Oι Απαράδεκτοι (1991 MEGA)

Κο ο Χατζιδάκις απεχθανόταν το "Παιδιά του Πειραιά" κι ας του χάρισε διεθνή αναγνώριση. Δεν νομίζω ότι είναι πρωτοφανές ένας ηθοποιός με μακρόχρονη καριέρα να μην ευχαριστείται όταν σε συνεντεύξεις κυριαρχουν ερωτήσεις για έναν παλιό του ρόλο, σαν να μην έχει κάνει κάτι σημαντικό από τότε. Δεν είναι θέμα αχαριστίας προς το ρόλο. Αν και ο Μπέζος έκτοτε έχει αναγάγει το γκρινιάρικο μουρτζούφλικο τσαντισμένο στυλ σε μανιέρα οπότε πώς να μην του βγαίνει και σε συνεντεύξεις? :)

ΦΖΠ1 είπε:
Ωστόσο νομίζω ότι τον υποσκέλισε ο Πυρπασόπουλος στα "Υπέροχα πλάσματα" (προσωπική άποψη) ,
Με την οποία συμφωνώ κι εγώ. Αλλά φταίει ίσως τό ότι είδα και τις δυο σειρές την ίδια χοντρικά εποχή, πριν λίγα χρόνια, ενώ ο χαρακτήρας του Μπέζου δημιουργήθηκε σε καιρό που δεν μπορούσαν να είναι πολύ προχωρημένοι, δεν το σήκωνε το τηλεοπτικό κοινό. Δεν φτιάχνανε πειραματική αβανγκαρντίστικη ταινία αλλά εμπορικό σήριαλ. Κι έτσι ήταν αναγκαστικά περιορισμένοι. Απ' ό,τι θυμάμαι, η σεξουαλικότητα του χαρακτήρα του Μπέζου δεν έπαιζε ιδιαίτερο ρόλο στα επεισόδια, σε αντίθεση με τα γκομενιλίκια του "Βλάσση" και τις σχέσεις του ζευγαριού, ενώ την εποχή των "Υπέροχων Πλασμάτων" ο Πυρπασόπουλος ήταν πιο ελεύθερος στο πώς μπορούσε να παίξει τον γκέι χαρακτήρα . Αντίθετα ο Τόνυ Δημητρίου στις "Αδελφές ψυχές" (που και από τίτλο ήταν ανόητη) ήταν αποτυχημένος στον τρόπο που έπαιζε. Αυτούς τους 3 σκέφτομαι τώρα σε κωμικές σειρές.

(Άσχετη ερώτηση: Λεσβίες έχουν παρουσιαστεί σε ελληνικές τηλεοπτικές σειρές? Ή είναι ακόμη ταμπού θέμα?)

Rakeesh είπε:
Εμενα μου εχει δωσει την εντυπωση οτι απλα δεν παει τους δημοσιογραφους, με τις ενιοτε κλισέ και ανόητες ερωτήσεις.
Δεν έχει παρά να μη δίνει συνεντεύξεις αν δεν του αρέσουν οι ερωτήσεις. Λίγο τραβάτε με κι ας κλάιω μου φαίνεται :)
 
Συμφωνώ κι εγώ με αυτούς που ενοχλούνται με το ύφος του Μπέζου σχετικά με τους Απαράδεκτους. Όντως οι δημοσιογράφοι κάνουν συχνά σπαστικές και ανόητες ερωτήσεις, αλλά όπως ήδη ειπώθηκε θα μπορούσε απλά να αποφεύγει τις συνεντεύξεις. Τον θεωρώ από τους καλύτερους ηθοποιούς της γενιάς του, αυτών που ξεκίνησαν την καριέρα τους στα 80's, αλλά η στάση του είναι περίεργη ώρες ώρες. Και όχι μόνο αυτός, αλλά όλοι οι ηθοποιοί που δεν αντέχουν να ρωτούνται για πράγματα που έχουν κάνει με ενοχλούν. Μη δίνεις συνέντευξη ή πολύ απλά πες το βρε αδερφέ καθαρά ότι δεν σου άρεσε η συγκεκριμένη δουλειά που έκανες και δεν θέλεις να μιλάς γι'αυτήν, πιο έντιμο το θεωρώ αυτό. Ό,τι έκαναν είναι δικό τους κομμάτι, είτε τους αρέσει είτε όχι και συνέβαλλε κι αυτό για να γίνουν αυτοί που έγιναν και να τους αγαπήσει ο κόσμος.

Και συγκεκριμένα ο Μπέζος, όπως πολύ σωστά ειπώθηκε δεν αντέχει ούτε τους θαυμαστές του τους ίδιους. Τον έχω ακούσει συχνά να λέει σε συνεντεύξεις ότι η δουλειά του μιλάει γι'αυτόν και δεν μπορεί τα πάρε-δώσε με θαυμαστές, κι ότι παραδέχεται ότι είναι σνομπ και δεν τον ενοχλεί καθόλου αν γίνεται ανεπιθύμητος.
 
Κι έχει κι ένα τικ με το μάτι... :biglaugh:
 
perlastar είπε:
Και συγκεκριμένα ο Μπέζος, όπως πολύ σωστά ειπώθηκε δεν αντέχει ούτε τους θαυμαστές του τους ίδιους. Τον έχω ακούσει συχνά να λέει σε συνεντεύξεις ότι η δουλειά του μιλάει γι'αυτόν και δεν μπορεί τα πάρε-δώσε με θαυμαστές, κι ότι παραδέχεται ότι είναι σνομπ και δεν τον ενοχλεί καθόλου αν γίνεται ανεπιθύμητος.
Μάλλον φτιάχνεται με το να του λένε ότι είναι έτσι :D
 
Aλέξανδρος Κολιόπουλος (αφεντικό) και Γιώργος Γιαννόπουλος (μαέστρος), είναι για μένα οι καλύτεροι γκεστ των Απαράδεκτων, κι αν θυμάμαι καλά οι μόνοι που εμφανίζονται σε δύο επεισόδια, κι όχι σε ένα. Είναι τέτοια η τρέλα τους, που αρκετές στιγμές τους προτιμώ περισσότερο κι από τους πρωταγωνιστές. Και ο Μουστάκας μου αρέσει πολύ στο μικρό του πέρασμα από τη σειρά, αλλά εκείνος ήταν ήδη γνωστός και αγαπημένος από πριν, αυτούς τους δύο όμως, από τους Απαράδεκτους τους γνώρισα.
 
Το Αφεντικό έχει ενα πολυ μικρο ρολο ηδη απο το πρωτο επεισοδιο, επομενως εχει 3 εμφανισεις :)

Ο Μαεστρος κι εμενα μ'αρεσει. Παντα με τη μπαγκετα χωρις λογο, πεταει και κατι ασχετα μουσικα :D

(το επεισοδιο με το Μουστακα μου ειχε φανει πολυ σαχλο, αλλα δεν εφταιγε εκεινος)
 
perlastar είπε:
Aλέξανδρος Κολιόπουλος (αφεντικό) και Γιώργος Γιαννόπουλος (μαέστρος), είναι για μένα οι καλύτεροι γκεστ των Απαράδεκτων, κι αν θυμάμαι καλά οι μόνοι που εμφανίζονται σε δύο επεισόδια, κι όχι σε ένα. Είναι τέτοια η τρέλα τους, που αρκετές στιγμές τους προτιμώ περισσότερο κι από τους πρωταγωνιστές. Και ο Μουστάκας μου αρέσει πολύ στο μικρό του πέρασμα από τη σειρά, αλλά εκείνος ήταν ήδη γνωστός και αγαπημένος από πριν, αυτούς τους δύο όμως, από τους Απαράδεκτους τους γνώρισα.
Ο Γιώργος Γιαννόπουλος μιλάει για την σχέση του με την Δήμητρα Παπαδοπούλου και την εποχή των απαράδεκτων

http://www.gossip-tv.gr/showbiz/story/351460/giorgos-giannopoylos-i-shesi-moy-me-tin-papadopoyloy-me-kathysterise
 
tzias57 είπε:
Ο Γιώργος Γιαννόπουλος μιλάει για την σχέση του με την Δήμητρα Παπαδοπούλου και την εποχή των απαράδεκτωνhttp://www.gossip-tv.gr/showbiz/story/351460/giorgos-giannopoylos-i-shesi-moy-me-tin-papadopoyloy-me-kathysterise
Κοίτα να δεις, δεν ήξερα ότι ήταν ζευγάρι! Μιλώντας για τους γκεστ, ξέχασα ότι πάνω από μια εμφάνιση είχε κάνει τελικά και ο Πέτρος Φιλιππίδης στο ρόλο του αστυνομικού, αλλά εμένα ποτέ δεν μου άρεσε. Εκτός από τους δύο που πρωτοανέφερα, οι αμέσως επόμενοι αγαπημένοι μου γκεστ ήταν οι δύο "τρελοί", ο Παύλος Κοντογιαννίδης που το έπαιζε δολοφόνος και ο Κώστας Ευριπιώτης που το έπαιζε γιατρός. Καλά, ο Κοντογιαννίδης την είχε χαρακτηριστική αυτήν την τρέλα, αλλά ο Ευριπιώτης μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση, γιατί ποτέ δεν μου άρεσε σαν ηθοποιός, αλλά στο ρόλο του τρελού νομίζω ότι ήταν πολύ καλός.
 
Μα, νομίζω ότι ο Γιώργος Γιαννόπουλος δεν ήταν ΚΑΝ γνωστός ως ηθοποιός, την εποχή των "Απαράδεκτων" ! Ακόμα και ο Φιλιππίδης ήταν πολύ λίγο γνωστός !
 
Παρατηρησα ενα αστειο blooper (μαλλον) σε ενα διαλογο :D

Στο επεισοδιο οπου ο Γιαννης εχει γενεθλια και υπαρξιακα, αναρρωτιεται ποιος εφτιαξε το Συμπαν. Πανε λοιπον Βλασσης και Δημητρα στο Σπυρο και τους λεει "η επιστημονικη αποψη λεει οτι δημιουργηθηκε απο αλυσσιδωτες εκρηξεις του ηλίου". Προφανώς εννοεί τη νουκλεοσύνθεση του αερίου ήλιον.

Οταν λοιπον πανε και του το λενε, τους γειώνει με την ερώτηση: "τον Ήλιο ποιός τον έφτιαξε;"

Προφανως ο Γιαννης, ή η ιδια η Παπαδοπουλου που εγραφε τους διαλογους, μπερδεψε τη λέξη "ηλίου" οτι αναφέρεται στον Ήλιο, και οχι το αέριο. :D

(παντως απο οσο θυμαμαι απο το σχολειο, το πρωτο αεριο ηταν το υδρογονο, οχι το ήλιον, οποτε ακυρες όλες οι ερμηνειες)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στη Βικιπαιδεια διαβαζω

"Ο Σπύρος έζησε τα γεγονότα του Πολυτεχνείου από κοντά και είναι έντονα ταυτισμένος με την αριστερή ιδεολογία. Ο ίδιος υποστηρίζει πως ήταν ενεργό μέλος των φοιτητών, αλλά στο επεισόδιο "Ποια Ελένη", υποστηρίζει πως απλά κολλούσε αφίσες."

Επειδη ειχα δει ολα τα επεισοδια φετος το χειμωνα, και νομιζω το συγκεκριμενο το ειχα δει 2 φορες, δε θυμαμαι τετοια αναφορα. Μπορει να το επιβεβαιωσει καποιος που εχει εντρυφησει πιο πολυ; :)
 
Σχετικά με το ήλιο και τον ήλιο. Θυμιζω είμαστε 1991 χωρίς wikipedia. Νομίζω λοιπόν ότι μάλλον εννοούσε εκρήξεις του ουρανίου σώματος ηλίου γι αυτό μετά και ή ερώτηση του Γιάννη. Και μένα μου είχε κάνει εντύπωση αυτή η αναφορά και αυτή την γνώμη σχημάτισα.
 
Δεν θυμάμαι αυτό το επεισόδιο, αλλά μήπως ο συγγραφέας του σχετικού διαλόγου δεν μπέρδεψε τίποτε, ο Σπύρος εννοούσε πράγματι το αέριο ήλιον και οι άλλοι τον Ήλιο, και το αστείο ήταν ακριβώς αυτή η παρεξήγηση? (και ένα βαθύτερο αστείο φυσικά είναι ότι και η εξήγηση με το ήλιον είναι λάθος, πράγμα που έδειχνε ότι και ο "μορφωμένος" Σπύρος δεν ήταν τελικά καλύτερος από την "αμόρφωτη" Δήμητρα).

Εναντίον αυτής της ερμηνείας είναι το ότι ο όλος διάλογος δουλεύει μόνο αν οι τηλεθεατές ξέρουν την ύπαρξη του αερίου ηλίου, ή ακόμη καλύτερα το ότι η εξήγηση του Σπύρου δεν ήταν σωστή. Τέτοια αστεία είναι αναμενόμενα στο Bing Bang Theory, αλλά στους Απαράδεκτους?

Rakeesh, αποδίδεις τη σχετική φράση ΑΚΡΙΒΩΣ όπως ήταν στο επεισόδιο ή από μνήμης? Διότι η γενική "ηλίου" υπονοεί το αέριο, μια που αν εννοούσε το άστρο το πιθανότερο είναι ότι θε έλεγε "του Ήλιου". Από την άλλη, η χρήση του άρθρου υπονοεί το αντίθετο, μια που αν αναφερόταν στο αέριο θα ήταν λογικότερο να έλεγε "αλυσσιδωτές εκρήξεις ηλίου"
 
Από αλυσιδωτές εκρήξεις του ηλίου είναι η ακριβής έκφραση
 
butch_cassidy είπε:
17 στα 18!

Την άτιμη τη Βελουτέλα...
 
16/18. Έκανα λάθος το δώρο του Γιάννη και το γιαούρτι που έφαγε ο Σπύρος :brick:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ έκανα αρκετά λάθη . 'Έχω και χρόνια να δω την σειρά... :fafoutis:
 
Επειδή και εγώ την πάτησα με το γιαούρτι, ούτε βελουτελα ούτε αγελαδιτσα. Ένα ωραιότατο total πλήρες ήταν όπως εύκολα μπορεί κανείς να διακρίνει, λίγο πριν καταλήξει στα μούτρα του Σπύρου. Περίπου στο 10ο λεπτό του επίσημου επεισοδίου

[video=youtube_share;TVsXUK2UUgE]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα