PCs δώρα από τους φίλους του GRM στο Ζάννειο ίδρυμα παιδικής αγωγής και προστασίας

exetlaios είπε:
ΟΥΑΚ !!!!!! ΝΑΙ !!!!! ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ;;;;;;;;;

Είναι Sony-Nec "Optiarc".

Συγκεκριμένα, αρχικά δείχνει να καίει κανονικά το DVD,

αλλά στο τέλος βγάζει μήνυμα "Finished burning CD" και το DVD δε δουλεύει !

Πολύ κουφό. Μάλλον περνάει το κενό DVD για CD.

Δοκίμασε 2-3 διαφορετικές μάρκες, αλλά τίποτα.
Eρώτηση #2:Το PC στο οποίο ήταν το drive αυτό επάνω,είναι συνδεδεμένο στο internet ;

Κι αν ναι,κατεβάζεις τα διάφορα windows updates κατά καιρούς ;
 
Ο φιλος Audiodee μου εδωσε εναν σκληρο δισκο WD για να ενσωματωθει στο μηχανημα.

Thanx!
 
manos426f είπε:
Το 5ο PC μας........Photos soon..
Oρίστε και οι photos που υποσχέθηκα...

picture.php


picture.php


picture.php


Ναι,δεν έχω καθαρίσει ακόμη το εσωτερικό του tower.... :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν έχω διαβάσει όσα έχουν γραφτεί, αλλά αν υπάρχει ακόμη κάποιο διαθέσιμο, μήπως να το στέλναμε σε κάποιο σχολείο της Ηλείας;;;
 
Σήμερα κουβάλησα τα τελευταία πράγματα απο το παλιό μου σπίτι στο new και βρήκα την παλιά μου sony 15'' crt ,θα χρειαστεί ή να την φουντάρω? :D
 
Θα χρειαστεί. Μη πετάς τίποτα!!!!!
 
Juanita είπε:
αν υπάρχει ακόμη κάποιο διαθέσιμο, μήπως να το στέλναμε σε κάποιο σχολείο της Ηλείας;;;
Tα PCs μας είναι,από σήμερα πλέον,όλα στο Ζάννειο ίδρυμα....

Μάλιστα,τελικά παρουσίασε βλάβη το PC με τη γνωστή ιστορία της μητρικής,η οποία θ' αντικατασταθεί άμεσα απο μία άλλη,του pooky,καθότι το PC το ξαναπήρα φυσικά για έλεγχο-επισκευή...

Κατά τ' άλλα,τέσσερα πλέον PCs μας είναι εκεί + αυτό το ένα που θα ξαναγυρίσει σύντομα,είμαστε κοντά στην ολοκλήρωση του όλου project.... ;)
 
Εξαιρετικά νέα Μάνο. Λυπάμαι που το pc παρουσίασε πρόβλημα, αλλά χαίρομαι που μπόρεσα να σου δώσω όταν συναντηθήκαμε νέα μητρική.

Σε παρακαλώ, όταν ολοκληρωθεί το μηχάνημα να ανεβάσεις φωτό!!!!!!!
 
Αψογα!!! Ενα ΜΠΡΑΒΟ και παλι σε ολα τα παιδια που συμμετείχαν
 
Συγχαρητήρια σε όλους παιδιά, και για την προσφορά και για τη διάθεση να ολοκληρωθεί αυτή η προσπάθεια!!!
19.gif
 
Pooky είπε:
Εξαιρετικά νέα Μάνο. Λυπάμαι που το pc παρουσίασε πρόβλημα, αλλά χαίρομαι που μπόρεσα να σου δώσω όταν συναντηθήκαμε νέα μητρικήΣε παρακαλώ, όταν ολοκληρωθεί το μηχάνημα να ανεβάσεις φωτό!!!!!!!

Η "μεταμόσχευση" μητρικής (και CPU Athlon 1700+ μαζί) έγινε,το PC πλέον χαίρει άκρας υγείας,οπότε photos soon ! ;)

Όπως αποδείχθηκε τελικά,όντως η προηγούμενη μητρική προξενούσε όλο το πρόβλημα...
 
Οι παλιές μνήμες που είχε πάνω η παλιά μητρική είναι ΟΚ;

Από ανεμιστηράκι τι έκανες;

Α, ρε συ Μάνο ξέχασα να σου πω μια λεπτομέρεια. Είχα αφαιρέσει τη μπαταρία της μητρικής μια και είχε αδειάσει και δεν την είχα αντικαταστήσει. Με σβηστό (λέμε χωρίς να είναι καν στο ρεύμα) το μηχάνημα, τοποθέτησε τη μπαταρία της ελλατωματικής mobo και καθάρισες.

Περιμένω φωτό!!!!!!!!!!!!!!
 
Nαι Γιώργο,μια χαρά είναι οι μνήμες,λειτουργικότατες.

(από τις δικές σου έχει περισσέψει μία,η dual-sided...)

Έβαλα ένα 8αράκι fan στη CPU,όλα ΟΚ.Και μπαταρία έβαλα φίλε,no problem !
 
Τη μνήμη τη κρατάς, κρατάς και τη CPU από τη παλιά mobo, σου βρήκα άλλη μία Gigabyte Socket 478. Επίσης DVD-R και δίσκο 40άρη, πάμε και για άλλο μηχάνημα!!!!!!!!!!!
 
OK φίλε !

Το PC αυτό,όταν φτιαχτεί,θα πάει κάπου αλλού,αφού στο Ζάννειο είναι πλέον πλήρεις,καθότι εκτός των 5 δικών μας,με τον Παναγιώτη (tarasque) συμμαζεύουμε κι άλλα 3 -αξιόλογα- PCs που υπήρχαν εκεί,συνεπώς (θα) υπάρχουν συνολικά 8 λειτουργικά PCs,που είναι μια χαρά για τις ανάγκες τους νομίζω...
 
pooky,θα σε στεναχωρήσω λίγο φίλε,μια και photos δεν έβγαλα τελικά από το "επιδιορθωμένο" μηχάνημά μας,το οποίο γύρισε στο Ζάννειο ίδρυμα απόψε...

Σήμερα λοιπόν,ολοκληρώθηκε η δωρεά μας,μια και τα 5 PCs μας πλέον βρίσκονται στο χώρο του Ζαννείου ιδρύματος,όλα στη διάθεση των παιδιών εκεί,που σε σχέση με τους PII @ 266 Μhz και κάποιους PIII που προϋπήρχαν των δικών μας,ειναι σίγουρα μια αρκετά καλή βελτίωση θα έλεγα!

Σε συνδυασμό και με τα 3 monitors που επίσης στείλαμε εκεί,έγινε μια καλή ανανέωση του στόλου των ενεργών PCs του ιδρύματος..

Εδώ θα ήθελα να αναφέρω κάποιες τελευταίες πληροφορίες για τις δωρεές,δηλαδή ότι:

α) Στο 4ο PC-δωρεά του Wally,μπήκε 20άρης WD δίσκος προσφορά του φίλου audiodee

β)Στο ίδιο PC,μπήκε VGA ΑΤΙ Radeon 7500,προσφορά του pooky

γ)Σε ένα εκ των τριών PCs που προϋπήρχαν στο Ζάννειο ίδρυμα και εμείς απλά τα "βελτιώσαμε"-συμμαζέψαμε όσο γινόταν με τον Παναγιώτη (tarasque),μπήκε μια 512 MB DDR RAM,επίσης προσφορά του pooky

(σ.σ Το πρώτο,αρχικό post με τις προσφορές των μελών,έχει γίνει φυσικά updated...)

Kάπου εδώ λοιπόν φτάσαμε στο τέλος και της κίνησής μας αυτής,μια κίνησης που ναι μεν πήρε πολύ καιρό για να ολοκληρωθεί τελικά κι ακόμη περισσότερο για να βρει αποδέκτη,αλλά άξιζε τον κόπο πραγματικά !

Εγώ από τη μεριά μου,θέλω να πω (κατ' αλφαβητική σειρά) ένα μεγάλο "ευχαριστώ" στον alkis21,στον audiodee,στον exetlaios,στον kakou21,στην kambia,στον pontium,στον pooky,στον Rakeesh,στον Rygar,στον teflon,στον paspartoo,στον pitsunami,στον Plink,στον Wally και στην ΧΡΙΣΤΙΝΑ (πραγματικά ελπίζω να μην ξέχασα κανέναν-καμία),για τις πολυτιμότατες συνεισφορές τους σε hardware,όπως επίσης και σ' όλα τα παιδιά που δείξανε ενδιαφέρον για το project αυτό και κάνανε χρήσιμες προτάσεις,και φυσικά στον telonio που με βοήθησε να πάμε τα PCs εκεί,αλλά και τον tarasque που μας "υπέδειξε" το ίδρυμα αυτό για να δώσουμε τα PCs μας και να "πιάσουν τόπο" φυσικά,όπως και για την άριστη συνεννόηση και αγαστή συνεργασία που είχαμε μεταξύ μας κατά τη διάρκεια του project αυτού...

Τελικά,μέσα από την κίνηση αυτή,που αποδείχθηκε πολύ αποτελεσματική και γόνιμη φάνηκε,πεντακάθαρα θα έλεγα,ότι πολλά μπορούν να γίνουν,έστω και μέσα από μια μικρή σχετικά κοινότητα ανθρώπων,αν υπάρχει θέληση,όρεξη κι ενθουσιασμός.

Να είμαστε καλά να προβαίνουμε και σ' άλλες τέτοιες παρόμοιες ενέργειες.... :thumbup: :thumbup: ;) ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
...και ενα τεραστιο μπραβο σε εσενα που πραγματικα εριξες τρελο τρεξιμο και αφοσιωση στο project!!!!

Θα προτεινα ο τιτλος του παροντος thread να κανει αναφορα στο Ζαννειο και να ανοιχθει ενα νεο thread που θα αφορα την επομενη προσπαθεια.
 
Μάνο τα συγχαρητήρια πρωτίστως σε σένα.

Hardware βρίσκεται σχετικά εύκολα, άνθρωποι σαν και σένα εξαιρετικά δύσκολα.
 
Wally είπε:
Θα προτεινα ο τιτλος του παροντος thread να κανει αναφορα στο Ζαννειο
Done mate ! ;)

Pooky είπε:
Hardware βρίσκεται σχετικά εύκολα, άνθρωποι σαν και σένα εξαιρετικά δύσκολα.

Φίλε,όπως έχω ξανατονίσει,δεν (μπορεί να) υπάρχουν "εγώ" σε μια τέτοια προσπάθεια,όλοι όσοι συνδράμανε,ανεξαιρέτως αξίζουν συγχαρητήρια κι ένα μεγάλο μπράβο !

Χαίρομαι που ολοκληρώσαμε κατ' αυτόν τον τρόπο την....τρελή ιδέα που μου έσκασε προ καιρού,και που τελικά μόνο τρελή δεν αποδείχθηκε !
 
Κάποιες ακόμα φωτογραφίες από το project:

picture.php


ακολουθώντας τις οδηγίες της άσκησης :)

picture.php


picture.php


Kάποιος γνωστός στη φώτο; :)

picture.php


είχαμε ένα ατύχημα στην θέση των floppies αλλά θα το μαζέψουμε :)

picture.php


Άλλη μια φωτό από το 1ο pc που εγκαταστήθηκε

picture.php


μετά την άσκηση έχει παιχνίδι, και με το συγκεκριμένο πέφτει πολύ κόλλημα (μου διαφεύγει το όνομα του) πάντα σε multiplayer :D

picture.php


picture.php


sorry για την ποιότητα αλλά κακός φωτισμός + κινητό έχει αυτά τα αποτελέσματα :xm:

τουλάχιστον πέρνετε μια ιδέα της κατάστασης μέχρι τώρα ;)

και πάλι ευχαριστώ τους εμπλεκόμενους :)
 
Πίσω
Μπλουζα