Playmobil. Τα δικά μας (ΟΧΙ στα κουτιά τους)

Πω, πω!!! Τι βρήκε η Admin!!! Μπράβο βρε...να τα χαίρεσαι!!! Άντε να σε δω τώρα να τα συμπληρώνεις!!!
 
Spybil είπε:
Πω, πω!!! Τι βρήκε η Admin!!! Μπράβο βρε...να τα χαίρεσαι!!! Άντε να σε δω τώρα να τα συμπληρώνεις!!!
Ευχαριστώ. Το συμπλήρωμα θα γίνει σιγά σιγά.
 
mytinyworld είπε:
Πριν λίγες μέρες, βρήκα στον κάδο σκουπιδιών της γειτονιάς μου, μια ωραία μικρή συλλογή από playmobil lyra. Δεν άντεξα να τα βλέπω εκεί και στη σκέψη ότι θα πάνε μια για πάντα στη χωματερή, έκανα βουτιά και τα μάζεψα! Είναι αυτά που βλέπετε, τα έβαλα κατά ενότητες έτσι όπως τα θυμόμουν από τα παιδικά μου χρόνια....
[edit] Δεν χρειαζονται ξανα οι φωτο! [edit]
έχω πάθει σοκ...ποιος έκανε ένα τέτοιο έγκλημα να τα πετάξει στα σκουπίδια;! Μακάρι να έβρισκα κι εγω ένα τέτοιο εύρημα!:)

DSC_0579.jpg

DSC_0580.jpg

DSC_0581.jpg

DSC_0582.jpg

DSC_0583.jpg

DSC_0584.jpg

ό,τι διέσωσε η μητέρα μου από την καταστροφική μου μανία όταν ήμουν παιδί αλλά και από την μεγάλη πλημμύρα του 1993 που παρέσυρε και κατέστρεψε σχεδόν όλα μου τα παιχνίδια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rheinmetall είπε:
ό,τι διέσωσε η μητέρα μου από την καταστροφική μου μανία όταν ήμουν παιδί αλλά και από την μεγάλη πλημμύρα του 1993 που παρέσυρε και κατέστρεψε σχεδόν όλα μου τα παιχνίδια.
Καποιοι δεν εχουμε ουτε τα κουτια, ουτε τα playmobil. Mια χαρα εισαιi!!!
 
Rheinmetall είπε:
[edit] Δεν χρειαζονται ξανα οι φωτο! :) [edit]

ό,τι διέσωσε η μητέρα μου από την καταστροφική μου μανία όταν ήμουν παιδί αλλά και από την μεγάλη πλημμύρα του 1993 που παρέσυρε και κατέστρεψε σχεδόν όλα μου τα παιχνίδια.
Γλουπ! :animeek:

Τους αστυνομικούς, τους ιππότες αλλά και το καραβάκι της αστυνομίας, ακριβώς αυτά, τα είχα και εγώ!!! :cry:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
DINO είπε:
Γλουπ! :animeek:
Τους αστυνομικούς, τους ιππότες αλλά και το καραβάκι της αστυνομίας, ακριβώς αυτά, τα είχα και εγώ!!! :cry:
σε καταλαβαίνω, κι εγώ στεναχωριέμαι και για τα πολλά άλλα playmobil που έχω χάσει. Αλλά δεν έχει χαθεί κάθε ελπίδα γιατί ευτυχώς υπάρχει και το ebay...ένα από τα καλά της τεχνολογίας. :)
 
Ψάχνοντας στο πατάρι μου σήμερα πρωινιάτικα για κάποια παλιά κονσόλα και το κουτί της βρήκα ένα παλιό κουτί που ήξερα πως έχει μέσα παλιά μου Playmobil αλλά δε θυμόμουν πόσα πολλά έχουν σωθεί.

Καουμποιδες, ινδιάνοι, ιππότες, πειρατές, μουσικοί, καταδύτες, αστροναύτες... Ο διαστημικός σταθμός νομίζω πως υπάρχει σχεδόν αυτούσιος μαζί με το σκάφος και τη βάση του.

Πρέπει να φτιάξω ένα μόνιμο μικρό διόραμα κάποια στιγμή. Αυτό που ΔΕ ΘΥΜΟΜΟΥΝ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ όμως είναι πως έχει σωθεί το πολυαγαπημένο μου φαντασματάκι...

Το είχα σίγουρα για χαμένο. Πιστεύω πως μέσα στο μικρό χαμό πρέπει να έχει σωθεί και η αλυσίδα με τη μπάλα που είχε στο πόδι του. Θα το ψάξω καλύτερα σε άλλη φάση γιατί πρέπει (ΠΡΕΠΕΙ) να υπάρχει ανάμεσα στο χαμό από ασπίδες, σπαθιά, τόξα, μουσικά αναλόγια κλπ κλπ.

Προς το παρόν συντροφιά εδώ δίπλα στο γραφείο μου θα μου κάνει το φάντασμα και το ρομπότ από τον διαστημικό σταθμό.

Υπάρχει καλύτερος τρόπος για να ξεκινά κανείς τη μέρα του;

G&R.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ομορφιες!!!! :thumbup:

Fred Madison είπε:
Υπάρχει καλύτερος τρόπος για να ξεκινά κανείς τη μέρα του;
Η αισθηση του να ξαναβρισκεις παλια σου αγαπημενα πραγματα....ειναι ανεκτιμητη και μοναδικη!!!!! :wub:
 
Το ειχα και γω....μου το κλεψανε μαζι με ολα τα αλλα... :(
 
Πολύ καλό το φαντασματάκι. Θα συμφωνήσω κι εγώ ότι αυτό που αισθάνεσαι όταν βρίσκεις κάτι ξεχασμένο ή παλιό δεν συγκρίνεται με τίποτα.
 
Τα νέα μας αποκτήματα... Οι νεοι μας φίλοι δηλαδη :) από την σειρα 7

2014-09-06 00.08.46.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το δώρο που κάναμε στον Γιωργάκη μας για την νέα σχολική χρονιά!

Καλό φθινόπωρο φίλοι μας και καλή σχολική χρονιά στα παιδάκια μας (όλων)!!!

2014-09-08 12.58.37.jpg

2014-09-08 12.59.05.jpg

2014-09-08 12.59.42.jpg

2014-09-08 13.33.11.jpg

2014-09-08 13.38.40.jpg

2014-09-08 13.39.12.jpg

2014-09-08 13.39.28.jpg

2014-09-08 13.39.46.jpg

Και το παιχνίδι αρχίζει!!!

ΥΓ. α. Οι βόρειοι και ο σερίφης είναι από τα παιδικά μου χρόνια (οι πιο πολλές φιγούρες είναι λύρα!)

β. Για τα ιδιοκατασκευασμένα τιπι και ασπίδα δείτε εδώ!

γ. Σε λίγες μέρες είναι και τα γενέθλια του Γιωργάκη μας!!! Τι να του κάνουμε δώρο άραγε;...:wink:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φανταστικό δώρο του κάνατε, δεν θα μπορούσε καλύτερο... Μακάρι μια μέρα να κάνει κάτι παρόμοιο και στο δικό του παιδί!

Καλή σχολική χρονιά μας λοιπόν!!! :)
 
playmofreak είπε:
μαλλον αναφέρεσε στον κωδικό 3750 με τον πειρατη.ο τοξοβόλος πιθανότατα να ειναι ο ρομπεν τον δασών


O πειρατής μου είναι ο εικονιζόμενος και νομίζω είναι του 1990, αν το διαβάζω καλά στη συσκευασία.

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=148115&d=1450161221[/img]"]
attachment.php


http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=148117&d=1450161221[/img]"]
attachment.php


http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=148116&d=1450161221[/img]"]
attachment.php


http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=148118&d=1450161221[/img]"]
attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ιωάννης1ος είπε:
Καλό φθινόπωρο φίλοι μας και καλή σχολική χρονιά στα παιδάκια μας (όλων)!!!
Αλλαξανε τα πραγματα :D Στην αρχη της χρονιας μονο σχολικα παιρναμε. Δε λεω, χαιρομασταν που αγοραζαμε καινουρια σχολικα.

Το σχολειο στο Δημοτικο ηταν ενταξει, στο Γυμνασιο και μετα δεν μου αρεσε καθολου :cool:

Καλη σχολικη χρονια!
 
Νεο ευρημα απο παλαιοπωλειο!!!!!! Δυστυχως όχι ολοκληρο.... Θυμαται κανεις κωδικο;;

P1010327.jpg

P1010326.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
επειδή καιρό έχω να ανεβάσω κάτι, είπα να εμφανίσω τον Ζωολογικό κήπο που τον είχα στημένο τον Αύγουστο.

Βέβαια, λίγο αφότου τον φωτογράφησα και τον μάζεψα, έκανα κάποιες προσθήκες με ορισμένα νέα αποκτήματα (το 4093 για να είμαι ακριβής), οπότε επιφυλάσσομαι για νέο στήσιμο!

Περισσότερες στο album και στο fb μου...

Προβολή συνημμένου 114643

Προβολή συνημμένου 114644

Προβολή συνημμένου 114645

Προβολή συνημμένου 114646

Προβολή συνημμένου 114647

2.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα