O πρώτος μου καφές

Εμένα μ' εβγαλε Soy, decaf, sugar free vanilla frappuccino

Μάλλον είναι καινούργιο προϊόν του Σταρ$$ και το προωθούν :) Διότι καλά όλα τ' άλλα αλλά πόθεν το Soy και sugarfree? Blueberry scones διαλεξα, όχι καμια gluten free ανοησία.

Υπάρχει βέβαια ένα μικρό πρόβλημα: Για πολλούς και διάφορους λόγους μποϋκοτάρω το Στάρμπαξ
 
Κι εμένα το ίδιοα μου έβγαλε...Μα δεν υπάρχει άλλος καφές; :p
 
Σε μενα μεσα επεσε "Double espresso macchiato" (οποτε παρω καφε απο star ... παιρνω iced ή απλο caramel macchiato με extra espresso :) )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συγνώμη για το offtopic, αλλά μετά από όλη αυτή την καφεκαταιγίδα με τα περίεργα ονόματα, δεν αντέχω να μην το βάλω...

Μέρος πρώτο...



:p
 
Πρωτος καφες.... :wait2: ....

Πρεπει να ηταν καπου εκει στα 13-14 μου νομιζω... :xm: ....Ηταν φραπε γλυκος με γαλα (3 ζαχαρη - 1 καφε).

M'αρεσε αρκετα και για μια 3ετια περιπου,τον επινα ετσι.

Αργοτερα, μεχρι το φανταριλικι τον εκανα μετριο με γαλα (1 ζαχαρη - 11/2 καφε),

απο φανταρος και μετα εως και σημερα με ζαχαρη ισα-ισα στην μυτη στο κουταλακι (1/4 ζαχαρη - 2 καφε).

Βεβαια οταν τυχαινε να βρεθω σε καφετερια και εδινα παραγγελια για το πως θελω τον καφε μου,αυτος κατεληγε να μου ερχεται μετριος προς το γλυκο!!! :angry:

Αρκετες φορες,εχω αναγκασει γκαρσονι,να τον παρει πισω και να τον αλλαξει με τον σωστο!!!

Και παντα η ιδια δικαιολογια: "Συγνωμη,εγινε λαθος!".... :precry:

Οχι φιλαρακι....δεν εγινε λαθος....απλα βαριοσουν να μεταφερεις την παραγγελια

οπως ακριβως στην ειπα και ελεγες "Ενα μετριο".:mad:

Δηλαδη απο το: "Ενα φραπε,με ζαχαρη ισα-ισα στην μυτη και 2 κουταλιες καφε" τι δεν καταλαβαιναν?:what:

Απο την αλλη,ελληνικο,πινω ελαχιστες φορες και οποτε τον επιθυμησω

και αυτον ομοιως με τον ιδιο τροπο οπως κανω τον φραπε και παντοτε εντος σπιτιου για να τον απολαμβανω. :D

Τωρα,κατι cappuccino,espresso,freddo,freddoccino,freddo espresso,freddo cappuccino,frappuccino κλπ....

με κατι σαντιγες,κουλουρακια,μπισκοτα,κομματακια σοκολατα,πουρακια

και την Αρτα με τα Γιαννενα που βαζουν απο πανω ....απο μακρια και αγαπημενοι!!! :eviltongue:
 
Σταύρο δεν ξέρω αν το ξέρεις, κι εγώ πριν μερικά χρόνια το είδα με τα μάτια μου, στον φραππέ (τουλάχιστο) χρησιμοποιούν κουτάλι σούπας για τη ζάχαρη και τον καφέ, οπότε καταλαβαίνεις...
 
johnny19818 είπε:
Σταύρο δεν ξέρω αν το ξέρεις, κι εγώ πριν μερικά χρόνια το είδα με τα μάτια μου, στον φραππέ (τουλάχιστο) χρησιμοποιούν κουτάλι σούπας για τη ζάχαρη και τον καφέ, οπότε καταλαβαίνεις...
Ε,ενταξει....φανταζομαι οταν λεμε "1/2, μια,δυο κουταλιες ζαχαρη" εννοουμε το αυτονοητο....κουταλακι του γλυκου! :)

Τωρα αν αυτοι,στις καφετεριες καταλαβαινουν π.χ. 2 κουταλιες ζαχαρη και σου βαζουν της σουπας.... :eek: ....

Ε,τοτε ας σου φερει καλυτερα κανα κομματι γαλακτομπουρεκο!!!!:biglaugh:

Παντως,καλου-κακου,εξηγω τι θελω και πως το θελω. ;)
 
Ajax87 είπε:
Σε μενα μεσα επεσε "Double espresso macchiato" (οποτε παρω καφε απο star ... παιρνω iced ή απλο caramel macchiato με extra espresso :) )
Εσενα τουλαχιστον σε πετυχαμε δεν εχεις παραπονο :p
 
Όταν είμασταν μικροί, ζητούσαμε από τη μαμά να μας δώσει να δοκιμάσουμε ελληνικό καφέ, και μας έβαζε λίγο σε μικρά φλιτζάνια από τα παιχνίδια της αδελφής μου. Εγώ πάντως μεγαλώνωντας, δε συνήθησα να πίνω καφέ, παρόλο που μου αρέσει η μυρωδιά του.
 
Εγώ άρχισα από γυμνάσιο αν και η μανα μου έλεγε ότι θα μείνω κοντός. Πρώτος καφές ελληνικός και τώρα μόνο εσπρέσσο
 
Εγώ τον πρώτο καφέ τον ήπια Β'Λυκείου,φραπέ με γάλα αν θυμάμαι καλά.Μέχρι τότε ήξερα μόνο τη μυρωδιά του ελληνικού καφέ που έπιναν οι δικοί μου,ούτε είχα δοκιμάσει.Φαν του καφέ σε φάση να πίνω κάθε μέρα στο σπίτι έγινα μετά τα 25,μέχρι τότε έπινα μόνο σε καφετέριες.
 
Τον πρώτο μου καφέ τον ήπια απο περιέργεια στο δημοτικό απο φλιτζάνι των γονιών μου χωρίς να με δούνε.

Το έκανα επειδή μύριζε ωραία αλλα το μετάνιωσα όταν κατάπια τον καφέ γιατί δεν μου άρεσε καθόλου. Μεχρι την Α λυκείου έπινα milko και άρχισα να πίνω λίγο και το milcafe που μου άρεσε.

Μετα το μιλκαφέ προχώρησα στα πιο βαριά :fafoutis: και άρχισα να πίνω και τον Φραπέ και τον ελληνικό καφέ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Είχαμε τέτοιο θέμα και το βλέπω τώρα; Αμ έτσι είναι, κυρά μου, άμα κάνεις να εμφανιστείς κάτι χρόνια στο φόρουμ... Τέλος πάντων.
Καφές! Τι ωραία λέξη! Έπινα πάντα ως παιδί μια γουλιά στο τόσο από το φλυτζάνι της μάνας ή του πατέρα μου, ελληνικό μέτριο, και μου άρεσε η γεύση. Γύρω στα οκτώ-εννιά τους τον έφτιαχνα κιόλας πότε πότε αλλά δικό μου καφέ έφτιαξα και ήπια πρώτη φορά στο πρώτο έτος της σχολής από ανάγκη. Σ' εκείνο το πρώτο εξάμηνο ήταν μια μέρα της εβδομάδας που είχαμε 8 ώρες συνεχόμενα μαθήματα με τις τέσσερις τελευταίες να είναι Αρχαία σχεδόν χωρίς διάλειμμα! Το πάλεψα το πρώτο δίμηνο όσο μπορούσα να μην κοιμάμαι όρθια μετά την πρώτη ώρα των αρχαίων αλλά κάπου κοντά στα Χριστούγεννα δεν πήγαινε άλλο. Κι αποφάσισα να φτιάξω νες πριν φύγω για μάθημα! Κι ούτε ήξερα τι έπρεπε να κάνω. Έβαλα ένα κουταλάκι καφέ, μια ζάχαρη και το βραστό νερό κι αυτό ήταν . Ούτε χτύπημα ούτε τίποτα. Τελείως άσχετη! Εν πάση περιπτώση αυτό το κατασκεύασμα με κρατούσε και μου άρεσε και η γεύση. Όσο προχωρούσαν τα μαθήματα και το διάβασμα ανέβαινε σιγά σιγά κι ο αριθμός των φλυτζανιών. Για να μην μακρηγορώ, στο τέλος του έτους έπινα 4-5 νες χωρίς παρενέργειες. Οι παρενέργειες ήρθαν μετά την εξεταστική όταν είπα να το περιορίσω αμέσως σε μια κούπα. Από το τρέμουλο δεν μπορούσα να πιάσω στυλό στα χέρια μου!
Τέλος πάντων. Κάποια στιγμή μέσα στο καλοκαίρι ηρέμησα.
Ωστόσο ποτέ δεν τον έκοψα τελείως γιατί λατρεύω το άρωμα. Από το νες πήγα στο γαλλικό (νερόπλυμα για τα γούστα μου) και κάποιες φορές ελληνικό (μου φέρνει νύστα). Ωστόσο από τα 24 που πρωτοδοκίμασα εσπρέσο έπαθα τέτοιο σοκ από το άρωμα που αποφάσισα ότι αυτός είναι ο καφές που μ' αρέσει και δεν ξανακοίταξα πίσω. Και ευτυχώς μου φτάνουν δυο την ημέρα.
 
Πρωτος καφες δεν θυμαμαι αλλα ας προσποιηθουμε οτι μιλαω για αυτον και ας ειναι για την πρωτη μου μπυρα.
Σε καφετερια λοιπον 14-15 καπου χρονων μας ηρθε η φαεινη ιδεα αντι για την συνηθη πορτοκαλαδιτσα (ισως να ηταν και καφες που να θυμαμαι τι πιναμε τοτε) να παραγγειλουμε μια μπυρα.
Μεγαλωσαμε αυτοματως 4 χρονια, χαχα.
 
Μιλάμε για μεκλα καφές με ρετρό αμφίεση, πολύ τον χαρηκα
 

Συνημμένα

  • IMG_20201126_145032.jpg
    IMG_20201126_145032.jpg
    1,4 MB · Προβολές: 7
στα 15 μου στην Γερμανία καφές φίλτρου συνοδεία κέικ σερβιρισμένο από την όμορφη κόρη κάποιων φίλων της νονάς μου. (Που να θυμάμαι ποιοι ακριβώς μετά από τόσα χρόνια). Αχ! Αυτές οι Γερμανίδες!
 
Ήπια μια-δυο φορές ελληνικό καφέ από το φλιτζάνι της μαμάς μου, αλλά με κυνηγούσε, δε με άφηνε. Μα ήμουν πολύ μικρή.

Ο πρώτος μου καφές σαν έφηβη ήταν γύρω στα 15 (στην τρίτη Γυμνασίου) και ήταν φυσικά Φραπέ γλυκός με γάλα. Μέχρι τώρα (42 χρόνια μετά) είναι ακόμα φραπέ γλυκός με γάλα το καλοκαίρι και νες ζεστό τον χειμώνα. Επί καθημερινής βάσεως.

Ο ελληνικός δεν μου πολυαρέσει. Στο τσακίρ κέφι, αν βγω έξω μπορεί να πιω έναν ζεστό cappucino, αλλά δεν πλησιάζω κανέναν από τους άλλους καφέδες. Ούτε γαλλικό, ούτε espresso, ούτε freddo, ούτε τίποτα. Δε μου αρέσουν καθόλου. Εγώ μεγάλωσα με την συγκεκριμένη, πασίγνωστη μάρκα καφέ και πλέον δεν μπορώ να πιω άλλη. Είναι η καθημερινή μου απόλαυση. Στο ίδιο μήκος κύματος, είναι και ο σύζυγος.

Σκεφτείτε ότι δεν έχουμε καφετιέρα στο σπίτι.!!!!! Αν κάποιος που θα έρθει, θέλει κάποιον άλλο καφέ, τον παραγγέλνουμε απ' έξω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα