PC ή Κονσόλα;

H κατανάλωση πρέπει να μπεί στα αρνητικά και των κονσολών, είναι άλλωστε γνωστό ότι και στις δύο (PS3, 360) ψήνεις τουλάχιστον μπιφτέκια επάνω τους όταν λειτουργούν που μάλλον είναι και ο λόγος που τα φτύνουν μετά από κάποιο καιρό.

Δεν μπορώ να καταλάβω με ποιά λογική κάποιοι πιστεύουν και λένε ότι το gaming στο PC πεθαίνει... αλήθεια δεν μπορώ να κάταλάβω που ακριβώς το βλέπουν αυτό το πράγμα να συμβαίνει. Οι πωλήσεις των ίσχυρών καρτών γραφικών είναι εδώ και πολλά χρόνια στα ύψη.

Το PC gaming είναι αυτό που ορίζει τα standards της κάθε επόμενης γενιάς κονσολών αφού πρέπει η καινούργια γενια να είναι είναι λίγο ανώτερη (για λίγο βέβαια) από την πιο super κάρτα γραφικών της εκάστοτε εποχής.

Το PC ανοίγει το δρόμο και οι κονσόλες ακολουθούν, έτσι ήταν από εποχής PS1 και έτσι θα συνεχίσει να είναι όπως φαίνεται.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα 120W του 360 Falcon σε gameplay peak(Halo3 με σκληρο,τσιτα DVD stream και networked -μετρηση απο anandtech.com) ειναι υψηλη καταναλωση??

Kαι αυτο περι ορισμου μελλοντος που λες,εχει εφαρμογη στο ΧΒΟΧ1.Τι σχεση εχει πχ το PS3 με τη PC αρχιτεκτονικη?Το Xenos360 δεν ανοιξε τη πορτα για να δημιουργηθει το R600\700 στα PC?

Μπορω να σου αναρτησω βαρετο κατεβατο απο περιπτωσεις παρελθουσες και μελλοντικες...
 
120W????? σιγά μην είναι και λάμπα :D δε νομίζω

http://www.hardcoreware.net/reviews/review-356-2.htm

Δεν μίλησα για αρχιτεκτονικές ομοιότητες των κονσολών με τα PC, αναφερόμουν σε επιδόσεις.

Το PC οδηγεί τις εξελίξεις μια που δεν μπορεί μια καινούργια κονσόλα να υστερεί σε επιδόσεις από το εκάστοτε cutting edge PC. Πρέπει να είναι λίιιιιγο καλύτερο τη στιγμή που θα κυκλοφορήσει τουλάχιστον (και όχι για πολύ).

Αν πχ τα PC δεν άνοιγαν το δρόμο για τα 3D γραφικά που έχουμε σήμερα, οι κονσόλες μπορεί να ήταν ακόμα επιπέδου PS1.

Να ένας ακόμα λόγος που το να λέει κάποιος ότι το PC gaming πεθαίνει είναι απίστευτη κουλαμάρα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλα,κοιτα κανα σοβαρο site για αρχη... :)
 
Το να διαβάζω ότι μια κονσόλα Hi end που στην κυριολεξία ψήνεται, καταναλλώνει 120W προσβάλει τη νοημοσύνη μου. Το τι είναι σοβαρό δεν είναι πάντα αυτό που μας συμφέρει. Άσε που το test που έχει κάνει ο άλλος είναι σαφώς πιο εμπεριστατωμένο.

Άσε που το ότι βγήκε μια πιο καινούργια έκδοση του 360 που έχει χαμηλώτερη (όχι χαμηλή) κατανάλλωση δεν αντικαθιστά τις χιλιάδες κονσόλες που έχουν ήδη πουληθεί.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ε,οτι αμφιβητειται και το anandtech δεν το ειχα ξανακουσει...

Το προβλημα του 360 δεν ειναι η θερμοτητα,ειναι οι κακες κολλησεις της πρωτης φουρνιας κονσολων...τα Falcon απο τα μεσα του 2007 και μετα δεν παρουσιαζουν προβλημα
 
Μα δεν έχει κάνει καμια συγκριτική μελέτη με PC και PS3 οπότε τι? Μόνο το παλιό με το καινούργιο μοντέλο 360 συγκρίνει.

Αλλά απότι είδα σχεδόν τα ίδια λένε τα δύο τεστς, το ένα λέει μέση κατανάλωση 173W και το άλλο 185W, προφανώς για το πρώτο μοντέλο της 360. Αλήθεια το καινούργιο 65nm της 360 πότε βγήκε και πόσα χρόνια κυκλοφορεί η κονσόλα?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μα το ζητουμενο δεν ειναι συγκριτικο (οπως πχ τα Ριχτερ).Η καταναλωσω ειναι ενα ξερο νουμερο σε W που μαλιστα προκυπτει ευκολα.
 
Αυτό που λές δεν ισχύει σε μια μελέτη, όλα τα συγκρινόμενα συστήματα πρέπει να μετρώνται με τον ίδιο εξοπλισμό και κάτω από τις ίδιες συνθήκες (θερμοκρασία κλπ) αν θέλεις να έχεις ακρίβεια και να ελαττώνεις το σφάλμα όσο γίνεται.

Το ζητούμενο είναι ότι αφού μιλάμε για κονσόλα, 173W (άντε να δεχτώ τη δική σου μελέτη) μέση κατανάλλωση είναι πολύ τη στιγμή που ένα hi end pc καταναλλώνει 198W περίπου μέσο όρο (με μια κάρτα γραφικών).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ποια 173?

173W ειναι το τροφοδοτικο.

120W ειναι η peak καταναλωση...

Tωρα αν το αντιστρεψω,το 198W ειναι αστειο ως Peak PC καταναλωση οταν οι σοβαρες PC GPU εχουν διπλες τροφοδοσιες... :)
 
173 W το τροφοδοτικό? Αυτό πάλι που το λέει? Επίσης που λέει ότι το 120W είναι peak και όχι μέση, η μέση κατανάλλωση έχει αντικειμενική αξία όχι η peak.

Μου αρέσει που συγκρίνεις το τελευταίο και λιγότερο ενεργοβόρο μοντέλο της 360 τη στιγμή που ο περισσότερος κόσμος έχει το πρώτο 360 που ψήνεται.

Ντάξει, δε χαλάσανε ακόμα όλα τα παλιά για να αντικατασταθούν με το καινούργιο αλλά είναι σε καλό δρόμο νομίζω :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παλι πεφτεις εις ατοπημα.Tα πρωτα 360 (με τροφοδοτικο 203W) δεν κυκλοφορουν απο το καλοκαιρι του 2007 :D

Δεν μπορεις να τα αγορασεις ακομα και αν θες,διοτι απλα δεν υπαρχουν.

Οποτε μιλαμε για τα Falcon που εχουν τροφοδοτικο 173W και τρωνε 120W

BTW μολις ξεκινησαν να κυκλοφορουν τα Jasper με 153W τροφοδοτικο αλλα δεν εχουν γινει ακομα μετρησεις.Αναλογικα κανουν μαντεψιες για 100W ή ακομα και sub 100W καταναλωση.

Αρα γενικα δεν κινδυνευεις απο ΔΕΗ ή θερμοτητα :D
 
Ναι οκ, εδώ και ένα χρόνο δηλαδή, και η κονσόλα πόσα χρόνια κυκλοφορεί είπαμε? Δηλαδή πόσα παλιά αναλογικά με τα καινούργια υπάρχουν στα σπίτι αυτή τη στιγμή.... για κάποιον που θα πάρει τώρα άντε να το δεχτώ αλλά όχι ότι ακόμα και 120W για κονσόλα είναι λίγα.

Επίσης κάτι δεν έχεις καταλάβει με τα τροφοδοτικά νομίζω. Το τι λέει πάνω το τροφοδοτικό δείχνει απλά το maximum που μπορεί να παρέχει, το πόσο καίει η κονσόλα (κατανάλλωση) δεν έχει να κάνει με το τι λέει πάνω το τροφοδοτικό, απλά πρέπει να είναι πιο κάτω από τη δυνατότητα του τροφοδοτικού. Τα tests δεν αναφέρουν πουθενά τροφοδοτικά (και ούτε ήξερα για το πόσο είναι τα τροφοδοτικά). Εγώ κατανάλλωση διαβάζω κατανάλλωση καταλαβαίνω. Δεν διάβασα στο link Που πόσταρες να μιλάει πουθενά για τροφοδοτικό, για κατανάλλωση μιλάει.

Αλλά εκτός όλων αυτών δεν μιλάμε συγκεκριμένα για το 360 αλλά και το PS3 που είναι super ενεργοβόρο για κονσόλα αφού καίει όσο και το PC.

Οπότε μη λέμε σαν αρνητικό την κατανάλλωση μόνο στο PC τη στιγμή που οι κονσόλες δεν απέχουν και πολύ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To Gaming Laptop μου έχει 110W τροφοδοτικό πάντως.

Μπα, τι βλέπω, τελειώσαμε με τα "ισχυρά" επιχειρήματα υπέρ των κονσολών και ψειρίζουμε τη μαϊμού;

Το Wii πάντως καταναλώνει κάτω από 25w σε peak. Εκεί τουλάχιστον μπορεί κανείς να παίξει άνετα. Α, και δεν ψήνεται, ε;

Console gaming is not dead. Wii rulezzzzz. 360 is moyfa.
 
PC vs Consoles... Μεγαλωμένος μέσα στο PC gaming για πολλά χρόνια, έχοντας ξενυχτήσει πολλά βράδια για να τερματίσω κάποιο παιχνίδι, κάποια στιγμή ήρθε αναπόφευκτα η ώρα όπου βαρέθηκα να κυνηγάω τις εξελίξεις ξοδεύοντας συνέχεια σε αναβαθμίσεις για να παίζω "τσάμπα" παιχνίδια. Έκανα το βήμα και πέρασα στις κονσόλες και πιστέψτε με, δεν το μετάνιωσα καθόλου.

Το μόνο που μου λείπει είναι η αναμονή του να φορτώσει ο υπολογιστής, να περιμένω όλα τα απαραίτητα του λειτουργικού να έρθουν στην θέση τους, η αναμονή στο installation (έστω κι αν είναι την πρώτη μόνο φορά), το πολύωρο φόρτωμα και εκεί να διαπιστώνεις ότι η ^%%#η κάρτα γραφικών μετά από όλα αυτά δεν υποστηρίζει το τριπλόπεριστροφικόμπάφερτουεξωγηινουσχέιντερ που εφευρέθηκε μόνο και μόνο για να πουλήσει περισσότερες νέες κάρτες γραφικών η τάδε εταιρεία. Γιατί ρε ^%*^%* δεν το λες την ώρα που πάω να σε κάνω install? ένα μικρό if είναι... Και όλα αυτά για να παίξω COD4? ΟΚ, το πήρα μεταχείρα στα 20? και το έχω λιώσει στο XBox 360, μπορεί να μην ήμουν ο πρώτος που το έπαιξα ή το τερμάτισα αλλά προσωπικά σκασίλα μου στην τελική. Πατάω ένα κουμπάκι, επιλέγω το παιχνίδι που θέλω και παίζω μέσα σε λίγα δεύτερα χωρίς άγχος και αγωνίες. Τα μόνα παιχνίδια που δυστυχώς δεν μπορώ να παίξω στις κονσόλες είναι κάτι real time strategy που μου άρεσαν και μου λείπουν λιγάκι και κάνα καλό adventure. Από την άλλη έχω βρει νέες παιχνιδάρες που τα σπάνε, χώρια τα racing παιχνίδια που πάντα μου άρεσαν και δεν υπήρχε περίπτωση να τα παίξω στο PC μου, χωρίς να νιώθω ότι το αυτοκίνητο μου στρίβει σαν να παίζω tetris.

Άντε μέχρι να φανεί το RRoD θα μου πεις. Από την άλλη, πόσες φορές έχουν σπάσει τα νεύρα μου με blue screens, πόσες φορές με κρέμασαν τροφοδοτικά, σκάρτες μνήμες και καμμένοι σκληροί δίσκοι; Μέχρι τα 90s ναι είχε νόημα για μένα να παίζω με PCs. Τώρα το θεωρώ περισσότερο αγγαρεία παρά απόλαυση. Άντε κάνα εμουλατόρι παρά κανονικά παιχνίδια. Το θέμα χειρισμού είναι παράγων εκτός συζήτησης, ειδικά για μένα που πλέον το gamepad είναι θέμα συνήθειας, ενώ κυριαρχεί και στο PC.

Ναι τα PC μπορούν να κάνουν πολλά άλλα πράγματα για να δικαιολογήσουν τα λεφτά τους, αλλά και οι κονσόλες τώρα πια το ίδιο και μάλιστα με πολύ - πολύ λιγότερα χρήματα. Όσο για το εάν χρειάζεται να έχω μηχάνημα 2.000 ευρώ για να κάνω αυτές τις άλλες δουλειές είναι μάλλον περιττό να το απαντήσω. Με το μηχάνημα που έχω τώρα, άνετα μπορώ να δουλέψω και να βγάλω ένα πρόσθετο εισόδημα, το οποίο όμως θα πρέπει να το επενδύσω επάνω στο PC εάν θέλω να παίξω ένα παιχνίδι της προκοπής. Από την άλλη βέβαια όλα αυτά είναι στην τελική δικαιολογίες αφού μιλάμε μόνο για gaming εδώ.

PC vs Consoles... Τελικά δεν με ενδιαφέρει τί καταναλώνει το κάθε μαραφέτι, εάν οι χρήστες είναι Χ εκατομμύρια από την κάθε πλευρά, εάν είναι θέμα χειρισμού, πειρατείας - νομιμότητας, είναι νομίζω όπως το νιώθει κανείς. Προσωπικά απολαμβάνω να παίρνω την κονσόλα μαζί μου παντού και να παίζω (φορητή), με ένα φορητό PC δεν μπορώ να το κάνω αυτό. Γουστάρω τρελά τις κονσόλες "σαλονιού" γιατί με ένα Α ποσό (εάν δεν είσαι παλαβός σαν το γουόλη να τις πάρεις στο launch) συνδέω ένα μεγάλο τεχνολογικό επίτευγμά στην τηλεόραση και μπορώ να πω ότι για πολλά χρόνια θα είμαι καλυμμένος όποιο παιχνίδι και να βγει. Δεν ασχολούμαι με συνεχείς αναβαθμίσεις ή πολύωρες ρυθμίσεις, δεν ψάχνω πριν αγοράσω ένα παιχνίδι να δω εάν μπορώ να το τρέξω στο μηχάνημα μου ή θα πρέπει να επενδύσω ένα μισθό για να το παίξω.

Το PC gaming δεν νομίζω ότι θα πεθάνει εξαιτίας των κονσολών. Εάν πεθάνει, θα είναι εξαιτίας των ίδιων των εμπλεκομένων εταιρειών τις με συνεχείς απαιτήσεις σε νέο hardware για κακογραμμένα παιχνίδια, κάποια στιγμή ο μέσος gamer δεν αντέχει να τα στάζει και αναζητεί άλλες διεξόδους. Μία από αυτές είναι οι κονσόλες, η άλλη είναι να μην ξανασχοληθεί ποτέ με το gaming. Είμαι ένας απλός gamer για την απόλαυση μίας ή δύο ωρών την μέρα το πολύ, παίζω για τον χαβαλέ δεν έχω χρόνο να αναλώνομαι σε αναβαθμίσεις, κόντρα αναβαθμίσεις, πολύωρα σεταρίσματα και overclocking για να παίξω ένα απλό παιχνίδι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για να καταλάβω κάτι. Θα πάει κάποιος να πάρει κονσόλα επειδή "καίει" λιγότερο?

Μα αυτό είναι ...παλαβό!!!!!!

Ποιος θα επιλέξει ένα από τα 2 για το ρεύμα που θα χαλάσει?

Αν είναι δυνατόν!
 
Όχι ρε συ Αντώνη, φυσικά και όχι απλά επειδή αναφέρθηκε η κατανάλλωση σαν αρνητικό μονο των PC τη στιγμή που και οι κονσόλες καινε τα άντερά τους.

Εγώ πάλι ρε παιδιά που με 850 ευρώ έφτιαξα ένα PC με τετραπύρηνο (τον πήγα στα 3.2Ghz), ΑΤι 4850, 1ΤΒ δίσκο και 4 GB ram και τα παίζω όλα στο full πως το έκανα ρε παιδιά για πείτε μου και μένα? Αυτά τα περί 2000 και 3000 ευρώ είναι καραυπερβολικά όπως και υπερβολική είναι και η καραμέλα της κάθε 6 μήνες αναβάθμισης...

Εγώ ρε παιδιά με έναν P4 3Ghz και μια 6600GT έβγαλα 4 χρόνια και μπορούσα να παίζω πραγματικά ότι γούσταρα, οκ όχι στο full detail αλλά μια χαρά έπαιζα.

Επίσης αυτό που έχει υπωθεί ότι στο PC έχεις scaling χαμηλό framerate κλπ κλπ είναι πάλι άστοχο... αν πάς και βάζεις πιο υψηλο detail απόσο σηκώνει η κάρτα σου φυσικά και θα έχεις τέτοια προβλήματα, γι'αυτό υπάρχουν οι ρυθμίσεις στα γραφικά για να βάλεις τις κατάλληλες και να παίζει άψογα ένα παιχνίδι.

Δε λέμε να έχεις μείνει με κανένα αρχαίο σύστημα πενταετίας, αλλά το να λέμε ότι κάθε 6μηνο θές αναβάθμιση είναι το λιγώτερο κουλό....

Επίσης από που και ως που ρε μάγκες μια κονσόλα κάνει περίπου όσα και ένα PC, γιατί θα τρελλαθούμε όπως το πάτε....

Επειδή σερφάρεις (ανάθεμα δηλαδή και αυτό αλλά τεσπα), κατεβάζεις στο δίσκο (αν έχει) κανένα demo, παίζεις κανένα emulatori και βλέπεις καμια ταινία, κάνει ότι και το PC? Σα να έχετε καιρό να χρησιμοποιήσετε PC μου φαίνεται....

Μήπως έχετε δεί καμια κονσόλα να τρέχει Office, να κάνει επεξεργασία video, να κατεβάζει torrents (θα μπορούσα να λέω μέχρι αύριο) ε?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συμφωνω κατα βαση με το Νεκταριο.

Αλλωστε αγαπω το PC διοτι προγραμματιζοντας το τα τελευταια 10 χρονια ταϊζω εμενα και τη φαμιλια μου.Ξοδευω αναγκαστικα απειρη ωρα επανω τους καθημερινα και τα ξερω εξαιρετικα καλα.Σχεδον σχεση φιλων :)

Απλα η συγκριση Παιχνιδομηχανης και Υπολογιστη στα παιχνιδια ειναι για εμενα (πλην εξαιρεσεως καποιων genres) ατοπη...

ΒΤW το θεμα της καταναλωσης το ανοιξε ο Γιωργος.Εγω εδωσα τα στοιχεια ως μετρημενα κουκια για να υπαρχουν στο τραπεζι οι αντικειμενικες μετρησεις.
 
Ναι αλλά έκανες και μερικές "γαργαρούλες" :D Τη στιγμή που η 360 κυκλοφορεί κοντά 4 (ή πέντε είναι δε θυμάμαι) χρόνια, δεν έγινε ξαφνικά μη ενεργοβόρος επειδή πέρυσι κυκλοφόρησε το λιγότερο καυτό μοντέλο των 65nm. :D

Για μέτρα τα κουκιά πάλι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Που??

Δειξε μου διοτι πιστευω οτι σου απαντησα πληρως και με νουμερα.

Αν εννοεις τα W των τροφοδοτικων,σου ετοιμαζω το βραδυ φωτογραφιες.

Παντως ειναι 203W τα πρωτα,173W τα Falcon και πολυ παρακατω τα Jasper τροφοδοτικα.

Και ξερεις καλυτερα απο εμενα,ποση ανοχη πρεπει να δινεις προς τα επανω στα PSU για να εισαι ασφαλης.

Αλλα επειδη επιμενεις στο loosing battle της καταναλωσης,θα μπορουσες να το πας αλλου.

Oτι στο PC βολευεσαι με 5.1 μπρικακια της Creative και ενα 19' monitor ενω στα κονσολια θες τον ενισχυτη σου (οπερ και τα αξιοπρεπη σου ηχεια) καθως και το προβολικο ή την μεγαλη σου TV για ωραια (και unscaled :) ) απεικονιση.Αρα θες περισοτερο ρευμα στα "γυρω-γυρω" ;)
 
Πίσω
Μπλουζα