Old Skool Anime

Οι τελευταίες δύο που έβαλα στο τέλος είναι από το Redline. Τις είχε κάνει ένας upload για να κάνει preview την ποιότητα του rip που είχε ανεβάσει.

Το Ergo Proxy δεν το έχω δει, θα του ρίξω μια ματιά όμως δεν το έχω ακουστά (και αυτό είναι καλό σημάδι) με έχει πιάσει πάλι η πώρωση και ψάχνω να βρω κάτι καλό αλλά είναι σαν να ψάχνω ψύλλους στα άχυρα.

anyway, πάρε και άλλη μία όμορφη διαφάνεια να έχεις:

45081-4702831-vampire hunter d 5.jpg

Edit: Είδα το trailer του Ergo Proxy και μπορώ να πω ότι αισθητικά μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον. Θα το ψάξω κάποια στιγμή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αμα ψαξεις ολο και κατι θα βρεις που να σου αρεσει.Ειναι τοσα πολλα τα ανιμε που εχουνε βγει και συνεχιζουν να βγαινουν(αν και τα τελευταια με τα αρκετα cgi δεν με πειθουν :rant: εκτος αν ειναι τοσο καλο concept/ιστορια που θα μπορουσα να το παραβλεψω).

Ριξε μια ματια και στο Monster (http://en.wikipedia.org/wiki/Monster_(manga) )

υγ. Η φωτο μου θυμιζει κυνηγο βρυκολακων/τερατων :p Ειναι απο κατι σε στυλ Van Helsing να φανταστω;
 
Vampire Hunter D: Bloodlust.

Aστα τα CGI μην το συζητήσουμε καλύτερα, μου έχουν φάει την ζωή :p
 
Imgema είπε:
Aστα τα CGI μην το συζητήσουμε καλύτερα, μου έχουν φάει την ζωή :p
Τι εννοεις;; :D

Παρατηρω οτι εχεις μια προτιμηση στα Anime Films και οχι στα Series ;
 
Ajax87 είπε:
Τι εννοεις;;
tinysmile_fatgrin_t2.png
Απειρες ώρες συζητήσεων και rants με τους φίλους μου των οποίων άρεσαν τα CGI και δεν είχαν πρόβλημα :p

Από series μου άρεσαν λίγα γενικά. Evangelion και Berzerk περισσότερο. Μετά πάμε σε OVAs, Genocyber, Angel Cop κλπ. Οι ταινίες λογικό να μου αρέσουν περισσότερο γενικά μιας και με το μεγαλύτερο budget κάνανε πιο λεπτομερή σχέδια και περισσότερα frames.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παλιο διαφημιστικο απο μπυρα Murphy's στην Αγγλια , το οποιο ειχανε φτιαξει οι δημιουργοι του ghost in the shell. Πολυ καλο μπορω να πω!

Murphy's Irish Stout _ Anime Commercial Tv Spot

Ο τροπος που πιανουν την μπυρα ολα τα λεφτα :p

fal32fyhmmbngvcga26r.gif


http://io9.com/amazing-cyberpunk-beer-commercial-by-the-makers-of-ghos-1554510274
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
η νεα σειρα Kill la Kill απευθυνετε σε ολους εμας, μιας και χρησιμοποιει σχεδιο, γκριματσες, σεναριο, μονταζ και διαλογους των περασμενων δεκαετιων.

και δεν το κανει για παρωδια. το αποτελεσμα ειναι ακρως ενδιαφερον.

ριξτε της μια ματια.

το ιδιο και στις προηγουμενες σειρες των δημιουργων, Gurren Lagan και Panty and Stocking

πρωην της Gainax.

ειμαι σε διλημμα επισης αν θα δω τη σειρα Ping Pong. χρησιμοποιει μεν CGI, αλλα δεν εχει καθολου σχεση με οτι βλεπαμε μεχρι τωρα, μιας και ειναι μοναδικο.

απλα εχω διαβασει το manga, ειδα και την ταινια, δεν θελω παλι τα ιδια να ξαναβλεπω...

τοτε οι περισσοτεροι τιτλοι που αναφερατε ειχαν σκοπο και την κυκλοφορια τους στο εξωτερικο.

για αυτο και ειναι επιρρεασμενοι απο τα δυτικα κομικς και την επιστημονικη φαντασια.

το ιδιο και τα μανγκα τα οποια διασκευαστηκαν σε σειρες, OVA ή ταινιες

πχ διαβαζοντας το Space Adventure Cobra ενιωθα λες και αυτος που το εκανε δεν ηταν Ασιατης, αλλά Αμερικανος ή Ευρωπαιος

ακομα και σε σειρες μη επιστημονικης φαντασιας, πχ Kimagagure Orange Road, στη μουσικη επιλογη βλεπεις να ακουγονται δυτικα κομματια, μιας και χορευουν μεσα σε ντισκο.

.

απο ενα σημειο και μετα ομως αυτο δεν ειχε περαση, το κοστος παραγωγης ακριβηνε και για να τα βγαλουν περα στραφηκαν στην εσωτερικη αγορα και το πιο "παραδοσιακο" σχεδιο.

επισης η μεταφορα στην ψηφιακη εποχη τους πηρε πολυ χρονο, μιας και επρεπε να αλλαξουν ολα τα στουντιο τις μεθοδους τους. γιατι σε καθε σειρα ή ταινια, ενα μερος αναλαμβανε το ενα στουντιο, ενα αλλο μερος, πχ φοντο, το αλλο κλπ.

Ajax87 είπε:
Φριζερ τον μαθαμε τι να κανουμε! :p . Εδω δεν ξεραμε αν ηταν αντρας ή γυναικα τα μισα επεισοδια τον ελεγαν "Ο Φριζερ" τα αλλα μισα "Η Φριζερ" :p
υγ. Οσο για το Dragonball GT πεφτει αρκετα σε επιπεδο δυστηχως.

πάλι καλά που δεν τον βγάλαν "Φρέζα"!
 
Ένα μεγάλο σέβας στο παλικάρι Ιmgema. Τα περισσότερα που γράφει με εκφράζουν.
 
Dominion είπε:
Ένα μεγάλο σέβας στο παλικάρι Ιmgema. Τα περισσότερα που γράφει με εκφράζουν.
Σε ευχαριστώ για την υποστήριξη φίλε Retroκέφαλε - Dominion. Και συμπτωματικά το ψευδώνυμό σου ταιριάζει και με αυτά που λέμε για τα παλιά anime μιας και το Dominion Tank Police είναι από τα κλασσικά της εποχής :)
 
Χμμμμ..... Τι είναι τα OVAs ?
 
Lord Vek είπε:
Χμμμμ..... Τι είναι τα OVAs ?
Από το animenewsnetwork:

Original Animation Video & Original Video Animation (OAV / OVA) are interchangeable terms used in Japan to refer to animation that is released directly to the video market without first going through a theatrical release or television broadcast. In the beginning OAV was used in Japan. However, due to confusion with Adult Video and Audio/Video electronics this acronym was gradually abandoned in favor of OVA.
Furthermore, OAVs are supposed to have original scripts, although there are exceptions. They can be based on a Manga or TV series, but the particular episode should be original. For example the Ranma ½ TV series follows Rumiko Takahashi's Manga fairly closely, however the Ranma ½ OAV series contains stories that were not in the original Manga series.

OAVs are generally higher quality than TV series because a larger budget is allocated to the production and more time is allowed for the work.
 
Ενα παλιο anime που βλεπω τελευταια ειναι το Record of Lodoss War ειμαι στο 5 απο τα 13 Ova επεισοδια και ειναι αρκετα καλο! Ειναι fantasy σε στυλ dungeons and dragons. Οποιος εχει ορεξη ας του ριξει μια ματια : http://anidb.net/perl-bin/animedb.pl?show=anime&aid=169
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλό είναι αλλά εγώ ακόμα και όταν ήταν καινούριο βαριόμουν να το δω. Δεν ξέρω, AD&D/Tolkien σύμπαν με anime αισθητική δεν μου κόλλαγε καλά.
 
To ειχα βαλει κι εδω http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?1371-Robotech-%281985%29/page3 αλλα μαλλον δεν το ειδε κανεις...

Ενα πολυ καλο μονταζ απο ενα οπαδο.Και μιλαμε για ΟVA απιστευτο!Μεχρι και τα CGI εν ετη 1994 ηταν ακρως ικανοποιητικα.

Macross Plus AMV - Danger Zone





 
Ωραιο το βιντεακι Deathshadow :thumbup: .

Δεν εχω κατσει να ασχοληθω ακομα με αυτη την σειρα! Βασικα οποτε πηγα να δω τι παιζει ειδα ενα μπαχαλο με ταινιες και σειρες που εχασα την μπαλα και δεν ειδα τιποτα τελικα γιατι δεν ηξερα απο που να αρχισω :p .

A! επισης μια ερωτηση το robotech με το macross τι διαφορα εχουν; ή ειναι ιδια με αλλα ονοματα;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Macross series πολύ καλή (τα παλιά OVAs). Μου άρεσαν όλα αυτά τα εντυπωσιακά πλάνα και το πως κατάφερναν οι Ιάπωνες να σχεδιάζουν (στο χέρι) τα αεροπλάνα και τα διάφορα σκάφη τόσο καλά ενώ ταυτόχρονα οι λήψεις ήταν απίστευτες και η κάμερα άλλαζε θέση και ζούμαρε συνέχεια. Και παρόλα αυτά, τα οχήματα δεν χάνανε το σχήμα τους, ούτε την λεπτομέρεια τους.

Τώρα πια τα κάνουν 3D, όποτε ούτε αυτοί χρειάζεται να κουραστούν αλλά ούτε κι εμείς να τα παρακολουθούμε. Απλώς υπάρχουν.

Ajax87 είπε:
A! επισης μια ερωτηση το robotech με το macross τι διαφορα εχουν; ή ειναι ιδια με αλλα ονοματα;
Από ότι ξέρω το Macross ονομάστηκε Robotech όταν κυκλοφόρησε στην Αμερική. Ομως εκτός από το όνομα έχουν κάνει και κάποιες άλλες αλλαγές και προσθήκες αλλά λεπτομέρειες τώρα δεν θυμάμαι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ajax87 είπε:
A! επισης μια ερωτηση το robotech με το macross τι διαφορα εχουν; ή ειναι ιδια με αλλα ονοματα;
Από ότι ξέρω το Macross ονομάστηκε Robotech όταν κυκλοφόρησε στην Αμερική. Ομως εκτός από το όνομα έχουν και κάποιες άλλες διαφορές αλλά λεπτομέρειες τώρα δεν θυμάμαι.
 
Νομίζω αυτό που είχα εγώ και έβλεπα και μου άρεσε ήταν το Macross Plus: The movie. Είχε αυτές τις σκηνές μέσα:


Εξαιρετικό animation και χωρίς CGI (δεν μιλάω για σκηνές που υποτίθεται ότι είναι computer graphics μέσα στο story, όπως κάτι HUD εφέ κλπ). Αλλά και το OVA το ίδιο είναι πάνω κάτω φαντάζομαι :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Thanks Τασο! Μετα το lodoss War "ψηθηκα" να αλλαξω λιγο κλιμα απο τα καστρα και τους ιπποτες στα αεροπλανα και τα robot :p .

Βρηκα και αυτο το αρθρο ωστε να με βοηθησει με το πως και απο που να ξεκινησω :confused: (http://kotaku.com/5990071/so-you-want-to-watch-macross-but-dont-know-where-to-start/)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα