Oι Warlord στην Ελλάδα!

Ανακοινωθηκε πως το συγκροτημα θα παει στην εκπομπη . [edit]

We would like to thank the AMAZING crowd at KIT XVI for everything. See you Wednesday in Thessaloniki. Don't forget to tune in Antenna TV and Antenna TV Satellite (For USA and Australia) Monday night for Warlord live on TV!

Μολις περασε στην πρωτη θεση ως αγαπημενο μου συγκροτημα επικου μεταλ, οι Breaker.

Δεν θα μπορεσω να παραστω στη συναυλια για ιδεολογικους λογους, καλα να περασετε ειλικρινα οσοι πατε!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
σιγα μην τους ειχε ακουστα [edit] παρακαλώ αποφεύγετε χαρακτηρισμούς γνωστών προσώπων [edit]

ο [αυτολογοκρινομαι..]τους κανονισε...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μου εβαλα πιπερι..ως μη γενομενον..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι να πώ για τη συναυλία ρε μάγκες !

Δεν ήταν "συναυλία", "κοινωνία" ήταν !

Φέτος κοινώνησα για Πάσχα, λίγο νωρίτερα.

Από τις σημαντικότερες μέρες της ζωής μου.

Αν και οι 3 ώρες που παίξανε τα support (!!!) με "λύγισαν" το αποτέλεσμα με αντάμοιψε.

Άρρωστη πόρωση από τον κόσμο.

Όλα τα τραγούδια, τα είπαν μαζί με την μπάντα.

Οι "W" παίξανε 2 ολόκληρες ώρες, ένδειξη του σεβασμού τους στο κοινό.

Από τα παλιά τραγούδια, παίχτηκαν ΟΛΑ.

Την ώρα που μίλησε ο Τσάμης στο κοινό (στα ελληνικά), μόνο που δε δάκρυσα.

"Αυτή η βραδυά είναι σαν όνειρο για μένα.


Σαν σήμερα, είχε γενέθλια ο πατέρας μου.



Όταν ήμουν 8 χρονών, ξεκίνησα να μαθαίνω κιθάρα.



Στα 11 ήθελα να σταματήσω.



Αλλά ο πατέρας μου μου είπε να μη σταματήσω, γιατί ίσως κάποια μέρα το μετανοιώσω.



Και αυτή η κάποια-μέρα, είναι σήμερα μαζί σας" !


Bill Tsamis, να είσαι για πάντα ευλογημένος, γι'αυτή τη βραδυά που μας χάρισες ...
 
Μεγαλα λόγια ο Μπιλ. Αλλα 3 ώρες σαπόρτ ελεος!!!! Πώς ήταν από στριμωξίδι;;;

Τα υπόλοιπα στο youtube, που σε λίγες μερες θα γεμίσει από βίντεο.

ΥΓ. Πάντως έτσι όπως τα είπε, είναι σα να είπε ότι το μετάνοιωσε που έμαθε κιθάρα για να παίξει σήμερα μαζί μας :D
 
19:05 έπεσε η πρώτη νότα σαπορτ, 22:30 ανέβηκαν οι Θεοί !

Από κόσμο, δεν έπεφτε καρφίτσα.

Στο τρένο, πέτυχα παρέα 5 άτομα που ήρθαν από Ιταλία, να τους δούνε !
 
Δεν είχα σκοπό να πάω, στις 7,30 όμως της Κυριακής με έπιασε ένα κόψιμο, καβάλησα το αμάξι και κατευθύνθηκα σφαίρα για γκαγκάριν.

Δεν ήθελα να το σκυλομετανιώσω όπως στον Gary Moore όταν είχε έρθει, αρνούμενος να δεχθώ τη blues ταυτότητα που είχε υιοθετήσει τα τελευταία χρόνια.

Όταν πέθανε βάραγα το κεφάλι μου στον τοίχο.

Οι Warlord ήταν πολύ καλοί, οι καλύτεροι που θα μπορούσαν να υπάρξουν εν έτει 2013 δεδομένου οτι ο Tsamis δεν έχει επαφή με τη metal σκηνή, εξού και ο Milli Vannili μπασίστας.

Εξαιρετική συναυλία, γεμάτη μνήμες και ωραίες μουζικές.

Άιντε και του Χρόνου.
 
Εγω πηγα την Κυριακη.

Ειχαμε κανονισει με παρεα για να παμε Σαββατο (πρωτη ημερα), ειχαν παρει ολοι εισιτηρια, εγω το αφησα για τελευταια στιγμη και φυσικα δεν βρηκα για Σαββατο. Αλλα μολις βγηκαν για Κυριακη, τσιμπησα δυο εισιτηριακια. Και τωρα ενα review για την συναυλια:

Πηγα με τη γυναικα μου κατα τις 20:30, δηλαδη μπηκα στη μεση του τελευταιου support. Ο κοσμος ηταν κυριως 30+ ηλικιακα και οι περισσοτεροι δεν εδειχναν σκληροπυρηνικοι μεταλλαδες. Στο support συγκροτημα ηταν μαλλον αδιαφοροι, ακομα και οταν επαιξαν το Powerslave απο Maiden. Και εφτασε η ωρα να βγουν οι Warlord. Ολοι -μα ολοι λεμε- ηξεραν τα λογια απ'εξω! Μιλαμε για μια μπαντα με ελαχιστη δισκογραφια και τα "καλα" τους αλμπουμ να εχουν βγει καμια εικοσαετια πριν. Ο ηχος ηταν ΑΡΙΣΤΟΣ για τα δεδομενα ενος ημι-ερασιτεχνικου συγκροτηματος. Τα πρωτα 5 τραγουδια ηταν εξαιρετικα καθαρα (ηχητικα), αλλα μετα το 5ο ο ηχος εγινε πολυ "θαμπος". Εγω καταλαβα οτι μετα το 5ο τραγουδι, δυμαμωσε ο ηχος και ετσι απεκτησε και πολυ βουητο. Η συναυλια ειχε τα παντα στο playlist, απο παλια και καινουργια, αν και η μεγαλυτερη ενσταση που εχω για τη συναυλια ειναι το playlist γιατι παιχτηκαν τα τραγουδια σχεδον "χρονολογικα", δηλαδη ολα τα παλια πρωτα και ολα τα καινουργια μετα. Ετσι ο κοσμος στην αρχη απογειωθηκε και μετα εκατσε λιγο. Θα προτιμουσα μια εναλλαγη παλιων-νεων τραγουδιων. Ακομα και το encore ειχε ενα παλιο και ενα πιο νεο τραγουδι. Ο Τσαμης ειναι απλα κορυφαιος ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ, σεμνος με το κεφαλι σκυμμενο οταν μιλαει, καμια σχεση με rock-stars = "νουμερα" που κυκλοφορουν τελευταια. Οταν μιλησε ηταν πραγματικα συγκινημενος, οπως και εμεις απο κατω, γιατι μιλαμε για ενα συγκροτημα που παιζει live (με μεγαλη απηχηση) καποιο μουσικο υλικο γραμμενο πολλα-πολλα χρονια πριν, πραγματικο flash-back σε μια αλλη εποχη. Δεν ξερω εαν ηταν sold-out και η δευτερη ημερα, αλλα ο κοσμος ηταν θερμος και περασε καλα. Μπορω να πω οτι για τα δεδομενα της Ελλαδας ο κοσμος ηταν υπερ-αρκετος, δεν νομιζω οτι τεραστεια συγκροτηματα του παρελθοντος (οπως π.χ. Saxon ή Motorhead) θα μπορουσαν να εχουν τοσο κοσμο στην Ελλαδα.

Γενικα δεν νομιζω καποιος να εφυγε παραπονεμενος απο την συναυλια, που παρα τα καποια αρνητικα της, σε γενικες γραμμες ηταν πολυ επιτυχημενη.

Playlist

Intro

Deliver Us From Evil

Winter Tears

Child of the Damned

Penny for a Poor Man

Black Mass

Mrs. Victoria

Lost and Lonely Days

Aliens

Soliloquy

City Walls Of Troy

Kill Zone

Interlude Pan's Labyrinth

Father

Glory

War in Heaven

Winds of Thor

Encore :

Beginning / Lucifer's Hammer

Achilles Revenge
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πήγα και εγώ το Σάββατο,δεν έχω να προσθέσω κάτι το παραπάνω μιας και τα είπαν όλα οι παραπάνω :D

πάντως αν και η συναυλία ήταν φανταστική (προσωπικά ήθελα να δω όπωσδηποτε και τους doomsword οπότε για μένα ήταν φανταστική^2 :D ) δεν μπορώ να πω ότι ο ήχος στους Warlord με ικανοποίησε απόλυτα,στο δεξί τμήμα του εξώστη όπου και βρισκόμουν ο Giles δεν ακουγόταν σχεδόν καθόλου ενώ το μπάσο+ντραμς κάλυπταν μεγάλο ποσοστό του ήχου.
 
..δε φτανει που εφαγα λεζα και δε βρηκα για σαββατο,επαθα κι ενα βαρυ διαστρεμμα και δεν πηγα ουτε την κυριακη..

κριμα απο πολλες αποψεις..
 
Και με πατεριτσες επρεπε να πας!

Καποιες συναυλιες απλα δεν χανονται, για εναν και μονο λογο: θε ξαναρθουν ποτε οι Warlord στην Ελλαδα?
 
mike είπε:
Και με πατεριτσες επρεπε να πας!
Καποιες συναυλιες απλα δεν χανονται, για εναν και μονο λογο: θε ξαναρθουν ποτε οι Warlord στην Ελλαδα?
Πιστεύω πως ναι. Από τις συνεντεύξεις που έχω διαβάσει, κατάλαβα ότι ο Tsamis βλέπει του Warlord και βιοποριστικά πια, οπότε φαντάζομαι (και ελπίζω) ότι θα υπάρξει και επόμενος δίσκος, οπότε φαντάζομαι (και ελπίζω) ότι τότε θα ξαναέρθουν.

Όσο για τη συναυλία, εγώ είμαι από αυτούς που δεν κατάφεραν να πάνε λόγω ασθένειας... :(
 
χτυπα κι αλλο..θα τ αντεξω..
 
Ενα στιγμιότυπο από τη δεύτερη μέρα της συναυλίας των Warlord [το λάιβ της Κυριακής] : Στα μισά περίπου της συναυλίας, μετα το τέλος κάποιου τραγουδιού και μέχρι ν' αρχίσει το επόμενο, το κοινό είχε κατενθουσιασθεί και φώναζε ρυθμικά: War-lord, War-lord, War-lord .... Και ο ιθύνων νους του συγκροτήματος, ο William Tsamis, με σκυμμένο το κεφάλι, με πειρισσή σεμνότητα και ταπεινοφροσύνη, ζωσμένος με την ηλεκτρική κιθάρα του [μια Jackson], έκανε δυο βήματα μπροστά και έκανε μια ελαφριά υπόκλιση στο κοινό !!!

Μετά απ' αυτό ... Χρειάζεται να γράψω περισσότερα για τις συναυλίες των Warlord [Σαββάτου και Κυριακής] ???

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ !!! ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !!!
 
παρολο που τα παλια ο τραγουδιστης δεν μπορεσε να τα βγαλει ιστορικη συναυλια
 
Το έμαθα κι εγώ πριν λίγες μέρες και η αντίδραση μου ήταν αυτή :banghead: γιατί το αγαπημένο μου συγκρότημα έρχεται ξανά στην πατρίδα, ενώ εδώ στο νησί της γριάς-Ελισάβετ δεν πατάνε ποτέ. Εδώ που τα λέμε δεν έχουν κι άδικο γιατί το μέταλ κοινό εδώ είναι εντελώς ξενέρωτο.
 
Δον, μόλις άγγιξες τα όρια του ημίθεου με το ποστ σου! :worship:

@Perlastar: Εξαιρετικά τα γούστα σου, dear! :thumbup: Καμιά άδεια δεν παίζει για το καλοκαίρι? Αν τη ζητήσεις από τώρα?! :)
 
Thanks Dare! Πολύ δύσκολο δυστυχώς, από Αύγουστο μόνο θα μπορούσε να γίνει κάτι. Mου τη σκάσανε οι Warlord!
 
Εγώ πήρα ήδη το "χαρτάκι" ! :)

Να καταδικάσω και το γεγονός, ότι χρεώνουν (τουλάχιστον στα Public, δεν ξέρω αλλού) 75-λεπτά "καπέλο" για την "προπώληση" !!!

Perlastar, πάρε ξερά μια μέρα άδεια, Δευτέρα 7 Ιουλίου.

Σκας μύτη Αθήνα, Παρασκευή βράδυ, περνάς ένα "τοπικό" Σάββατο, βλέπεις Πολέμαρχους την Κυριακή και Δευτέρα απόγευμα είσαι πίσω στο "νησί".
 
Πίσω
Μπλουζα