PC ή Κονσόλα;

Χμμ επειδή έχω κονσόλα που μπορεί να surfάρει (PS3) να πω ότι είναι το λιγότερο τραγικό (χάλια Ελληνικά fonts), κακός χειρισμός (πρέπει να βάλεις πληκτρολόγιο) κ.α

Όσο για τους emulators μιλάτε προφανώς για το Xbox1 που έπρεπε να το χακέψεις να χάσεις την εγγύηση και προφανώς ήταν ένα PIII PC!

Το ίδιο έκανες και με ένα HTPC και βάλτου και pad ρε αδερφέ αν το θες τόσο.

Εγώ ξεχωρίζω τις παλιές κονσόλες που είχαν διαφορετικά παιχνίδια από τις σημερινές που έχουν PC-like παιχνίδια.

Ναι τo DC θα το έπαιρνε κάποιος για να παίξει κάτι που δεν θα μπορούσε να παίξει αλλού.

Ναι η βιβλιοθήκη του PS2 είναι τεράστια και έχει πράγματα που δεν υπάρχουν αλλού.

Ναι τα N έχουν zelda, mario και τίτλους που πάλι δεν θα βρεις αλλού.

Για αυτό το λόγο κατανοώ να πάρει κάποιος κονσόλα.

Αλλά αν θέλει να παίξει τα ίδια παιχνίδια που παίζει και στο PC τότε ο λόγος που θα το κάνει θα είναι για να μην δώσει 700 που κάνει ένα hi-end PC

θα δώσει 300-400 και θα πάρει μια PC-like κονσόλα (PS3-360*) με όλα όμως τα μειονεκτήματα που αυτή έχει

Χαμηλότερη ποιότητα γραφικών.

ΠΟΛΥ ακριβότερα παιχνίδια (εκτός και αν αγοράζει κανείς μόνο αυτά που ξεστοκάρουν)

Κόστος χρήστης αν θέλει συγκεκριμένα το 360 (Multiplayer)

κ.α

Και να πω και κάτι άλλο. Αν έδωσες 400? για κονσόλα μπορείς να δώσεις το ίδια για ένα PC που θα του βγάλεις τα πάντα από πάνω, ΔΕΝ θα του βάλεις antivirus, firewall, ένα σκασμό από antispyware και δε ξέρω τι και θα το έχεις ΜΟΝΟ για παιχνίδια. Το μηχάνημα θα είναι σε standby και θα ανοίγει σε 5-10" όσο ένας φορητός.

* Το Wii θεωρώ ότι είναι σε άλλη κατηγορία. Εϊναι η μόνη old-school κονσόλα με σύγχρονο χειρισμό.
 
Το που, πάει σε αυτό που πάλι δεν απαντάς... :)

"Τη στιγμή που η 360 κυκλοφορεί κοντά 4 (ή πέντε είναι δε θυμάμαι) χρόνια, δεν έγινε ξαφνικά μη ενεργοβόρος επειδή πέρυσι κυκλοφόρησε το λιγότερο καυτό μοντέλο των 65nm"

Και το PC συνδέεται άνετα σε όλες τις TFT τηλεοράσεις, αυτό πάλι με το scaling δεν το καταλαβαίνω.... δεν έχω δεί τέτοιο πράμα στο PC μου σε παιχνίδι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μα ποιος ειπε οτι οι κονσολες ειναι γενικης χρησης???Surf με κονσολα???? Ελεος!

Το XBOX1 εως και για PS1 emulation ειναι μια χαρα.Οντως εχει P3 και boost-αρισμενη GF3 αλλα κυκλοφορησε πριν 7 χρονια και συνεχιζει να κανει καλα τη δουλεια του στο homebrew κομματι.

Παρολα λοιπον τα φρικτα για το σημερα specs αποδεικνυει με την αποδοτικοτητα του το efficiency της κλειστης αρχιτεκτονικης.

Δεν θελω να σου αραδιασω console-only τιτλους απλα θα σε ρωτησω γιατι μπηκες στο trip και αγορασες και τις 3 nextgen κονσολες αφου στο PC σου ειχες τα παντα (οπως τουλαχιστον λες) :D

@Γιωργο γινε πιο συγκεκριμενος.Τι αλλους αριθμους θες? :(
 
Ε όταν λένε κάποιοι ότι η κονσόλα έχει φθάσει να κάνει ΠΕΡΙΠΟΥ ότι και το PC (ας γελάσω) το surfing και τις ταινίες εννοούν και έχει ειπωθεί πολλές φορές ήδη.
 
Κονσολα = παιχνιδομηχανη

Kαι με την ελευση του ΧΒΟΧ1,360,PS3 εγιναν και καλουτσικα media centers.Τιποτα παραπανω,τιποτα παρακατω.

ΕDIT

@Γιωργο το 360 κυκλοφορησε τελη Νοεμβρη του 2005.Δηλαδη πριν λιγοτερο απο 3 χρονια και το Falcon πριν σχεδον 1.5 χρονο...
 
Έτερον εκάτερον Πάνο. Είναι σαν να μου λες γιατί πήρες μηχανή όταν έχεις αυτοκίνητο.

Δεν πήγα να απαξιώσω κάτι. Το καθένα έχει τη χρήση του. Απλά δε πάω να πίσω κανέναν ότι οι τρεις σύγχρονες κονσόλες που έχω αντικατέστησαν το PC.

Αν και έπαιξα COD4 και Bioshock ΔΕΝ ξαναπαίζω FPS σε κονσόλα.

Ναι θα παίξω ένα Dirt σε κονσόλα αλλά δε θα πω ότι αυτή η εμπειρία είναι καλύτερη από το Dirt στο PC!

Το μόνο που έχω να προσθέσω σε αυτό το thread είνα ρε παιδιά να υπάρχει αντικειμενικότητα. Καλές οι κονσόλες αλλά ΔΕΝ είναι PC και εννοώ αυτό που λέει ο GTsamour (απλά το λέει καλύτερα)

Είδα πριν λίγες μέρες το FarCry2. Τα λόγια είναι περιττά :)

Με μια ταπεινή 9600 ήμουν σε full details στα 1680χ1050. Τι να λέμε τώρα....
 
Wally είπε:
γιατι μπηκες στο trip και αγορασες και τις 3 nextgen κονσολες αφου στο PC σου ειχες τα παντα (οπως τουλαχιστον λες) :D
Για μένα και μόνο που ένας άνθρωπος έχει παίξει σε όλες τις νέες κονσόλες και τελικά έχει καταλήξει να παίζει σε PC τα λέει όλα. Συνήθως ο καθένας ευλογάει τα γένια του άρα ο αντικειμενικός είναι εκείνος που τα έχει όλα :D

Άσχετο.... καλά τα γραφικά του FarCry2 αλλά είμαι ο μόνος που απογοητεύθηκε που του αλλάξανε το gameplay? To παράτησα το παιχνίδι, αφού τελείωσα το Dead Space (απλά άπαιχτο) τώρα παίζω Red Alert 3 (απίστευτο παιχνίδι και βγάζει πολύ γέλιο στα βίντεο, τις ρωσσίδες γιατί τις έχουν κάνει σαν πόρνες όμως...).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απαντώ στην αρχική ερώτηση του thread:

PC για FPS

ΧΒΟΧ 360 για Gears of FUCKING War 2

GP2X για arcade ενέσεις σε ώρες αιχμής.

:thanx2:
 
Να πάρει.... πάνω που η συζήτηση είχε όλες τις προδιαγραφές να εξελιχθεί σε ένα καλό flame war, φύγανε όλοι. Νοσταλγώ την παλιά καλή εποχή στο GRM.... τώρα νέκρα :shake:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μα και εγω την τροφοδοτησα με οση κηροζινη μπορουσα αλλα... :)
 
την κατουρίσανε και έσβησε :(
 
Ti νομίζεις βρε οτι σε φοβόμαστε; Ρε ξέρεις πόσους Locust έχω καθαρίσει εγώ; Για πρόγευμα σε έχω... :D

Σοβαρά τώρα. Δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητα μονόδρομος. Απλά πες ότι τα καλύτερα κομμάτια/εξαρτήματα μπαίνουν σε μαζική παραγωγή και ενσωματώνονται στις καινούργιες κονσόλες έχοντας σχεδιαστεί με αποκλειστικά έναν σκοπό, οι οποίες από την πλευρά τους έχουν κάνει μέσω έρευνας κάποια επιπλέον βήματα σε άλλους τομείς που και αυτά ενσωματώνονται στα PC. Αμφίδρομη ανταλλαγή τεχνολογιών, κλπ. Μία κονσόλα δεν μπορεί να συναγωνιστεί ένα γαμάτο PC, αλλά από την άλλη είναι να σαν συγκρίνεις ένα πολύ καλό αυτοκίνητο καθημερινής και αποκλειστικής χρήσης με ένα supercar. Σαφώς υστερεί σε επιδόσεις, αλλά υπερτερεί στο αρχικό κόστος κτήσης και εκμετάλλευσης, ενώ απευθύνονται και σε διαφορετικό κόσμο. Σίγουρα το ότι αλλάζεις ανά τρίμηνο/εξάμηνο/παιχνίδι κάποια από τα βασικά εξαρτήματα του μηχανήματος, σου δίνει μία ώθηση και αβαντάζ τεχνολογικό σε σχέση με κάτι που μένει στάσιμο έστω και αν κατά την παραγωγή του ήταν μπροστά από την εποχή του. Εκεί όμως έγκεινται όλα τα προβλήματα κόστους, ασυμβατότητας, ρυθμίσεων κλπ που αποφεύγει όποιος ασχολείται με το console gaming. Ας μην το κρύβουμε άλλωστε, δεν είναι όλοι hackers, λεφτάδες, πωρωμένοι, κάποιοι απλά παίζουμε για τον χαβαλέ και δεν αποζητούμε το καιγαμωταπιστευτο συνέχεια για να είμαστε ευχαριστημένοι με αυτό. Υπάρχει λοιπόν χώρος για όλους, ανάλογα με τις διαθέσεις και τις απαιτήσεις του καθενός.

Για την καραμέλα του ότι κοστίζουν πολλά αλλά κάνουν και άλλες δουλειές, να σου απαντήσω ότι δεν χρειάζομαι οκταπύρηνο επεξεργαστή με 8GB μνήμης και τρεις κάρτες γραφικών σε παράταξη για να γράψω στο Word ή για κόψω μία βόλτα στο Internet. Οι απαιτήσεις αυτές είναι καθαρά για gaming μηχανήματα, όλα τα άλλα (σχεδόν, μην μπούμε σε απαιτητικούς επαγγελματικούς κλάδους - φεύγουμε από τον μέσο χρήστη) γίνονται άνετα και όμορφα σε απλά μηχανήματα που με τίποτα δεν θα παίξουν κάποιο νέο παιχνίδι.

Τελικά ο αυτοσκοπός σου είναι το flame war ή απλά αρνείσαι να παραδεχτείς την ανωτερότητα των κονσολών για το gaming... άσε τα "πολυμηχανάκια" που ονομάζονται PC, εδώ μιλάμε καθαρά για gaming. Στο κάτω - κάτω της γραφής και το XBox 360 φτιάχνει καφέ και τηγανητά αυγά άμα λάχει. :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πρώτα απόλα δεν χρειάζεσαι ένα super PC για να έχεις καλύτερο gaming από μια κονσόλα, ένα μέτριο και είσαι ΟΚ (για αυτή τη στιγμή μιλάμε που έχει περάσει λίγος καιρός από τότε που κυκλοφόρησαν).

Είπα ότι το δικό μου κόστισε 850 ευρώ (χωρίς monitor) και πατάει κάτω ακόμα και το PS3, το 360 είναι σαφώς πιο κάτω.

Ότι και να λέμε, αυτή τη στιγμή με 850 ευρώ έχεις ένα πολύ καλό gaming machine που ξεπερνά οποιαδήποτε κονσόλα, είναι σαφές ότι και να λέμε.... :D το να μιλάμε για αφύσική κίνηση όταν έχουμε χειρισμό με mouse στα FPS τη στιγμή που σιγά τη φυσικότητα που έχει ένα joypad είναι άκυρο. Πρώτα απόλα στο PC μπορείς να παίξεις πρακτικά όλα τα είδη παιχνιδιών χωρίς δυσκολίες κάτι που δεν ισχύει σε κονσόλες.

Επίσης πολύς χαμός για το τίποτα όσον αγορά τους exclusive τίτλους των κονσολών (που λίγοι είναι αλλά τεσπα). Υπάρχει τέτοια πληθώρα άριστων παιχνιδιών πια που πραγματικά απορώ γιατί κάνουμε τον κόπο να το συζητάμε κιόλας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ασυμβατότητα σήμερα? Πως γίνεται αυτό?

Το DirectX υπάρχει ακριβώς για να κρύβει το hardware. Να μου πεις το καιρό του DOS ΟΚ. Αλλά σήμερα σε ένα σύγχρονο PC υπάρχει περίπτωση να αγοράσεις κάτι αυθεντικό και να μην δουλεύει?
 
Μανι μανι,αν κοιταξω δεξια μου βλεπω εναν...με συλλεκτικο Fallout3 :)
 
Shock είπε:
Χμμ επειδή έχω κονσόλα που μπορεί να surfάρει (PS3) να πω ότι είναι το λιγότερο τραγικό (χάλια Ελληνικά fonts), κακός χειρισμός (πρέπει να βάλεις πληκτρολόγιο) κ.αΌσο για τους emulators μιλάτε προφανώς για το Xbox1 που έπρεπε να το χακέψεις να χάσεις την εγγύηση και προφανώς ήταν ένα PIII PC!

Το ίδιο έκανες και με ένα HTPC και βάλτου και pad ρε αδερφέ αν το θες τόσο.

Εγώ ξεχωρίζω τις παλιές κονσόλες που είχαν διαφορετικά παιχνίδια από τις σημερινές που έχουν PC-like παιχνίδια.

Ναι τo DC θα το έπαιρνε κάποιος για να παίξει κάτι που δεν θα μπορούσε να παίξει αλλού.

Ναι η βιβλιοθήκη του PS2 είναι τεράστια και έχει πράγματα που δεν υπάρχουν αλλού.

Ναι τα N έχουν zelda, mario και τίτλους που πάλι δεν θα βρεις αλλού.

Για αυτό το λόγο κατανοώ να πάρει κάποιος κονσόλα.

Αλλά αν θέλει να παίξει τα ίδια παιχνίδια που παίζει και στο PC τότε ο λόγος που θα το κάνει θα είναι για να μην δώσει 700 που κάνει ένα hi-end PC

θα δώσει 300-400 και θα πάρει μια PC-like κονσόλα (PS3-360*) με όλα όμως τα μειονεκτήματα που αυτή έχει

Χαμηλότερη ποιότητα γραφικών.

ΠΟΛΥ ακριβότερα παιχνίδια (εκτός και αν αγοράζει κανείς μόνο αυτά που ξεστοκάρουν)

Κόστος χρήστης αν θέλει συγκεκριμένα το 360 (Multiplayer)

κ.α

Και να πω και κάτι άλλο. Αν έδωσες 400? για κονσόλα μπορείς να δώσεις το ίδια για ένα PC που θα του βγάλεις τα πάντα από πάνω, ΔΕΝ θα του βάλεις antivirus, firewall, ένα σκασμό από antispyware και δε ξέρω τι και θα το έχεις ΜΟΝΟ για παιχνίδια. Το μηχάνημα θα είναι σε standby και θα ανοίγει σε 5-10" όσο ένας φορητός.
Συμφωνώ απολύτως.

1) Το PC gaming ΔΕΝ είναι ακριβό. Μπορείς να φτιάξεις ένα gaming PC με 400 ευρώ που να είναι ισάξιο ή και ανώτερο του PS3-360. Ακόμα και λίγα παραπάνω χρήματα να βάλλεις θα κάνεις σύντομα απόσβεση λόγω των τιμών των παιχνιδιών. 20+ ευρώ φθηνότερα για PC. Οι μύθοι για 3000+ ευρώ και τα λοιπά δεν υφίστανται. Τέτοια PCs χρειάζονται αν θες να παίζεις σε 2560χ1600, με τρείς οθόνες και όλα στο full. Για επίπεδα κονσόλας (720p) με ένα φτηνό PC είσαι μια χαρά.

2) To PC gaming δεν είναι (τόσο) περίπλοκο. Χρησιμοποιώ PCs αποκλειστικά για gaming εδώ και 18 χρόνια (PCs γενικά περισσότερο). Έχω ακούσει αμέτρητες ιστορίες τρόμου, όμως εγώ δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ τίποτα σοβαρό. Είμαι τόσο τυχερός ή προσέχω λίγο;

Άμα ακολουθήσεις δύο τρία βήματα δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Μην φορτώνεις το PC με άχρηστα πράγματα (μόνο games), κάνε update συχνά τους drivers, καθάριζε το registry και κάνε και κανά defrag. Σίγουρα για τους τρελαμένους που θέλουν να κερδίσουν 2-3 frames υπάρχουν άπειρα tweaks και overclocking και υδρόψυξη και άλλα, αλλά για τον μέσο gamer αυτά δεν χρειάζονται.

3) Μια χαρά παίζεις από τον καναπέ ΚΑΙ στο PC. απλά σύνδεσε το στην τηλεόραση και αν δεν γουστάρεις καλώδια πάρε ασύρματα gamepad, πληκτρολόγιο και mouse. Media Center PCs υπάρχουν από το '96, δεν είναι κάτι καινούργιο. Και μια μια χαρά HTPC cases υπάρχουν σε συμφέρουσες τιμές αν δεν γουστάρεις tower δίπλα στο στερεοφωνικό.

4) Τα ΙΔΙΑ παιχνίδια θα παίξεις. Τα καλά console games που δεν υπάρχουν στο PC μετριούνται στα δάχτυλα. Αν και κάποια βγαίνουν με καθυστέρηση (πχ GTA IV). 3 "killer aps" του 360 που δεν έχουν ανακοινωθεί ακόμα (Halo 3, Fable 2, GoW 2), κόβω το χέρι μου ότι τελικά θα βγουν. Οι επόχες που άλλα έπαιζες σε κονσόλες άλλα στον υπολογιστή έχουν περάσει.

5) Multiplayer σημαίνει PC. Οι κονσόλες μόλις τώρα ανακάλυψαν τι σημαίνει multiplayer. To PC είναι απλά πολύ μπροστά. Και φυσικά δεν χρειάζεται να πληρώσεις. Μέχρι και το Windows Live έγινε δωρεάν. Άσε που έχεις τόσα παιχνίδια που υποστηρίζουν multiplayer, ΜΜΟs (που απλά δεν υπάρχουν στις κονσόλες), συν άπειρα Mods που πλουτίζουν την εμπειρία.

 


Και φυσικά LAN gaming.
Τι προτιμάς; Να παίζεις με καθυστερημένα αμερικανάκια από την άλλη πλευρά του Ατλαντικού ή με τους φίλους σου στον ίδιο χώρο;

6) Mods, Mods, Mods. H κοινότητα του PC απλά δεν υπάρχει στις κονσόλες. Τα mods βελτιώνουν το παιχίδι, του προσθέτουν πράγματα ή του αλλάζουν τα φώτα δίνοντας σου ένα καινούργιο (total conversion) και όλα αυτά δωρεάν. Ο χρόνος ζωής ενός παιχνιδιού στο PC είναι πολύ μεγαλύτερος, λόγω των Mods. Ακόμα παίζονται παιχνίδια δεκαετίας και.

Ακόμα και παιχνίδα που είχαν αρχικά πολλά προβλήματα, η κοινότητα τα έκανε μούρλια. Δες το Operation Flashpoint ή τώρα το ArmA. Ή δες τί έκανε με το με την κακή μεταφορά του Resident Evil 4. Με τα mods και τα patches τώρα η PC έκδοση είναι η καλύτερη για να παίξεις το παιχνίδι (και όχι η Wii edition).

7) Indie gaming. Οι κονσόλες τώρα το ανακάλυψαν και διαθέτουν μερικά παιχνίδια μέσω των online υπηρεσιών τους. Στο PC απλά γίνεται χαμός και άμα ψάξεις λίγο θα βρεις φοβερά διαμάντια.

8) Emulation. Πλήρωσε χρυσάφι τα λίγα emulated παιχνίδια (που έχεις ήδη αγοράσει στο παρελθόν) που δίνονται στις κονσόλες ή απόκτεισε όλη την ιστορία του gaming στο PC.

Στην τελική, πάρε και μια κονσόλα. Γιατί ή το ένα ή το άλλο; Το Xbox 360 είναι φτηνό.
 
To PC

έχει και άλλες χρησιμότητες!!


Σας παραθέτω μερικές:


συνδεσή pc με τηλεόραση μέσω tvout:



Παίζοντας σε pc :p

P1080457.jpg


Εναλλακτικός χειρισμός σε pc αν βαρεθήκατε τα τυπικά mouse/keyboard :D

P1080470.jpg


DSC00198.jpg


και τέλος (όχι αυτό δεν έιναι PC :p )

 






Το καλύτερο παιχνίδι όλων των εποχών στην καλύτερη οθόνη που διαθέτω.

PS. Οι τοίχοι φαίνονται κίτρινοι γιατί τα φώτα ήταν χαμηλωμένα την ώρα της λήψης.
 
Pooky, θέλω και μια φωτογραφία σου αραχτός στον καναπέ, να παίζεις το Oblivion με ποντίκι και πληκτρολόγιο.

Προσωπικά δεν μπορώ να σκεφτώ πως το καταφέρνεις αυτό, εκτός και αν έχεις ανακαλύψει κανένα ακουμπιστήρι/βραχίονα πατέντα από telemarketing...

...αν και υποπτεύομαι οτι την βγάζεις πάλι, είτε σε καρέκλα στην τραπεζαρία, είτε στο πάτωμα πίσω από το τραπεζάκι του σαλονιού
 
Χε χε, πάτωμα FTW!!!!!!!!!!!!!!!!

To πληκτρολόγιο στα γόνατα σαν να ήταν laptop και το τρωκτικόν στο καναπέ!!!!! Πάνω στο καναπέ!!!!!!

Τραπεζαρία δεν παίζει. Δεν παίζω με την τύχη μου. Αν και στην τραπεζαρία πολλές φορές έχω το laptop.........

Βέβαια έχω δοκιμάσει και με pad, δεν με βόλεψε όλως καθόλου........
 
Πίσω
Μπλουζα