OUYA [νέα κονσόλα - Kickstarter]

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.797
Αντιδράσεις
4.296
H OUYA ειναι μια προσπαθεια να δημιουργηθει μια κονσολα βασισμενη σε Android 4

Tegra3 quad-core processor 1GB RAM

8GB of internal flash storage

HDMI connection to the TV, with support for up to 1080p HD

WiFi 802.11 b/g/n

Bluetooth LE 4.0

USB 2.0 (one)

Wireless controller with standard controls (two analog sticks, d-pad, eight action buttons, a system button), a touchpad

Android 4.0
με κοστος αγορας κατω των 100 δολαριων και εκτιμομενη ημερομηνια κυκλοφοριας τον Μαρτη του 2013...

Καθε μοναδα θα ειναι "ανοιχτη" για "χακαρισματα" και θα περιεχει και το SDK!!

H εταιρια ονομαζεται Boxer8 και αναμεσα στα μελη ειναι ο Yves Behar (One Laptop Per Child project) και ο Ed Fries (ο πατερας του πρωτου XBOX)

attachment.php


Ξεκινησε το αντιστοιχο Kickstart (με 99$ διασφαλιζεις κονσολα πριν το launch date) το οποιο περιεχει πολλες πληροφοριες...


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ενδιαφέρουσα σαν ιδέα! :)

Κι εξαιρετική κίνηση!...

Αυτό όμως που με προβληματίζει είναι η "είσοδός" της σε μια ήδη κορεσμένη αγορά... :xm:

Θα υπάρχουν άραγε τίτλοι? Θα αναβαθμίζεται? Το κόστος θα παραμείνει χαμηλό? Έχει πολλά κενά ακόμα η ιστορία!....

Πάντως επικροτώ με τα 1.000 την κίνηση! ;)
 
Κοιτα...παει να γεφυρωσει το μεγαλο προβλημα του gaming στα "mobile OS".

Δηλαδη ενω υπαρχουν παιχνιδια, υπαρχουν πλατφορμες αναπτυξης, υπαρχει δυνατη τεχνολογια...ολα κολλανε στο χειρισμο. Επι τω πλειστω τα games φτιαχνονται για τηλεφωνα στα οποια η ακριβεια χειρισμου σε περιβαλλον παιχνιδιου αποτελει ανεκδοτο.

Αν υπαρχει μια σοβαρη προταση, ισως δουμε και σοβαρα παιχνιδια.
 
Δε νομίζω πως θα καταφέρουν τίποτα. Ειδικά με τα tablets μπορείς μέσω hdmi να παίξεις τ' android παιχνίδια και να δεις ταινίες στη TV. Κυριολεκτικά δεν έχει λόγο ύπαρξης (ειδικά που κανείς δε θα το υποστιρίξει στο google play).

Κατ' εμέ, είναι ναυάγιο εξ' αρχής.
 
Με τα tablets/phones δεν εχεις δυνατοτητα σωστου/ακριβους χειρισμου στο gaming...δεν παιζονται παιχνιδια γλυστρωντας δακτυλουμπες στην οθονη
 
Σίγουρα, αλλά το 99% των παιχνιδιών του android είναι για touch screens. Ποιος θα κάτσει ν' ασχοληθει με τον mr. άγνωστο και τη "κονσόλα" του;
 
Εντάξει το mobile gaming είναι άλλη φάση. Προσωπικά έχω κολλήσει με παιχνιδάκια τα οποία όμως είναι αποκλειστικά touch/swipe ή gyroscope based, όπως το Pocket Soccer, Fruit Ninja, τo Flick Football και το Dark Nebula στο android. Απο εκεί και πέρα, σίγουρα, δέν είναι για FIFA και λοιπά, αυτά είναι αδιανόητα (και ξέμπαρκα) στις handheld touch platforms.

Τώρα για το εν λόγω μηχανάκι, το πρώτο πράμα που μου έρχεται στον εγκέφαλο είναι τα emulators !!! Εκπληκτικό compact design, open source απο μαμά...τί άλλο θέλει κανείς ?
 
Μμμμ! Δεν είχα σκευτεί το emulation! Αλλά και πάλι το κοινό είναι περιορισμένο.
 
Πολυ καλη κινηση, φαινεται τιμια και ειλικρινης η προσπαθεια τους. Το android πλυν των πολλων, καλων αλλα και αγνωστων παιχνιδιων του, ειναι πολυ καλη επιφανεια αναπτυξης διαφορων εξομειωτων, οπου αρκετοι ειναι και μοναδικοι. Σε ενα χρονο αλλαξανε πολλα δεδομενα σε αυτο το τομεα.

Για το μηχανημα τωρα, ελπιζω με καποιο τροπο να κανουνε την υπερβαση και να προσθεσουν συνολο δυο γιγα μνημης, δεν νομιζω να ειναι κατι τετοιο ακατορθωτο.
 
Ε αφου ειναι και ο πατερας του πρωτου xbox στο project τοτε η αποτυχια ειναι δεδομενη.Τα χαζοπαιχνιδακια του android (οπως και του ios βεβαια δεν σημαινει οτι επειδη εχω iphone δεν θα κραξω)μπορει να τα παιζει ο καθενας στο κινητο του δεν θα δωσει αλλα 100 δολλαρια να τα παιζει και στην τηλεοραση και οποιος δεν βολευεται να παιζει με touch screen τοτε ας μην παιζει.Εκτος απο ελαχιστες εξερεσης ολα τα παιχνιδια γενικα μια χαρα παιζονται με touch screen.Ωσο για τα emulators τα πεταω ολα σε ενα lapto το συνδεο με την τηλεοραση βαζω και το gamepad η το joystic και τελειωσε το θεμα.Και δεν μιλαω μονο για μενα αλλα γενικα.Θα τα διαθεσω σε κατι καλητερο αυτα τα 100 δολλαρια.
 
FAIL από χιλιόμετρα.

Μου θυμίζει ότι το Linux θα γίνει το απόλυτο λειτουργικό, που εδώ και δεκαετίες ακόμα γίνεται.

Για emus μπορεί και να κάνει κάτι, αλλά αν περιμένει από το κοινό που ασχολείται με emulators να επιζήσει οικονομικά, την έχει κάνει από κούπες πριν κυκλοφορήσει. Υπάρχουν εξαιρετικά ακριβείς emus σε άλλα μηχανήματα που ήδη διαθέτουμε σπίτι μας (γκουχ pcs.... γκουχ) και που πάλι μια φορά στο τόσο ασχολούμαστε μαζί τους.

Που πάνε ξεβράκωτοι στα κιούκαμπερς, όποιοι έριξαν χρήμα σε τέτοιο project σήμερα, πρέπει να είναι τουλάχιστον βλαμένοι.

Α, ξέχασα και το Tegra. Εδώ οι περισσότερες εφαρμογές δεν τρέχουν στα κινητά με tegra να δω πως θα κάνουν port στη κονσόλα.

Πάρτε μια μτχ Wii και λιώστε στο Mario καλύτερα, διαφορετικά παραγγείλτε μια phantom (μουα χα χα χα χα!!!!! )
 
Αυτό δεν λέει τίποτε. Εδώ SONY, MS μπαίνουν μέσα από την πώληση των κονσολών για χρόνια μόνο και μόνο για να εδραιώσουν βάση χρηστών και με δις από πίσω, όχι 3 εκατ. δολλάρια μόνο.

Η μικρή τιμή της θα ειναι κράχτης, αλλά οι κονσόλες απευθύνονται σε mainstreamers που δεν ξέρουν και δεν ενδιαφέρονται για Android, paradroid, droid και C3POs. Τι να λέει αν δεν τρέχει το τελευταίο "Call of duty" αν κάνει 99 δολλάρια; Φαντάζεσαι διάλογο;

- Mainstream daddy: Μήτσο σου πήρα νέα κονσόλα!

- Μήτσος burned on-liner: Ααααα! Πάμε για Call of duty 7!

- MD: Τι είναι αυτό; Δεν πρέπει να έχει!

- Μήτσος: Τι κονσόλα μου πήρες ρε καμμένε άσχετε γέρο;

- MD: Την OUYA!

- Μήτσος: ΟΥΥΥΥΥΥΥΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μου θυμίζει την Super Duper OuYA (uuu) κονσόλα ονόματι Pandora που θα έδερνε άπαντες και θα έκανε καφέ, τοστ και θα ανοιγόκλεινε κλιματιστικά. Την είδε κανείς;

Α, ναι, ήταν λίγο ακριβή, λες και το Dingoo το έχουν όλα τα πιτσιρίκια....... :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pooky(1) είπε:
Αυτό δεν λέει τίποτε. Εδώ SONY, MS μπαίνουν μέσα από την πώληση των κονσολών για χρόνια μόνο και μόνο για να εδραιώσουν βάση χρηστών και με δις από πίσω, όχι 3 εκατ. δολλάρια μόνο.
Η μικρή τιμή της θα ειναι κράχτης, αλλά οι κονσόλες απευθύνονται σε mainstreamers που δεν ξέρουν και δεν ενδιαφέρονται για Android, paradroid, droid και C3POs. Τι να λέει αν δεν τρέχει το τελευταίο "Call of duty" αν κάνει 99 δολλάρια; Φαντάζεσαι διάλογο;

- Mainstream daddy: Μήτσο σου πήρα νέα κονσόλα!

