O πρώτος μου καφές

Μερακλης, εγω απο την αλλη παλευω με τις καψουλες δεν θελω πολλα πολλα.
Το ίδιο και εγώ αλλά τον καταλαβαίνω και τον Wally καθώς έχω φίλο τρελαμένο και έχω μάθει κάποια πράγματα.

Πχ. με μία μηχανή Gaggia Evolution και έναν μύλο Ascaso, για entry level κατάσταση, κουτί φύλαξης CoffeeGator με μονόδρομη βαλβίδα και μία απλή ζυγαριά ακριβείας, δίνουν το βάπτισμα και το έναυσμα να απολαύσεις τόσο τη διαδικασία όσο και το αποτέλεσμα.
Δυστυχώς δεν έχω ούτε χρόνο ούτε και διάθεση δοκιμές.
 
Στο εξωτερικό εννοείται χτυπητήρι στη βαλίτσα και φακελάκια νεσκαφέ.
Στα πολυήμερα ταξίδια (εσωτερικού κι εξωτερικού) αν δεν υπάρχει καφετιέρα με κάψουλες στο κατάλυμα αλλά υπάρχει τουλάχιστον μια εστία γκαζιού ή ηλεκτρική, παίρνω μαζί μου το μπρίκι για μόκα κι ένα πακέτο καφέ τριμμένο. Σίγουρα δεν είναι αυθεντικός εσπρέσο αλλά έχει την ένταση που θέλω στον καφέ. Το πρωτοεφάρμοσα σε ταξίδι όταν χρειάστηκε κάποια φορά να μείνω Λονδίνο για δυο μήνες και τα οικονομικά μου δε μου επέτρεπαν να παίρνω συνέχεια καφέ απ'έξω (χώρια που η γειτονιά μου εκεί είχε μόνο Starbucks, Costa και Pret). Από τότε το μπρίκι μου έχει κάνει παρέα σε ένα σωρό μέρη και με έχει εφοδιάσει με την καφεΐνη που χρειαζομουν κάθε φορά.

Μερακλης, εγω απο την αλλη παλευω με τις καψουλες δεν θελω πολλα πολλα.


Μετά από τόσα χρόνια που έχω να δω αυτή τη διαφήμιση, τώρα παρατήρησα ότι η μουσική υπόκρουση είναι το "Aquarela Do Brazil". Αλλά και τι άλλο θα μπορούσαν να βάλουν πέρα από τη Βραζιλία;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Παντα λατρευα τον καφε αλλα τελευταια εχω πεσει στη "τρυπα" του οικιακου εσπρεσσο...
Τιπς, θερμοκρασιες, μπιχλιμπιδια, βελτιωσεις, βαθμιδες αλεσης, ποικιλιες, ζυγαριες, χρονομετρα...δεν μας εφταναν τα retro gaming, τα κασετοφωνα, το παραδοσιακο ξυρισμα...εχω νεο μετωπο να αντιμετωπισω :)

Νομιζω παντως πως σχεδον ολοι ξεκινησαμε με φραπε μετριο με γαλα!!
;Κάπως έτσι κι ο αδελφός μου.. Οικιακός εσπρέσο με μια παλιά μεταλλική καφετιέρα ,με ποικιλίες κτλ ,διαδικασία ολόκληρη .. Και μετά στρίβει και τσιγάρο... Τώρα τελευταία άρχισε να ξυρίζεται σαν του παππού μας ,μεταλλικό μπωλάκι για σαπουνάδα ,ξυράφι ακονισμένο ,πινέλο ..Σα να βλέπω ταινία γουέστερν ..:)
 
Να σου φύγει από τα χέρια πω πω
Δεν βίδωνε, απλώς κούμπωνε από εκεί ξεκινούσε το κακό. Κόλλαγε ολόκληρο, κόλλαγαν τα χέρια, λερωνόντουσαν τα ρούχα, ο τοίχος, το πάτωμα. Από το χτύπα χτύπα μούδιαζε το χέρι και έκανες διάλειμμα. Αλλά...(γιατί πάντα υπάρχει αλλά) έκανε τον γευστικότερο καφέ φραπέ. Παχύρευστη κρέμα, ανάλογα την ζάχαρη και πόσο τον χτύπαγες. Αν ήσουν μάστερ, τον χτύπαγες με τα παγάκια μαζί. Και ναι λοιπόν μου άρεσε να γλύφω το σέικερ γύρω γύρω. Που σήμερα, με τις βαρετές ηλεκτρικές φραπεδιέρες. Μόνο να σε ξυπνάνε όταν κοιμάσαι ξέρουν. :D
 
Σπιτι κανω φρεντο και τον βαραω με ακριβως αυτο το σεικερ. Θεωρω οτι μου βαζει καλυτερο καφε απο οτι το μιξερ...
 
Θεωρώ ότι όταν ήταν καινούργια αυτή η συσκευή λειτουργούσε μια χαρά απλά εμεις ειμασταν μικροί και δεν την χρειαζόμασταν.
Όταν μεγαλώσαμε η συσκευή είχε τα χρονακια της με ξεχειλωμενα πλαστικά κτλ..
Οι πατεράδες μας δεν νομίζω να είχαν θέμα.
Εκτός αν θυμάται κανείς πιτσιρικάς να φτιάχνει φραπέ στην μάνα του και να τα κάνει ....
 
ο φραπές εδώ και χρόνια τείνει να αντικατασταθεί οριστικά από φρέντο, βέβαια υπάρχουν ακόμη οι φανατικοί του φραπέ. Φρέντο πρώτη φορά ήπια το 2003 , μάλιστα ήταν το πρωί του Μεγάλου Σαββάτου την θυμάμαι ολοκάθαρα την μέρα και το ζήτησα από περιέργεια. Που και που ένα φραπέ πίνω κανένα πρωί έτσι για την αλλαγή. Σπίτι βέβαια οπότε θα φτιάξω καφέ θα είναι σίγουρα φραπέ και χτυπημένο σε σέικερ όχι με το μηχάνημα
 
ο φραπές εδώ και χρόνια τείνει να αντικατασταθεί οριστικά από φρέντο, βέβαια υπάρχουν ακόμη οι φανατικοί του φραπέ. Φρέντο πρώτη φορά ήπια το 2003 , μάλιστα ήταν το πρωί του Μεγάλου Σαββάτου την θυμάμαι ολοκάθαρα την μέρα και το ζήτησα από περιέργεια. Που και που ένα φραπέ πίνω κανένα πρωί έτσι για την αλλαγή. Σπίτι βέβαια οπότε θα φτιάξω καφέ θα είναι σίγουρα φραπέ και χτυπημένο σε σέικερ όχι με το μηχάνημα
Τα προβλήματα μας άρχισαν όταν κόψαμε τον φραπέ και αρχίσαμε τον Φρέντο.
 
Δυο καφεδακια την ημερα, πρωι-απογευμα θα τα πιω, μπορει και τριτο. Συνηθως φιλτρου. Υπαρχει βεβαια και γκαζακι, μπρικι για Ελληνικο, οποτε δεν βαριεμαι την διαδικασια. Απογευμα καλοκαιρι, κανα φραπεδακι με 27 παγακια, ετσι για την δροσια. Τωρα οι σπιτικες καφετιερες για εσπρεσσα καπουτσινα κτλ δεν με ικανοποιουν, οποτε μονο σε κανα καλο καφε, αν και στα περισσοτερα ειναι αρπα κολα και κακης ποιοτητας.
 
Πίσω
Μπλουζα