Playmobil. Τα δικά μας (ΟΧΙ στα κουτιά τους)

Ακριβώς 1993 ή 1994 αν θυμάμαι καλά,είχα πάει!Τότε στην Τουρκία είχε σειρές,αντίστοιχες με τα καλά κομμάτια της LYRA.Βέβαια το περιεχόμενο μέσα ήταν "έκπληξη".Και μάλιστα από ότι είδα πριν μερικούς μήνες,τα playmobil τους λέγονταν mini mekanik oyun,προφανώς γι'αυτό δεν τα ήξεραν!Επίσης σε τούρκικο forum που έχω γραφτεί,μου έχουν πει πως δεν κυκλοφορούν καθόλου playmobil στην Τουρκία,εδώ και μια δεκαετία!
 
Έτσι εξηγούνται πολλά!! Κι εγώ ξεκίνησα την αναζήτηση στην Κων/πολη παίρνοντας ερέθισμα από ένα δικό σου παλαιότερο σου ποστ Thebest, όπου έκανες λόγο για playmobil εκ Τουρκίας. Βέβαια, είχα και κάποια αμφιβολία για το εάν πράγματι κυκλοφορούσαν εκεί γιατί στο επίσημο playmobil.com δεν υπάρχει η τουρκική σημαία, αλλά δεδομένου ότι δεν υπάρχει ούτε η ιταλική, ενώ κυκλοφορούν στην Ιταλία, ήλπιζα ότι θα έβρισκα. Τζίφος τελικά. Μου έμειναν οι βόλτες!

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
 
Μερικα σημερινα καλουδια.... :D

2 Special: Randar Control Κωδ.4900 (2003) & Game Keeper Κωδ.4559 (1998)

DSC02831.jpg


2 FI?URES Σειρα 1


DSC02833.jpg

Και ενα μερος απο τους Ιπποτες μου...

DSC02834.jpg
 
Λοιπόν κράτα τις φιγούρες και παίρνω το κάστρο, τι λες?! :biglaugh:

(Σοβαρά τώρα, πανέμορφο είναι! :) )
 
Πολύ scary η μία από τις 2 φιγούρες.Θα έπρεπε να είναι διπλοπρόσωπη!Στη γειτονιά μου εξαντλήθηκαν και οι fi?ures 2 και δεν έχω πάρει καθόλου τον τελευταίο καιρό!
 
Μωρέ μια χαρά καταλαβαίνεις! :D

Χρωστάω φωτό (σας έχω στο μυαλό μου! :) ) από νέο δωράκι, που μου έκαναν κάποιοι πολύ δικοί μου άνθρωποι! :flower:

Εννοείται ότι σα μωρό καθόμουν κι έπαιζα! :[

Unboxing & λοιπές φωτός αύριο! Stand by!...
 
stayros είπε:
Μερικα σημερινα καλουδια.... :D
2 Special: Randar Control Κωδ.4900 (2003) & Game Keeper Κωδ.4559 (1998)

Προβολή συνημμένου 51827
Stavros μέσα στα κουτάκια Special ποιους καταλόγους είχε? του 2003 κ 1998? Σε ρωτάω γιατί το ένα special [Φύλακας πάρκου] ξέρω οτι ξανακυκλοφόρησε πριν απο 2 χρόνια. Αν είναι οι παλιοί κατάλογοι μήπως θα μπορούσες να τους ανεβάσεις? :please: :please: :please:
 
and1 είπε:
Stavros μέσα στα κουτάκια Special ποιους καταλόγους είχε? του 2003 κ 1998? Σε ρωτάω γιατί το ένα special [Φύλακας πάρκου] ξέρω οτι ξανακυκλοφόρησε πριν απο 2 χρόνια. Αν είναι οι παλιοί κατάλογοι μήπως θα μπορούσες να τους ανεβάσεις? :please: :please: :please:
Ειχε δυο καταλογακια αλλα δεν κοιταξα τις ημερομηνιες βρε Αντρικο.

Αν ειναι απο τις ιδιες ημερομηνιες...εννοειται οτι θα τους ανεβασω! :D
 
Εβγαλα και εγώ κάποια ελάχιστα από τα κουτιά τους. Έφτιαξα ένα μονοπάτι στο δάσος με ζώα και βλάστηση καθώς και τον Ρομπέν των Δασών με τους άντρες του. Δυστηχως δεν έχω καλο φωτισμό στο γραφείο και οι φωτογραφίες που πήρα από το κινητό δεν βοηθούν στο να αποδώσω το μεγαλείο των Playmobil χα χα.. Επιφυλάσομαι να τις ξανατραβήξω με σοβαρή κάμερα.

IMG_1790.jpg

IMG_1791.jpg

IMG_1793.jpg

IMG_1794.jpg

IMG_1795.jpg

Ορίστε και μια επίθεση στο κάστρο που έστησα, συνδυάζοντας τα δυο πιο μικρά κάστρα που έχω στην συλλογή μου: το 3030 και το 3445

page 3 003.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ωραίος...οι άντρες του ρομπεν είναι custom?
 
Όχι δεν ειναι custom αλλα σπανιοι
 
ακόμα καλύτερα!απλά ρώτησα γιατί στη μια φιγούρα το μούσι φαίνεται να έχει άλλο χρώμα σε σχέση με τα μαλλιά.ίσως φταίει ο φωτισμός.

πάντως είναι πολύ ωραία.
 
Ωραιος ο thamonas!!!!! :worship:
 
Spybil είπε:
...και εκεί που βγήκα χθες να πάρω εφημερίδα...περνάω μπροστά από ένα ξέχειλισμένο κάδο σκουπιδιών...

και ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ με αυτό που αντικρίζω να προβάλλει μέσα από μια σακούλα

Προβολή συνημμένου 51340

Αδιαφορώ για το που βρίσκομαι και ποιοι μπορεί να με βλέπουν και στήνομαι πάνω από τον κάδο να ξεμπλέξω τον θησαυρό

(η άγκυρα είχε πολύ μακρύ σχοινί και είχε μπλεχτεί κάπου στο βάθος)...

Διατηρώντας την αξιοπρέπειά μου -θέλω να πιστεύω-απεγκλωβίζω το εύρημα και το περισυλλέγω...

Αυτά τα βρήκα μέσα στο σκάφος

Προβολή συνημμένου 51341

και εδώ πλεόν το έχω καθαρίσει, απολυμάνει και προβεί σε απολογισμό...

Προβολή συνημμένου 51342

Οπότε έφτασα κι εγώ τα 6 πειρατικά :)
Σχετικά με αυτό να σας παραθέσω εδώ και τη δική μου εμπειρία...

Πριν από περίπου 4 χρόνια είχα πάει σε ένα παιχνιδάδικο και λιμπιζόμουνα να αγοράσω ένα κάστρο Playmobil, όμως ο άντρας μου με αποθάρρυνε και τελικά δεν το πήρα.

Λίγο καιρό αργότερα, είχαμε πάει στο playmobil funpark κι εκεί είχα δει (στα αξεσουάρ, που έχει παλιά κομμάτια σε σακουλάκια) ένα μεσαιωνικό σπίτι, αλλά πάλι ο άντρας μου με αποθάρρυνε κι έτσι δεν το αγόρασα...

Μετά από λίγο καιρό, μπήκε μια μέρα ο άντρας μου στο σπίτι με μια μεγάλη σακούλα. Την κοιτάω και τι να δω; Ένα playmobil κάστρο+μεσαιωνικό σπίτι! Τα είχε βρεί ο άντρας μου σε μια σακούλα έξω από έναν κάδο σκουπιδιών, που βρισκόταν έξω από το γειτονικό νηπιαγωγείο. Ήταν σχεδόν άθικτο! Επρόκειτο για το παρακάτω κομμάτι:

cas1.JPG

Συμπέρασμα: να κάνουμε υπακοή στον/στην σύζυγο!!! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλοριζικο! :thumbup:

Και επι της ευκαιριας (μια που πιασαμε τα Μεσαιωνικα δηλαδη)

να και κατι σχετικο... :D

Swan and Lionheart Knight's

DSC02852.jpg

Conguistadors and Crusaders

DSC02853.jpg

Falcon and Wolf Knight's

DSC02854.jpg

Owl Knight's and Dragons Slayers

DSC02855.jpg


Old Time Classic Knight's


DSC02858.jpg
 
Πλάκα μου κάνεις!!!!Αυτό είναι το 3666,το οποίο είναι κυκλοφορίας 1994 και πλέον θεωρείται σπάνιος κωδικός!!!!!!
 
Candy4ever, στείλε μου τον σύζυγό σου να ξετινάξουμε τους κάδους και μετά τα μοιραζόμαστε!!!!!!!!!!


Να το χαίρεσαι το κάστρο!


 
Candy4ever είπε:
Μετά από λίγο καιρό, μπήκε μια μέρα ο άντρας μου στο σπίτι με μια μεγάλη σακούλα. Την κοιτάω και τι να δω; Ένα playmobil κάστρο+μεσαιωνικό σπίτι! Τα είχε βρεί ο άντρας μου σε μια σακούλα έξω από έναν κάδο σκουπιδιών, που βρισκόταν έξω από το γειτονικό νηπιαγωγείο. Ήταν σχεδόν άθικτο! Επρόκειτο για το παρακάτω κομμάτι:

Προβολή συνημμένου 52189

Συμπέρασμα: να κάνουμε υπακοή στον/στην σύζυγο!!! :D
Αρχίζω να πιστέυω οτι οι κάδοι σκουπιδιών είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ θησαυροφυλάκια .Καλορίζικο το νέο σου απόκτημα. Όντως είναι σαν καινούριο και έτσι για την ιστορία είναι αρκετά παλιό [90ς ] και σπάνιο. Να το χαίρεσαι!!!!!!!!
 
Candy4ever είπε:
Σχετικά με αυτό να σας παραθέσω εδώ και τη δική μου εμπειρία...Πριν από περίπου 4 χρόνια είχα πάει σε ένα παιχνιδάδικο και λιμπιζόμουνα να αγοράσω ένα κάστρο Playmobil, όμως ο άντρας μου με αποθάρρυνε και τελικά δεν το πήρα.

Λίγο καιρό αργότερα, είχαμε πάει στο playmobil funpark κι εκεί είχα δει (στα αξεσουάρ, που έχει παλιά κομμάτια σε σακουλάκια) ένα μεσαιωνικό σπίτι, αλλά πάλι ο άντρας μου με αποθάρρυνε κι έτσι δεν το αγόρασα...

Μετά από λίγο καιρό, μπήκε μια μέρα ο άντρας μου στο σπίτι με μια μεγάλη σακούλα. Την κοιτάω και τι να δω; Ένα playmobil κάστρο+μεσαιωνικό σπίτι! Τα είχε βρεί ο άντρας μου σε μια σακούλα έξω από έναν κάδο σκουπιδιών, που βρισκόταν έξω από το γειτονικό νηπιαγωγείο. Ήταν σχεδόν άθικτο! Επρόκειτο για το παρακάτω κομμάτι:

Συμπέρασμα: να κάνουμε υπακοή στον/στην σύζυγο!!! :D
Ρε παιδιά, για όνομα του Θεού.....Θα με κάνετε να αρχίσω να ψάχνω σε κάθε κάδο που βρίσκω μπροστά μου....Κάλά είσαι πολυ τυχερή πάντως Candy4ever

;) !
 
Πίσω
Μπλουζα