- Μήτσος burned on-liner: Ααααα! Πάμε για Call of duty 7!

- MD: Τι είναι αυτό; Δεν πρέπει να έχει!

- Μήτσος: Τι κονσόλα μου πήρες ρε καμμένε άσχετε γέρο;

- MD: Την OUYA!

- Μήτσος: ΟΥΥΥΥΥΥΥΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
χαχαχαχαχαχαχαχαχα ωραιος ρε αλανι ετσι ακριβως ειναι.
 
pooky(1) είπε:
- Μήτσος: Τι κονσόλα μου πήρες ρε καμμένε άσχετε γέρο;

- MD: Την OUYA!

- Μήτσος: ΟΥΥΥΥΥΥΥΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
 
Κορυφαία η ατάκα του γέρο-pooky. :D

Αλλά ο "λαός" φαίνεται να γουστάρει. Σε 1 ώρα και κάτι από το προηγούμενο post μου, τους εμπιστεύτηκαν σχεδόν 1000 άτομα ακόμα και πιάσανε τα 3 μύρια. Something to watch, λοιπόν...

23,793 Backers

$3,001,425 pledged of $950,000 goal
 
με τοσα boxes που κυκλοφορουν η καθε console wannabe δεν εχει τυχη οι εναλλακτικες ειναι πολλες

ποσο μαλλον που την εποχη που θα κυκλοφορησει μαρτιο 2013 τα κινεζια αδελφια θα την εχουν ηδη ξεπερασει
 
Χμ, δεν ήξερα ότι μιλάμε για τον Μάρτιο του 2013.

Μόνο το Wii να πάει στα 89.99 μετά από το U, την έβαψε.

Πάντως από ΑΑΑ τίτλους τη βλέπω να πηγαίνει άκλαφτη, διότι κανένας dev δεν θα καθόταν να ξοδέψει χρόνο και χρήμα στο project αυτό. Τώρα τα indie games είναι άλλο κεφάλαιο, αλλά επαναλαμβάνω είναι ΚΟΝΣΟΛΑ (ή έτσι λέει) και απευθύνεται κυρίως σε πιτσιρίκια τα οποία αφόδευσαν εν παντελώνιο τους σχετικά με τον όρο "indie gaming" αφού ούτε τα ξέρουν, ούτε και ενδιαφέρονται να τον μάθουν.

Το θέμα το βλέπω καθαρά από οικονομική σκοπιά, σαν γνήσιος τυχοδιώκτης που είμαι, μάλλον θα μαζέψουν κανά 10άρι μύρια και θα τη κάνουν Βραζιλία μεριά στο τέλος.
 
pooky(1) είπε:
- Mainstream daddy: Μήτσο σου πήρα νέα κονσόλα!

- Μήτσος burned on-liner: Ααααα! Πάμε για Call of duty 7!

- Mainstream daddy: Τι είναι αυτό; Δεν πρέπει να έχει!

- Μήτσος: Τι κονσόλα μου πήρες ρε καμμένε άσχετε γέρο;

- Mainstream daddy: Την OUYA!

- Μήτσος: ΟΥΥΥΥΥΥΥΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Εναλλακτικη συνεχεια(?)

- Mainstream daddy: "Τα γυαλιά μου βρε παιδί μου... τα γυαλιά μου......

.... Να δω την ούγια!"

Mητσος (retromaniax member btw ) :( ............. "ΠΕΙΡΑΪΚΗ ΠΑΤΡΑΪΚΗ...

το λέει και στην ούγια":banghead:

Υ.Γ.(βλεπε παλια διαφημιση της "ΠΕΙΡΑΪΚΗΣ ΠΑΤΡΑΪΚΗΣ και την ...καταληξη της)

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?p=63926#post63926

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?p=63966#post63966
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για εμουλατορι καλο θα ειναι! Ιδιως οταν θα τρεχεις DC η Ν64 παιχνιδια.
 
Πίσω
Μπλουζα