Playmobil: Τεχνικές, κόλπα και κατασκευές

Stayros, ευχαριστώ για την απάντηση. Ίσως μπορέσω να βρώ εδώ που μένω ή στο ebay.

Άσχετο αλλα ένα από τα χρώματα του καταλόγου λέγεται "Vomit Brown" ;!; Στα ελληνικά θα λέγαμε καφέ εμετί!!!
 
Lord Vek είπε:
Stayros, ευχαριστώ για την απάντηση. Ίσως μπορέσω να βρώ εδώ που μένω ή στο ebay.Άσχετο αλλα ένα από τα χρώματα του καταλόγου λέγεται "Vomit Brown" ;!; Στα ελληνικά θα λέγαμε καφέ εμετί!!!
Xαχαχαχαχαχα.... :animlaugh:

Οντως η Citadel εχει μερικα κουφα ονοματα στα χρωματα της! :D
 
Pappoys, ωραίοι αυτοί οι βετεράνοι ιππότες, μου θυμίζουν στην ταινία Excalibur την αναζήτηση του δισκοπότηρου. Έχουν κάτι το πολύ ηρωικό και μάχιμο.
Thanks Λόρδε

Πράγματι, αυτοί είναι πολύ βετεράνοι. Βιος και πολιτεία ο καθένας τους.

Καποια μέρα ίσως κάτσουμε ν' ακούσουμε τις ιστορίες τους... ;)

Και δυο πρώην τραπεζίτες του Γουέστ, που τώρα κάνουν καριέρα σαν medieval φρουροί...

attachment.php


Ο ένας με μοντέρνο playmobil μανδύα κι ο άλλος με υφασμάτινο

attachment.php


:cool:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ξέρει κάποιος αν τα ανοιχτά χρώματα (πχ λαχανί,γαλάζιο) μπορούν να περαστούν επάνω σε σκούρες φιγούρες,και αν είναι ανθεκτικά ώστε να μην ξεβάψουν ποτέ?
 
Εξαρτάται από το είδος του χρώματος που χρησιμοποιείς. Υπάρχουν ειδικά χρώματα για μοντελιστές που βάφεις πάνω απ' ό,τι χρώμα θες (άντε καμιά φορά να χρειαστεί δεύτερο χέρι...)

Αν χρησιμοποιείς απλά χρώματα, καλύτερα είναι να βάφεις άσπρες φιγούρες...

Προσωπικά ΔΕΝ βάφω φιγούρες... Είναι τόσα τα ήδη υπάρχοντα χρώματα που μπορείς απλώς αλλάζοντας σώματα, χέρια κλπ να φτιάξεις ό,τι θες.

Τι ακριβώς σε απασχολεί ?
 
Έχω φιγούρες,με χαρακτηριστικά πάνω στο σώμα τους που έχουν ξεβάψει,είτε ανοιχτόχρωμες (πχ νύφες) είτε σκουρόχρωμες (πχ γαμπρούς,βαμπιρ κλπ).Και θα ήθελα να τις βάψω ένα ανοιχτό χρώμα,για να θυμίζουν απλές φιγούρες.
 
αν μιλάς για εργοστασιακά χρώματα, θα σου πρότεινα την πρώτη λύση, αλλά και πάλι εγώ ΔΕΝ θα έβαφα. Μπορείς να τις ντύσεις με ύφασμα της αρεσκείας σου ή ακόμα και να τις καλύψεις με χαρτοταινία και να βάψεις έπειτα πάνω της...

υπάρχουν όμως και χειρότερα...

"..... happens" που λένε και στα χωριά. Ιδίως όταν "σπας" και "ξανασπάς" playmobil, δεν μπορείς να τα θέλεις όλα δικά σου... :(

Καμιά φορά λοιπόν συμβαίνει αυτό

attachment.php


Η πρόχειρη λύση είναι "οκ, έχω έναν τραυματία για το κρεβάτι του χειρουργείου", αλλά υπάρχει κι άλλη...

Ευτυχώς τα πόδια από το... γόνατο και πάνω είναι κούφια ! Κι αν σας έχει σπάσει πιο κάτω, απλώς μπορείτε να πριονίσετε λίγο ακόμα μέχρι να φτάσετε στο... γόνατο (ορίστε που έγινε και η εγχείριση τελικά :D ). Θα πάρουμε λοιπόν ένα σπίρτο...

attachment.php


... θα το κόψουμε όπως μας βολεύει και θα το μπήξουμε στην από πάνω πλευρά !!!

attachment.php


Εγώ εδώ απλώς έκαψα λίγο την άκρη κι έχω έτοιμα τα πόδια ενός άτυχου πειρατή. ;)

Καλό είναι έπειτα να χύσετε λίγη κόλλα μέσα στο πόδι ή να στουμπήξετε λίγο βρεγμένο χαρτί ή κάτι άλλο.

Αν χρημοποιήσετε ολόκληρο το σπίρτο, θα διαπιστώσετε τελικά ότι η φιγούρα δεν θα σκύβει...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το πόδι που λείπει,μπορεί να τοποθετηθεί και να κολλήσει με το σπίρτο?Εγώ συνήθως αν μου έσπαγε κάτι του έβαζα κόλλα και μετά μονωτική ταινία.Και ήταν ανθεκτικά,απλά μετά δεν τις πείραζα πολύ αυτές τις φιγούρες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ενδεχομένως ναι αν υπάρχει τρύπα και στα δυο μέρη του ποδιού... δεν το δοκίμασα...

να κι ο πειρατής !!!

attachment.php


Τον έβαλα επίτηδες στο μπράτσο του καναπέ για να μην είναι σκληρή η επιφάνεια και με όπλο στο δεξί χέρι για να βεβαιωθώ ότι στέκεται κανονικά :cool:
 
Μπορείς επίσης να τυλίξεις το σπίρτο πρώτα με αλουμινόχαρτο και μετά με πολλή μονωτική ταινία ώστε να δώσεις όγκο,και να φαίνεται σαν κανονικό πόδι.Μετά μπορείς και να βάψεις όλο το παντελόνι,ώστε να μη φαίνεται μεγάλη διαφορά,
 
όπως μπορείς και να το μπήξεις σ' ένα κομμάτι φελιζόλ, βαμμένο από πριν...

όρεξη να 'χεις και λύσεις βρίσκονται... :D
 
Η' μπορεις να το κανεις και με πινεζα! :)

Και ιδου το αποτελεσμα...

attachment.php


Φυσικοτατο!!! :D
 
Υπάρχει κανένα χρώμα στο χρώμα του δέρματος των playmobil,και γενικά υπάρχουν μικρά πινέλα για να υπάρχει δυνατότητα να ζωγραφιστούν εύκολα κάποια χαρακτηριστικά στα πρόσωπά τους (πχ σκιές,βαμένα μάτια κλπ)?
 
Θα βρεις οτι ψαχνεις εδω ;)
 
Λοιπον...

Η παρακατω φωτογραφια ειναι λιγο περιεργη... :eek: ....

Ειναι 2 σε 1.

Τι εννοω; Θα σας εξηγησω αμεσως.

1: Βλεπετε το νεο μου χωρο για διοραματα

με μπλε φοντο και πρασινη τσοχα για γρασιδι

Απιστευτο τι πετυχαινεις με λιγα μετρα υφασμα... :D

2: Βλεπετε και δυο μετατροπες (customizing κατα την αγγλικην)

που εχω κανει σε δυο Μεσαιωνικα Κτηρια.

attachment.php


Ελπιζω να σας αρεσουν! :D
 
Υπέροχο!Αυτό πρέπει να είναι το σπίτι που σε ρωτούσα,στο πιο πρόσφατο διόραμά σου,πως έγινε!!!!!
 
Stayros είσαι πολυυυυ μπροστά στην οργάνωση....Σ' ευχαριστώ!!

Εγώ τα κουτιά (πλην ελαχίστων) δεν τα κρατώ διότι έπιαναν υπερβολικό χώρο και η σύζυγος :bash: ....

Μου έδωσες φοβερές ιδέες! :D

(Επί τη ευκαιρία, πως κάνουμε Thanks? Που θα διαβάσω για τη δημιουργία ALBUMS και όλα όσα πρέπει να ξέρω για το πόσες photo επιτρέπoνται ανά post κτλ?)
 
Οριστε και τα κτηρια που "πρωταγωνιστουν" στο

διοραμα μου "The Conspiracy" ... :)

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


Καθως επισης και η καμιναδα/φουρνος και η ταμπελα που εφτιαξα

για το σιδεραδικο μου και τις αναγκες του διοραματος. :)

Δυστυχως λογω πιεσης χρονου (της παρουσιασης του διοραματος)

δεν εχω φτιαξει καθολου step by step guide... :(

attachment.php


attachment.php
 
Είσαι καλλιτέχνης...ΤΕΛΟΣ! :thumbup:
 
kpanag είπε:
(Επί τη ευκαιρία, πως κάνουμε Thanks? Που θα διαβάσω για τη δημιουργία ALBUMS και όλα όσα πρέπει να ξέρω για το πόσες photo επιτρέπoνται ανά post κτλ?)
Ριξε μια ματια εδω :)

kpanag είπε:
Είσαι καλλιτέχνης...ΤΕΛΟΣ! :thumbup:
Απλα κανω την τρελα μου. :)
 
Πίσω
Μπλουζα