PC Master

Ρε παιδιά, διαβάστε το "αφιέρωμα" (που μην ξεχνάμε ότι το "πλασάρανε" σαν πολύ ιδιαίτερο) και αν είστε ευχαριστημένοι να ζητήσω συγγνώμη.

Επαναλαμβάνω ότι δεν με αφορούν τα "στρατόπεδα".
 
Επειδή η λέξη στρατόπεδα γράφτηκε από μένα καλύτερα να μην την ξαναχρησιμοποιήσουμε! Σας ξαναγράφω ότι μου είστε αγαπητοί όλοι. Ακόμα και οι αταράδες...νομίζω! :p
 
Ρε παιδια αυτο το αστειο με τα χαρακωματα, τα στρατοπεδα και τις ναρκες δεν θα πρεπει να τελειωσει σε καποια φαση?

Το οτι ο akmakas προλαβε και σκαναρισε τα 133 τευχη πριν την εδω κοινοτητα, ειναι ευτυχες ως γεγονος για το ιδιο το Pixel!

Η κοινοτητα του RetroManiaX θα συνεχισει να σκαναρει τα τελευταια λιγοστα τευχη που λειπουν και θα ολοκληρωσει και την οπτικη αναγνωριση στα PDF που εχει ξεκινησει (ηδη μεσα στη βδομαδα θα εχουν ανεβει πανω απο 100 PDF OCR τευχη).

Μονο και μονο αυτο αρκει να δειξει οτι δεν υπαρχει καμια ατυπη κοντρα, ποσο μαλλον οταν ομιλουμε για "ξενα κολυβα" (περιοδικα)! Αν ηταν ετσι και την ειχαμε δει ανταγωνιστικα, θα διναμε - ειτε το RetroManiaX ειτε ο akmakas - 100 ευρω στο φωτοτυπειο απεναντι να μας τα ετοιμαζαν σε 3 μερες.

Οσο για το αφιερωμα - δεν το εχω διαβασει - θα περιμενα δυο λογια απο τον Λεκοπουλο, τον Τσουρινακη, τον Τερζοπουλο, τον Κωνσταντινου (ο οποιος ηταν ευγενικοτατος και ανταποκριθηκε αμεσα οταν του καναμε την κρουση για συνεντευξη) κτλ αλλα και τους μετεπειτα συντακτες (Μανεσιωτη, Δεβελεγκα κτλ) που θα φωτιζαν "γωνιες" του περιοδικου που δεν ειναι ευρεως γνωστες.

Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα...
 
Θυμίζω ότι αφιέρωμα με σχόλια παλαιών συντακτών (Λεκόπουλος,Γιαγιάς,Τσουρινάκης) έχει γίνει σχετικά πρόσφατα,στο αφιέρωμα για τα 20 χρόνια κυκλοφορίας του PC Master.

Στο συγκεκριμένο,περί Pixel,έκατσε η συγκυρία της ολοκλήρωσης των Pixel scans από το silogomania και η επικοινωνία μεταξύ των δύο πλευρών,με αποτέλεσμα να υπάρξει και μια ωραία συνέντευξη του akmakas.

ΟΚ,γούστα είναι αυτά,εμένα προσωπικά μου άρεσε πολύ,στον doc και στον Wally δεν άρεσε,έτσι είναι αυτά... :)

Τέλος,συμφωνώ στο ότι τελικά τα Pixels ανήκουν στην Compupress και μόνο κι από 'κει και πέρα,όλα τα άλλα πραγματικά είναι λεπτομέρειες.Το ευτύχημα είναι ότι η εταιρεία δεν έχει πρόβλημα στο να είναι αυτά αναρτημένα τόσο εδώ,όσο και στο silogomania.Αυτό είναι που μετράει τελικά πάνω απ' όλα....
 
Φυσικα δεν εγραφε τιποτα που θα μπορουσε να θεωρηθει συνταρακτικο απο τα μελη των 2 φορουμ αφου ο,τι εγραφε το ξεραμε ηδη.

Αλλα η πλειοψηφια του αναγνωστικου κοινου του pcm ιδεα δεν εχει και δεν νομιζω να ενδιαφερεται και για κατι περισσοτερο. Το περιοδικο δεν απευθυνεται ως επι το πλειστον σε οπαδους του ρετρο-gaming.

Οποτε θεωρω οτι το αρθρο ηταν του μεγεθους και της περιεκτικοτητας που του αναλογουσε.
 
DINO είπε:
Εγώ το έχω στα χέρια μου...Υπάρχει μια συνέντευξη του administrator του silogomania, στην οποία γίνεται και μια μικρή αναφορά στο retromaniax (με συνοδεία screenshot), για το scanning project...

attachment.php
 
για τους παλιούς πιξελάδες που έχουμε τα τεύχη (τα πιο πολλά...) και πρωτότυπα, δεν διακρίνω τίποτα το ιδιαίτερο στο κείμενο.

είναι μίας πρώτης τάξεως ευκαιρία όμως για γνωστοποίηση-παρουσίαση του scanning project στους αναγνώστες του pcm που δεν είχαν ασχοληθεί με το πιξελ ή δεν έχουν τα τεύχη που κάποτε τα χάσανε και που μπορούν μέσω δύο αναφερομένων ιστοσελίδων να κατεβάσουν.

μπορεί ως λάτρης των pixel να είχα αυξημένες προσδοκίες και να περίμενα πιο πολλά, αλλά μετά από τόσα χρόνια οτιδήποτε έχει να κάνει με το Pixel για μένα είναι καλοδεχούμενο.
 
Πήρα το τεύχος, και διάβασα το άρθρο. Τελικώς, έχει απόλυτο δίκιο ο maddog. ΔΕΝ είναι αφιέρωμα στο Pixel, είναι αναφορά στο scanning project. Φυσικά και με χαροποιεί που διαβάζω στο PC Master για το retromaniax και το silogomania, αφού αναφέρεται σε δυό φόρουμ της "πιάτσας" μας, όμως όπως και να έχει εγώ περίμενα ένα αφιέρωμα, όπως εξάλλου άφησε να εννοηθεί ο Χ.Κουβόπουλος στο forum του PC Master. Τέλοσπάντων, δέν θέλω να κακίσω, απλώς να τονίσω το ότι ο Maddog έχει δίκιο, εφόσον θέλουμε να ακριβολογούμε, στο ότι το συγκεκριμένο άρθρο δέν αποτελεί αφιέρωμα. Αυτό σε καμμία περίπτωση δέν μειώνει ούτε την συνεντευξη του Akmaka, ο οποίος έχει δώσει πολύ μεράκι και αφοσίωση στο εγχείρημα, ούτε την αναφορά απο πλευράς compupress στο όλο ζήτημα. Ίσως , απλά, θα έπρεπε να παρουσιαστεί ώς Pixel : The scanning Project, H "Διαφύλαξη ρετρό θυσαυρού" ή κάπως αλλιώς τελοσπάντων. Αφιέρωμα στο PIXEL σημαίνει φωτογραφίες της εποχής, όπως αυτές με τους συντάκτες στην αρχή του περιοδικού, συνεντέυξεις απο αυτούς, αναλυτική παρουσίαση της πορείας του περιοδικού στο χρόνο κλπ κλπ, και παράπλευρα να γίνει και η αναφορά στο συγκεκριμένο project, αυτούσια όπως υπάρχει τώρα.
 
ωραία! αργεί ακόμα γμτ,σε 6 ημέρες...

τα pixel θα συνεχιστούν στους επόμενους μήνες μέχρι να βγουν όλα ή θα είναι μόνο αυτά τα 80;
 
krem13 είπε:
ωραία! αργεί ακόμα γμτ,σε 6 ημέρες...
τα pixel θα συνεχιστούν στους επόμενους μήνες μέχρι να βγουν όλα ή θα είναι μόνο αυτά τα 80;
Προφανως ναι ,παντως ηδη αρχισαν να ανεβαινουν και απο την Compupress εδω

http://www.e-compupress.gr/showmag.asp?ID=35
 
krem13 είπε:
ωραία! αργεί ακόμα γμτ,σε 6 ημέρες...
τα pixel θα συνεχιστούν στους επόμενους μήνες μέχρι να βγουν όλα ή θα είναι μόνο αυτά τα 80;
Θα συνεχιστούν φίλε.... ;)
 
Καθόλου άσχημα... :)
 
Θα ηταν ακομα πιο χρησιμο για τα τευχη που δινονται στο DVD, αφου ετσι κι αλλιως υπαρχουν στο διαδικτυο - στο RetroManiaX (πρεπει να λειπουν καμια δεκαπενταρια?), στον ακμακα, στο ecompupress (εχουν ανεβει 16 μεχρι στιγμης και συνεχιζουν), να γινοταν μια επεξεργασια οπτικης αναγνωρισης χαρακτηρων (OCR). Αλλη φαση η αναζητηση και η επιλογη κειμενου.

Eπιτηδες επιβραδυνα ελαφρως το ανεβασμα των OCR τευχων εδω μεσα (εχω ανεβασει 70 τευχη περιπου μεχρι στιγμης και η δουλεια που εκανε ο xc8 αφορα ολα τα τευχη που ειναι ανεβασμενα στο RetroManiaX - πανω απο 100) οταν εμαθα οτι θα δινοντουσαν σε DVD, ωστε να φανει η εξαιρετικη προσφορα του περιοδικου ακομα πιο δελεαστικη.

Μηπως να το σκεφτει η Compupress το OCRing για το επομενο τευχος? Και για να κανει το βημα παραπερα, μηπως να συμπεριλαβει και τα listings? ;)

Ως εκδοτικη εταιρεια θα εχει top OCR λογισμικο που θα εξυπηρετει και τετοιες αναγκες (το νομιμο OCR software που "καταλαβαινει" γλωσσες προγραμματισμου ειναι απαγορευτικο σε κοστος για τον μεσο χρηστη - καπου εκει φρεναραμε και εμεις - προσωρινα θελω να ελπιζω, παιζουμε τα Τζοκερ μας παντως).

Σε συνεχεια των παραπανω (επικεντρωνομαι στα listings, αυτο ειναι που "καει" και που δεν εχει γινει ακομα σωστα - ουτε εχτες πιασαμε το Τζοκερ :p )...

Θα ειναι φοβερο να εχουμε τα προγραμματα των παιδιων (που καθομασταν τοτε και πληκτρολογουσαμε με τις ωρες) ετοιμα σε txt κειμενο να τα πεταξουμε μεσα σε emulators/devapps ή και στο κανονικο μηχανημα (σειριακα νομιζω δεν θα ειναι δυσκολο). Θα μπορουσε να γινει και μια ηλεκτρονικη βιβλιοθηκη με τα πονηματα αυτα.

Εμεις τo εχουμε σαν επομενο στοχο (ακομα ειμαστε στο "παραδοσιακο" OCR που αφορα τα κειμενα, δεν εχουμε λογισμικο για ορθη αναγνωριση Basic, Forth κτλ) αλλα πιστευω οτι η Compupress εχει τα μεσα (και τα κληρονομημενα δικαιωματα των κατοχων του copyright των listings) να το καταφερει γρηγοροτερα προς καλο της κοινοτητας!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πραγματικά δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοιο ενδιαφέρον από μέρους Compupress,ειδικά όσον αφορά στα τεύχη του Pixel,αν και πολύ αμφιβάλλω.

Με την ολοκλήρωση της δουλειάς του σκαναρίσματος από πλευράς silogomania,το ανέβασμα σε e-compupress και την προσφορά μέσω των DVD του PC Master,νομίζω ότι θα ολοκληρωθεί το ενδιαφέρον από μεριάς της εταιρείας περί των σκαναρισμένων τευχών του Pixel.

Σε κάθε περίπτωση βέβαια,αρμόδιος για να απαντήσει σε κάτι τέτοιο είναι ο ίδιος ο εκδότης και μόνο.

Το πλέον βέβαιο για μένα είναι ότι το να ασχοληθεί και πάλι με την ίδια θέρμη με αυτή την ενδεχόμενη δεύτερη φουρνιά σκαναρισμένων ΟCR τευχών,όπως με την πρώτη,απλά αποκλείεται.Ίσα ίσα που θα υπάρξει ο κίνδυνος να αρχίσει κάπου να κουράζει το όλο θέμα.Καθαρά προσωπική εκτίμηση αυτή πάντα....
 
Wally είπε:
Θα ειναι φοβερο να εχουμε τα προγραμματα των παιδιων (που καθομασταν τοτε και πληκτρολογουσαμε με τις ωρες) ετοιμα σε txt κειμενο να τα πεταξουμε μεσα σε emulators/devapps
Γίνεται αυτό; Μπορείς να κάνεις copy/paste κείμενο στην Basic του μηχανήματος μέσω emulator;
 
Φυσικα! Πχ στο Spectrum ριξε μια ματια στο BaSin.

Ελπιζω να μην στερεψει το ενδιαφερον πριν γινει ενα πραγματικα νεο βημα. Περα απο το OCR, που τελος παντων το καναμε εμεις, πιστευω οτι η διαφυλαξη Ελληνικου software (διοτι τα listings αποτελουν κομματι του) ειναι απο μονο του ενα ζητημα αξιο προσοχης που δυστυχως δεν θα το ακουμπησει ευεργετικα ουδεμια κρατικη προνοια. Αρα επεφιεται στην ιδιωτικη πρωτοβουλια και σκονταφτει στη διαθεση και τα μεσα υλοποιησης.

Ως retromaniax σκονταφτουμε στα μεσα υλοποιησης (εξειδικευμενο OCR app με αναγνωριση programming languages).
 
Ομολογώ ότι δεν καταλαβαίνω...

...αν και δεν είμαι ο πλέον ειδικός στα θέματα scanning, σε παλιές μου απόπειρες, παρατήρησα ότι τα προγράμματα OCR, δεν αναγνωρίζουν ολόκληρη την ακολουθία χαρακτήρων, εννοιολογικά, άλλωστε δεν κάνουν spell checking και δεν μας απασχολεί ούτως ή άλλως, αλλά αναγνωρίζουν ξεχωριστά, τον κάθε χαρακτήρα. Πότε πότε σε κάποιον "κακοτυπωμένο" χαρακτήρα, ζητούν ανθρώπινη συμβολή στην αναγνώρισή του, για να τον αποθηκεύσουν αμέσως στο buffer τους και να μην μας απασχολήσουν ξανά με τον συγκεκριμένο μέχρι το πέρας σάρωσης του κειμένου.

Δυστυχώς αυτό τον καιρό, βρίσκομαι μακριά από το hardware που διαθέτω, για αυτή τη δουλειά, για να μπορούσα να διαπιστώσω ιδίοις όμμασι, με μία σελίδα listings του Pixel, την ακρίβεια των λεγομένων μου, εξού και διατυπώνω αυτή την απορία μου δημόσια.
 
Θεωρητικα εχεις δικιο. Αυτη την αποψη ειχα και εγω μεχρι που διαβασα μια newsgroup συζητηση περι TRS80 listings (αν θυμαμαι καλα) που υπηρχαν attachments OCR κειμενου με και χωρις αναγνωριση computer language/dot matrix font.

Ηταν απειρως λιγοτερες οι διορθωσεις που χρειαζοταν το πρωτο κειμενο.

Μηπως το OCR δρα με λιγο optimistic μαντεψια απο τα συμφραζομενα? Δεν γνωριζω. Το αποτελεσμα με επεισε παντως.

Ανυπομονω να ξαναρθεις κοντα στο hardware σου :)
 
Σε περίπτωση που σας ξέφυγε, το PC Master Σεπτεμβρίου, φιλοξενεί στο DVD του, το 6ο τεύχος του Φοίνικα!!!

Να'στε καλά guys!!! (Especially Manos I guess)...
 
Πίσω
Μπλουζα