Playmobil: Διοράματα

Τέλειο!Τα έχω όλα αυτά τα έπιπλα,μέσα στο αντίστοιχο σπίτι της ροζ σειράς!!!!!!!!
 
thebest20 είπε:
Τέλειο!Τα έχω όλα αυτά τα έπιπλα,μέσα στο αντίστοιχο σπίτι της ροζ σειράς!!!!!!!!
Καλά...με έπιασε μια στενοχώρια....Είδα το album σου και θυμήθηκα μια βόλτα μου στο θρυλικό Μινιόν με δύο φίλους, περάσαμε από τον όροφο των παιχνιδιών και ήταν όλα ροζ από την μία πλευρά, γεμάτα τα ράφια με ροζ κουτιά και από την άλλη θέματα από την Άγρια Δύση. Φοβερά φίλε. Αχ τι μου θύμησες. Αν μπορούσα θα αγόραζα τα πάντα τότε, αλλά δυστυχώς ήμουν ακόμα νομίζω μαθητής, οπότε καταλαβαίνεις ότι ήταν λίγάκι δύσκολο αυτό.....

Τέλος πάντων, να σαι καλά φίλε για την εικόνα που μου έφερες στο μυαλό..... :thanx2:
 
Και να σκεφτείς,έχω και άλλα,τα οποία τα έχω στο πατάρι (άμαξες,φορτηγά,οχήματα,τον extra όροφο κλπ).

Και πόσα ακόμα που πέταξαν,και πόσα αγόρασα 2πλά!!!!

Η ροζ σειρά θεωρώ είναι ότι πιο τέλειο έβγαλε η playmobil ever!Μπορεί να βγάλει υπέροχα διοράματα και να συνδυαστεί με άγρια δύση,αλλά και με τα νέα sets της ζωής στην πόλη!Εγώ βλέπω διοράματα από αυτή τη σειρά,και συγκινούμαι!!!!!
 
Είπα να ποστάρω άλλη μία φωτό από το ίδιο διόραμα... Δείτε τί γίνεται έξω στην πόλη :) !

rouxa....jpg
 
Υπέροχα τα μεσαιωνικά σπίτια!Η κοπελιά στις σκάλες είναι από το αγαπημένο μου set με το ανθοπωλείο!
 
thebest20 είπε:
Υπέροχα τα μεσαιωνικά σπίτια!Η κοπελιά στις σκάλες είναι από το αγαπημένο μου set με το ανθοπωλείο!

και ήταν και δυσεύρετο το άτιμο και άμα σου πω ότι το βρήκα σε άριστη κατάσταση και το άνοιξα για να φτιάξω το διόραμα :frypan: ...μετά το έψαχνα να το ξανααγοράσω για την συλλογή μου....αλλά τίποτα...
 
Αυτά τα μεσαιωνικά χωράνε έπιπλα?Θα ήταν ωραίο να τα γεμίσεις με έπιπλα μέσα!Συνδυάζονται τέλεια με τη ροζ σειρά,γιατί είναι στο ίδιο στυλ,παρόλο που είναι από διαφορετικές εποχές!!!!Ένα από αυτά είχε η αδερφή μου,και δεν κράτησε για πολύ!
 
thebest20 είπε:
Αυτά τα μεσαιωνικά χωράνε έπιπλα?Θα ήταν ωραίο να τα γεμίσεις με έπιπλα μέσα!Συνδυάζονται τέλεια με τη ροζ σειρά,γιατί είναι στο ίδιο στυλ,παρόλο που είναι από διαφορετικές εποχές!!!!Ένα από αυτά είχε η αδερφή μου,και δεν κράτησε για πολύ!
- μα είχα βάλει έπιπλα μέσα, απλά τα φωτογράφησα με μία webcamera της πλάκας....γιατί ξέχασα να τραβήξω με την καλή του φίλου μου... η φωτό που έβαλα πιο πάνω από το εσωτερικό, είναι από το ίδιο διόραμα απλά τραβηγμένο με την κακή camera...
 
OK!!!!!Μήπως θυμάσαι τον κωδικό του μεγάλου σπιτιού που έχεις?Αυτού που η σκεπή έχει 3-4 παράθυρα!Το πουλάνε τώρα στο fanpark,χωρίς τις σκάλες!!
 
thebest20 είπε:
OK!!!!!Μήπως θυμάσαι τον κωδικό του μεγάλου σπιτιού που έχεις?Αυτού που η σκεπή έχει 3-4 παράθυρα!Το πουλάνε τώρα στο fanpark,χωρίς τις σκάλες!!
Χε χε!! είναι ιδιοκατασκευή, δεν υπήρξε ποτέ σαν παλαιός κωδικός. Μοιάζει με το 3447, αλλά δεν είναι. Είναι καθαρά ιδιοκατασκευή από περισσεύματα και βέβαια το κομμάτι που ανέφερες από το fan park....χμμ, πρέπει να μαζευτούμε τίποτα κολλημένοι να πάμε όλοι μαζί στο fanpark...έχω πολύ καιρό να πάω :D ....

Νάτο και από άλλη οπτική γωνία στο βάθος....r2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα διοράματά σου playmofan είναι πάρα πολύ ωραία. Respect
 
Kambia είπε:
Τα διοράματά σου playmofan είναι πάρα πολύ ωραία. Respect
θενξ Kambia.... δεν ήθελα να γράψω γκρίκλις ...απαγορεύεται από τους νόμους του σα'ι'τ.... :D !!!
 
Lol! :) Δεν απαγορεύεται ν' αποδίδεις τις αγγλικές λέξεις με τους σωστούς, λατινικούς χαρακτήρες βρε! :)

Απαγορεύεται η απόδοση ελληνικών λέξεων με λατινικούς χαρακτήρες - αυτός είναι ο ορισμός του greeklish!

Στο θέμα μας τώρα:

α) Επέτρεψέ μου να επαινέσω κι εγώ τις πολύ όμορφες δημιουργίες σου!

β) Μετέφερε τους επαίνους μας (και τις ευχαριστίες μας! :D ) και στη γυναίκα σου, γιατί πραγματικά αναρωτιέμαι τι χώρο πιάνουν αυτές οι κατασκευές στο σπίτι σας!

γ) Μέχρι στιγμής, έχω προσέξει ότι έχεις 2 διοράματα: α) μεσαιωνική πόλη & β) σιδηροδρομικός σταθμός!

Να ρωτήσω τι άλλες εκπληξούλες μας επιφυλάσσεις?! :D
 
πολύ όμορφα τα διοράματα σου playmofan.Τα έχεις μόνιμα στημένα?αν ναι που τα χωράς? :)
 
καταπληκτικα τα διοραματα σου playmofan :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2:για τις φωτογραφιες
 
D@redevil είπε:
Lol! :) Δεν απαγορεύεται ν' αποδίδεις τις αγγλικές λέξεις με τους σωστούς, λατινικούς χαρακτήρες βρε! :)
Απαγορεύεται η απόδοση ελληνικών λέξεων με λατινικούς χαρακτήρες - αυτός είναι ο ορισμός του greeklish!

Στο θέμα μας τώρα:

α) Επέτρεψέ μου να επαινέσω κι εγώ τις πολύ όμορφες δημιουργίες σου!

β) Μετέφερε τους επαίνους μας (και τις ευχαριστίες μας! :D ) και στη γυναίκα σου, γιατί πραγματικά αναρωτιέμαι τι χώρο πιάνουν αυτές οι κατασκευές στο σπίτι σας!

γ) Μέχρι στιγμής, έχω προσέξει ότι έχεις 2 διοράματα: α) μεσαιωνική πόλη & β) σιδηροδρομικός σταθμός!

Να ρωτήσω τι άλλες εκπληξούλες μας επιφυλάσσεις?! :D

χεχε, ψιλοπλάκα έκανα για τα greeklish, απλά ήθελα να δείξω ότι έχω διαβάσει τους κανόνες του site ;) .

Στα ερωτήματά σου τώρα...

α) σε ευχαριστώ πάρα πολύ

β) πολύ ευχαρίστως .... η αλήθεια είναι ότι είχα καταλάβει και ανακαταλάβει μετά από πολυήμερες μάχες με τον εχθρό :D , ένα υπνοδωμάτιο

γ) η μεσαιωνική πόλη και ο σιδηροδρομικός σταθμός αποτελούσαν μαζί ένα διόραμα, αυτό που καταλάμβανε το υπνοδωμάτιο και το οποίο δημιουργήθηκε γύρω στο 2003.... Όμως δεν ήταν καθόλου εύκολος ο καθαρισμός του και η συντήρηση, ειδικά των μηχανών των τρένων και των μικρών γενικά κομματιών. Οπότε κάποια στιγμή το μάζεψα και μπήκαν όλα στα κουτιά τους. Κατά καιρούς έστηνα ξανά μεμονωμένα κάποια κομμάτια αλλά ποτέ σε τόσο μεγάλη κλίμακα. Εδώ και ενάμιση χρόνο περίπου μετακομίσαμε σε νέο χώρο ο οποίος είχε μελετηθεί να υποδεχτεί και αυτά χωρίς να χρειάζεται η συναίνεση της γυναίκας μου :p , αλλά μας έπιασε η κρίση και δεν έχω πολυασχοληθεί. Ωστόσο, ένα είναι σίγουρο. Κάποια στιγμή θα πραγματοποιήσω το όνειρό μου για ένα διόραμα το οποίο σχεδιάζω πάρα πολύ καιρό, για το οποίο έχω περάσει δύο καλοκαίρια σε διακοπές παρέα με ένα μολύβι και ένα χαρτί να το σχεδιάζω, και που θα είναι πολύ πιο όμορφο από αυτό που σας έχω δείξει μέχρι στιγμής. Και ειλικρινά αυτό το site με βοήθησε να ανακτήσω το ενδιαφέρον μου και να το θέλω ακόμα πιο πολύ..

Οπότε, αναμείνατε στο ακουστικό σας - :hurrah: (άσχετη φατσούλα αλλά μου άρεσε)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εννοειται οτι θα περιμενουμε!!!!! :)

Ειναι ωραιο να βλεπουμε ωραιες,προσεγμενες

δουλειες απο Ελληνες Συλλεκτες! :)
 
Θυμήθηκα σε έναν μεγάλο κατάλογο της Lyra που είχε αυτό το σπιτάκι,με τα 4 παράθυρα,σε διόραμα,και χωρίς τη σκάλα!Και όχι,δεν ήταν κάποιο set φάρμας!

Edit : Μεταφέρθηκε ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επειδή είχα αρκετές μέρες να ποστάρω φωτό από διόραμα, βάζω αυτή που είναι από το πρώτο διόραμα που είχα φτιάξει ποτέ...Είναι από τις αγαπημένες μου γιατί το ξύλινο δάπεδο και η γωνία λήψης, πραγματικά σε κάνουν να πιστεύεις ότι στην φωτό είναι άνθρωπος και όχι φιγούρα playmobil. Απολαύστε....

Untitled-6.jpg
 
Εν αναμονη της νεας σειρας με την Αγρια Δυση

ας παρουμε μια μικρη γευση... :)

Διασχιζοντας την Ερημο...

DSC02830.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα