PC ή Κονσόλα;

Εγώ δικαιολογώ το gaming σε κονσόλα μόνο σε κάποιον που είναι άσχετος και δεν έχει τις βασικές γνώσεις που κακά τα ψέμματα απαιτεί η χρήση ενός PC.

Ναι, αν ο άλλος δεν ξέρει τι είναι crack, autorun, install και setup.exe τότε χέσε μέσα που λένε (με το μπαρδόν).

Καλύτερα να πάρει κονσόλα δεν το συζητάμε...

αλλά αν είσαι γνώστης και gamerάς τότε κρίμα να πέσεις στις κονσόλες (στα σκληρά δηλαδή)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σαφως το full στις κονσολες περιοριζεται τοσο απο τα resources αλλα και απο τις native αναλυσεις (720p 1080p).Αλλα το καλο ειναι οτι στη κονσολα στο 99% δεν εχεις κοψιματα,hicups,ακανονιστο framerate και scaling.

Τωρα,μιας και το Shadowrun στο 360 και στο PC συνεργαζονται στο Live μπορουμε να δουμε ποσο πιο καλο ειναι το mouse κανονιζοντας ενα διαδικτυακο meeting :)

Για τους χρονους φορτωματος:ενδεικτικα στο COD4 σε 40 seconds εχω φορτωσει το παιχνιδι-εχω μπει στο Live Lobby-εχει βρει τους διαδικτιακους αντιπαλους μου-τη πιστα και ξεκιναω multiplayer match...

Target Group

Για πειτε μου ποιο FPS στο PC περσυ-φετος εσπασε το 1 εκατομυριο?

Kαι μην ακουσε τις αηδιες περι πειρατειας.

Στο 360 που η πλειοψηφια ειναι modded υπαρχουν FPS τιτλοι με 8 και 9 εκατομυρια κομματια.

Στα κονσολια πεσαμε οσοι φαγαμε το PC gaming με το κουταλι και ειδαμε και τα κακα και τα καλα.Σε λιγο περιμενω κι αλλο κοσμο απο εδω... ;)
 
Εγώ σε 40 δευτερόλεπτα έχω βγάλει και την πρωτη πίστα με το mouse :D

Δηλαδή στα PC ειδικά που η πειρατεία πραγματικά οργιάζει περισσότερο από ωπουδήποτε αλλού, πως μπορείς να μετρήσεις πόσοι παίζουν τον τάδε τίτλο, για να καταλάβω....

Τα 360 που ΔΕΝ είναι modded στην πλειωψηφία τους (γιατί τότε δεν θα είχε μείνει και κανένα που να ίσχυε η εγγύηση με το RROD) να πω οκ για τα 9 εκατομμύρια αλλά για τα PC που ουσιαστικά είναι τελείως ξεκλέιδωτα (gamecopyworld) πως μπορείς να πείς ότι δεν ξεπερνούν το 1 εκατομμύριο?

Δεν υπάρχει χρήστης PC που να μην έχει παίξει πειρατικό, αντίθετα υπάρχουν άπειροι χρήστες 360 που παίζουν μόνο originals.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και πως/ποιος μετράει χρήστες? Ας πούμε ότι παίζεις cod4 στο PC. Από τη στιγμή που δεν υπάρχει κεντρικός έλεγχος πως θα μετρήσεις "παίχτες"?

Αν μετράς πωλήσεις παιχνιδιών το θέμα πάει από μόνο του και ας μη το θες στη πειρατεία. Όταν οι gamers σταν χώρο των PC είναι 100νταπλάσιοι (και λίγο λέω) από τους αντίστοιχους στις κονσόλες και οι εταιρίες παιχνιδιών δεν "πουλάνε" ε τότε αυτό κάτι μας λέει.

Εκτός αν ο κόσμος παίρνει 4πύρηνους και ακριβές κάρτες για την πασιέντσα των windows. :cool:
 
στην ερώτησή μου γιατί δεν το πήρε αυθεντικό, αφού προφανώς 30 ευρώ δεν ήταν τίποτε για αυτόν, μου απάντησε ότι είναι μαγκειά να το έχεις αντίγραφο. Στην ερώτησή μου γιατί δεν το κατέβασε από το internet αλλάτα έσκασε στον πειρατή της γειτονιάς του μου άλλαξε τη κουβέντα. Προφανώς δεν ήξερε πώς να το κάνει.


Εκτός αν ο κόσμος παίρνει 4πύρηνους και ακριβές κάρτες για την πασιέντσα των windows
Εδώ ισχύει το ρητό του Brad Wardel, CEO της Stardock: Αυτοί που είναι διατεθημένοι, να κάνουν αναβαθμήσεις κάθε εξάμηνο, συνήθως δεν είναι διατεθημένοι να πληρώσουν για τα παιχνίδια τους. :xm: (Γι' αυτό και δεν φτιάχνει FPS, αλλά μόνο strategy).

Wally wrote:
Τωρα για τα FPS,αν σκεφτεις, με το pad εχεις μια σωστοτερη προσεγγιση σε αυτο που λεμε "φυσιλογικη κινηση".Η χρηση του mouse ειναι "ανωμαλια"(με την εννοια του αφυσικου εννοω) αν το εξετασεις.Απλα ηταν το input device της περιοδου οποτε και εγινε status quo...
Θα διαφωνίσω. Το Alien Breed 3D που έπαιζα στo CD32/SX1 με το gamepad το έπαιζα. (Αυτό ήταν το πρώτο FPS, πού έπαιξα). Και η Amiga από την μάνα της είχε mouse. Απλά ακόμα ψάχνονταν να βρουν ένα καλό interface, σε ένα καινούργιο τότε είδος παιχνιδιού. Και στρέφονταν προς δοκιμασμένες λύσεις.

Wally wrote:Χωρις να θελω να σε απογοητευσω,ολοι μας απο το 89-90 ειχαμε το mouse ως standard input device.Επισης δεν ειπα οτι δεν υπαρχουν FPS.Ειπα οτι η κινηση ειναι πιο νορμαλ στη φυσιολογια της,Ειναι πολλαπλο και "αναλογικο" πονημα.
Ναι αλλά, τα παιχνίδια τότε έκαναν "μετάφραση" των cursor keys, στο mouse. (Δηλαδή κίνηση σε οριζόντιο επίπεδο μόνο, με mouse ή cursor keys). Το 1996 νομίζω πρωτοχρησιμοποιήθηκε η τεχνική mouselook/WASD, στο Terminator:Future Shock), οπότε με το mouse ελέγχεις την προοπτική (κάθετο επίπεδο), και με τα πλήκτρα WASD ή τα cursor keys την κίνηση (οριζόντιο επίπεδο). Από τοτε το interface αυτό το χρησιμοποιούν, γιατί είναι εξαιρετικό για FPS. Εάν δεν βόλευε,θα το είχαν αλλάξει από τότε.

Wally wrote:Αλλα το καλο ειναι οτι στη κονσολα στο 99% δεν εχεις κοψιματα,hicups,ακανονιστο framerate και scaling.
Μάλλον δεν έχεις παίξει Mass Effect. :wait2:

Wally wrote:

Τωρα,μιας και το Shadowrun στο 360 και στο PC συνεργαζονται στο Live μπορουμε να δουμε ποσο πιο καλο ειναι το mouse κανονιζοντας ενα διαδικτυακο meeting.
Φυσικά. Αφού εχει απενεργοποιηθεί το auto tagetting στο 360.

Wally wrote:

Στο 360 που η πλειοψηφια ειναι modded υπαρχουν FPS τιτλοι με 8 και 9 εκατομυρια κομματια.
Που βρήκες τα στοιχεία ότι τα περισσότερα 360 είναι modded? :wait2:

Όσο για τις πωλήσεις, ας μην ξεχνάμε ότι οι μετρήσεις NPD, αφορούν στοιχεία που δίνουν οι retailers (brick & mortar sales). Δεν λαμβανουν υπ' όψιν digital downloads (όπως Steam, GamersGate, DirectDrive κλπ).

pitsunami wrote:
Το κόστος είναι το βασικό μειονέκτημα των pcs,αφού έχω ρίξει σχεδόν 3000 ευρω αλλά δύο χρόνια μετά παίζει τα πάντα στο φούλ!

Να υποθέσω ότι παίζεις σε μεγάλη τηλεόραση, και σε αναλύσεις πάνω από 1900χ1200. Αλλιώς με τα 2/3 των χρημμάτων που έδωσες μια χαρά θα ήσουνα. (Έτσι έκανα εγώ. Παίζω σε 1650Χ1080, και στα δύο χρόνια εχω φτάσει τα 2000 ευρώ πάνω κάτω. Αλλά άλλαξα μέχρι και τα ηχεία, ενώ μέσα σε αυτά τα χρήμματα είναι και η αναβάθμιση που έκανα πριν μια εβδομάδα).

Δεν έχει και μεγάλη διαφορά με το αντίστοιχο κόστος μιας κονσόλας, εάν αγοράζεις μόνο ένα παιχνίδι τον μήνα, το αντίστοιχο χρονικό διάστημα. (Επειδή έχω και τα δύο, και PC και 360, μπορώ να έχω ασφαλή συμπεράσματα :D ).

gtsamour wrote:Δεν υπάρχει χρήστης PC που να μην έχει παίξει πειρατικό, αντίθετα υπάρχουν άπειροι χρήστες 360 που παίζουν μόνο originals.
'Οχι απαραίτητα. Ανάλογα με την υπομονή που έχεις να πέσουν οι τιμές. :D
 
Οι δύο τελευταίοι και αμετανόητοι PCαδες φίλοι μου πάντως, αμφιβάλλω αν έχουν ασχοληθεί με κάποιο συγκεκριμένο παιχνίδι τον τελευταίο καιρό.

Ειδικά τα τελευταία 2-3 χρόνια, η κυριότερη ασχολία τους είναι η μεταξύ τους benchmark-κοντρα.

Και το θέμα είναι οτι αυτό το "μικρόβιο" του "την έχω ποιο μεγάλη" έχει βλάψει σοβαρά το PC gaming...

Και για να μην παρεξηγηθώ, μια χαρά ενδιαφέρον χόμπυ είναι η συνεχής αναβάθμιση, το ξεζούμισμα του hardware ώστε να δώσει οτι έχει,η ικανοποίηση του να βγάλεις 3-4 frames παραπάνω.

Το αντίτιμο που πληρώνεις όμως, είναι ότι δεν σου μένει χρόνος (εκτός και αν είσαι αργόσχολος ή έχεις λύσει το οικονομικό σου πρόβλημα) για να απολαύσεις αυτό που θα έπρεπε να είναι το ζητούμενο, και εννοώ αυτό καθ' αυτό το κομμάτι gaming. Στο κυνήγι σου , δηλαδή, για το τέλειο, χάνεις τελικά τον προορισμό σου...

Το PC gaming έχει συρικνωθεί και όποιος δεν το βλέπει αυτό κοροιδεύει τον εαυτό του.Τα blockbusters θα βγούν για κονσόλες και μερικά μόνο από αυτά θα κυκλοφορήσουν για PC. Αυτό είναι γεγονός (και δεν εξετάζω αν αυτό είναι καλή ή κακή εξέλιξη γενικά για το gaming).

Αυτό φυσικά, δεν σημαίνει ότι θα πεθάνει, αλλά ότι θα περιοριστεί (όπως έχει ήδη συμβεί)σε συγκεκριμένα genres.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ενδιαφέρον θέμα παιδιά. Αν και είναι καλό να το δούμε λίγο σφαιρικά το ζήτημα. Παίζει σημαντικότατο ρόλο ποιές είναι οι κατηγορίες των games που ασχολείται καποιος για να επιλέξει που θα αφοσιωθεί πιο πολύ. Πχ εγώ απο τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου παίζω με κονσόλες,ασχολούμαι με τα παιχνίδια της Ιαπωνικής Σχολής: Beat em up,platform,fighting,shooters κτλ γενικά arcade style games. Έχω συνηθίσει να μην έχω ασυμβατότητες και να παίζω ότι θέλω απλά με μια TV και τις κονσόλες μου. Και παιδιά προς Θεου οι κονσόλες δεν είναι μόνο φιφα και προ ή ραλάκια έχουν αμέτρητα διαμάντια να ανακαλύψεις.

Σκεφτείτε το Playstation 2 και πείτε μου αν το pc μπορεί να αγγίξει την απιστευτή ποικιλία της βιβλιοθήκης του,προσωπικά δεν το αλλάζω για κανένα PC. Εξάλλου οι κονσόλες παιχνιδιών δεν κάνουν κάτι άλλο στην ουσία,αλλά υπάρχουν για να παίζουν παιχνίδια,και γιαυτό κατά τη γνώμη μου το κάνουν καλύτερα. Λόγω εξειδίκευσης. Αν έχεις ενα ps2 και ένα game έισαι σίγουρος ότι θα το παίξεις,ένω στο PC και αν το παίξεις πως θα το παίξεις? Τα πραγματά έχουν αλλάξει πολυ με τις next gen consoles και σαν κάτοχος PS3 δεν μου αρέσει που οι κονσόλες "πισοποιούνται" τόσο με αποτέλεσμα να τείνουν να χάσουν τον αληθινό τους χαρακτήρα με pc-based games. Tα pc είναι για emulators,εξομοιωτές πτήσης,adventure,fps,adventure,online k western style rpgs. Οι κονσόλες για όλα τα υπόλοιπα.Όσοι ασχολούνται με κονσόλες θα έχουν νιώσει πως η απόλαυση του gaming δεν στηρίζεται σε μερικα παραπάνω frames ή σε μια υψηλότερη ανάλυση αλλά στο συναρπαστικό gameplay,είναι ένα ανεπανάλήπτο feeling νομίζω στο οποίο οι κονσόλες είναι μοναδικές. Κανένα πανάκριβο κομπιούτερ δεν θα γίνει το επόμενο gameboy ,psp ή playstation. Το Return To Castle Wolfenstein με εντυπωσίασε τόσο που το έχω τερματήσει σε PS2 ,XBOX και τέλος PC. Δεν συγκρινόνταν η συνολική εμπειρία και το βάθος το οποίο είχε στον υπολογιστή και αυτό καθαρά και μόνο λόγο του χειρισμού(FPS = mouse + keyboard). Απλά μοναδικό! Έίναι σαν να παίζεις Tekken με keyboard(δεν μπορώ ούτε να το φανταστώ!!) Έχω σύστημα με έναν P4 2.9 ,2 Giga ram,nvidia 8500gt και ένω στα XP μου έτρεχαν όλα τα παιχνιδάκια μια χαρά, έκανα το λάθος να βάλω Vista και τώρα ακόμα και το σύστημα σέρνεται :p (η ειρωνία έιναι ότι μαρέσει το interface τους υπερβολικά -με βολεύουν και με βλέπω να προβώ σε αναβάθμιση για να τα κρατήσω!) Έκαστος στο έιδος του,τα pc και οι κονσόλες έιναι δυο ξεχωριστοί φανταστικοί κόσμοι που αρκεί να βρούμε ποιός μας ταιριάζει περισσότερο και να ζήσουμε τη μαγεία του!

Καλά ο αγαπητός Gtsamour και οι άλλοι που είναι λίγο-πολύ της παλιάς σχολής των παιχνιδομηχανών υπολογιστών,αλλά και εσύ?


Και εσύ τέκνον Pitsunami?



Δεν περίμενα να μας προδώσεις για ένα μάτσο αναλώσιμα, γκριζοασπροκίτρινα χαζοκούτια!
:p :p (πλέον μαύρισαν λολ)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μα δεν υπονοησα πουθενα οτι το FPS mouse control schema εφευρεθηκε και παγιωθηκε το 1989!

Οσο για το Mass Effect ανηκει στο 1% που προεβλεψα στα οποια ανηκουν τα υπερ-φιλοδοξα ή τα κακογραμμενα παιχνιδια.Το ME ανηκει στη πρωτη κατηγορια.

Το AutoAim υπαρχει και στα PC και στις κονσολες και ειναι για τα στραβαδια.Αν το εχεις παρατηρησει ολο και λιγοτερα παιχνιδια το εχουν προεπιλεγμενο.

Οσο για το modding των 360,απο μια βολτα στα φορα ή ακομα και στο friend list μου αρκει για να βγαλω ενα πρωτο συμπερασμα

Τωρα αν θες να μου πεις οτι υπαρχει τιτλος στο Steam με 3 εκατομυρια κατεβασματα...δεν με πολυπειθεις :)
 
Μα δεν υπονοησα πουθενα οτι το FPS mouse control schema εφευρεθηκε και παγιωθηκε το 1989!
Ούτε εγώ. :D Απλά ήθελα να δείξω ότι, η έρευνα για ένα καλό interface, είναι μια συνεχής εργασία, και συνήθως αρχίζεις να δοκιμάζεις, αυτά που είναι γνωστά στους περισσότερους. Απλά το ότι κατι χρησιμοποήται σήμερα, δεν είναι αναγκαίο ότι θα χρησιμοποιείται και αύριο. (Πάντως για το interface των FPS, είχα δεί και VR προτάσεις. Φαντάζεσαι να χρειαζόσουν ένα δωμάτιο εξοπλισμό , να παίξεις σωστά Half Life? :D :D:D).

Οσο για το Mass Effect ανηκει στο 1% που προεβλεψα στα οποια ανηκουν τα υπερ-φιλοδοξα ή τα κακογραμμενα παιχνιδια.Το ME ανηκει στη πρωτη κατηγορια.
Έπεσα στην περίπτωση δηλαδή. :D :D

Το AutoAim υπαρχει και στα PC και στις κονσολες και ειναι για τα στραβαδια.Αν το εχεις παρατηρησει ολο και λιγοτερα παιχνιδια το εχουν προεπιλεγμενο.
Δεν το είπα για το AutoAim, αλλά για το Shadowgrounds, αυτό καθεαυτό. Γιατί είχα διαβασει ένα άρθρο, (δυστυχώς δεν το έχω πρόχειρο :precry: ), που ανέφερε ότι, λόγω της διασύνδεσης PC - 360, στο συγκεκριμένο παιχνίδι, σκέφτονταν οι developers, να βάλουν AutoAim στην έκδοση του 360, έτσι ώστε να μην έχουν πλεονέκτημα χειρισμού οι παίκτες των PC. (Βέβαια αυτό έδινε πλεονέκτημα στο 360 :D ) Το AutoAim μου αρέσει στις κονσόλες, γιατί με βολεύει πολύ.

Οσο για το modding των 360,απο μια βολτα στα φορα ή ακομα και στο friend list μου αρκει για να βγαλω ενα πρωτο συμπερασμα.
Δεν μπορείς όμως να το αποδείξεις. Και ένας λόγος που θα ήθελα να δω τέτοια στοιχεία, είναι για να τα έχω σαν αντίλογο, στα συνθήματα "το PC πεθαίνει , και μάλιστα λόγω της πειρατίας".

Τωρα αν θες να μου πεις οτι υπαρχει τιτλος στο Steam με 3 εκατομυρια κατεβασματα...δεν με πολυπειθεις
Ίσως γιατί δεν χρειάζεται. Με 300.000 πωλήσεις ένα μέσω στούντιο

πετυχαίνει. Το Witcher πούλησε 1.000.000, και τώρα κάνουν πάρτυ στην Πολωνία. :D :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
eεγω νομιζω η κουβεντα καταληγει σε αυτο που ειπε ο jumaru,εμενα που με απασχολουν τα simulators kai strategy ποτε δεν θα επερνα κονσολα...αλλα βλεποντας το f1 θα επερνα ps3 oποτε τα παιρνουμε και τα 2...
 
Τωρα που λες για VR,παρε κατι σημερινο

AMD, Blitz Games and Meant to be Seen are polling gamers on their perception of stereoscopic 3D technology and its use in videogames.
Users are invited to take part in an online survey with 60 prizes on offer for those taking part, donated by sponsors which also include The Game Creators, Guild Software and iZ3D.

"While we are already very excited about stereoscopic 3D gaming, we want to know what gamers think", offered John Swinimer of AMD.

Preliminary results will be shared at the 3D Entertainment Summit on December 1, with the poll closing January 1, 2009.
Οσο αφορα το modding...

Αν εχεις Live απλα τσεκαρε στους friends και στους friends of friends τα Games Played ή δες τα Achievements οπου πολλα εχουν γινει πριν την επισημη ημερομηνια κυκλοφοριας του παιχνιδιου και θα διαπιστωσεις...
 
Συμφωνούμε απόλυτα. Οι κονσόλες στα παιχνίδια τους (που δεν υπάρχουν στο PC) και τα PC στα παιχνίδια τους που είτε υπάρχουν μόνο εκεί (simultaros π.χ) είτε είναι ανώτερα εκεί και όχι στις κονσόλες (π.χ FPS)
 
Ο κάθε gamer για το είδος παιχνιδιών που προτιμά.

Οι FPS maniacs (μουά) δεν θα πάρουν ποτέ κονσόλα.........

Όχι ότι μας νοιάζει βεβαίως!!!!!!!!!
 
Pooky είπε:
Οι FPS maniacs (μουά) δεν θα πάρουν ποτέ κονσόλα.........
Μάλλον θα αποτελώ εξαίρεση τοτε... ;-)

και μερικά εκατομμύρια gamers ακόμα, που αγόρασαν original το Halo3 και λιώνουν νυχθημερόν :D
 
Το είπα και πριν.

Το Pad δεν μπορώ να το συνηθίσω με τίποτε. Θυμάμαι την εποχή που είχε πρωτοβγει το Oblivion, μια εποχή που ακόμα και το ισχυρότερο pc δεν μπορούσε να το παίξει σωστά.

Είχα τότες μια 6600 gt με 128 mega ram, άλλοι καιροί, άλλα ήθη, άλλη οικονομική ευχέρεια. Το παιχνίδι με έναν AMD 939 3500+ πήγαινε και δεν πήγαινε. Θυμάμαι που το είχα δει στο 360 του ΑΕΟΝ σε ανάλυση 1080. Είχα πάθει πλάκα από πλευράς γραφικών, αλλά όταν έπιασα το pad ξενέρωσα τόσο που δεν λέγεται.

Το ίδιο και με το Halo. Δεν μπορούσα να συνηθίσω με τίποτε. Μετά από ώρες που προσπαθούσα να παίξω είχα πίεση 20 και έκανα θρησκευτικό κύρηγμα στις 3 τη νύχτα......

Το 360 το έδωσα, ευτυχώς με τη συγκατάθεση της γυναίκας μου που μου το είχε πάρει δώρο. Ακόμα και μετά από χρόνια παιχνιδιού δεν θα μπορούσα να το συνηθίσω μετίποτε και πάλι.

PC gaming is epic.
 
Φίλε Pooky, κανένας δεν θα σου επιβάλλει το gamepad στα FPS.

Απλά, συμβαίνει αρκέτα εκατομμύρια να βολεύονται μια χαρα...

Προσωπικά, o συνδυασμός WASD μου είχε αφήσει σημάδια πάνω στα δάχτυλα από το πολύ λιώσιμο. Παρόλα αυτά το να γυρίσω σε mouse/keyboard μου ακούγεται σαν κατάρα.

Τόσο από άποψη αίσθησης (το να μπορείς να κάνεις 10 στροφές γύρω από τον άξονά σου σε 1 δευτερόλεπτο μου φαίνεται ψευτικο), όσο και από άποψη άνεσης (46 ίντσες, καναπεδούμπα και τα πόδια στο τραπεζάκι)
 
Μα κανένας δε σε σταματάει να βάλεις το PC στην τηλεόραση και να κοτσάρεις ένα Pad πάνω του. Γιατί δεν το κάνουν πολλοί που χρησιμοποιούν PC για τα FPS αυτό?

Απλά γατί αν είναι εκατομμύρια (?) αυτοί που παίζουν FPS σε κονσόλες θα πρέπει να είναι εκατοντάδες εκκατομύρια αυτοί που παίζουν τα δεκάδες FPS σε PC με ποντίκι. :cool:

Τεσπα το γυρίσαμε το thread σε ποντίκι vs pad σε FPS!
 
Shock είπε:
Μα κανένας δε σε σταματάει να βάλεις το PC στην τηλεόραση και να κοτσάρεις ένα Pad πάνω του. Γιατί δεν το κάνουν πολλοί που χρησιμοποιούν PC για τα FPS αυτό?
Κουράστηκα και μόνο που το σκέφτηκα (bootαρισμα windows κλπ)

Shock είπε:
Απλά γατί αν είναι εκατομμύρια (?) αυτοί που παίζουν FPS σε κονσόλες θα πρέπει να είναι εκατοντάδες εκκατομύρια αυτοί που παίζουν τα δεκάδες FPS σε PC με ποντίκι. :cool: Τεσπα το γυρίσαμε το thread σε ποντίκι vs pad σε FPS!
Το ερωτηματικό στο εκατομμύρια τι σημαίνει ακριβώς;

Δεν μπήκα στη διαδικασία να συγκρίνω αριθμητικά το ποιός συνδυασμός υπερέχει (έτσι και αλλιώς ο χειρισμός FPS με gamepad είναι πρόσφατος - πρακτικά ξεκίνησε με το πρώτο XBOX)

Απλά η άποψη οτι δεν γίνεται να πάιξεις FPS με gamepad μου ακούγεται υπερβολική...θέμα γούστου είναι όλα.
 
Κανείς δεν είπε ότι δεν γίνεται να παίξεις FPS με pad. Απλά τυγχάνει να μην είναι βολικό.

Το τρίτο gaming pc μου τυγχάνει να είναι και το HTPC μου. Οπότε το επιχείρημα πολλές ίντσες, καναπεδούμπα και λοιπά έχει πέσει, τουλάχιστον για μένα. Εκεί παίζω με ασύρματο mouse και πληκτρολόγιο. Αλλά προτιμώ τη χλιδή - απόλαυση - άνεση του computer room. Δεν μου αρέσει να έχω την οθόνη μου μακριά όσον αφορά τα παιχνίδια.

Τώρα αν είναι τόσο μεγάλο θέμα το boot των Windows, ένα πλήκτρο πατάς και ξυπνάει σε δευτερόλεπτα στο λειτουργικό. Σαν να ήταν κονσόλα. Δεν καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι πιά να κάνεις κάτι τέτοιο.

Το pad μπορεί να βολεύει εκατομμύρια φίλτατε storm αλλά είναι ελάχιστοι οι hardcore gamers που έχουν φύγει από το συνδυασμό M+K/b για να μεταβούν στο Pad.

Console gaming is dead. i7 is coming.
 
Aπο καθαρά gaming έποψης...

PC.

Στα σύν: Γραφικά, επιδόσεις, ποικιλία, freeware, FPS (m+kb) , emulation, customization, τιμές στα παιχνίδια, adventures, strategy

Στα μείον: Κομψότητα, Κατανάλωση, θόρυβος, installations, bugs, εξάρτηση και φθορά απο λειτουργικό και σύστημα που κάνει άλλα 1000 πράγματα.

Consoles:

Στα σύν : Κατανάλωση, ευκολία χρήσης, αμεσότητα, διπλά (ή και μονά...)στην τηλεόραση στον καναπέ και όχι στο γραφείο, global joypad χρήση (menu και gaming) γενικότερα plug-n-play φιλοσοφία, απουσία (πρός το παρόν) DRM και μπαρουφοκλειδωμάτων, serial numbers και τα σχετικά.

Στα μείον : Tιμές στα παιχνίδια, joypad στα FPS (ή να βρούνε άλλα controls, ή να μήν βγάζουν FPS !!!) , λιγότερο λεπτομερή γραφικά, έλλειψη adventures και strategy , μανίκι στο emulation (αφού θα πρέπει να "customιάσεις" την κονσόλα, άλλα αυτό είναι άλλο θέμα)

Τελικά είναι θέμα γούστου, και πιστέυω ότι το πραγματικό δίλλημα είναι καναπές ή γραφείο. Ένα PC σε μικρό κουτί με εξόδους HDMI,DVI, και καλή κάρτα γραφικών, μαζί με 2 ασύρματα joypad, keyboard και mouse, σεταρισμενο για gaming κοστίζει περίπου 730 ευρώ, και μετακομίζει το (ταπεινό όσο πρέπει) PC gaming στο σαλόνι.

2d9xnpk.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα