PC ή Κονσόλα;

thamonas είπε:
Βασικά αν θεωρείς τον εαυτό σου GAMER, δεν μπορείς να ικανοποιηθείς με κονσόλα..οπότε PC και πάλι PC..αν έχεις φτιάξει κατάσταση με ωραίο μονιτοράκι, με ωραία πολυθρόνα να αράζεις, και έχεις στήσει και lan με άλλον έναν υπολογιστή, αυτό κύριοι είναι gaming experience...
Βασικά αγαπητέ όπως αρέσει στον καθένα. Προσωπικά η ultimate gaming experience είναι Amiga 500 ή CD32 (υπολογιστής - κονσόλα), ένα 14" 1084 monitor, δύο pacman, δύο καρέκλες, μπύρες και δύο+ φίλοι. Επαναλαμβάνω καθαρά προσωπικά γούστα του teloniou, καταλαβαίνεις. :)

Ωραίο μονιτοράκι μπορείς να ρίξεις και στην κονσόλα. Εγω για παράδειγμα έχω το pc και το 360 στο ίδιο monitor. Επίσης με την κονσόλα μπορείς να καθίσεις σε πολυθρόνα και να αράξεις μιά χαρά. Στην κονσόλα δεν παίζεις LAN όντως. Παίζεις WAN (cod4).
 
Εκαστος στο ειδος του, οι κονσολες για να λιωνεις games και τα p.c για ολα τα υπολοιπα :)
 
PCs hands down, για τους λόγους που ειπώθηκαν… (αλλά και pants down αν αναβαθμίζεις κάθε εξάμηνο :D )
 
PCs hands down, για τους λόγους που ειπώθηκαν… (αλλά και pants down αν αναβαθμίζεις κάθε εξάμηνο )
Πολύ καλό αυτό το τελευταίο.

Εγω για παράδειγμα έχω το pc και το 360 στο ίδιο monitor
Εάν το μόνιτορ είναι 4:3, είναι ε'υκολο να ανεβάζεις καμιά φωτογραφία, να δώ πως είναι το 360 σε 4:3? (Τέτοια διαρύθμιση σκέφτομαι να φτιάξω. :biglaugh:)
 
Captain Kal είπε:
Εάν το μόνιτορ είναι 4:3, είναι ε'υκολο να ανεβάζεις καμιά φωτογραφία, να δώ πως είναι το 360 σε 4:3? (Τέτοια διαρύθμιση σκέφτομαι να φτιάξω. :biglaugh:)
Mια χαρά είναι. Και σε tft καινούργια 19" που το είδα το ίδιο μου φάνηκε.
 
Απλά για την έκταση που κόβουν οι μαύρες μπάρες (εάν υπάρχουν), έγινε η παράκληση αγαπητέ Τελώνιε, όχι για την ποιότητα της εικόνας, που καταλαβαίνω ότι θα είναι πολύ καλή. :)
 
δεν τις μπορω τις κονσολες.......ασε που παιζω και flight simulators klp,το καλο με τις κονσολες ειναι οτι αργουν να γερασουν!αυτα!
 
Captain Kal είπε:
Απλά για την έκταση που κόβουν οι μαύρες μπάρες (εάν υπάρχουν), έγινε η παράκληση αγαπητέ Τελώνιε, όχι για την ποιότητα της εικόνας, που καταλαβαίνω ότι θα είναι πολύ καλή. :)
Αν κατάλαβα σωστά τι λες, τότε τα παιχνίδια είναι full screen δεν υπάρχουν μαύρες μπάρες. :)
 
Αν κατάλαβα σωστά τι λες, τότε τα παιχνίδια είναι full screen δεν υπάρχουν μαύρες μπάρες.
Ευχαριστώ πολύ. :) Δεν χρειάζονται φωτογραφίες λοιπόν. :D

ασε που παιζω και flight simulators klp
Και εγώ τέτοια παίζω, αλλά μάλλον θα το πάρω το 360. :biglaugh:
 
για παιχνιδια που θελουν patches και updates...τοτε για console

για οσα δεν χρειαζονται τιποτα απο τα παραπανω....τοτε για pc
 
Μάλλον τα μπλεξες............
 
telonio είπε:
Αν κατάλαβα σωστά τι λες, τότε τα παιχνίδια είναι full screen δεν υπάρχουν μαύρες μπάρες. :)
Μάριε αν δεν υπάρχουν μαύρες μπάρες τότε ή χάνεις λίγο αριστερά-δεξιά ή είναι όλοι 30 κιλά πιο αδύνατοι στο COD :)
 
Δεν ξέρω τι να σου πω. Default έχω αφήσει τις ρυθμίσεις στην οθόνη. Το πολύ πολύ όταν γυρίσω σπίτι το βράδυ να τραβήξω καμιά φωτογραφία για να δεις.
 
Pooky είπε:
Χάζεψε. Και είναι και ορκισμένος αντι-κονσολάκιας, μέχρι στιγμής έλοιωνε στο PC. Του είχα δείξει το 360 και δεν του είχε κάνει καμία εντύπωση.
Το περιεργο θα ηταν να του κανει εντυπωση. Γιατι καποιος που εχει εναν -σχετικα καλο- υπολογιστη, γιατι να ασχοληθει με το 360;

Το 80% των παιχνιδιων του (για να μην πω παραπανω), ειναι παιχνιδια που προγραμματιζονται για υπολογιστες, αλλα κυκλοφορουν και σε κονσολες.

Γιατι καποιος λοιπον να το παρει αλλου; Πλυν βεβαιως το να θελει να παιζει καναπε / σαλονι.. οπου ξεπερνιεται και αυτο σιγα σιγα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βασικα εδω και καιρο ειναι και θεμα του να καταφερεις να παιξεις.

Και δεν μιλαω μονο για τις αστρονομικες απαιτησεις αλλα και για το actual boot.

Μπες π.χ λιγο στα φορουμς της Bethesda και κοιτα ποσοι καταφεραν να ξεκινησουν το FallOut3.

Εχω φιλους (με καλα μασινια) που το αγορασαν κανονικοτατα (μαλιστα ως πορωμενοι πηραν την συλλεκτικη εκδοση) και τους πεταει στην επιφανεια εργασιας ή τους κλεινει το συστημα χωρις να προλαβουν καν να παιξουν.

Ενω εγω το εβαλα στο 360 και το απολαμβανω σε 720p 4AA αμεσα και ανευ περιπετειων...

Αυτα ειδα το 2001 και πηρα το καπελακι μου και αποχωρησα απο το PC gaming... :(
 
Για αυτό αγοράζουμε original που σημειωτέον στο PC είναι και πάμφθηνα. Δείτε πόσο κοστίζει το ολοκαίνουριο Crysis Warhead

Ε πρέπει να ναι πολύ ξεφτίλας κάποιος για να το βάλει πειρατικό στο μηχάνημα του.

Τώρα αν ένα συγκεκριμένο original παιχνίδι έχει κάποιο πρόβλημα (έχω πάρα πολλά και ποτέ δεν είχα πρόβλημα) έχεις support και θα τρέχει κάποιος άλλος για σένα να βρει τη λύση.
 
Wally συμφωνο μαζι σου στα τεχνικα ζητηματα ενος τιτλου. Μηπως ομως ξεχναμε κατι;

Ενας τεραστιος αριθμος παιχνιδιων σε ps3 / 360, εχουν επισης προβληματα. Φιλοι εχουν βαρεθει να κανουν αναβαθμισεις στα παιχνιδια.. Ακομα και αν ειναι αυτοματες και δεν θελουν το ψαξιμο που θελουν σε ενα υπολογιστη.

Ωστοσο ομως.. Εδω βγαινουν αναβαθμισεις σε παιχνιδια μεχρι και 15 ετων πισω. Πιστευεις πως υπαρχει περιπτωση να δεις πχ patch για το oblivion στο 360 μετα απο ελαχιστα χρονια; Φυσικα και οχι. Αρα και παλι χαμενος εισαι.

Επισης περι γραφικων. Αν εξαιρεσουμε καποια παιχνιδια (τα οποια δυστηχως δεν ειναι και λιγα), που απλα εχουν προγραμματιστη με ηλιθιο τροπο, και εχουν παραλογες απαιτησεις, τα περισσοτερα με εναν υπολογιστη διετιας μπορεις να παιξεις σε ανωτερα επιπεδα γραφικων απο οτι σε ενα ps3 / 360. Εχω δει πχ να τρεχει το devil may cry 4 σε εναν αρκετα παλιο υπολογιστη, και εκανε σκονη τις εκδοσεις για κονσολες.

Ακομα, ποσα παιχνιδια θελουν υποχρεωτικη εγκατασταση στους σκληρους; Απο οτι βλεπω και μου λενε φιλοι, πλεον τα περισοτερα. Ποιος δινει 100?+ για 120γιγα σκληρο για το 360; Επισης, ενας νομιμα αγορασμενος τιτλος στην Ελλαδα, αρχιζει καπου στα 65?. Στους υπολογιστες, οι τιμες ειναι καπου στα 40?. Τωρα θα μου πεις οτι αγοραζεις απεξω, με τιμες καπου στα 45$. Το ιδιο κανω και εγω, αλλα απο τα 25$ =)
 
Μα στο 360 δεν χρειαζονται installation.Aπλα στο νεο dashboard αν θες να μην ταλαιπωρεις το DVD θα μπορεις να ριξεις το παιχνιδι στο σκληρο.

Και ποσα παιχνιδια εχουν προβληματα που χρονιζουν στα κονσολια?Δεν θυμαμαι κανενα.Μπορω να σου πω οσα θες για PC.

Οσο για τι διετια,μην εισαι απολυτος.Ποσοι μπορουν με συστημα διετιας να παιξουν π.χ Lost Planet?

Γενικα στα παιχνιδια,μετα απο ενα πανακριβο διαλειμα μεταξυ 1996-2000,παραμενω υπερ της κλειστης αρχιτεκτονικης a la Spectrum,Amiga και κονσολες
 
Δεν εχω καποια προχειρη λιστα, αλλα απο γνωστους και φιλους ξερω πως υπαρχουν αρκετα παιχνιδια απο απαιτουν υποχρεωτικη εγκατασταση για να μπορεις να παιξεις ενα παιχνιδι, δεν αναφερομαι στην επιλογη να εγκαταστησεις ενα παιχνιδι στο σκληρο και να παιζει καλυτερα.

Την αναφορα για τα προβληματα, την εκανα καθαρα για παιχνιδια οπου μεταφερθηκανε απο υπολογιστες σε κονσολες. Ποσα προβληματα ειχαν τα doom, far cry, half life 2 σε xbox; Πολλα. Τα ιδια σαφεστατα υπηρχαν και στους υπολογιστες. Ωστοσο μετα απο καποιο χρονικο διαστημα, διορθωθηκαν. Το ιδιο ισχυει και με τα τωρινα παιχνιδια. Ισως το fallout 3 να μην παιζει καλα λογο προβληματος. Ωστοσο ακομα και πολλα χρονια μετα, ειτε επισημα, ειτε ανεπισημα, θα υπαρχουν αναβαθμισεις και βελτιωσεις για το παιχνιδι απο την επισημη εταιρια, ειτε απο κοινοτητες αφοσιωμενες στο παιχνιδι και λοιπους.

Περι συστηματος, εχω υπολογιστη core 2 duo, 2 giga ram και μια ati x1950pro και εχω παιξει το παιχνιδι. Ισως οχι τα παντα στο τερμα, αλλα σιγουρα πολυ καλυτερα απο οτι στο 360.

Προσεξε, μην με παρεξηγησεις. Δεν ειμαι φανατικος με τους υπολογιστες, απεναντιας με κονσολες μεγαλωσα και κατα κυριο λογο ασχολουμαι ακομα. Απλα, καποια ειδη παιχνιδιων, οπως στρατηγικης και ρολων, ειναι καθαρα ειδη τα οποια αρμοζουν σε υπολογιστη για τους παραπανω λογους.

Ακομα, πολλα παιχνιδια, μιας και φτιαχνονται πλεον για πολλες πλατφορμες, με αποτελεσμα να ειναι καλυτερο σε εναν υπολογιστη. Μπορεις πχ να τρεξεις devil may cry 4 & gears of war σε αρκετα παλια συστηματα, και σε πολυ καλυτερα επιπεδα απο οτι στις κονσολες.

Για τους παραπανω λογους πηρα και wii. Βρηκα πολλα παιχνιδια μοναδικα στην κονσολα που με ενδιαφερανε + συν τοις αλλης, εχει την μαγκια "πολυθρονα σαλονι" οπου μεχρι στιγμης δεν ειναι τοσο πολυ εφικτο με εναν υπολογιστη.

Υγ. Αν καποιος πιστευει πως το θεμα ξεφευγει / ξεφυγε, ισως θα επρεπε να μεταφερθει σε ενα αλλο νεο θεμα.
 
Αγαπητοί μου φίλτατοι συμφορουμίται:

Το PC gaming κάθε άλλο παρά πεθαμένο δεν είναι. Τα νέα παιχνίδια που έχω εγκαταστήσει σε όλα τα μηχανάκια μου (βλέπε Vista Premium 32bit και Vista Ultimate 64bit) κανένα δεν μου έχει κάνει το παραμικρό πρόβλημα.

Για το Fallout 3 δεν γνωρίζω, δεν το έχω δει ακόμα, δεν βιάζομαι άλλωστε.

Επίσης όλα τα παιχνίδια για το γαμώτο της υπόθεσης τα τσεκάρω και στα XP και εκεί όλα πάνε μια χαρά.

Θα ήθελα να μου πείτε ποιά παιχνίδια εγκαταστήσατε ΕΣΕΙΣ οι ΙΔΙΟΙ στα παραπάνω λειτουργικά που ανέφερα, σε ΔΙΚΑ σας μηχανάκια και να αναφέρετε τα προβλήματα που ΕΣΕΙΣ αντιμετωπίσατε.

Καρα-άσχετοι που δεν ξέρουν να ξεκινήσουν τον Exlorer και που βρίζουν στα διάφορα fora δεν με ενδιαφέρουν, έχω δηλώσει ότι προτιμώ τα συμπεράσματά μου να τα βγάζω μόνος μου.

Στον τομέα εργασίας που είμαι τώρα έχω δει ΠΑΝΑΣΧΕΤΟΥΣ σε όλες τις μορφές, σε διάστημα ενός μηνός μόνο. Ενδεικτικά αναφέρω τα εξής παραδείγματα:

1). Πλουσιόπαιδο με μηχάνημα αγορασμένο από τα Multirama με τρεις κάρτες γραφικών, υδροψύξεις και τα λοιπά να ωρίεται ότι το Crysis Warhead δεν παίζει. Του έλεγξα το μηχάνημα (επί πληρωμεί πάντοτε εννοείται) και διαπίστωσα το εξής:

Ο Μπούλης είχε αγοράσει το παιχνίδι πειρατικό από το video club της γειτονιάς του και δεν ήξερε να αντιγράψει το crack.

O Μπούλης κλαιγόταν πόσο %$^^%$# είναι το παιχνίδι που δεν τρέχει στο υπερσύστημά του.

2). Δεύτερος μπούλης φώναζε γιατι το Oblivion δεν ξεκινούσε καν. Δεν αναφέρω τίποτε, απλά δεν είχε εγκαταστήσει drivers κάρτας γραφικών.

Σταματώ εδώ.

Ξεχωρίζουμε την ασχετοσύνη από τα πραγματικά προβλήματα.

Θα συμφωνίσω απόλυτα με το Shock. Πάρε το παιχνίδι αυθεντικό και αν δημιουργεί προβλήματα άσε άλλους να βρουν τη λύση. Βέβαια, κάτσε και μάθε δυό βασικά πράγματα για το μηχάνημά σου και μην τα περιμένεις όλα στο χεράκι, (ή μάλλον μη μαθαίνεις τίποτε άσε κάτι τυπάκια σαν και μένα να σε χρεώνουμε 50άρικα για να σου εγκαταστήσουμε drivers της κάρτας ήχου, δεν μας νοιάζει) .

Shock αναρωτιέσαι ποιοί αντιγράφουν το Crysis Warhead στην τιμή που διατίθεται; Για την ιστορία ο πλούσιος Μπούλης του παραδείγματος 1), στην ερώτησή μου γιατί δεν το πήρε αυθεντικό, αφού προφανώς 30 ευρώ δεν ήταν τίποτε για αυτόν, μου απάντησε ότι είναι μαγκειά να το έχεις αντίγραφο. Στην ερώτησή μου γιατί δεν το κατέβασε από το internet αλλάτα έσκασε στον πειρατή της γειτονιάς του μου άλλαξε τη κουβέντα. Προφανώς δεν ήξερε πώς να το κάνει.

Ε-Λ-Ε-Ο-Σ!!!!!!!!!!!!! :shake: :shake: :shake:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα