Playmobil. Τα δικά μας (ΟΧΙ στα κουτιά τους)

Και νομίζω το ίδιο έχουν κάνει και στα κανόνια. Πλέον δεν μπορείς να ρίξεις οβίδες. (αν κάνω λάθος διορθώστε με)

EDIT

Από ότι βλέπω εκτοξεύουν αλλά είναι πολύ διαφορετικές απο τις μπίλιες που είχαμε τότε. Τώρα μοιάζουν περισσότερο με ακόντια!!! 8)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ανεβάζω κάποιες φωτο από Άγρια Δύση που είχα τραβήξει πριν αγοράσω και εγώ το νέο-παλιό 4431.













Μόλις αγόρασα και το επετειακό ξεκίνησα να τα στήνω όλα μαζί,και με τους ινδιάνους, αλλά ήμουν κομμάτια και τα μάζεψα. Κάποια στιγμή θα το κάνω, ομως.

Τη συγκεκριμένη άμαξα την είχα παραγγείλει από τον Κατάλογο Εξαρτημάτων πριν από 2 χρόνια, ενώ το Fort Bravo (3773) και το Ράντζο (3805) τα ανακάλυψα τυχαία σε μαγαζί. Όλα τα υπόλοιπα είναι είναι της εποχής τους, δηλαδή γύρω στα 80's.

Γεγονός πάντως είναι ότι μια διαφορά στην ποιότητα παρατηρείται: τα πρώτα ήταν από πολύ σκληρό πλαστικό, ενώ η κατοπινές γενιές φτιάχνονται από πολύ μαλακότερο πλασικό, όπως και ότι όπου μπορούν να παραλειφθούν λεπτομέρειες, αυτές παραλείπονται.
 
Θα με κάνεις νυχτιάτικα να στήσω πάλι τα δικά μου και να παίξω :D

Ωραίες φωτογραφίες ;)
 
picture.php
Καλλιο αργα...

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με βάλατε στο τριπακι και είπα να δω τι έχει μαζευτεί στο πατάρι από τα μεσαιωνικά. Να ξεμουδιάσουν και αυτά λίγο!!





















 
Μπράβο,τεράστια η συλλογή σου από μεσαιωνικά...ένα μικρό μεσαιωνικό,το έχω στο πατάρι,διαλυμένο!!Ήταν ένα αγρόκτημα.Επίσης έχω ίδιο πάγκο,σαν αυτόν με τα όπλα,αλλά το δικό μου είναι μανάβικο....

Έχω μια απορία,τα σπιτάκια,γιατί δεν ήταν ανοιχτά από τη μία πλευρά?Γινόταν να βγάλεις το ένα κομμάτι του πάνω και κάτω ορόφου,ώστε να είναι ανοιχτά και να βάζεις έπιπλα μέσα?Και όλα έχουν δεύτερο πάτωμα ή είναι κούφια μέσα?Εννοώ όπως το διώροφο νεοκλασσικό που είναι ισόγειο και έχει και δεύτερο πάτωμα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@ Spybil :bow: Φοβερή συλλογή!

Ολόκληρη πόλη Playmobil, μου αρέσει πολύ έτσι όπως τα έχεις στήσει...

Ξυπνάς το πρωί και νομίζεις ότι είσαι στο μεσαίωνα! :D
 
Spybil αμα με αφησει η μαμα μου να ερθω το Σαββατο να παιξουμε? Θα φερω και τα δικα μου χεχε...
 
Όπως σας ανέφερα και εδώ στο παρόν θρεντ βάζετε (και σχολιάζετε) τα δικά σας playmobil στημένα - συναρμολογημένα, έτοιμα για παιχνίδι :D
 
Δεν κρατιέμαι να σηκώσω φωτογραφίες. Φυσικά δεν είναι τελειωμένο καθώς δεν έχει σχεδόν τίποτα ακόμα.

Θα σηκώσω όμως γιατί θα σκάσω...

Ιδού οι πρώτες...

Στο βάθος μπορείτε να διακρίνεται και το puzzle 9.120 κομματιών που είχα φτιάξει προ πενταετίας.....

[edit] dead photo [edit]

Δείτε και 2-3 ακόμα από διαφορετικές λήψεις....

χεχεχεχεχε

Μόλις το φτιάξω θα σας φλομώσω στις φωτογραφίες..


[edit] dead photo [edit]


 


[edit] dead photo [edit]


 


[edit] dead photo [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Spybil είπε:
Με βάλατε στο τριπακι και είπα να δω τι έχει μαζευτεί στο πατάρι από τα μεσαιωνικά. Να ξεμουδιάσουν και αυτά λίγο!!

Εξαιρετική η συλλογή σου και πολύ καλή ιδεά να παίρνεις μεσαιωνικά σπιτια και να τα βάζεις το ένα δίπλα στο άλλο. Εγώ εχω πάρει τα τελευταια 2 χρόνια, γύρω στα 4 κάστρα και 2 σπιτια. Αν σκεφτείς οτί εγώ σαν παιδί τα μοναδικό κάστρα που είχα ήταν το 3450 και το 3444, νομίζω οτί ο υιος θα εκτιμήσει την προσπάθεια (και τα έξοδα) Άσε και γω μπαίνω στο πειρασμό να τα στήσω αλλά εγώ τα έχω στην αποθηκη στο γραφείο μου και είναι λίγο περίεργο να αρχίσω να στήνω Playmobil. Βέβαια έχουμε τεχνική εταιρία οπότε μπορούν να λειτουργήσουν σαν μακέτα :cool:

Πάντως σε περιπου 2 χρονάκια ετοιμάσου για επική μάχη!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εδώ θα είμαι και θα περιμένω!!

Καλά μη νομίζεις, κι εγώ περίμενα να φύγει η οικογένεια και να τα κατεβάσω. Αν όχι για άλλο λόγο, τουλάχιστον για να μην μου τα ρημάξουν.

Το πανδοχείο 3448 και το εργαστήρι του αγγειοπλάστη 3455 είναι τα μόνα κτήρια της σειράς που μου είχαν αγοράσει τον περασμένο αιώνα. Όλα τα υπόλοιπα είναι το απωθημένο που ξαναβγήκε στην επιφάνεια τα τελευταία 3 χρόνια, οπότε και βγήκα στο κυνήγι παλιών θησαυρών μαζί με παραγγελίες από τον Κατάλογο Εξαρτημάτων.
 
Σήμερα το πρωί ανακάλυψα αυτά τα 2 :) :

picture.php


picture.php


Εδώ και το πιστοποιητικό ηλικίας τους σύμφωνα με τα κουτιά πάντα:

picture.php


Και τώρα η πραγματικόττητα του περιεχομένου:

picture.php


picture.php


Βρείτε τις διαφορές και κερδίστε ;) !
 
Πόσο τα αγόρασες?Και τα δικά μου sets είχαν διαφορετικά χρώματα από αυτά...Στο set με τους 2 στρατιώτες,οι δικοί μου είχαν μουστάκι,αλλά ξέβαφαν τα μάτια τους.
 
Τιμή αγοράς: 3ευρώ έκαστο.

Τα διαφορετικά χρώματα είναι το λιγότερο. Λείπουν και όλα τα διακοσμητικά στοιχεία από τις φιγούρες. Πάντως είναι΄ίσως τα χειρότερα που έπιασα ποτέ στα χέρια μου. Οι φιγούρες δεν έχουν καμία ένδειξη στις πατούσες τους, έχουν κάποιους χρωματικούς λεκέδες, που δεν φαίνονται στις φωτο, τα χέρια είναι σαν να μην έχουν εφαρμόσει πλήρως στους ώμους. Η όλη κατασκευή του πλαστικού βγάζει μια φτήνια και προχειρότητα γενικά.

Το μόνο που έχει σφραγίδα/υπογραφή είναι το άλογο που γράφει LYRA 1974.

Πάντως, αν και τα κουτιά γράφουν 1978, πιστέυω ότι είναι μεταγενέστερα, ίσως της τελευταίας περιόδου της εταιρίας που κυκλοφορούσε ό,τι είχε διαθέσιμο, ακόμη και χωρίς να πληρούν τα στάνταρ της Geobra.

Εν πάσει περιπτώσει, δεν παύουν να είναι κειμήλια εκείνης της εποχής.
 
Σίγουρα είναι μεταγενέστερα...τη δεκαετία του 90 κυκλοφορούσαν αυτά.Τις περισσότερες φιγούρες LYRA τις έχω πετάξει γιατί χαλούσαν εύκολα!
 
Spybil ούτε το αντίστοιχο δικό μου σετ έχει τα ίδια χρώματα με αυτά που δείχνει το κουτί
picture.php
 
Μετά από αρκετό καιρό κατάφερα και ολοκλήρωσα (σχεδόν) την συλλογή μου στην άγρια φύση.

Κάποια εξαρτηματάκια θέλω ακόμα να αγοράσω.

Τα sets τα αγόρασα όλα.

Πήρα και μακέτα χόρτου και ετοιμάζω το στήσιμο.

Θα μείνει μόνιμα στο σπίτι.

Το πολύ μέχρι το ΣΚ θα σηκώσω φωτογραφίες να μου πείτε την γνώμη σας.

Το έφτιαξα με πραγματικά πολύ μεράκι και πολύ χρήμα.
 
Καταπληκτικές συλλογές!!! :)

Στήνω κι εγώ κατά καιρούς τα δικά μου και τα φωτογραφίζω, ίσως βάλω κι εδώ κάποιες φωτογραφίες...
 
Γεια και από εμένα. Μερικες φώτο από την δική μου συλλογή........

DSC05805.jpg

DSC05793b.jpg

DSC05791.jpg

DSC05814.jpg

DSC05826.jpg

DSC05824.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα