NERO problem ! Βοήηηθειααα !

gtsamour είπε:
Εννοείες ότι γράφεις data σε dvd ή σε cd. Παίζει ο φακός laser για cd να είναι διαφορετικός από αυτόν του dvd και να έχει χαλάσει μόνο αυτός. Δοκίμασε να γράψεις data σε cd να δείς αν γράφει.
DATA-CD γράφω μιά χαρά.

AUDIO-CD ΔΕΝ μπορώ να γράψω. :icon_cry:
 
Κωνσταντινε την καταλαβαινεις την παρακατω φωτο ? τσεκαρε αν το dvd σου ειναι σε PIO η σε DMΑ mode.

a1rm9.jpg


(με βαζετε και ανοιγω το Windows Kefte System....)
 
Σε DMA είναι. Καλό είναι αυτό ;
 
Μην παιδεύεσαι. Άλλαξε τη συσκευή σου.
 
Ε μετα τη προταση του Pooky δεν εχω να προσθεσω κατι.
 
pooky είπε:
Μην παιδεύεσαι. Άλλαξε τη συσκευή σου.
Καλή ιδέα, αλλά :

1) ΔΕΝ είναι δωρεάν.

2) προυποθέτει να κατέβω Αθήνα.

3) πρέπει να σκαλίσω τα "σωθικά" του μηχανήματός μου,

πράγμα που απεχθάνομαι.

Εν κατακλείδει :

ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ (Ή ΜΗ) ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΚΑΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΩ,

ΠΟΥ ΝΑ ΦΤΙΑΧΝΕΙ AUDIO-CD ΑΠΟ MP3 ?

Α, και για να μην ξεχνιώμαστε ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ !!!
 
Αν η συσκευή είναι πολύ παλιά και ιδιαίτερα αν μιλάμε για κάποιο παλιό μοντέλο της NEC (ειδικά το1300) όταν αρχίζει να παραδίδει το πνεύμα εμφανίζει παραπλήσια συμπτώματα.

Δυστυχώς σε εγγραφές audio είχε αρχίσει και το δικό μου τα νερά του, με αποτέλεσμα μετά από λίγο να μην μπορεί καν να αναγνωρίσει τους άγραφους δίσκους.

Τώρα χρηδιμοποιώ εξωτερική USB συσκευή, για ευκολία μεταφοράς από μηχάνημα σε μηχάνημα, αν έχεις ένα μόνο PC προτίμησε μια 18Χ LG ή NEC. Μόνο μειονέκτημα για μένα είναι ότι οι LG δεν κάνουν για εγγραφές Gamecube, κάτι που δεν σε απασχολεί ποσώς.

exetlaios είπε:
Καλή ιδέα, αλλά :
1) ΔΕΝ είναι δωρεάν.

2) προυποθέτει να κατέβω Αθήνα.

3) πρέπει να σκαλίσω τα "σωθικά" του μηχανήματός μου,

πράγμα που απεχθάνομαι.

Σύμφωνοι, αλλά όλα έχουν ένα life cycle που κάποτε τελειώνει. Ευτυχώς το κόστος δεν είναι μεγάλο. Αν δεν θέλεις να βάλεις χέρι μέσα στο μηχάνημα, πάρε εξωτερική συσκευή, αλλά ΤΣΕΚΑΡΕ αν το μηχάνημά σου υποστηρίζει USB 2.0. Αν είναι παλιότερο και έχει μόνο 1.1, ξέχνα το!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μόνο μειονέκτημα για μένα είναι ότι οι LG δεν κάνουν για εγγραφές Gamecube, κάτι που δεν σε απασχολεί ποσώς.
170 παιχνιδια του GCN καμμενα με LG εχουν αντιθετη αποψη..
 
Μηπως πας να φτιαξεις audio cd απο protected mp3s??
 
telamonas.stokos είπε:
170 παιχνιδια του GCN καμμενα με LG εχουν αντιθετη αποψη..

Δυστυχώς το δικό μου φίλε Telamona δεν μπορεί να γράψει σε 2Χ, οπότε τα DVDs δεν διαβάζονται από το Cube. Αντίθετα με το ΝΕC 1300 που παρέδωσε το πνεύμα και το εσωτερικό NEC του φορητού δεν έχω πρόβλημα πάντοτε σε εγγραφές 2Χ.
 
Pooky είχαμε το ίδιο DVD...Το έχω ακόμα γιατί το ρημάδι γράφει data μια χαρά και δεν μου κάνει καρδιά να το πετάξω!!

telamonas 170 παιχνίδια GCN συνιστούν LG...αυτοί ξέρουν. :D
 
Κι εγώ το κράτησα φιλαράκι. Δεν μου πάει να το πετάξω......
 
Φίλε Pooky ένα παλιό Plextor 12x (PCAV) IDE (από τα πρώτα IDE της Plextor) cd recorder λές να στα γράφει τα GC games? Δεν θυμάμαι ποιό ήταν ακριβώς, όταν πάω σπίτι θα το δω και θα σου πω. Ήταν σκυλί, τόσα χρόνια και λειτουργεί μια χαρά ακόμα... Θα ρίξω μια ματιά αν γράφει σε 2x.
 
Φίλε exetlaios... αφού επιμένεις στο NERO... και τίποτα από τα παραπάνω δεν βοήθησαν

1) Μπορείς να αλλάξεις ver. σε κάποια πιο φρέσκια, μήπως και διορθωθεί.

2) Δοκίμασε να αλλάξεις το πρόγραμμα εγγραφής για τα cd ήχου, από το Nero Burning ROM σε Nero Express (δεξιά στο Nero StartSmart), εγώ παρόμοια προβλήματα που έχω στο σπίτι, τα ξεπέρασα με αυτόν τον τρόπο.

3) Εάν επιμένεις να έχεις ακόμα αυτό το παλιό - γνωστό και προβληματικό drive, άλλαξε το επιτέλους... π.χ.: έχω ένα CD-RW και ένα DVD-RW που κάθονται, διαλέγεις ένα και το παίρνεις. Εάν φοβάσαι τα αίματα του PC και θέλεις βοήθεια, κάνω και την εγκατάσταση κατ' οίκον. Κερνάς καφέ...
 
Λοιπόν, δοκίμασα να μετατρέψω τα MP3 σε WAV και η αντιγραφή πέτυχε !

Όχι ότι βολικότερο, αλλά τουλάχιστον είχε αποτέλεσμα.

Νεκτάριε σε ΥΠΕΡΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την προσφορά σου.

Αφού όμως τα κατάφερα, ίσως σε "εκμεταλευτώ" στο μέλλον !
 
Πίσω
Μπλουζα