με καποιο αλλο προγραμμα - για να εχεις ακομα μια ενδειξη για το τι φταιει.
Καμιά καλή πρόταση, για πρόγραμμα ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εννοείες ότι γράφεις data σε dvd ή σε cd. Παίζει ο φακός laser για cd να είναι διαφορετικός από αυτόν του dvd και να έχει χαλάσει μόνο αυτός. Δοκίμασε να γράψεις data σε cd να δείς αν γράφει.
 
Πίσω
Μπλουζα