PC Master

Να ναι καλα τα παιδια...
 
Το Ragequit.gr ετοιμάζεται να γίνει ένας ιστότοπος άξιος επίσκεψης σε καθημερινή βάση!

Ολόκληρη και σύσσωμη η ομάδα που μέχρι πρότινος αποτελούσε το συντακτικό επιτελείο του περιοδικού PC Master, δηλαδή οι

-Δημήτρης "i-Vtec" Σκιάννης

-Αλέξανδρος "Admiral" Γκέκας

-Γιώργος "Sephir" Δεμπεγιώτης

-Μάνος "manos426f" Καρκαλέμης

-Νίκος "Volrath" Καλαγκιάς

-Παύλος "Northlander" Γεράνιος

-Βασίλης "Kuivamaa" Ξερικός

-Τζίμης "Stuntman" Απέργης

-Κώστας "Hellion" Καλλιανιώτης

-Στέφανος "Borracho" Κουτσούκος

-Νικόλας "nitro912gr" Καράμπελας
To παρων reply δεν εχει να κανει με το ανακοινωση του ξεκινηματος (το οποιο καλωσοριζω) του ragequit.gr -το οποιο θα κανει ο Manos -οπως πρεπει -οσο για το ξανα δικαιολογημενο προβληματισμο

,για την πορεια του αγαπητου μου περιοδικου Pcmaster και την δευτερη μαζικη αποχωρηση συντακτων (σε μια ~τριετια)τα τελευταια χρονια ,περα απο την απο την αποχωρηση -οπως εγινε- του Tσουρινακη .

Βεβαια πρεπει να επισημανουμε

-την ενταξη του Αλκη Πολυρακη !!!( για την οποια μας προιδεασε πολυ νωριτερα ο Maddog ) κι ο οποιος στο τευχος Δεκεμβριου και ξεκιναει με γκολ απο τα αποδυτηρια

(ADVENTURE ACADEMY/Φτιάξτε το δικό σας adventure με την AGS)

αλλα και των "θρυλλικων γερολυκων "

-Παύλου (Shadowcaster!!! )Δημόπουλου

-και Αντώνη Λεκόπουλου !!!

στο δυναμικο του PCMaster
 
pcm284.jpg

ΙΟΥΝΙΟΣ 2013 ΤΕΥΧΟΣ 284 (κυκλοφορία 30 Μαίου 2013)

DVD:

>>>> Τα 25 πρώτα τεύχη του «PC Μaster» σε PDF (1989, 1990, 1991) <<<<<<<<


>>>>> http://www.pcmaster.gr/section/pcm

Eνα μπραβο ειναι το λιγοτερο ,που οφειλουμε σε οσους συνεβαλλαν στην ψηφιοποιηση και στο περιοδικο που εδωσε την συγκαταθεση για να γινει αυτο.

BTW ο Τασος "Omen" K. εχει επανελθει στο δυναμικο του περιοδικου απο το προηγουμενο τευχος .
 
Nemo είπε:
Προβολή συνημμένου 80945



ΙΟΥΝΙΟΣ 2013 ΤΕΥΧΟΣ 284 (κυκλοφορία 30 Μαίου 2013)

 

 

 

 


DVD:


 


>>>>
Τα 25 πρώτα τεύχη του «PC Μaster» σε PDF (1989, 1990, 1991) <<<<<<<<




>>>>> http://www.pcmaster.gr/section/pcm

Eνα μπραβο ειναι το λιγοτερο ,που οφειλουμε σε οσους συνεβαλλαν στην ψηφιοποιηση και στο περιοδικο που εδωσε την συγκαταθεση για να γινει αυτο.





Προβολή συνημμένου 81784

(η φωτο προχειρη βεβαια στο φακελο δεν εχει 30 ,οπως ισως σκοπευαν αρχικα ή λογω του δαιμονα του τυπογραφειου (<αυτη κι αν ειναι ρετρο εκφραση) λανθασμενα γραφτηκε εδω ,αλλα οπως σωστα γραφει στο DVD εξωφυλλο και στο PCM preview τα πρωτα 25 σε μορφη .PDF και οχι .ΕXE εκτελεσιμα Flash ευτυχως -οπως τα τελευταια CGO ...)

pcmiamretro2.jpg

pcmiamretro3.jpg

pcmiamretro3.jpg
 
Μπράβο σε όσους συνέβαλλαν στην ψηφιοποίηση, πάντα τέτοια !
 
Οπως ολα δειχνουν , ο Χρηστος kuv Κουβοπουλος αποχωρει απο την αρχισυνταξια του PCmaster απο το επερχομενο τευχος του Ιουλιου και μετα .

Αγαπητοί φίλοι,

Το επόμενο τεύχος του PCmaster (#285, IOYΛ 2013) θα είναι το τελευταίο με εμένα στο τιμόνι: αποφάσισα, βλέπετε, να αποχωρήσω.

Η θητεία μου στο περιοδικό (ΙΑΝ 2008 με IOYΛ 2013) ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρουσα, με πολλές προκλήσεις, ευκαιρίες για να γραφτούν ενδιαφέροντα άρθρα και ποικίλους τρόπους επικοινωνίας με το αναγνωστικό κοινό.
>>>>>>>>>>> http://www.pcmaster.gr/forum/viewtopic.php?f=13&t=37852

Υ.Γ Και μια ερωτηση προς τον κ. Πολυρακη

Το Εditorial meeting

ηταν κατα καποιο τροπο αποχαιρετηστηριο ????
 

Συνημμένα

  • 1010935_519457341436299_1746243293_n.jpg
    1010935_519457341436299_1746243293_n.jpg
    72,2 KB · Προβολές: 39
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ήταν το βράδυ που μας ανακοίνωσε την απόφασή του, ναι.
 
Ο Κουβόπουλος είχε κάνει καλή δουλειά σαν αρχισυντάκτης. Κρίμα που αποχωρεί...και δυστυχώς διαισθάνομαι τους λόγους να είναι οι ίδιοι που ώθησαν και τους προηγούμενους συντάκτες στην απόφαση.
 
και απο οτι φαινεται την αρχισυνταξια αναλαμβανει ενας παλιος μας γνωριμος

Καλησπέρα σε όλους.

Σίγουρα η αποχώρηση ενός αρχισυντάκτη μετά από τόσα χρόνια αδιάλειπτης προσφοράς στο αναγνωστικό κοινό του αποτελεί δυσάρεστη είδηση γι αυτό καθ' εαυτό το κοινό, όσο και βαρύ φορτίο για οποιονδήποτε τον διαδεχθεί. Και ο κλήρος αυτός έλαχε σ' εμένα.

Για όσους με γνωρίζουν από "την άλλη πλευρά του λόφου" στην οποία ξεκίνησα την "καριέρα" μου στις αρχές τις δεκαετίας του '90, οι συστάσεις πιστεύω περισσεύουν. Για όλους τους υπόλοιπους όμως αισθάνομαι την ανάγκη να συστηθώ. Ονομάζομαι Παύλος Δημόπουλος και, παρόλο που έχω κάνει ένα σωρό δουλειές άσχετες με τον χώρο των εκδόσεων (αλλά ποτέ των υπολογιστών), θ' αναφερθώ μόνο στο κομμάτι του "βιογραφικού" μου που αφορά στον συγκεκριμένο χώρο.

USER, GamePro, CD Show και CD Games Play, Computer & Software, Computer Games Magazine, Official Playstation Magazine (Greek Edition), PC Magazine, Computer για όλους και τώρα αρχισυνταξία στο PC Master. Για να μην σας κουράζω (κι επειδή μπορεί να ξεχνάω και κάποιο), εν συντομία έχω θητεύσει σε όλα τα περιοδικά του χώρου πλην του RAM (γεγονός για το οποίο είμαι ιδιαίτερα υπερήφανος, το περί RAM). Η αποστολή που μου έχει ανατεθεί είναι να εκμεταλλευθώ όλη την εμπειρία που συγκέντρωσα όλα αυτά τα χρόνια και τις όποιες ταπεινές γνώσεις μπορεί να έχω προκειμένου να κρατήσω το ιστορικό αυτό περιοδικό στο υψηλό επίπεδο στο οποίο έφθασε επί θητείας Χρήστου Κουβόπουλου και, ει δυνατόν, γιατί όχι να το πάμε -με τη βοήθεια όλων σας- ακόμη ψηλότερα. Σας ευχαριστώ.

Με εκτίμηση,

Παύλος ShadowCaster Δημόπουλος

http://www.pcmaster.gr/forum/viewtopic.php?f=13&t=37909&sid=5d9dad002a51b3b8088caa20664392d5
http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?4019-%D3%F5%ED%DD%ED%F4%E5%F5%EE%E7-ShadowCaster-(18-7-05)&highlight=shadowcaster

http://www.retromaniax.gr/vb/member.php?11710-ShadowCaster

0038.jpg

Από τους κορυφαίους (αν όχι ο κορυφαίος) συντάκτης που πέρασε από το USER. Λάτρεις των adventures και των εξομοιωτών πτήσης. Παροιμιώδης όμως ήταν η αλλεργία που είχε στα Kingʼs Quest τα οποία «στόλιζε» σε κάθε ευκαιρία. Αγαπημένο του παιχνίδι το Shadow of the Comet. Με τα άρτια review του, τη στήλη “Spell Shop”, αλλά κυρίως με το ανυπέρβλητο στυλ του θεμελίωσε την καλύτερη εποχή του περιοδικού.
>>>> http://userforever.50webs.com/editors.htm
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ καλα νεα! Μεχρι να ανακοινωθει ο νεος αρχισυντακτης νομιζα πως το περιοδικο θα εκλεινε. Τελος καλο ολα καλα λοιπον! Ο παλιος και γνωριμος ShadowCaster τουλαχιστον εξαιρετικη επιλογη, ελπιζω να αναβιωσει το περιοδικο στις παλιες δοξες του.
 
Εύχομαι να τα καταφέρει στο τιμόνι, είναι παλιός στο χώρο με μεγάλη εμπειρία και από τους πιο κατάλληλους για αυτό το πόστο.
 
Θετικά τα νέα για το ιστορικό περιοδικό. Αυτό όμως που παρατηρώ όμως είναι το πόσο δυσέρευτο έχει γίνει το περιοδικό. Το βρίσκω σχεδόν πάντα στο παντοπωλείο του σταθμού Δουκίσσης Πλακεντίας αλλά σε περίπτερα ακόμα και κεντρικών συνοικιών της Αθήνας δεν το βλέπω να φιγουράρει.
 
Μάλλον λόγω κρίσης βγάζουν λιγότερα αντίτυπα, ποιος ξέρει...

Επίσης εκεί που κυκλοφορούσε γύρω στις 28 του μήνα, τώρα αργεί και λίγο παραπάνω και βγαίνει περίπου στις 5 του επόμενου μήνα...
 
Αν κρίνω και από τα παιχνίδια που έδωσε στο CD αυτού του τεύχους (hint: freeware), μάλλον προς το τέλος βαδίζομεν... :xm:
 
pcmjul2013dvdpcm.jpg

Στο Dvd του Ιουλιου (που κυκλοφορησε επιτελους ),περιεχει scans σε 300 DPI των τευχων 26-46 του Pcmaster ,(Προσφορα των παιδιων του iamretro.gr) .

 







Maddog είπε:
Αν κρίνω και από τα παιχνίδια που έδωσε στο CD αυτού του τεύχους (hint: freeware), μάλλον προς το τέλος βαδίζομεν... :xm:







Y.Γ. Και το προηγουμενο μηνα Freeware εδωσε (Wing Commander Saga - Τhe Darkest Dawn ).



Και γενικα απο τον περασμενο Σεπτεμβριο εχει ξαναγινει αυτο ,αλλα ποτε παραπανω απο 2 συνεχομενους μηνες .



Αν και προσωπικα το συνοδευομενο παιχνιδι δεν ειναι κινητρο αγορας.


 


Αλλα σε συνδιασμο με τη αργοπορια στην κυκλοφορια καθε μηνα , τα λιγοτερα κομματια που κυκλοφορουν διανεμονται ,την μειωση στις σελιδες απο το 2012 ,και τις προσφατες αλλαγες στην αρχισυνταξια υπαρχει πολυς καπνος για να μην υπαρχει φωτια (χωρις να λαμβανω υποψη τους παλαιοτερους σχετικα προσφατους κλυδωνισμους ).



 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα