NERO problem ! Βοήηηθειααα !

Εγώ δεν τα γουστάρω τα μήτρας όμως, προτιμώ τα σάλπιγγας :D :D:D:D:D:D:D:D

Εγώ πιστεύω ότι στα καμμένα η διαφορά δεν είναι στο ότι έχουν φτιαχτεί με άλλο τρόπο από τα μήτρας αλλά στο ότι στα καμμένα ακολουθείται υποχρεωτικά κάποιο πρωτόκολλο (red book, orange book κλπ) κάτι που στα πρέσας (για να το πούμε πιο κόσμια :D ) δεν είναι πάντα απαραίτητο να ισχύει 100%, αρκεί να διαβάζεται το δισκάκι.

Τώρα ένα DVD writer θεωρείται καλύτερο για τέτοιες βρωμοδουλιές όταν μπορεί να ξεφύγει στις εγγραφές από τα πλαίσια των πρωτοκόλλων και άρα να αντιγράψει τα περιεργα dvds των 360 κλπ.
 
το nero εχει οντως προβλημα γιατι κατα την εγκατασταση καθεται επανω στους Aspi drivers αυτο σημαινει γρηγορα πως θα το βαλεις μια και μοναδικη φορα στην εκδοση που το εχεις προσοχη οχι udpate version εσυ προφανως εκανες update και γι΄αυτο στα κανει αυτα.Τωρα οτι και να κανεις δεν γινεται τιποτε αστο ετσι γιατι μπορει να βγει η κλασικη μπλε οθονη μπροστα σου.τα ξερω γιατι τα εχω περασει ααααχχχ τι μου θυμισες.Δοκιμασε το roxio media creator ειναι σοβαρο αντιγραφικο
 
Γιατί δεν βάζεις τους ASPI της adaptec και πάλι?
 
Για shareware δεν το ξερω μαλλον οχι παντως υπαρχει στα καταστηματα και περιεχει τα παντα.Εμενα παντως τοσα χρονια δεν μου εχει δημιουργησει το παραμικρο προβλημα και αντιγραφει τα παντα σε συνεργασια με ολα τα αντιγραφικα της αγορας.Θα σωθεις φιλε μου ειναι και πολυ ευχρηστο η τελευταια version{Roxio Easy Media Creator Suite 9.0}
 
Μακριά από Roxio, είναι πολύ χειρότερο από το Nero σαν πρόγραμμα! Αν και δυστυχώς και το Nero 7 έχει αρχίσει και γίνεται bloat/crap ware επίσης. Εγώ προσωπικά κράτησα την 6.3.1.25 που δεν έχει κανένα πρόβλημα να γράψει ότι έχω προσπαθήσει με την πρώτη.

Επίσης δεν φταίνε σε καμμία περίπτωση οι ASPI που δεν είναι της Adaptec, προσωπικά (XP Pro SP2) δεν τους έχω καν εγκαταστήσει και δουλεύουν όλα ρολόι.

Και στα DVD-R μακριά από NEC γιατί είναι ιδιαίτερα κακά σαν συσκευές ανάγνωσης (έχουν ιδιαίτερη αδυναμία στο error correction) και απλώς μέτρια ως καλά σαν συσκευές εγγραφής και +1 για τα Pioneer (υποθέτω ότι δεν σκοπεύεις να δώσεις 100 ευρώ για Plextor!).

Αν δεν μπορείς να βρεις Pioneer, κάποιο LiteOn συνήθως θα είναι καλή επιλογή.
 
Δηλαδή από LG, Samsung και LiteOn λες το τελευταίο ε? Καλά τα Plextor σίγουρα, τα CD recorders που είχα παλιά ήταν και τα δύο Plextor. Αλλά πολύ ακριβά βρε παιδί μου, αξίζει? Μιλάμε για 4X φορές πιο ακριβά.
 
Επειδη οι αναγκες του καθε χρηστη ειναι διαφορετικες ετσι και οι επιλογες του ΘΑ ειναι καθε φορα διαφορετικες απο του διπλανου του.

Το να πουμε πχ οτι το Roxio ειναι πολυ χειροτερο (λειτουργικα) απο το Nero σαν προγραμμα ειναι καθαρα υποκειμενικο και δεν στεκει αν ο χρηστης στον οποιο αναφερομαστε απλα καιει μουσικα cd και κανα-δυο isodatadvds.

Δεν dumpαρουμε ολοι originals - δεν εχει ο καθε χρηστης την αναγκη να "καψει" εξωτικα ISOs. Γεγονος παντως ειναι οτι τα AudioCDs του Nero ηταν και ειναι τα πιο "ασθενικα" γραμμενα - ευκολα αποδεικνυεται αυτο σε carplayers.

Οσο για τα DvdRecs παραδοσιακα τα Plextor, Pioneer, Liteon & Yamaha (οχι παντα) ξεχωριζαν στις δυσκολες δουλειες - αλλα αυτο επαναλαμβανω δεν σημαινει τιποτα και δεν ειναι κριτηριο αγορας για καποιον που καιει AudioCds και DataDvds. Επισης μεγαλο ρολο παιζουν και οι παρτιδες και συγκεκριμενα μοντελα - αν το ταδε προπερσινο SuperMulti της LG ηταν κορυφαιο δεν σημαινει οτι και το φετεινο μοντελο ειναι το ιδιο καλο. Τα ιδια ισχυουν και για καποια Plextor (που πολυ συχνα Θεοποιουμε). O μυθος τους χτιστηκε την εποχη που μονο SCSI (σκαζυ LoL) συσκευες εκαναν σωστα τη "δουλεια" - με την εμφανιση ομως των "ικανων" EIDE συσκευων (LiteON τοτε πχ) η λειτουργικοτητα τους (ειδικα αναφορικα με το κοστος τους) επεσε κατακορυφα - φυσικα και παραμενουν κορυφαια για "δυσκολοτερες" δουλειες αλλα αυτο δεν νοιαζει τον μεσο χρηστη.

Anyway - διαβαζεις , ψαχνεις και οτι (νομιζεις οτι) σε συμφερει αγοραζεις.

Στο ontopic τωρα προβλημα του Κωνσταντινου - απο οτι φαινεται (και συμφωνησαν και αλλοι χρηστες εδω) το προβλημα δεν ειναι hardwarικο οποτε μην βιαστεις να αλλαξεις drive. Τωρα σχετικα με εναλλακτικα προγραμματα που μπορεις να χρησιμοποιησεις, το Roxio (που ανεφερε ο Johnk) ειναι πολυ καλο για γενικη χρηση - αλλα δεν ειναι free.

Στην κατηγορια free σου προτεινω το εξαιρετικο ImgBurn

Ψηνει ολων των ειδων τις "εικονες" (ISO,BIN,GCM κλπ κλπ κλπ)

και το NCH Express Burn για τα μουσικα και data cds & dvds σου.

Gtsamour ποσα ακομα offtopic posts θα χρειαστεις μεχρι να αποφασισεις ποιο απο τα 4 υποψηφια προιοντα που ξεχωρισες ειναι η επομενη αγορα σου ?
 
ΝΑΙΑΙΑΙ !!!!!!!!!!

Έπαιξε !!!

Ambu, με έσωσες !

Tel, κατέβασα και αυτά που μου πρότεινες, φαίνονται καλά.

Και γενικά ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ !!!!
 
:thumbup:

Χαίρομαι που λύθηκε το πρόβλημα σου, τώρα μπορείς να επικεντρώσεις την προσοχή σου σε πιο σημαντικά θέματα, (ο χρόνος μαζεύει)... :D :D :D
 
ambu_dare είπε:
...τώρα μπορείς να επικεντρώσεις την προσοχή σου σε πιο σημαντικά θέματα...
Ήδη ξεκίνησα να κατεβάζω κι άλλες ελληνικές βιντεοταινίες με σχολεία, από 80's ! :biglaugh:
 
αντε και καλα καψιματα αφου λυθηκε το προβλημα
 
Πρόβλημα με το Nero...?

Παιδιά έχω ένα μίνι προβληματάκι με το Nero στον υπολογιστή μου, δεν ξέρω αν έκανα σωστά να γράψω σε αυτό το υποφόρουμ ( αν είναι λάθος απλά ας το διαγράψουμε... ) το θέμα μου είναι οτι πήγα να σαλτάρω σήμερα που δεν μπορώ να αντιγράψω dvd και δεν ξέρω και ποιον να ρωτήσω! Μέχρι χτες δεν είχε πρόβλημα το αντιγραφικό.

Μου βγάζει αυτό: http://img.photobucket.com/albums/v164/luceraki/nero.jpg

Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει?? Χτες ο αδερφός μου έκανε κάτι ρυθμίσεις στο Nero , παίζει και αυτό το ενδεχόμενο?

Ευχαριστώ από τώρα!
 
Φαινεται οτι πας να γραψεις στο CD, αρχεια που ειναι στο CD
 
Αυτό όμως δεν γίνεται γιατί έχω δοκιμάσει αρχεία σε άδεια cds ... και αρχεία διαφορετικά από το pc ( φωτογραφία, βίντεο είτε τραγούδι )

Βασικά παίζει να έχει χαλάσει το αντιγραφικό? Τόσο απλά χαλάνε? Ξέρεις?
 
Πόσα drives έχεις? Τσέκαρε αν έχεις επιλέξει σωστά τα γράμματα των drives.

Αν θες τη γνώμη μου βγάλε το NERO και βάλε ένα CDBurnerXP που είναι και free.

Υγ. Τα αντιγραφικά να τα θεωρείς αναλώσιμα...
 
Ένα drive έχω Αυτό το CDBurnerXP που μπορώ να το βρω? Από free download? Πόσο πάει περίπου ένα νέο αντιγραφικό? Ξέρεις? Πω πω δεν έχω ιδέα πάντως από μερικά πράματα καθόλου...

EDIΤ: Οκ κατέβασα το προγραμματάκι που λες και μαλλον έχει χαλάσει το αντιγραφικό... Ευχαριστώ παιδιά όπως και να έχει... τώρα έχω άλλο θέμα, πρέπει να έρθει τεχνικός να το αλλάξει ή μπορώ να πάρω και ένα μόνη μου να το αλλάξω?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βασικά, μια άλλη ερώτηση: μήπως είχες κάποιο άλλο πρόγραμμα που εγκαθιστούσε εικονικά drives? Π.χ Alcohol ή Magic Iso?

Γενικά είναι εύκολη διαδικασία η αλλαγή, αν δε φοβάσαι ν' ανοίξεις τον υπολογιστή!
 
Ναι είναι free και θα το βρεις εδώ http://cdburnerxp.se/

Καμιά 20αρια euros πάνε τα αντιγραφικά για desktop. Δες πρώτα αν με το άλλο πρόγραμμα κάνεις αντιγραφές (νόμιμες φαντάζομαι :) ) και μετά αγχώσου για την αντικατάσταση του παλιού ;)

Επίσης ελεύθερο χώρο έχεις στον σκληρό? Τουλάχιστον όσο η χωρητικότητα του cd
 
Αυτά που λες d@redevil δεν τα έχω καν, δεν ξέρω τι είναι καν ( εγώ ή άσχετη....)

Καλά είμαι σίγουρη ότι έβαλε και το χεράκι του ο αδερφός μου έχε χάρη που λείπει τώρα ...

Με το άλλο δεν γίνονται αντιγραφές οπότε για αυτό πήγε το μυαλό μου μήπως χάλασε
 
Πίσω
Μπλουζα