PC ή Κονσόλα;

Μα και για δικα μας τεστ μιλαμε.Να σου θυμισω DaggerFall?Ultima9?Aλλο ενα καρο και 4 βαγονια? :D

Και φυσικα μιλαμε για originals παντα!

Οταν ο χρονος ειναι λιγος,

οταν θελεις να ριχνεις ενα δισκακι και να ξεκινας,

οταν δεν θελεις να ζεις με την προσδοκια του δυνητικα επερχομενου patch που θα σου επιτρεψει να βγεις επιτελους απο το Χ Dungeon,

οταν θελεις να παιζεις οτι ακριβως επαιζε και το dev/test team της εταιρειας παραγωγης,

οταν θελεις να υπαρχει ενα uniform περιβαλον single και multi,

οταν θελεις οι τεχνικες παρατηρησεις στο review του Χ τυπα να ισχυουν επακριβως και για το συστημα σου,

οταν θελεις να εισαι βεβαιος οτι για 3-4 χρονια τα λεφτα που εδωσες θα σε "βγαλουν",

οταν δεν ανεχεσαι το scaling,

οταν θελεις να εισαι ξαπλα στη καναπεδουμπα

τοτε η κονσολα ειναι μονοδρομος... :)
 
Ρε συ Πάνο, είχα και ένα πρόβλημα με το Larry I όταν πρωτοβγήκε. Α, και το Wing Commander I κόλλαγε ρε συ..... :D :D

Τίποτε παλιότερο; :D :D

Όσο για τα παραπάνω, καλά όσα λες, αλλά εμένα δεν με ενδιαφέρει τίποτε από αυτά.

Ούτε multiplayer περιβάλλοντα, ούτε καναπέδες (ο hardcore gamer δεν είναι στα σαλόνια, λοιώνει μπροστά σε real hardware), ούτε να τα σκάω για συνδρομές στην κάθε M$ για τα λαϊβ της, ούτε κανένα dev team και ούτε κανένα review κανενός τυπά στο internet. Άλλωστε για το πως ο κάθε τυπάς θα δει το παιχνίδι που κάνει review, στην χειρότερη σαν και μένα.

Αναβαθμίζω κάθε εξάμηνο, (θα σκάσω αν δεν το κάνω και το κόστος είναι αστείο, αναφέρω ότι για τσιγάρα ήθελα 540 ευρώ το εξάμηνο, προτιμώ να τα "καίω" σε "καυτό" hardware) και φυσικά το 3 με 4 χρόνια που αναφέρεις είναι εντελώς άτοπο. Ειδικά αν μιλάμε για 360. Αυτά ψήνονται, κολλάνε, χαλάνε, ζεσταίνονται, έχουν RRODs και διάφορα τρωκτικά.

Όσο για την καναπεδούμπα, ακόμα και εκεί με PC παίζω. Το Oblivion στην HDTV είναι φανταστικό........

Τελειώνοντας να σου θυμίσω ότι θέμα κόστους δεν τίθεται. Το τροφοδοτικό του PC μου είναι ακριβότερο από ένα 360. Και τα παιχνίδια αν θες τα βρίσκεις και πιό φτηνά πάντοτε πρωτότυπα. Αρκεί να ξέρεις που θα ψάξεις και αν μπορείς, να περιμένεις λίγο. Ευκαιρίες υπάρχουν με το τσουβάλι.
 
Υποστηρίζω PC gaming, όχι μόνο επειδή λίγο μετά την κυκλοφορία της πιο top για την εποχή κονσόλας, το PC την ξεπερνάει σε όλα αλλά και επειδή στο PC μπορείς να παίξεις ουσιαστικά κάθε τύπο παιχνιδιού χωρίς δυσκολίες.

Θέλω να δώ πως θα παίξει κάποιος Red Alert 3 σε 360 και PS3.

Για first person shooters δε νομίζω ότι θα είναι κάποιος τόσο αφελής να συγκρίνει την ευκολία του πληκτρολογίου και του mouse με οποιοδήποτε joypad.

Ξέρω θα πεί κάποιος ότι "υπάρχει πληκτρολόγιο και mouse για την τάδε κονσόλα", ναι ΟΚ αλλά αν με κάθε παιχνίδι που σημειωτέον κοστίζει και πολύ περισσότερο από το αντίστοιχο σε PC, πρέπει να αγοράζεις και το αντίστοιχο gadget, τρέχα γύρευε.

Ναι το PC είναι πιο ακριβό σα μηχάνημα αλλά κάνει και χίλια δυο άλλα πράγματα που καμία κονσόλα δεν κάνει. Κανείς δεν χρησιμοποιεί ένα PC μόνο για gaming...

Για να μη μιλήσουμε για την πλήρη ασυμβατότητα των παιχνιδιών της κονσόλας (ίδιας μάρκας) προηγούμενης γενιάς με επόμενης κάτι που στο PC δεν υπάρχει ουσιαστικά με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Ακόμα μπορούμε να παίξουμε και τα πιο αρχαία παιχνίδια στο PC έστω και με κάποια κόλπα.

Όσο για bugs, υπάρχουν πάρα πολλά και στις κονσόλες..... Dead Space σε 360 κολλάς στο level 9. Τουλάχιστον στο pc μπορείς να βάλεις patch.... στην κονσόλα τι?

Αλήθεια όσον αφορά τους χρόνους φορτώματος στις κονσόλες τι παίζει?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι να παίζει?

Σκέψου ότι επειδή έχουν μικρή μνήμη και μικρό δίσκο streamάρουν συνέχεια από το DVD με αποτέλεσμα να σου παίρνει τα αυτιά. Για αυτό λένε για 5.1 για να μην τα ακούς :)

Το PS3 που γράφει στο δίσκο για να μην streamάρει το κράζουν!!

Οι χρόνοι φορτώματος γενικά είναι μικρότεροι αλλά αφού τα γραφικά είναι υποδεέστερα (λιγότερα δεδομένα) είναι φυσιολογικό.
 
Οταν υπαρχει δισκος,γραφουν.

Η διαφορα ειναι οτι ο πρωτος διδαξας (ΧΒΟΧ) αλλα και το 360 απλα cache-αρουν αν βρουν δισκο.Στο PS3 πρεπει αναγκαστικα να κανεις install εξου και το δικαιολογημενο κραξιμο.

Σιγουρα τα strategy και τα MMORG ειναι μονο για PC και αυτα μαλιστα κρατανε ζωντανο το PC gaming.

Τωρα για τα FPS,αν σκεφτεις, με το pad εχεις μια σωστοτερη προσεγγιση σε αυτο που λεμε "φυσιλογικη κινηση".Η χρηση του mouse ειναι "ανωμαλια"(με την εννοια του αφυσικου εννοω) αν το εξετασεις.Απλα ηταν το input device της περιοδου οποτε και εγινε status quo...

H χρηση keyboard και mouse στις κονσολες γινεται απο ασχετους ή εκτος console νοοτροπιας ανθρωπους.

Οσο για τη συμβατοτητα...στις τελευταιες γενιες υπαρχει, αλλα σκεψου επισης ποσες δυνατοτητες και ιδeες εχουν θυσιαστει στα PC στο βωμο της διατηρησης της συμβατοτητας.

Οι κονσολες patch-αρονται επισης.

Για το DeadSpace που αναφερεις ο αδερφος μου πρεπει να το εχει ηδη τελειωσει καθως επισης και 70 reviewers ανα το κοσμο.Συντομα θα σου πω και τι δικη μου εμπειρια. :)
 
Επίσης λόγω της βιασύνης τους να βγουν στην αγορά, ΚΑΠΟΙΕΣ κονσόλες έχουν λίιιιιιιγα κατασκευαστικά προβλήματα.

Φήμες θέλουν κονσόλα γνωστής εταιρείας λειτουργικών να ζεσταίνεται, να κρασάρει, να ξεκολλάνε τσιπάκια από την κεντρική πλακέτα, να, να, να........

Μήπως και το PS3 όταν βγήκε στην αγορά δεν είχε τα μύρια προβλήματα; Μήπως ακόμα δεν τα έχει;

Μια κονσόλα είναι μια καλή λύση για πολλούς, αλλά ποτέ δεν θα μπορούσα να φανταστώ εαυτόν χωρίς δύο δυνατά pcs για gaming αποκλειστικά και μόνο.

Το 360 έχει αποδείξει ότι πρόκειται για ένα κατασκευαστικό τσίρκο. Σαν να το έχουν συναρμολογήσει κινέζοι σε εργοστάσιο παιχνιδιών ευτελούς αξίας. Το PS3 μπορεί να είναι καλύτερο κατασκευαστικά, αλλά από γραφικά και τίτλους, που τους είδε κανείς να μου τους πει κι εμένα;

Και μη μιλήσουμε για ένα - δύο - άντε τρία καλά παιχνίδια που έχουν βγει για τη κονσόλα, κανένας δεν θα δώσει 500 ευρώ για να πάρει μια κονσόλα στην οποία θα παίξει μόνο δυό τίτλους.

Όσον αφορά το Wii, εδώ μπορεί να μην έχουμε HD γραφικά, αλλά η κονσόλα είναι κονσόλα. Ποτέ δεν προσπάθησε να αποδείξει γραφική ανωτερότητα, έχει ένα εξαίσιο σύστημα χειρισμού, και ενώ δεν είναι πλέον η φτηνότερη πουλάει σαν τρελλή.

Όσο για τα exclusives του 360, να τα χαίρεστε κύριοι. Έχουμε πολύ καλύτερα παιχνίδια στο PC, με ανώτερη ποιότητα γραφικών για να ασχοληθούμε.

Άλλωστε ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ να προσπαθώ να παίξω Halo με το joypad.

Halo? Helloooooo!!!!!!

Όσο για το Live τι να πει κανείς. Σοβαρότερα είναι τα live που παρουσιάζει ο Σάκης. Το είχα, το δοκίμασα, ξενέρωσα. Multiplayer παιχνίδι, ναι, αλλά σε LAN, να μπορείς να μπινελικώνεις τον άλλο με την άνεσή σου και να ανταλλάσετε "ψιλές". Είναι και δωρεάν.

Το pc gaming, όπως πολύ γλαφυρά φανερώνουν τα σχέδια των εταιρειών παραγωγής hardware και ενίοτε των κατασκευαστών ολοκληρωμένων γραφικών, όχι μόνο δεν πέθανε, αντίθετα είναι στο ζενίθ του και μόνο προς τα πάνω θα πάει στο μέλλον.

Οι καινούργιοι i7 είναι ήδη προ των πυλών, το multigpu περιβάλλον στα παιχνίδια (SLI, Crossfire) φαίνεται πιό δυνατό από ποτέ και ήδη σε λίγους μήνες θα έχουμε Crossfire X συστηματάκια με 4 κάρτες γραφικών. Δεν μπορώ να φανταστώ πόσο ξεπερασμένες θα δείχνουν τότε τα κάθε λογής 360 και PS3.

Και είπαμε. Οι καιροί είναι δύσκολοι. Αν νομίζετε ότι η επερχόμενη γενιά κονσολών θα είναι τόσο "ριζοσπαστική" όσο η τωρινή σε σχέση με την προηγούμενη, μάλλον αυταπατάσθε. Κανείς δεν θα δώσει ΣΗΜΕΡΑ ένα σκασμό λεφτά να φτιάξει μια υπερικονσόλα των 1000 ευρώ περιμένοντας τον hardcore gamer να την πάρει. To hardcore gaming έχει περάσει ανεπιστρεπτί στα "συμβατά". Οι υπόλοιποι θα συνεχίσουν να αγοράζουν Wii και καλά θα κάνουν. Και στην επόμενη γενιά θα αγοράσουν το επερχόμενο Wii, γιατί τότε πάλι αυτό θα κάνει τη διαφορά.

Console gaming is dead. Long live the PC!!!!!!!!!

..........και για να μη ξεχνιόμαστε..... WII FTW!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Προφανώς το Dead Space μπορεί να τελειώσει, ένα bug δεν εμφανίζεται πάντοτε γιατί αν ήταν έτσι θα αρκούσε ένας beta tester που θα τελείωνε το παιχνίδι μια φορά. Υπάρχει το bug απλά το κόλλημα εμφανίζεται υπό προϋποθέσεις όπως και όλα τα bugs άλλωστε. Το ίδιο bug υπάρχει και στο PC (αφού το παιχνίδι είναι μεταφορά από κονσόλα νομίζω) αλλά ούτε σε μένα εμφανίστηκε.

Όσο για το αν το joypad είναι "πιο φυσικό" δεν μπορώ να το καταλάβω καθόλου. Το ζήτημα είναι η ευκολία και η αμεσότητα ανταπόκρισης στο χειρισμό και σ'αυτό τα προτεία έχει το mouse σε συνδυασμό με το πληκτρολόγιο. Επίσης το γεγονός ότι σε όλα τα FPS έχει καθιερωθεί να χρησιμοποιούνται πάνω κάτω τα ίδια κουμπιά για τις ίδιες κινήσεις και επιλογές είναι ακόμα μια απόδειξη για του λόγου το αληθές. Το ίδιο ισχύει και για τα Strategy.

Αλλά όταν ένα παιχνίδι σε πχ 360 διαβάζει κατευθείαν από το DVD και έχει bug πως patchάρεται?

Επίσης σκέψου πόσα παιχνίδια έχουν πάει στράφι αφού δεν παίζουν στην καινούργια κονσόλα, για χάρη της ασυμβατότητας. Αλλά πως λές βρε Wally ότι στις τελευταίες κονσόλες υπάρχει συμβατότητα με την προηγούμενη γενιά, που είναι?

Μια χαρά έχουν εξελιχθεί τα PC δατηρώντας συμβατότητα, δε βλέπω το πρόβλημα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
Οταν υπαρχει δισκος,γραφουν.Η διαφορα ειναι οτι ο πρωτος διδαξας (ΧΒΟΧ) αλλα και το 360 απλα cache-αρουν αν βρουν δισκο.Στο PS3 πρεπει αναγκαστικα να κανεις install εξου και το δικαιολογημενο κραξιμο.

Σιγουρα τα strategy και τα MMORG ειναι μονο για PC και αυτα μαλιστα κρατανε ζωντανο το PC gaming.




Τωρα για τα FPS,αν σκεφτεις, με το pad εχεις μια σωστοτερη προσεγγιση σε αυτο που λεμε "φυσιλογικη κινηση".Η χρηση του mouse ειναι "ανωμαλια"(με την εννοια του αφυσικου εννοω) αν το εξετασεις.Απλα ηταν το input device της περιοδου οποτε και εγινε status quo...

H χρηση keyboard και mouse στις κονσολες γινεται απο ασχετους ή εκτος console νοοτροπιας ανθρωπους.

Οσο για τη συμβατοτητα...στις τελευταιες γενιες υπαρχει, αλλα σκεψου επισης ποσες δυνατοτητες και ιδeες εχουν θυσιαστει στα PC στο βωμο της διατηρησης της συμβατοτητας.

Οι κονσολες patch-αρονται επισης.

Για το DeadSpace που αναφερεις ο αδερφος μου πρεπει να το εχει ηδη τελειωσει καθως επισης και 70 reviewers ανα το κοσμο.Συντομα θα σου πω και τι δικη μου εμπειρια. :)

Ρε συ Πάνο, ξέρεις μη με κάνεις να γελάω. Αυτά που γράφεις είναι παλαβά! :D

Τα FPS δεν υπάρχουν στο PC; Πάω πάσο εσύ θα ξέρεις καλύτερα. Μάλλον εγώ έχω την ψευδαίσθηση ότι έχω FPS στα μηχανήματά μου. Δεν ξέρω μπορεί και να έχεις δίκιο και να φαντάζομαι πράγματα.

Και σε παρακαλω μην βγεις σε κανέναν και του πεις ότι είναι ανωμαλία το mouse στα FPS και ότι με το pad είναι η σωστή λύση θα φάμε ξύλο. Όταν βγήκε το DOOΜ γιατί κανείς δεν κάθισε να υιοθετήσει τη λύση του pad; Γιατί υπήρχε το mouse σαν standard το 1993; Τότε δεν είχαμε ποντίκια στα μηχανήματά μας και μην ξεχνάς ότι το πρώτο DOS DOOM δεν είχε freelook. Οπότε η λύση ήταν εκεί, οι ορίζοντες ανοικτοί, καμείς μα κανείς δεν είδε τον τέλειο τρόπο χρήσης του Pad;

A, και ποιές ιδέες έχουν θυσιαστεί στα πλαίσια της συμβατότητας;

Console gaming is dead.
 
Τα "τσιρκα" ομως στα αντικαθιστουν μεσα σε 10 μερες δωρεαν για 3 εως και infinite χρονια.

Ενω π.χ τις τελευταιες καρτες γραφικων της Diamond που κοστιζουν αντιστοιχα με ενα 360 και λιωνουν, οχι.

