Playmobil: Διοράματα

για δειτε κι αυτο.http://www.youtube.com/watch?v=09MOP5ATB_Q&feature=youtu.be

εινα εκπληκτικο
 
Οτι αφορα διοραματα με Playmobil καλο θα ηταν να τα ποσταρουμε εδω και να μην φορτωνουμε το παρον θρεντ! :)
 
εχεις δικιο.θα παρακαλουσα καποιος να το μεταφερει στο σωστο θεμα. :)
 
guitarmaniac είπε:
για δειτε κι αυτο.http://www.youtube.com/watch?v=09MOP5ATB_Q&feature=youtu.be
εινα εκπληκτικο
Καλά έχω πάθει πλάκα....

Έχω και εγώ κάτι βιντεάκια δικά μου αλλά δεν θα τα ποστάρω ακόμα....Ωστόσο θέλω να μοιραστώ μαζί σας μια φωτό που είχα ποστάρει σε ένα ξένο site για playmobil με αφορμή ένα διαγωνισμό φωτογραφίας που φυσικά έπρεπε να περιέχει playmobil. Λοιπόν εκείνο το καλοκαίρι είχα γυρίσει από διακοπές (υπέροχες) στην Μήλο. Οπότε σκέφτηκα να λάβω και εγώ μέρος με ένα ελληνικό θέμα. Μετά από ώρες φωτογράφισης αλλά και επεξεργασίας σε πρόγραμμα εικόνων, βγήκε αυτή εδω... Ιδού λοιπόν....''fishing in the island of Milos''.....νομίζω πήρε τρίτη ή τέταρτη θέση...δεν θυμάμαι. Απολαύστε.

b project playmo copy.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
:bow: :bow: :bow: Bravo!!!!!!! Κ για την θέση αλλά κ το μεράκι που έχεις!!!!!
 
Αψογος!!!!!!! :headbang:
 
Ποστάρω και μερικά δοκιμαστικά, πριν καταλήξω στην τελική του διαγωνισμου.

4.jpg

2 copy.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Α! και μη ξεχάσω αυτές....

13.jpg

11.jpg

12.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πολυ ωραιες φωτογραφιες μπραβο σου! ωραια ματια :)
 
Μ'αρέσουν πολύ οι παλιές φιγούρες,που ήταν απλές!!!!!!
 
guitarmaniac είπε:
πολυ ωραιες φωτογραφιες μπραβο σου! ωραια ματια :)
Πράγματι, σ' αυτό θα σταθώ κι εγώ! Δεν είναι οι χαρακτήρες - είναι η οπτική γωνία που επιλέγεις, που κάνει τη διαφορά...

Οπότε, εικάζομαι ότι ασχολείσαι με τη φωτογραφία (κρίνοντας και από τη χρήση προγραμμάτων όπως λες!), τουλάχιστον ερασιτεχνικά!

Μισό-offtopic: Στα κοντινά, χρησιμοποιείς ξεχωριστό φακό (macro) ή είναι κάποιο preinstalled, macro-mode της ψηφιακής μηχανής?
 
Καταρχήν καλημέρα....Να ζητήσω χίλια συγνώμη που δεν απάντησα γρήγορα, αλλά εχθές έκλεισα νωρίς το pc.... Λοιπόν η αλήθεια είναι ότι όντως βοηθάει πολύ η γωνία λήψης. Έχω ασχοληθεί με την φωτογραφία στο παρελθόν, αλλά θα γελάσετε αν σας πω ότι οι λήψεις που μοιάζουν να είναι λίγο φλου ή θολές , έχουν τραβηχτεί με μία πολύ κακή και φθηνή web camera του 2000.... Δεν είχα ψηφιακή μηχανή τότε. Οι άλλες που είναι πιο καλές έχουν τραβηχτεί με ψηφιακή φίλου. Και όχι δεν έχουν τραβηχτεί με macro αλλά έχει γίνει crop (κόψιμο δηλαδή) στα σημεία που ήθελα.

guitarmaniac είπε:
πολυ ωραιες φωτογραφιες μπραβο σου! ωραια ματια :)
Στην αρχή δεν κατάλαβα.... Διάβαζα μάτια και λέω που στο καλό φαίνομαι εγώ? Αλλά εννοείς ματιά :D , οπότε οκ. χεχε!!

thebest20 είπε:
Μ'αρέσουν πολύ οι παλιές φιγούρες,που ήταν απλές!!!!!!
Και εμένα το ίδιο. Ήταν και θα είναι για πάντα οι αγαπημένες μου. Νομίζω ότι σου άφηναν πραγματικά την φαντασία σου ελεύθερη :)

Last edited by caprice Σήμερα at 10:31. Αιτία: συνεχόμενα ποστ ) caprice έγραψες ;) , ευχαριστώ πολύ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
playmofan είπε:
[...] Έχω ασχοληθεί με την φωτογραφία στο παρελθόν, αλλά θα γελάσετε αν σας πω ότι οι λήψεις που μοιάζουν να είναι λίγο φλου ή θολές , έχουν τραβηχτεί με μία πολύ κακή και φθηνή web camera του 2000....[...]
...που απλά επιβεβαιώνει ότι δεν κάνει η μηχανή τον φωτογράφο! ;)

Εξαιρετικές! :thumbup:
 
συνέχισε έτσι . σωστά D@redevil τα ράσα δεν κάνουν τον παπά,κι εγώ πρέπει ν αρχίσω να βάζω τόνους. χαχαχαχα
 
guitarmaniac είπε:
συνέχισε έτσι . σωστά D@redevil τα ράσα δεν κάνουν τον παπά,κι εγώ πρέπει ν αρχίσω να βάζω τόνους. χαχαχαχα
Χαχαχαχαχαχα!... Τώρα το κατάλαβα! :D

Όχι, βρε! Το έντονο πήγαινε στο ότι κι εγώ συμφωνώ με το σημείο της "ωραίας ματιάς"! ;)

Μπορώ να πω ότι και οι φωτογραφίες του διοράματος με τον σταθμό των τρένων είναι εξαιρετικές! Μου αρέσει πολύ το κοντινό σου - τα κάνει να μοιάζουν σα ζωντανά!

Οπότε, επιβεβαιώνω: Ωραία ματιά! :thumbup:

(και εννοείται ότι είμαστε αχόρταγοι! :D Θέλουμε κι άλλα! :D )
 
-Ε αν είναι έτσι να βάλω και αυτές από το ίδιο διόραμα - προσέξτε στην πρώτη τις λεπτομέρειες στα ελληνικά!!! ;) , η δεύτερη τραβηγμένη και καλά ξημέρωμα και η τρίτη δείχνει τί γίνεται έξω από τον σταθμό... ημέρα λα'ι'κής πρέπει να ήταν....

agora.jpg

monastiraki 1.jpg

monastiraki 2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλε playmofan να σε ρωτήσω,το σταθμό τον έχεις ανοίξει μέσα,χωράει έπιπλα,πχ από αυτά που έχεις?Θα ήταν ωραίο να βάλεις τα έπιπλα μέσα στο σταθμό ή στα μεσαιωνικά σπίτια!!!!!Γενικά μ'αρέσει να συνδυάζω sets από πολλές σειρές?
 
thebest20 είπε:
Φίλε playmofan να σε ρωτήσω,το σταθμό τον έχεις ανοίξει μέσα,χωράει έπιπλα,πχ από αυτά που έχεις?Θα ήταν ωραίο να βάλεις τα έπιπλα μέσα στο σταθμό ή στα μεσαιωνικά σπίτια!!!!!Γενικά μ'αρέσει να συνδυάζω sets από πολλές σειρές?
Τα αγαπημένα μου θέματα τα έχω διπλά, ένα ανοιχτό για να χμμμμ....παίζω :p και ένα κλειστό για την συλλογή μου. Οπότε ναι, τον σταθμό τον έχω ανοίξει , χωράει έπιπλα, αλλά αυτή την περίοδο είναι στο κουτί του. Και μένα μου αρέσει να συνδυάζω κομμάτια από πολλές σειρές. Μισό να σου δείξω μία φωτό με εσωτερικό.... είναι κακή η ποιότητα αλλά όπως εξηγώ νωρίτερα είναι λήψη με μια παλιά web camera γύρω στο 2000... όταν δεν είχα ψηφιακή...

tr12.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα