Playmobil. Τα δικά μας (ΟΧΙ στα κουτιά τους)

Έτσι ακριβώς το ονειρεύομαι το σπίτι μου. :p :p:headbang: :headbang: :headbang: Μα όχι πέστε μου πολλά ζητάω;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; :please: :please: :please:
 
Μπα οχι κ πολλα minarvan,,XAXA
 
Καλημέρα σε όλους τους playmobil lovers!!! Βρήκα το Αμερικάνικο ιππικό της lyra στην αποθήκη μου και επειδή με τα lyra μου έχω καιρό να παίξω άρχισα να τα στήνω και να τα χαζεύω. Ο μικρός μου καθόταν και με εβλεπε να τα φτιάχνω και ευτυχώς για μένα δεν πείραζε τίποτα. καθόταν δίπλα μου όλη την ώρα μου μίλαγε και τα χάζευε μαζί μου. Ελπίζω να τα αγαπήσει όσο εγώ και ακόμα περισσότερο. Επιτρέψτε μου να τα μοιραστώ μαζί σας.

DSC02078.jpg

DSC02073.jpg

DSC02074.jpg

DSC02075.jpg

DSC02076.jpg
 
Πρέπει να κάνω μια επίσκεψη στο σπίτι σου! :D
 
minarvan είπε:
Πότε θα είσαι Αθήνα?
Στην επόμενη βασιλόπιτα, έτσι όπως το κόβω! :biglaugh:

Η απίστευτη συλλογή σου, μ' έκοψε την ανάσα!!!!

Ως "φρέσκια" ξανά στο σπορ, έχω μερικές ερωτησούλες (ίσως και λίγο χαζές!):

α) Αυτά όλα ανήκουν σε διάφορους κωδικούς, έτσι? Δεν είναι ένα σετ?

β) Παρατηρώ μια άψογη ομοιομορφία στο ρουχισμό! Πεζικό: κίτρινο φουλάρι-άσπρες μανσέτες. Πυροβολικό: κόκκινο φουλάρι-άσπρες μανσέτες. Ιππικό: κόκκινο φουλάρι-γαλάζιες μανσέτες. Άμαξες: κόκκινο φουλάρι-καθόλου μανσέτες! Έτσι ήταν τα σετ ή ανήκουν σ' εσένα τα εύσημα?! :)

γ) Το καλύτερο για το τέλος: Περίπου πόσα κομμάτια είναι?!

Respect! :thumbup:
 
Εκπληκτική συλλογή minarvan! :worship:

Επίσης, εκπληκτικό avatar!

Το ιππικό ήταν το αγαπημένο μου theme, και όπως λέει και ο Wally, Fort Union FTW!!! :D

Αλήθεια, που είναι οι ινδιάνοι σου;
 
Πρώτα να απαντήσω στη d@redevil. Τα σετ είναι πάρα πολλά διαφορετικά από το 1978 που μου πήραν το πρώτο μου σετ playmobil με ιππότες μέχρι τα τελευταία σετ που έβγαλε η lyra σε κουβάδες. Το ντύσιμο το επίσημο της Playmobil είναι με το κίτρινο φουλάρι και τις άσπρες μανσέτες. Τα κόκκινα φουλάρια τα έβαλα εγώ απο καομπόυδες επειδή με τα χρόνια πολλά από τα κίτρινα έσπαγαν με το παίξιμο, το στήσιμο ξεστήσιμο και το πακετάρισμα. Τις γαλάζιες μανσέτες τις πήρα από το ebay.de μαζί με όλους τους έφιππους έτσι ακριβώς και απ'οτι έμαθα στη γερμανία έβγαινε για μια χρονιά με γαλάζιες μανσετες το ιππικό. Στο συνολό τους είναι 289 κομμάτια αλλά με το που κατέβασα τις κούτες στην αποθήκη βρήκα μια τσάντα με καμιά πενηνταριά ακόμα και δύο άμαξες.

Dino αγαπημένο θέμα είναι η άγρια δύση γενικώς έχω κοντά στα 25 οχυρά όλους τους κωδικούς που έχει βγάλει η playmobil σε ελλάδα και γερμανία. το μεγάλο μου όνειρο είναι να φτιάξω ένα τεράστιο οχυρό με κοιτώνες, μαγειρίο, σταύλους κλπ. και όλα τα playmobil θα είναι το ιππικό με τις κιτρινες τιράντες που είχε βγάλει παλιότερα η playmobil και με τις μαυρες τιράντες που το φαντάστηκα εγώ. το avatar είναι μια πρωτη δοκιμή με τα 10 οχυρά. στην κατηγορία playmobil διοράματα θα δεις περισσότερες φωτογραφίες από αυτό. Όταν πάρω το οκ από τη γυναίκα και έχω την βεράντα δικιά μου για καμιά βδομάδα θα το φτιάξω που θα μου πάει θα την ψήσω!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Kambia εγώ βάζω τα playmobil η γυναίκα μου το φαγητό και εσύ τη βοήθεια στο στήσιμο και στο φτιάξιμο!!!!!

Μακάρι να κανονίζαμε όλοι οι playmobil φαν να βρεθούμε από κοντά και να ανταλλάζαμε εμπειρίες και αναμνήσεις που μας συνοδεύουν και μας γεμίζουν χαρά!!!
 
Άρα το ενδυματολογικό, είναι δικό σου! :)

Τι να πω - άψογος!!! :thumbup:

Σκέφτεσαι το ενδεχόμενο να προσθέσεις κι άλλα "φανταράκια" στη σειρά?!

Όσο για το διόραμα, μακάρι να το ολοκληρώσεις και να το μοιραστείς μαζί μας! :)
 
minarvan είπε:
Μακάρι να κανονίζαμε όλοι οι playmobil φαν να βρεθούμε από κοντά και να ανταλλάζαμε εμπειρίες και αναμνήσεις που μας συνοδεύουν και μας γεμίζουν χαρά!!!
Μακάρι............ Συγχαρητήρια φίλε minarvan για την συλλογή σου....!! Συγχαρητήρια και στην γυναίκα σου που σε αφήνει να κάνεις κατάληψη στο τραπέζι σας ;) !!!
 
Πίστεψέ με είμαι τυχερός που έχω γυναίκα με τόση κατανόηση στην τρέλα μου με τα playmobil!!!!!!!!!!!!!!!!! Αλλά βέβαια αυτή η κατάληψη έχει και το τίμημά της!!! Αλλά έχει και τα οφέλη της επίσης όπως βλέπετε! Όταν θα βγάλω τους πειρατές μου νομίζω οτι θα χρειαστώ βοήθεια. Υπάρχει κανείς που να θέλει να βοηθήσει????????????
 
minarvan είπε:
Πίστεψέ με είμαι τυχερός που έχω γυναίκα με τόση κατανόηση στην τρέλα μου με τα playmobil!!!!!!!!!!!!!!!!! Αλλά βέβαια αυτή η κατάληψη έχει και το τίμημά της!!! Αλλά έχει και τα οφέλη της επίσης όπως βλέπετε! Όταν θα βγάλω τους πειρατές μου νομίζω οτι θα χρειαστώ βοήθεια. Υπάρχει κανείς που να θέλει να βοηθήσει????????????
Να χαρείς, μη λες για πειρατές! Για πότε θα σκάσει μύτη ο and1, ούτε που θα το πάρεις χαμπάρι! :biglaugh:
 
Μπράβο φιλέ Minarvan. Αξιόλογη η συλλογή σου!! Και γω νόμιζα οτι με τους 50 στρατιώτες του Ιππικού και τα 2 οχειρά οτι ήμουν πλήρης χα χα. Από Νοτιους και Ινδιάνους πως τα πας? Νοτιοι βέβαια δεν υπήρχαν LYRA και ίσως έχουν λιγότερη retro αισθηση.
 
αμαν!!!!!! τι διόραμα είναι αυτοόοοοο.μπντούπππ.!!!(λυποθήμησα.)τα υπογλώσιαααααα Στάυροοοοο.μπραβο ρε minarvan.βγάλε και συ τους πειρατες να βγάλω και γώ το στόλο με τα 17 πειρατικά και να γίνει της αλαμάνας της Σαλαμίνας ήθελα να πώ.χαχαχαχ.περιμένουμε κι άλλες φωτος
 
Μετά από πολύ καιρό επιστρέφω με κάτι καινούριο απο τα παλιά! Οι θρυλικοί Nurenberger knights από μένα για σας.

DSC02333.jpg

DSC02328.jpg

DSC02329.jpg

DSC02330.jpg

DSC02331.jpg

DSC02332.jpg
 
wooow!!!!

minarvan πως τη βλέπεις τη δουλειά ρε φίλε με 40 βαθμούς θα μας στείλεις για τσάι?
 
Ναι!... Αυτό δεν είναι επιστροφή! :)

Είναι πολλαπλά εγκεφαλικά! :D

Πόσα κομμάτια βλέπουμε στη μεγάλη φωτό?! :)

(Ένα πράγμα θα σε πω μόνο: :dribble:)
 
Πίσω
Μπλουζα