Οσο για τα χιλιαρικα και τις υπερκονσολες που λες,διαβασε ενα ποστ μου που συνοψιζω τα περι Larrabbe και αναφερει και στις τιμολογιακες υποχωρησεις που προσφερεται να προβει η Intel για να μπει το GPGPU της σε κονσολοκουτι.
 
gtsamour είπε:
Αλλά όταν ένα παιχνίδι σε πχ 360 διαβάζει κατευθείαν από το DVD και έχει bug πως patchάρεται?
Καλή ερώτηση. Όταν έχεις πάρει πρωτότυπο ένα παιχνίδι, πως patchάρεις; Α, μη με βάλεις σε τεχνικά μονοπάτια, είμαι άσχετος κονσολάς, με ενδιαφέρει να βάζω το δισκάκι και να παίζω.

Δεν θέλω να χάνω χρόνο και δεν έχω Internet να κατεβάσω το patch. Είμαι 15 χρονών και δεν έχω δικό μου εισόδημα για να πείσω τους δικούς μου να βάλουν το μαραφέτι του διαόλου.
 
Χωρις να θελω να σε απογοητευσω,ολοι μας απο το 89-90 ειχαμε το mouse ως standard input device.

Επισης δεν ειπα οτι δεν υπαρχουν FPS.Ειπα οτι η κινηση ειναι πιο νορμαλ στη φυσιολογια της,Ειναι πολλαπλο και "αναλογικο" πονημα.

Περι συμβατοτητας.

Αν δεν βγαινατε ολοι να κλαιτε που στα καθε Vista δεν παιζει το αρχαιο scanner σας,θα υπηρχε μια πιθανοτητα η MS να εβγαζε ενα σοβαροτερο λειτουργικο from scratch,ξεκομμενο τεχνολογικα απο τα Windows.

Tα patch γραφονται εκει που γραφεται και το προφιλ σου.Σε καποιο δισκο ή memory unit
 
Wally είπε:
Τα "τσιρκα" ομως στα αντικαθιστουν μεσα σε 10 μερες δωρεαν για 3 εως και infinite χρονια.Ενω π.χ τις τελευταιες καρτες γραφικων της Diamond που κοστιζουν αντιστοιχα με ενα 360 και λιωνουν, οχι.

Οσο για τα χιλιαρικα και τις υπερκονσολες που λες,διαβασε ενα ποστ μου που συνοψιζω τα περι Larrabbe και αναφερει και στις τιμολογιακες υποχωρησεις που προσφερεται να προβει η Intel για να μπει το GPGPU της σε κονσολοκουτι.

Εμένα μου αντικατέστησαν κάρτα 4870 που κάηκε σε λιγότερο από 24 ώρες, και για 3 χρόνια θα κάνουν το ίδιο. Δεν θέλω να μένω χωρίς κονσόλα 10 μέρες, θέλω να λοιώνω στο παιχνίδι. Άλλωστε εγώ έπεσα στην περίπτωση, δεν ξέρω άλλον να του έτυχε χαλασμένη 4870 ενώ δεν μπορώ να πω το ίδιο και για ιδιοκτήτες 360.

'Οσο για το Larrabee το είπες πρώτος. Η Intel είναι διατεθιμένη να κάνει τιμολογιακές ΥΠΟΧΩΡΗΣΕΙΣ. Πρώτο δείγμα ότι και η ίδια δεν έχει εμπιστοσύνη σε αυτό που θα διαθέσει.

Πάντως το Koytsobee δεν πρόκειται να βρει το δρόμο του στο επερχόμενο Wii, το οποίο παρεπιμπτόντως θα λοιώσει άλλη μια φορά τον ανταγωνισμό.

Α, ούτε και σε SONY θα μπει μάλλον, ε;

Άραγε για ποιόν θα κάνει η Intel υποχώρηση; Για την Μ$!!!!!! (Το βρήκαμ, το βρήκα).

Ναι αντι για 500 δολλάρια θα το δώσει 250. Καλά η γλαρόσουπα κερασμένη από μας.

Larrabee = next generation Cell. => Failure ahead, Caution..... caution.......
 
'Οσο για το Larrabee το είπες πρώτος. Η Intel είναι διατεθιμένη να κάνει τιμολογιακές ΥΠΟΧΩΡΗΣΕΙΣ. Πρώτο δείγμα ότι και η ίδια δεν έχει εμπιστοσύνη σε αυτό που θα διαθέσει.

Larrabee = next generation Cell. => Failure ahead, Caution..... caution.......
Οποτε προφανως δεν διαβασες τι εγραψα...
 
Wally είπε:
Χωρις να θελω να σε απογοητευσω,ολοι μας απο το 89-90 ειχαμε το mouse ως standard input device.Επισης δεν ειπα οτι δεν υπαρχουν FPS.Ειπα οτι η κινηση ειναι πιο νορμαλ στη φυσιολογια της,Ειναι πολλαπλο και "αναλογικο" πονημα.

Περι συμβατοτητας.

Αν δεν βγαινατε ολοι να κλαιτε που στα καθε Vista δεν παιζει το αρχαιο scanner σας,θα υπηρχε μια πιθανοτητα η MS να εβγαζε ενα σοβαροτερο λειτουργικο from scratch,ξεκομμενο τεχνολογικα απο τα Windows.

Tα patch γραφονται εκει που γραφεται και το προφιλ σου.Σε καποιο δισκο ή memory unit
Μιλάμε για PCs, εγώ το 1992 πάντως δεν έβλεπα standard mouse σε κανένα. Τα FPS απόι εκεί ξεκίνησαν. Αφήνουμε home micros έξω λοιπόν.

Όσο για τη συμβατότητα έχεις δίκιο. Τα scanners του XBOX 1 είναι απόλυτα συμβατά με του 360!!!!!!!!!!!!! :D :D:D

Άτοπο το επιχείρημά σου μιλάμε για software και όχι hardware. Όσο για τα παλιότερα παιχνίδια, στο ίδιο μηχάνημα έχω triple boot. Μέχρι και 2000 έχω στημένα. Όσο για τα πολύ παλιά, τι να κάνουμε, δυστυχώς τα παιχνίδια του master system δεν είναι και αυτά συμβατά με το dreamcast!!!!!

Όσο για τα patches, δεν το ήξερα, το δέχομαι ως έχει.
 
Μια κάρτα γραφικών ή ότι άλλο ναι μπορεί να χαλάσει, μηχανήματα είναι... αντικαθίστανται όμως άμεσα και το σίγουρο είναι ότι δε χαλάνε και τόσες πολλές όσα πχ 360.

Εγώ πάντως όταν έπαιξα FPS με joypad σε PS3, πιο αφύσικο πράγμα δεν έχω νιώσει, τι να πω γούστα είναι αυτά.

Όσον αφορά την συμβατότητα, δεν αναφερθήκαμε στο software (πχ λειτουργικό) αλλά στο hardware (αρχιτεκτονική x86). Όλο το παλιό software των PC παίζουν και στα καινούργια PC (τα περισσότερα) κάτι που στις κονσόλες δεν ισχύει. Για παίξε ps παιχνίδι σε PS3.... ούτε κάν του ps2 δεν παίζουν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειδικά στο PS3 και τα δικά του που "παίζουν" είναι όλα διαμαντάκια, ε;

Για να μην δίνεται η εντύπωση σε άλλα μέλη ότι γίνεται φλογοπόλεμος (flampe war) η συζήτηση αυτή έχει γίνει ξανά μεταξύ μας, κατ'ιδίαν με συνοδεία καφέ.

Αλλά console gaming is dead. :diablotin: :diablotin: :diablotin:
 
Εγώ παίζω FPS σε κονσόλες και μπορώ να πω ότι είναι το πλέον αφύσικο. Μα δε μπορεί κανείς να με πείσει ότι είναι καλύτερο το pad από το ποντίκι+πληκτρολόγιο.

Ναι μπορείς να το συνηθίσεις, ναι κάποια στιγμή μετά από πολύ εξάσκηση θα παίξεις καλά, αλλά στο ίδιο χρονικό διάστημα στο ποντίκι θα έχεις γίνει αετός. Μη ξεχνάμε ότι το ποντίκι λίγο πολύ το δουλεύεις ήδη!

Και κάτι άλλο. Έχουμε καλομάθει στο PC στα FPS να βλέπουμε καλά γραφικά κι τψηλες αναλύσεις. 1680x1050 με πολλά frames είναι κάτι εντελώς φυσιολογικό στην πλειοψηφία των παιχνιδιών, σε μηχανήματα αγοράσμένα από supermarket.

Ε λίγο πολύ σε γειώνει η κονσόλα όταν πας εκεί και βλέπεις αναλύσεις SVGA :cool:

FPS=PC (γνώμη μου).
 
Συμφωνώ απόλυτα με τον Shock... επίσης κάποιος είπε ότι στις κονσόλες τα παίζεις όλα στο Full detail και παίζει σφαίρα...

1ον αυτό δεν ισχύει πάντα, έχουμε δεί παιχνίδια σε κονσόλες να ζωρίζονται και μάλιστα πολύ.

2ον το full detail του PC ουδεμια σχέση έχει με το full detail της κονσόλας. Εννοείται ότι η λεπτομέρεια και οι επεξεργαστικές απαιτήσεις στο PC είναι μεγαλύτερες και όχι μόνο λόγω μεγαλύτερης ανάλυσης.

Επίσης κράζετε το γεγονός ότι στο PC τα παιχνίδια θέλουν εγκατάσταση, ε και? Ο χρόνος που γλυτώνουμε στο φόρτωμα του παιχνιδιού με την εγκατάσταση (σε σχέση με αυτόν της κονσόλας που streamάρει) είναι ασύγκριτα περισσότερος. Η εγκατάσταση γίνεται μια φορά και τέλος ενώ το περίμενε να φορτώσει στην κονσόλα γίνεται διαρκώς.

Καλή η κασσέτα αλλά προτιμώ το DivIDE :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα συμφωνήσω κι εγώ με το Shock απόλυτα, για ακόμα μία φορά.

Όντως FPS = PC. Αλλά μην ξεχνάμε ότι η FPS scene (ή target group) είναι, στην κυριολεξία, χαώδης. Ο κόσμος που ασχολείται με FPS παιχνίδια είναι εξαιρετικά μεγάλος, αριθμητικά πάντα.

Αντίστοιχα συνφωνώ και με τον gt, σήμερα οι κονσόλες φαίνονται σαν φτωχοί συγγενείς μπροστά στα pcs. Δεν μιλάω για το Wii, όπου αυτός που θα το πάρει μάλλον δεν έχει ασχοληθεί ποτέ του με pc gaming και ούτε θα σχοληθεί ποτέ του, αλλά για το PS3 και 360.

Βέβαια, εδώ που τα λέμε, ο πραγματικός gamer σήμερα, μάλλον με το Wii θα ασχοληθεί σαν κονσόλα. Ότι έχει το 360 το έχει και το pc. Και μάλιστα καλύτερο. Και δεν μιλώ για λίγες εξαιρέσεις τύπου Halo και GTA IV, who cares anyway? Αν και το GTA έρχεται και θα είναι πολύ καλύτερο στα pcs εδώ που τα λέμε.

Αντίθετα παίξε Wario - The shake dimension σε pc. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Νομίζω ότι αυτό το θέμα είναι ακόμα ένα απο αυτά που οι υποστηρικτές και των δύο λύσεων δεν πρόκειτε να συνεννοηθούν ποτέ πλήρως! :D

Ο καθένας ανάλογα με το γούστο του ακολουθεί τον δρόμο του...

Εγώ προσωπικά είμαι φανατικός pcας,δεν με ενδιαφέρουν οι κονσόλες και τα 'επίπεδα' παιχνίδια τους! Αλλά αυτό επειδή είμαι rpgας και αντιπαθώ τελείως την λύση του pad στα fps!

Τώρα το θέμα των bugs είναι σίγουρα μεγάλο πρόβλημα και νομίζω αποκλειστικό των pc,πρόσφατο πονεμένο παράδειγμα το witcher enhanced edition το οποίο αγόρασα γιατί το θεωρώ υπέροχο game και με όλες τις βελτιώσεις το ξαναρχησα απο την αρχή αφού όταν είχε βγεί το είχα παρατήσει.Ένα φαντασματάκι όμως μου είχε αποθημένα και εξαφανήστηκε σε σημείο που δεν μπορώ να συνεχίσω!!Σε κάτι στιγμές σαν και αυτή θέλω να το σπάσω!Δηλαδή πόσο καιρό πρέπει να περιμένω να παίξω χωρίς προβλήματα? :xm:

Το κόστος είναι το βασικό μειονέκτημα των pcs,αφού έχω ρίξει σχεδόν 3000 ευρω αλλά δύο χρόνια μετά παίζει τα πάντα στο φούλ!

Anyway δεν αλλάζω ποτέ την pcαρα μου συνδεμένη με την 32'' tft τηλεόραση μέσω vga και τα wireless mouse/keyboard μου! :D :D
 
Πίσω
Μπλουζα