Playmobil: Διοράματα

Aν εχεις φαντασια και μερακι βγαινει

το παρακατω ακολουθο αποτελεσμα.... :D

Playmobil Civil War Huge Diorama.jpg

Playmobil Civil War Huge Diorama 2.jpg

Playmobil Civil War Huge Diorama 3.jpg

Τις υπολοιπες φωτο απο αυτο το εκπληκτικο διοραμα μπορειτε να τις δειτε εδω :D
 
Δεν είναι μόνο οι φωτογραφίες που είναι εξαιρετικές! Είναι και το μεράκι των ανθρώπων που έκαναν τόση δουλειά για να τα στήσουν! :)

Πάντως, όσοι δεν έχετε δει το link που πόσταρε ο Σταύρος, πρέπει να το κάνετε! Είναι ΕΚ-ΠΛΗ-ΚΤΙ-ΚΕΣ οι εικόνες!...

Καταρχάς, το διόραμα είναι αναπαράσταση ιστορικού γεγονότος (η πτώση της Atlanta - 9/2/1864) και οι λεπτομέρειες που βλέπουμε είναι απίστευτες... Μου έκανε εντύπωση το χειρουργείο, στο οποίο εγχειρίζεται ένα playmobil των Νοτίων (!), ενώ πιο κάτω, βλέπουμε και θύματα πολέμου...

Τρομερή λεπτομέρεια σ' όλο το έργο - όπως είπε και ο Σταυρής: "Φαντασία και μεράκι να υπάρχει!" ;)
 
stayros είπε:
Aν εχεις φαντασια και μερακι βγαινει το παρακατω ακολουθο αποτελεσμα.... :D

Τις υπολοιπες φωτο απο αυτο το εκπληκτικο διοραμα μπορειτε να τις δειτε εδω :D
Έχω πάθει πλάκα.... Πραγματικά ωραίο διόραμα!! Μπράβο stayro που τις βρήκες και τις μοιράστηκες μαζί μας ;) ... Κάνω όνειρα και γω για ένα παρόμοιας εμβέλειας διόραμα........Άντε να δούμε.....

- Η αλήθεια είναι πως είναι λιγαάαααααααααακι μακάβριο το θέαμα εκεί στο χειρουργείο..... :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
playmofan είπε:
- Η αλήθεια είναι πως είναι λιγαάαααααααααακι μακάβριο το θέαμα εκεί στο χειρουργείο..... :(
Πλάκα-πλάκα, μπορούμε να κάνουμε μεγάλη συζήτηση γι' αυτό! Καταρχάς, φαίνεται ότι δεν έχει στηθεί από παιδιά, αλλά από μεγάλους. Μέχρι να το δω στις φωτογραφίες, ποτέ δε μπόρεσα να σκεφτώ τ' αγαπημένα μου playmobil χτυπημένα, πληγωμένα ή ακρωτηριασμένα!... Ίσως γι' αυτό μου έκανε τόσο μεγάλη εντύπωση... Δεν το σκέφτηκα πριν - τώρα μ' έβαλες σε σκέψεις! Θυμάμαι πάντα στις ιστορίες μου να χτυπάνε, αλλά να γίνονται αμέσως καλά! :D

Ούτε θυμάμαι να έχω δει τα χεράκια και τα ποδαράκια τους βγαλμένα! :(

Με στεναχώρησες τώρα!....
 
Μμμμμμμμμ ρε παιδια πειράζει άμα σας "την σπάσω" με αυτό που θα πω? Έχω δει γενικά πολλά διοράματα playmobil και δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου αλλά σε κάποια από αυτά διακρίνω μια υπερβολή να το πω? Για παράδειγμα ένας είχε ενώσει τόοοοοοοοοσα πολλά καστρα που λες απο την μια εντάξει Ok ειναι εντυπωσιακό και οπωσδήποτε θα ήθελες ένα κάστρο για σένα αλλά ταυτόχρονα νιώθεις οτι "πνίγεσαι" .Στο παραπάνω διόραμα ας πουμε κάπως με χαλάει το background κ τ όλο στήσημο ,που το ένα είναι πάνω στο άλλο. Πολλοί πέφτουν στην παγίδα κ βάζουν στα διοράματα τους όλο το "εργοστάσιο" της playmobil με αποτέλεσμα να υπάρχει αυτή η υπερβολή που ανέφερα κ πιο πριν. Ενώ απο τη μια είναι τόσο ωραία τα κτηρια, οι φιγούρες, τα οχήματα από μόνα τους από την άλλη είναι τόοοοοοοσα πολλά που "χάνονται" μεσα σε όλο αυτό το χαμό. Ξέρω ξέρω περι ορέξεως κολοκυθόπιτα θα μου πείτε. Πάντως αξίζουν πολλά μπράβο για την σκέψη ,την προσπάθεια και σίγουρα για τα λεφτά που διέθεσε. Sorry αν βγήκα εκτός θέματος
 
D@redevil είπε:
Ούτε θυμάμαι να έχω δει τα χεράκια και τα ποδαράκια τους βγαλμένα! :(

Με στεναχώρησες τώρα!....
Έλα....μην στεναχωριέσαι... :flower: άλλωστε τα playmobil δημιουργήθηκαν για να μας δίνουν χαρά, όχι για να στεναχωριόμαστε...4.jpg Καλά ντε μη φωνάζεις ;) ....

and1 είπε:
Μμμμμμμμμ ρε παιδια πειράζει άμα σας "την σπάσω" με αυτό που θα πω? Έχω δει γενικά πολλά διοράματα playmobil και δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου αλλά σε κάποια από αυτά διακρίνω μια υπερβολή να το πω? Για παράδειγμα ένας είχε ενώσει τόοοοοοοοοσα πολλά καστρα που λες απο την μια εντάξει Ok ειναι εντυπωσιακό και οπωσδήποτε θα ήθελες ένα κάστρο για σένα αλλά ταυτόχρονα νιώθεις οτι "πνίγεσαι" .Στο παραπάνω διόραμα ας πουμε κάπως με χαλάει το background κ τ όλο στήσημο ,που το ένα είναι πάνω στο άλλο. Πολλοί πέφτουν στην παγίδα κ βάζουν στα διοράματα τους όλο το "εργοστάσιο" της playmobil με αποτέλεσμα να υπάρχει αυτή η υπερβολή που ανέφερα κ πιο πριν. Ενώ απο τη μια είναι τόσο ωραία τα κτηρια, οι φιγούρες, τα οχήματα από μόνα τους από την άλλη είναι τόοοοοοοσα πολλά που "χάνονται" μεσα σε όλο αυτό το χαμό. Ξέρω ξέρω περι ορέξεως κολοκυθόπιτα θα μου πείτε. Πάντως αξίζουν πολλά μπράβο για την σκέψη ,την προσπάθεια και σίγουρα για τα λεφτά που διέθεσε. Sorry αν βγήκα εκτός θέματος
Λοιπόν, πιστεύω ότι έχεις εν μέρει δίκιο, ειδικά όταν τοποθετούν το ένα κτίριο κολλητά στο άλλο και ενώ στην αρχή εντυπωσιάζει το θέαμα, μετά βλέπεις ότι στην πραγματικότητα κάτι μοιάζει να λείπει . Ειδικά για ένα διόραμα τέτοιου μεγέθους δεν ξέρω, αλλά κάτι ένιωθα πως έλειπε και νομίζω ότι έφταιγε ακριβώς το μήκος του διοράματος. Ο τύπος προσπάθησε να πει μέσα σε κάποια Χ μέτρα μια ιστορία που στην πραγματικότητα διαδραματίστηκε μέσα σε κάποιες μέρες, ενώ στο διόραμα το βλέπεις να εκτυλίσσεται από την μία άκρη στην άλλη, χωρίς να ξέρεις ποια είναι η αρχή και ποιο το τέλος... Θα προτιμούσα να ήταν χωρισμένο σε τρία-τέσσερα μέρη, δηλαδή ένα τμήμα για την μάχη, άλλη για το θέμα με τους πληγωμένους κλπ.... Σε κάθε περίπτωση του αξίζουν συγχρητήρια για την προσπάθεια....για αυτό ούτε συζήτηση....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
playmofan είπε:
- Η αλήθεια είναι πως είναι λιγαάαααααααααακι μακάβριο το θέαμα εκεί στο χειρουργείο..... :(
Σε αυτο θα συμφωνησω κι εγω...

Οντως αρκετα ανατριχιαστικο και μακαβριο!

Ποτε δεν θα μπορουσα να "θυσιασω" τις φιγουρες μου για ενα τετοιο αποτελεσμα... :tsktsk:

Αλλα απο τη αλλη αν θες ενα πιο ρεαλιστικο και οσο πιο το δυνατον πειστικο

αποτελεσμα ενος ιστορικου γεγονοτος οπως το συγκεκριμενο,αναγκαστικα το κανεις!
 
stayros είπε:
Aν εχεις φαντασια και μερακι βγαινει το παρακατω ακολουθο αποτελεσμα.... :D

Προβολή συνημμένου 51990
Υπέροχο!!!!Δεν έχω λόγια!!!!!!!!!!!

Μερικές photos είναι φρικιαστικές,ειδικά εκεί με τα κομμένα πόδια!Τα σπίτια όλα φοβερά!Μακάρι να τα είχα,και θα έφτιαχνα χαρούμενα διοράματα!!!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να πω την αμαρτία μου όταν είδα τη φώτο με τις χιλιάδες φιγούρες πάνω στις γραμμές νόμιζα οτι τις έβαλε επίτηδες και καλά οτι θα ερχόταν το τρένο και να τις κάνει χαλκομανίες :tongue: Όταν έκανα doubleclick και είδα καθαρά την εικόνα εκεί κατάλαβα οτι σκέφτηκα βλακεία.:biglaugh: Κάτι άλλο που με ξίνησε ήταν οτι για χάρη του διοράματος κατακρεούργησε αρκετές φιγούρες .Δεν ξέρω για σας αλλά εμένα με πόνεσε η καρδιά μου όταν είδα αυτό το θέαμα.:mad: Από την άλλη όμως έδωσε μια άλλη νότα στο όλο πράμα. :wait2: anyway όπως είπα και πριν περι ορέξεως.......
 
εκπληκτικά διοράματα...τρέλα-χρόνος-χρήμα το τρίπτηχο της τέλειας μακέτας...
 
εκπληκτικά διοράματα...τρέλα-χρόνος-χρήμα το τρίπτηχο της τέλειας μακέτας...
 
Από το playmofriends!!!!

100_0568.jpg


100_0546.jpg


100_0548.jpg


100_0551.jpg


100_0553.jpg


100_0555.jpg


100_0556.jpg


100_0559.jpg


100_0560.jpg


100_0562.jpg


100_0566.jpg


Έχει τεράστιο χώρο αυτό το σπίτι,και ο κάθε όροφος έχει 29,99?.Το μέλος που το αγόρασε,πήρε ξεχωριστά τις επεκτάσεις,και παρήγγειλε τη βάση,και τη σοφίτα!
 
χαχαχαχ.η μακέτα έχει και μακέτα με playmobil!!!!!!εκπληκτικό!!!!
 
Ενα ακομα καταπληκτικο διοραμα!!! :eek:

Αυτη την φορα απο εκθεση που εγινε

στην Γαλλια.

IMG_0488800x533.jpg

IMG_0495800x533.jpg

IMG_0484800x533.jpg

IMG_0487800x533.jpg

IMG_0483800x533.jpg

Και το βιντεακι του... :)

 
Ω ρε μάνα μου!!!!!!!!!!!!!!!!respect στο γαλλο :bow: :bow: :bow: :bow::bow:respect στο Σταύρο!!! :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow:
 
Καλημέρα παιδιά είμαι καινούριος στο retromaniax αλλά τρελός και παλαβός με τα playmobil. Ορίστε ένα δείγμα από τη συλλογή μου.

DSC01511.jpg

DSC01501.jpg

DSC01503.jpg

DSC01505.jpg

DSC01506.jpg

DSC01508.jpg
 
ΩΡΑΙΟΣ :D και φυσικά, καλώς όρισες στην παρέα μας.

Κόλλημα με τη σειρά Far West ή απλά ένα δείγμα για το τί θα ακολουθήσει?

Fort Randall βλέπω. Αλήθεια πόσα φρούρια ένωσες?
 
Έχω κόλλημα με την άγρια δύση αλλά όχι μόνο. Για το φρούριο αυτό εχω χρησιμοποιήσει κομμάτια απά 10+ οχυρά και έχω ακόμα κομμάτια για να το κάνω μεγαλύτερο. Εκτώς από την άγρια δύση μου αρέσουν οι σταυροφόροι, οι παλιοί ιππότες πρώτης και δεύτερης γενιάς και φυσικά οι πειρατές! Σιγά σιγά θα βγάλω και άλλες φωτογραφίες και θα τις ανεβάσω.
 
Περιμένουμε με αγωνία και τις υπόλοιπες φωτογραφίες :)
 
ΚΑΜΒΙΑ θυμάσαι που σου έλεγα για μια άμμαξα που ειχα μικρος ?? Αυτην εννοούσα που έδειξε ο φίλος minarvan..!! Πω πωωω αυτη ειχα..!! :D Πρεπει να την ειχα παρει τελη του 80..!! Και σιγουρα τοτε ηταν Λυρα..!! Τι πληροφορίες έχουμε γι αυτην την άμαξα?? Το κουτί της διασωζεται άραγε από κανέναν μπας και το θυμηθώ??

Μinarvan η συλλογή σου ειναι όλα τα λεφτά..!!!! Με γυρισες χρονια πίσω..!!!! Πολύ τυχερός που τα έχεις... :)
 
Πίσω
Μπλουζα