Playmobil: Τεχνικές, κόλπα και κατασκευές

Τέλειο είναι,απλά χάλασε μία φιγούρα.Εγώ σκέφτηκα το άλλο.Να φτιάξεις custom παλιές φιγούρες LYRA,βάζοντας τα περιλαίμια και τις ζακέτες,από τις νέες φιγούρες,ώστε κι οι παλιές να "αναβαθμιστούν"
 
Lord Vek είπε:
Αγαπητέ μου stayros... Μέχρι κσι πριν την εφαρμογή του σιδερόστοκου, παρακολούθησα με αμφιβολία τα βήματα/φωτογραφίες. Αλλά βλέποντας το τελικό αποτέλεσμα έμεινα έκπληκτος. Well done!!!
Σε ευχαριστω Λορδε μου!!! :thumbup:
 
thebest20 είπε:
Τέλειο είναι,απλά χάλασε μία φιγούρα.[....]
Απεναντίας, δε νομίζω ότι χάλασε! :D

Μάλλον έφτιαξε μια ΕΚ-ΠΛΗ-ΚΤΙ-ΚΗ φιγούρα, από 2 μάλλον "αδιάφορες"...

Φαντάζομαι είναι όπως το βλέπει ο καθένας! ;) Σαφώς όμως και προτιμάω την Καλάμιτυ! :)
 
Το χρώμα είναι ανεξίτηλο ή ξεφάβει?Αν βγάλεις τη ζώνη θα φανεί ότι η φούστα με τα πόδια είναι 2 ξεχωριστά κομμάτια?Το κακό είναι ότι δεν μπορεί να είναι καθιστή.Ελπίζω να σου έμειναν τα χέρια,τα πόδια και το κεφάλι από την άλλη φιγούρα και να τα χρησιμοποιήσεις για άλλη κατασκευή.
 
thebest20 είπε:
Το χρώμα είναι ανεξίτηλο ή ξεφάβει?Αν βγάλεις τη ζώνη θα φανεί ότι η φούστα με τα πόδια είναι 2 ξεχωριστά κομμάτια?Το κακό είναι ότι δεν μπορεί να είναι καθιστή.Ελπίζω να σου έμειναν τα χέρια,τα πόδια και το κεφάλι από την άλλη φιγούρα και να τα χρησιμοποιήσεις για άλλη κατασκευή.
Αχ βρε Best....δεν παρακολουθησες...

Αν βγει η ζωνη ασφαλως και δεν θα φαινεται οτι ειναι 2 κομματια...αφου το εχω στοκαρει με σιδηροστοκο

και το εχω τριψει για να γινει ενιαιο!

Τωρα οσο αφορα για τα ποδια και τα κεφαλια που με ρωτας...

Απο αυτα....μπολικα! :)

Εχω αρκετες αποσυναρμολογημενες φιγουρες τις οποιες τις εχω μονο για customs! :)

To χρωμα δεν ξεβαφει. :)
 
Ωραία η κατασκευή :)

Ερώτηση. Η καμπύλη που κάνει στο σημείο της ένωσης επίτηδες είναι αφημένη, είναι το σχέδιο της φιγούρας έτσι ή απλά δεν βγήκε ομοιόμορφα το γυαλοχαρτάρισμα του σιδηρόστοκου?
 
Kambia είπε:
Ωραία η κατασκευή :) Ερώτηση. Η καμπύλη που κάνει στο σημείο της ένωσης επίτηδες είναι αφημένη, είναι το σχέδιο της φιγούρας έτσι ή απλά δεν βγήκε ομοιόμορφα το γυαλοχαρτάρισμα του σιδηρόστοκου?
Την ηθελα λιγο "τσουπωτη"...:biglaugh:

κοινως να εχει "πιασιματα"... :diablotin:
 
Ναι τον είδα το σιδηρόστοκο,αλλά υπέθεσα ότι κάπως θα φαίνεται ότι είναι 2 κομμάτια.

Θα ήταν ενδιαφέρον να έφτιαχνες και μία φιγούρα με σώμα LYRA,ζακέτα ή περιλαίμιο (από αυτό που δεν βγαίνει) από τα figures,και μαλλιά από αυτά που δεν μπαίνει καπέλο.
 
thebest20 είπε:
Ναι τον είδα το σιδηρόστοκο,αλλά υπέθεσα ότι κάπως θα φαίνεται ότι είναι 2 κομμάτια.Θα ήταν ενδιαφέρον να έφτιαχνες και μία φιγούρα με σώμα LYRA,ζακέτα ή περιλαίμιο (από αυτό που δεν βγαίνει) από τα figures,και μαλλιά από αυτά που δεν μπαίνει καπέλο.
Αυτο ειναι το μονο ευκολο... :)
 
:wait2: ... "σιδηρόστοκος"...

:wait2: ... "φινιρίσματα"...

:wait2: ... "τσουπωτή'

πολλές άγνωστες λέξεις για έναν άνθρωπο "των σπηλαίων"...

αφού όμως το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικό, να πάω να πάρω λεξικό για να μπορώ να παρακολουθώ τι γίνεται...

Υ.Γ. : Ισχύει ότι για τη δημιουργία συλλόγου Ελλήνων συλλεκτών playmobil στέλνετε pm με τα στοιχεία σας (κι ένα τηλ αρκεί προς το παρόν) στον παππού εφόσον ενδιαφέρεστε... Με Σταύρο και Τζον Λάρισα είμαστε οκ...
 
Έχω περιέργεια,έχει δοκιμάσει να αναμίξει κανένας,τον παλιό σκελετό και σώμα με χαρακτηριστικά από νέες φιγούρες?Ή να υπάρχει ένα διπλοπρόσωπο κεφάλι σε σώμα φιγούρας LYRA?Πάντως πιστεύω ότι όλα γίνονται με την κατάλληλη επεξεργασία.Εδώ υπάρχουν πιο περίεργα,όπως στο MALL,στην έκθεση με τα νεοκλασικά,είχαν σπάσει σε μερικά τη σκεπή,σε μικρότερα κομμάτια.
 
thebest20 είπε:
Έχω περιέργεια,έχει δοκιμάσει να αναμίξει κανένας,τον παλιό σκελετό και σώμα με χαρακτηριστικά από νέες φιγούρες?Ή να υπάρχει ένα διπλοπρόσωπο κεφάλι σε σώμα φιγούρας LYRA?
Πιστευω το παρακατω να σε καλυψει... :)

1) Michael Knight-David Hasselhoff KNIGHT RIDER

attachment.php


2) Karrie-Anne Moss Trinity MATRIX

 


http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60915&d=1349714639"]
attachment.php


 


3) Freddie Mercury QUEEN


http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60913&d=1349714627[/img]"]
attachment.php


4) Karl Lagerfert

attachment.php


5) Samuel L. Jackson PULP FICTION

attachment.php


6) Rudolf Schenker SCORPIONS

attachment.php
 
Thanks είναι τέλεια!!!Έτσι και "αναβαθμίζονται" οι παλιές και οι "νέες" μένουν με τα υπόλοιπα κομμάτια,που θυμίζουν περισσότερο φιγούρες 90s!!!!Πάντως στο Freddie Mercury βλέπω ότι ελάχιστα το κεφάλι δεν εφαρμόζει.
 
Σταύρο ειναι καταπληκτικό το παντρεμα.εχω πεθάνει στο γέλιο με Michael Knight,με αυτό το μαλί σαν τον βαμβακούλα ειναι .χαχαχαχ
 
Σταυρο εισαι ταλεντο!Πολυ θα μου αρεσε η ιδεα να εβλεπα κι εναν Καπτεν Χαρλοκ!
 
Deathshadow είπε:
Σταυρο εισαι ταλεντο!Πολυ θα μου αρεσε η ιδεα να εβλεπα κι εναν Καπτεν Χαρλοκ!
Ευχαριστω πολυ! :thumbup:

Μην βαζεις ιδεες... :diablotin:
 
Καθώς ξεκινάω μια κατασκευή, η οποία θα πάρει χρόνο για να ολοκληρωθεί, της έφτιαξα ένα τόπικ. Θα σας ενημερώνω στην "κατασκευή του Bompillya" :D
 
Σταυρο πραγματικα ΑΨΟΓΗ κατασκευη!! :worship:
 
PAPPOYS είπε:
Καθώς ξεκινάω μια κατασκευή, η οποία θα πάρει χρόνο για να ολοκληρωθεί, της έφτιαξα ένα τόπικ. Θα σας ενημερώνω στην "κατασκευή του Bompillya" :D
Παω να δω... :D

angel_grig είπε:
Σταυρο πραγματικα ΑΨΟΓΗ κατασκευη!! :worship:
Ευχαριστω Γρηγορη! :thumbup:
 
Δείτε αυτό,έχει πολύ ενδιαφέρον.Έχει κατασκευάσει σπιτάκια από μανταλάκια.Δεν είναι playmobil αλλά είναι ωραία κτίρια για playmobil.

http://www.thiris.gr/
 
Πίσω
Μπλουζα