Playmobil: Διοράματα

Ξέρω κάποια που θα πετάξει απο την χαρά της αν το δει :D

Ονόματα δε λέμε :p
 
Και εγώ που έλπιζα ότι αυτά τα "Κάτοψη", "Μπροστινή Όψη", "Αριστερή Πλευρά" κλπ αναφερόντουσαν στο μπούστο της Λάρας. :p

Πρώτη φορά που ένα post είναι πιό "υποσχόμενο" όταν το βλέπεις χωρίς να είσαι logged in. :diablotin:
 
and1 είπε:
Ξέρω κάποια που θα πετάξει απο την χαρά της αν το δει :D
H αληθεια ειναι οτι την συγκεκριμενη σκεφτομουν οταν το εφτιαχνα! :)

Maddog είπε:
Και εγώ που έλπιζα ότι αυτά τα "Κάτοψη", "Μπροστινή Όψη", "Αριστερή Πλευρά" κλπ αναφερόντουσαν στο μπούστο της Λάρας. :p
Πρώτη φορά που ένα post είναι πιό "υποσχόμενο" όταν το βλέπεις χωρίς να είσαι logged in. :diablotin:
:rofl: :rofl: :rofl:

Γιατρε μου...Πιπερι στο στομα!!!! :p
 
Ειναι μια υπεροχη βραδια αποψε!!! :wub:

 


Πισω απο τα βουνα ξεπροβαλει



ενα ολογιομο
μπλε φεγγαρι...

attachment.php


Ο ψαρας απολαμβανει αμεριμνος το βραδινο του ψαρεμα...

attachment.php


Οπως το ιδιο κανει και η αρκουδα πισω του...την οποια δεν εχει παρει χαμπαρι!!! :precry:

attachment.php


Την ομορφη αυτη βραδια απολαμβανουν επισης και ο Τζακ με την Εμιλυ


που εχουν παει για καμπινγκ στο δασος...
:)

attachment.php


Την ολη ομορφη και μαγικη βραδια ερχεται να χαλασει ομως


οι παρουσια των...λυκων!!!!
:precry:

attachment.php


Ο Τζακ χωρις δευτερη σκεψη και καθολου φοβο αρπαει το τσεκουρι...

attachment.php


Η Εμιλυ κατατρομαγμενη τρεχει για να κρυφτει...

attachment.php


Καπου μεσα στο δασος ηταν και ενας κυνηγος...

attachment.php


Ο οποιος ακουσε τις φωνες της Εμιλυ και ετρεξε για βοηθεια...

attachment.php


Πολυ γρηγορα οι λυκοι ηταν στο στοχαστρο του...και δεν ηταν και τοσο τυχεροι! :armed:

attachment.php


Ολα εχουν τελειωσει! :)


Ο Τζακ και η Εμιλυ προσκαλεσαν τον κυνηγο για δειπνο



για να τον ευχαριστησουν που τους εσωσε!
:D


http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=68661&d=1358616620[/img]"]
attachment.php


 

 








Αυτο ηταν το πρωτο μου διοραμα/ιστορια που εφτιαξα με


διαφορετικη τεχνικη φωτισμου.



Τιτλος του
;

 


"Camping under the Moonlight"

 


Συγνωμη για την ποιοτητα καποιων απο τις φωτο


αλλα ακομα το ψαχνω...
:)





 
Υπέροχο!!!!Και ευτυχώς είχε αίσιο τέλος!!!!!!!
 
Μια χαρά είναι Σταύρο!!! Η φωτο με τις σκιές των λύκων απλά τα σπάει :thumbup:
 
Kαλα εχω πλακει πλακα.Μπραβο ρε αλανι ειναι φανταστικο και κυριως τους φωτισμους τους πετυχες στην εντελεια :thumbup:
 
Eξαιρετικό! Φοβεροί φωτισμοί... :)
 
:bow: :bow:Αψογος!Ισως το καλυτερο που εχεις κανει μεχρι τωρα!Η φωτο με την σκια των λυκων ολα τα λεφτα!!Για την ποιοτητα της φωτογραφιας πρεπει να παιξεις με τις manual ρυθμισεις (αν εχει η μηχανη σου),γιατι λογω χαμηλου φωτισμου βγαινουν σε υψηλοτερο iso με αποτελεσμα κοκκο στην φωτογραφια...
 
Μπραβο Σταυρο πολυ ωραιο!! Παρα πολυ καλη δουλεια!!
 
thebest20 είπε:
Υπέροχο!!!!Και ευτυχώς είχε αίσιο τέλος!!!!!!!

and1 είπε:
Μια χαρά είναι Σταύρο!!! Η φωτο με τις σκιές των λύκων απλά τα σπάει :thumbup:

metalcandyman είπε:
Kαλα εχω πλακει πλακα.Μπραβο ρε αλανι ειναι φανταστικο και κυριως τους φωτισμους τους πετυχες στην εντελεια :thumbup:

RIO είπε:
Eξαιρετικό! Φοβεροί φωτισμοί... :)
angel_grig είπε:
:bow: :bow:Αψογος!Ισως το καλυτερο που εχεις κανει μεχρι τωρα!Η φωτο με την σκια των λυκων ολα τα λεφτα!!Για την ποιοτητα της φωτογραφιας πρεπει να παιξεις με τις manual ρυθμισεις (αν εχει η μηχανη σου),γιατι λογω χαμηλου φωτισμου βγαινουν σε υψηλοτερο iso με αποτελεσμα κοκκο στην φωτογραφια...
Σας ευχαριστω πολυ ολους!!!:[

Για να ειμαι ειλικρινης δεν ηξερα οτι θα αρεσε τοσο

αυτη η πρωτη προσπαθεια για "βραδινες" φωτο! :xm:

Τι να πω???!!! :eek:

Και παλι σας ΥΠΕΡευχαριστω!!!!!!:[

@angel_grig Γρηγορη...πληροφοριες γρηγορα στο πμ!!! :D

@ Ajax87 Σε ευχαριστω πολυ Γιαννη!:[
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο Stayro.Πολύ όμορφη δουλειά.και σκηνοθεσία.
 
Πολύ καλή δουλειά.

Συμβουλές: Πάρε τρίποδα, ανέβασε το ISO (Αν το έχεις πχ στο 100 βάλτο στο 400.) και άφησε το κλείστρο περισσότερη ώρα ανοιχτό :)
 
Kambia είπε:
Πολύ καλή δουλειά. Συμβουλές: Πάρε τρίποδα, ανέβασε το ISO (Αν το έχεις πχ στο 100 βάλτο στο 400.) και άφησε το κλείστρο περισσότερη ώρα ανοιχτό :)
Nαταλι ,το αναποδο πρεπει να κανει..να κατεβασει το ISO (oσο ανεβαινει το ISO ανεβαινει και ο κοκκος ;) )
 
Ναι αλλά εδώ δεν τον ενδιαφέρει τόσο η λεπτομέρεια ώστε να επηρεαστεί από τον κόκκο. Με το 400 πχ θα αφήσει μεγαλύτερη ποσότητα φωτός να καταγραφεί στον αισθητήρα και το κλείστρο θα μείνει και λιγότερο χρόνο ανοιχτό (τον βολεύει αν δεν έχει τρίποδα) :D

Για νυχτερινή φωτογράφηση
 
Παντως η αισθηση μου ειναι οτι μηχανη τις εχει τραβηξει σε υψηλο ISO (το φορουμ αλλοιωνει το info των φωτογραφιων και ετσι δεν μου το δειχνει στα properties:()
 
Με τις τεχνικές προδιαγραφές καταλήξτε και ενημερώστε μας για να μάθουμε και εμείς οι απλοί θνητοί :)

Οφείλουμε πάντως να καταθέσουμε τα ειλικρινή μας συγχαρητήρια στον εμπνευστή και δημιουργό!!

Αξιος και Αξιολογότατος!!
 
Spybil είπε:
Με τις τεχνικές προδιαγραφές καταλήξτε και ενημερώστε μας για να μάθουμε και εμείς οι απλοί θνητοί :)
Eνα καλο link εδω:http://photographylife.com/what-is-iso-in-photography
 
Και να ερθει τωρα ο εντελως ασχετος (Ναι για μενα λεω... :p ) και να ρωτησει....

Και αντε και ρυθμισα το ισο (ISO), και αντε και την εβαλα και σε τριποδο,

και αντε και αφησα και το κλειστρο ανοιχτο (κατι απο στρατο μου θυμιζει αυτο :D :p )

Πως στον κορακα θα βγει καθαρη η φωτογραφια χωρις κοκκους και χωρις φλας?:what:

Παλι δεν θα εχει προβλημα? Παλι δεν θα φαινονται οι κοκκοι?

Ρε Σταυρακη σαν πολλες αποριες δεν εχεις ρε αγορι μου... :p
 
φεύγουμε off αλλά ας δώσουμε μια απάντηση από όσα θυμάμαι απο τα μαθήματα φωτογράφησης :)

Καταρχήν όταν έχεις να κάνεις νυχτερινή φωτογράφηση ή τέλος πάντων φωτογράφιση ενός θέματος με πολύ χαμηλό φωτισμό βλέπεις οτι το κλείστρο αργεί να κλείσει. Όσο ακίνητος και να παραμείνεις δεν θα καταφέρεις να μην κουνήσεις τη μηχανή. Οπότε θες τρίποδα ή κάτι που να σου κρατάει τη μηχανή σταθερή.

Όταν ακόμα υπήρχαν τα φιλμ η αύξηση του ISO αντιστοιχούσε σε αύξηση της ευαισθησίας του φιλμ στο φως αλλά το μειονέκτημα είναι αυτό που λέει ο Γρηγόρης. Έχεις μεγάλους κόκκους. Αυξάνεις όμως την ταχύτητα. Εκεί που για το ίδιο θέμα με ISO 100 και διάφραγμα 8 πχ θα είχες μια ταχύτητα x τώρα με ISO 400 θα έχεις 1/4 της ταχύτητας. Οκ δε θα πας και σε ISO 3200.

Αν ανοίξεις το διάφραγμα θα αφήσεις περισσότερο να περάσει από τον φακό.

Βασικά πρέπει να πειραματιστείς.
 
Πίσω
Μπλουζα