Playmobil. Τα δικά μας (ΟΧΙ στα κουτιά τους)

giannakis trela είπε:
Τυχαία έβλεπα για playmobil και έπεσα πάνω στο site εδώ.....μου άρεσε το όλο κλίμα και σε συνδύασμο την δική μου τρελα με τα playmobil είπα να συμμετάσχω και γω.....
Καλως τον (ανεπισημα) στη ρετροπαρεα μας! :)

Οπως ειπε και η admin μας Kambia πιο πανω παιρνα απο την κεντρικη εισοδο για

επισημο καλωσορισμα και κερασματακι! ;)

Και λιγο γρηγορα γιατι θελω γλυκακι... :p :D
 
Να στε καλά ρε παιδιά .....Απλά τυχαία το βρήκα το blog και δν το πολύ ξέρω ούτε τι να κάνω ούτε που να πάω......Σόρρυ αν δεν απαντάω γρήγορα ή δεν κάνω κάποια πράγματα που πρέπει αλλά θα μάθω σιγά σιγά......Σας ευχαριστώ όμως όλους πολύ...!!!!
 
...και εκεί που βγήκα χθες να πάρω εφημερίδα...

περνάω μπροστά από ένα ξέχειλισμένο κάδο σκουπιδιών...

και ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ με αυτό που αντικρίζω να προβάλλει μέσα από μια σακούλα

Εικόνα1342.jpg

Αδιαφορώ για το που βρίσκομαι και ποιοι μπορεί να με βλέπουν και στήνομαι πάνω από τον κάδο να ξεμπλέξω τον θησαυρό

(η άγκυρα είχε πολύ μακρύ σχοινί και είχε μπλεχτεί κάπου στο βάθος)...

Διατηρώντας την αξιοπρέπειά μου -θέλω να πιστεύω-απεγκλωβίζω το εύρημα και το περισυλλέγω...

Αυτά τα βρήκα μέσα στο σκάφος

Εικόνα1343.jpg

και εδώ πλεόν το έχω καθαρίσει, απολυμάνει και προβεί σε απολογισμό...

Εικόνα1344.jpg

Οπότε έφτασα κι εγώ τα 6 πειρατικά :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ηθελα να ηξερα ποιος ΙΕΡΟΣΥΛΟΣ πεταει τετοιο θησαυρο

στα σκουπιδια... :rant:

Στην πυρα γρηγορα! :animangry:

Συγχαρητηρια για την ανακαλυψη! :thumbup:

Ενα 3050 κομπλε! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίος ο Spybil. Καλά πετάνε τέτοια πράγματα??????

Με γεια το απόκτημα. Από ότι βλέπω δε λείπουν και πολλά πράγματα.
 
Λίγο στεναχωριέμαι όταν βλέπω παιχνίδια πεταμένα... Αντί να τα πετάξουν όσοι δεν τα θέλουν, υπάρχουν χιλιάδες οργανισμοί που θα μπορούσαν να τα χαρίσουν και μαζί να προσφέρουν τη χαρά σε πολλά παιδιάκια! .... :(

Στο θέμα μας όμως! Συγχαρητήρια για το πολύ όμορφο απόκτημα! Αν μη τι άλλον, το καραβάκι βρήκε ένα σπίτι που θα του δώσει αγάπη! :)
 
D@redevil είπε:
Αντί να τα πετάξουν όσοι δεν τα θέλουν, υπάρχουν χιλιάδες οργανισμοί που θα μπορούσαν να τα χαρίσουν και μαζί να προσφέρουν τη χαρά σε πολλά παιδιάκια! .... :(
Ξέρω κ γω έναν μη κερδοσκοπικό οργανισμό που ενδιαφέρεται για τέτοιου είδους παιχνίδια. Μάλιστα υπάρχει κ ένα παιδάκι που θα του έδινε πολυυυυυυυυυυυυυ ΜΕΓΑΛΗ χαρά αν του το χάριζαν:biglaugh: :biglaugh::biglaugh:Στείλτε pm για πληροφορίες :tease: :tease: :tease: :tease:

Spybil Congrazulations για το νεο σου απόκτημα!!!! Είναι Φ-ο-β-ε-ρ-ό!!!! Όπως είπε και ο Stavros είναι Ιεροσυλία, Στην πυρά γρήγορα!!!Εγώ γιατί να βρίσκω μόνο συσκευασίες? :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
 
Spybil είπε:
...και εκεί που βγήκα χθες να πάρω εφημερίδα...περνάω μπροστά από ένα ξέχειλισμένο κάδο σκουπιδιών...

και ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ με αυτό που αντικρίζω να προβάλλει μέσα από μια σακούλα

Προβολή συνημμένου 51340

Αδιαφορώ για το που βρίσκομαι και ποιοι μπορεί να με βλέπουν και στήνομαι πάνω από τον κάδο να ξεμπλέξω τον θησαυρό

(η άγκυρα είχε πολύ μακρύ σχοινί και είχε μπλεχτεί κάπου στο βάθος)...

Διατηρώντας την αξιοπρέπειά μου -θέλω να πιστεύω-απεγκλωβίζω το εύρημα και το περισυλλέγω...

Αυτά τα βρήκα μέσα στο σκάφος

Προβολή συνημμένου 51341

και εδώ πλεόν το έχω καθαρίσει, απολυμάνει και προβεί σε απολογισμό...

Προβολή συνημμένου 51342

Οπότε έφτασα κι εγώ τα 6 πειρατικά :)

:animeek::animeek::animeek::animeek::animeek: αν είναι δυνατόν τι πετάξανε οι άνθρωποι!!!!!


:banghead: ευτυχώς που το είδες και το μάζεψες αλλίως θα το τρώγε η σκουπιδίαρα.

συγχαρητήρια για την παρατηρητικότητα σου.να το χαίρεσαι!!!!!

υ.γ. γιατι ενώ πάντα έχω το νου μου για τέτοια ευρήματα δεν βρίσκω ποτέ τίποτα?ούτε καν συσκευασίες???χαχαχα
 
Ευχαριστώ πολύ, παιδιά.

Και το ...φάρδος είναι ότι η σκουπιδιάρα πέρασε μισή ώρα μετά!!

Το πλοίο πρέπει να είχε περάσει πολλά χρόνια του πρότερου βίου του με νερό στο εσωτερικό του, γιατί υπάρχει στο μέσα μέρος της καρίνας του σημάδι από νερό, το οποίo δεν κατάφερα να καθαρίσω ούτε με οινόπνευμα. Όπως επίσης ήταν σκουριασμένες οι 2 σιδερένιες μακρόστενες πλάκες που βρίσκονται κάτω από το αμπάρι, αλλά ευτυχώς με λίγο γυαλοχαρτάρισμα έστρωσαν σε ικανοποιητικό βαθμό. Το εκπληκτικό είναι ότι τα 2 φανάρια και ο τηλεβόας( ;) διατηρούσαν εκείνο το ωραίο χρυσό χρώμα, παρ'όλη την υγρασία που λογικά πέρασαν, μια και όπως φαίνεται και στη φωτό είχαν καταλήξει (ευτυχώς) κάτω από το αμπάρι. Το 3ο φανάρι ήταν μέσα στην καμπίνα και με το χρώμα πιο ακμαίο. Σε κάθε περίπτωση, η ποιότητα του υλικού εκείνης της εποχής είναι αξεπέραστη!

Kambia είπε:
Ωραίος ο Spybil. Καλά πετάνε τέτοια πράγματα??????Με γεια το απόκτημα. Από ότι βλέπω δε λείπουν και πολλά πράγματα.
Πράγματι, από δομικά στοιχεία έχουν χαθεί μόνο το τελείωμα του πίσω καταρτιού πάνω στο οποίο σκαλώνουν οι πλαϊνές πλαστικές σκάλες, από τις οποίες λείπει η 1, καθώς επίσης και το κάτω στέλεχος πάνω στο οποίο κουμπώνει το πανί που περνάει πάνω από τον καπετάνιο.

Almost perfect!!!!!!!!!!
 
guitarmaniac είπε:
υ.γ. γιατι ενώ πάντα έχω το νου μου για τέτοια ευρήματα δεν βρίσκω ποτέ τίποτα?ούτε καν συσκευασίες???χαχαχα
δεν είσαι ο μόνος......... :D :D:D
 
ναυαγιο κανονικο ... αυτα ειναι .

συγχαρικια αδερφε για το αποκτημα .

τρυπωσα και εγω σημερα στο παταρι και ξετρυπωσα μερικα ...

02052012457.jpg

02052012458.jpg

02052012459.jpg

02052012460.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραία,βλέπω τα περισσότερα είναι LYRA και LYRA NEW!
 
ναι ναι , του υιου ειναι τα καινουρια
 
Τα καινούργια μου αποκτήματα! Είναι όλα τα λεφτά!!! Τα έστησα και ανεβάζω τις πρώτες φωτογραφίες τους!!!

DSC00772.jpg

DSC00773.jpg

DSC00775.jpg

DSC00776.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
REVOX είπε:
Τα καινούργια μου αποκτήματα! Είναι όλα τα λεφτά!!! Τα έστησα και ανεβάζω τις πρώτες φωτογραφίες τους!!!
Ωραίος. Τον πρώτο κωδικό τον έχω και εγώ μαζί με το κουτί του...το κάστρο το είχα όταν ήμουν μικρός, τώρα όχι. Σε ευχαριστούμε πολύ για το ανέβασμα... ;) !
 
Μπράβο, REVOX, συγχαρητήρια. Πόσο παλιό είναι το σνακ-μπαρ;

thebest20 είπε:
Φίλε είσαι τυχερός.Το είχα από Τουρκία,και ήταν πολύ κακής ποιότητας!!!!!!!
Ήμουν Κων/πολη αρχές Μαρτίου και μια μέρα έπιασα στο περπατητό να βρω παιχνιδάδικα (για τα παιδιά στο σπίτι!!). Στα 5-6 που κατάφερα να εντοπίσω, μόνο σε 2 μου απάντησαν ότι δεν είχαν, ενώ οι υπόλοιποι δνε ήξεραν τι ήταν! Οπότε ρωτάω: που βρήκες Playmobil στην Τουρκία;

:what::what:
 
Spybil είπε:
Μπράβο, REVOX, συγχαρητήρια. Πόσο παλιό είναι το σνακ-μπαρ;


Ήμουν Κων/πολη αρχές Μαρτίου και μια μέρα έπιασα στο περπατητό να βρω παιχνιδάδικα (για τα παιδιά στο σπίτι!!). Στα 5-6 που κατάφερα να εντοπίσω, μόνο σε 2 μου απάντησαν ότι δεν είχαν, ενώ οι υπόλοιποι δνε ήξεραν τι ήταν! Οπότε ρωτάω: που βρήκες Playmobil στην Τουρκία;

:what::what:
To "Franky's" ειναι του 1986. :)

Απ' οτι γνωριζω νομιζω οτι ο Best τα πηρε δεκαετια 90

αυτα απο Τουρκια. Αν δεν κανω λαθος... :wait2:
 
Πίσω
Μπλουζα