Playmobil: Τεχνικές, κόλπα και κατασκευές

thebest20 είπε:
Τον τρόπο που δείχνει ο Σταύρος,τον έχω δοκιμάσει σε φιγούρες της ροζ σειράς,και το μόνο που κατάφερα είναι να καταστρέψω το πρόσωπο.Παλιά στις φιγούρες της LYRA έβαζα ένα κατσαβίδι στο σημείο που ξεχωρίσει το ελατήριο από τα πόδια,τραβούσα και έβγαινε όλος ο σκελετός και το κεφάλι!Και αρκετές LYRA φιγούρες αποσυναρμολογούνταν αμέσως όταν γύριζα το κεφάλι!
Γι'αυτο μπαινει το πανι (το ανεφερα ηδη) για να προλαβεις τυχον ζημιες. :)

Ευτυχως σε οσες φιγουρες το εχω δοκιμασει,καμια δεν εχει παθει κατι.
 
Το πανί το έβαζα πάντα!Αυτές οι φιγούρες δεν διαλύονται με τίποτα.Ίσως αυτός ο τρόπος να κάνει για τις πιο πρόσφατες,και για τις πιο παλιές πριν το 90.
 
Πάντως ο τρόπος με το χαρτί είναι ενδιαφέρον :diablotin:
 
ΩΧΧΧΧ.το δόντι μου..Σταύρο με αυτήν την τανάλια μου θύμησες τον πρώτο οδοντιατρο που πηγαινα....
 
Μιας και αναφερθηκα στους σκελετους σε πιο πανω ποστ

οριστε και μια συγκριση παλιου και νεου σκελετου...

Μπροστινη οψη

DSC02868.jpg

Πισω οψη

DSC02869.jpg

Μπροστινη διαγωνια οψη

DSC02871.jpg

Αποσυναρμολογημενες φιγουρες


(Αριστερα νεα-Δεξια παλια)


DSC02873.jpg

Οι διαφορες ειναι εμφανεστατες σε...

1) Μαλλια

2) Κεφαλι

3) Σωμα

4) Χερια

5) Σκελετο

6) Ποδια
 
Γίνεται να χρησιμοποιηθούν τα χέρια ή το κεφάλι της νέας φιγούρας σε μια παλιά?
 
thebest20 είπε:
Γίνεται να χρησιμοποιηθούν τα χέρια ή το κεφάλι της νέας φιγούρας σε μια παλιά?
Γινεται αν αλλαξεις τον σκελετο. ;)
 
stayros είπε:
Γινεται αν αλλαξεις τον σκελετο. ;)
Και ο σκελετός,χωρίζεται από τα πόδια,ώστε να κάνεις συνδυασμό πχ φόρεμα σε μία γυναικεία φιγούρα LYRA,με χέρια μη περιστρεφόμενα και κεφάλι που να παίρνει μαλλιά από τα καινούργια?
 
thebest20 είπε:
Και ο σκελετός,χωρίζεται από τα πόδια,ώστε να κάνεις συνδυασμό πχ φόρεμα σε μία γυναικεία φιγούρα LYRA,με χέρια μη περιστρεφόμενα και κεφάλι που να παίρνει μαλλιά από τα καινούργια?
Oχι.Γιατι οι νεες γυναικειες φιγουρες ειναι πιο στενες στην μεση απο τις παλιες.

Και ο σκελετος τους ειναι εντελως διαφορετικος!
 
Επίσης γίνεται να βάλεις κεφάλι νέας φιγούρας σε παλιά?Γιατί ούτε τα νέα μαλλιά δεν εφαρμόζουν καλά σε παλιές φιγούρες LYRA!
 
thebest20 είπε:
Επίσης γίνεται να βάλεις κεφάλι νέας φιγούρας σε παλιά?Γιατί ούτε τα νέα μαλλιά δεν εφαρμόζουν καλά σε παλιές φιγούρες LYRA!
1) Δεν με παρακολουθεις...απαντησα πιο πανω,ποστ #27! :)

2) Λογικο μου φαινεται απο την στιγμη που εχουν εντελως διαφορετικο κοψιμο!

Παρακατω θα δουμε ενα ευκολο τροπο για να ξανακανουμε "μαχιμα" τα παλια

τοξα και τις παλιες βαλιστρες. :D

Τα υλικα που θα χρειαστουμε

DSC02875.jpg

DSC02877.jpg

DSC02879.jpg

DSC02881.jpg

DSC02882.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
thebest20 είπε:
Επίσης γίνεται να βάλεις κεφάλι νέας φιγούρας σε παλιά?Γιατί ούτε τα νέα μαλλιά δεν εφαρμόζουν καλά σε παλιές φιγούρες LYRA!
1) Δεν με παρακολουθεις βρε Best :tsktsk: ...Απαντησα πιο πισω ποστ #27!

2) Λογικο μου ακουγεται απο την στιγμη που εχουν εντελως

διαφορετικο "κοψιμο"!!!
 
Παρακατω θα δουμε ενα ευκολο τροπο για

το πως μπορουμε να ξανακανουμε "μαχιμα" τα

παλια τοξα και τις παλιες βαλιστρες.

Τα υλικα

Προβολή συνημμένου 52591

Σπαγγος,ψαλιδι,αναπτηρας

και φυσικα τα τοξα και τις βαλιστρες μας!

Βημα 1

Προβολή συνημμένου 52592

Ξεκιναμε κανοντας ενα κομπο στο σπαγγο

του οποιου θα καψουμε την ακρη με τον αναπτηρα

για να μην ξεφτισει αλλα και να κολλησει και να μη λυθει.

Βημα 2

Προβολή συνημμένου 52593

Περναμε την ακρη με τον κομπο στην πρωτη

εγκοπη του τοξου μας.Μετραμε με το "ματι"

και κοβουμε με το ψαλιδι οπως φαινεται στη φωτο

και επαναλαμβανουμε το Βημα 1.

Βημα 3

Προβολή συνημμένου 52594

Επαναλαμβανουμε τα Βηματα 1 & 2

και στην βαλιστρα μας.

Τελικο αποτελεσμα

Προβολή συνημμένου 52595

Τα οπλα μας ειναι ετοιμα και παλι "μαχιμα".

Τερμα πια στα λαστιχακια που σπανε/χανονται

η' ξερενονται απο την παροδο του χρονου! :)

DSC02875.jpg

DSC02877.jpg

DSC02879.jpg

DSC02881.jpg

DSC02882.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έκανα κάτι ιδιαίτερο στο διώροφο σπίτι!Χρησιμοποίησα τον εσωτερικό τοίχο ως εξωτερικό,και ακόμα έναν τοίχο εξωτερικό τον άφησα κενό.Αν και εξωτερικά δεν δείχνει πολύ ωραίο.Τους 2 αυτούς τοίχους τους πρόσθεσα στη βεράντα!Επειδή χρειαζόμουν και μια βάση για δεύτερο πάτωμα χρησιμοποίησα σκληρό χαρτί ίδιου χρώματος με το δεύτερο πάτωμα!Τον κενό τοίχο τον κάλυψα με επίσης σκληρό χαρτί και εκεί τοποθέτησα τη βιβλιοθήκη,όπου είναι παρομοίου χρώματος!Αυτή τη στιγμή έχω ανοιχτό περισσότερο χώρο,και η βεράντα βρίσκεται στο δεύτερο όροφο!Η εξωτερική μεγάλη τραπεζαρία στέκεται άνετα στο πάνω στο χαρτόνι ενώ τοποθέτησα και 8 φιγούρες,αλλά και ομπρέλα,κάκτους κλπ.

Αυτά τα χαρτόκουτα είναι πολύ χρήσιμα και ανθεκτικά,και αν αρχίσω και παίρνω κτίρια,σίγουρα θα χρησιμοποιήσω τέτοιο χαρτί,για πατώματα,σε περίπτωση που η βάση είναι μικρή!

Βέβαια θα το σκεφτώ να πάρω χύμα κομμάτια του 5300 και 5305 από το ebay ώστε να φτιάξω κάτι διαφορετικό,πιο custom!Πάντως θα είναι πολύ χαρούμενα καθώς το σαλόνι και η κουζίνα τους μεγάλωσε!

Και μια πρόχειρη photo από την κάμερα του laptop (επειδή δεν έχω φωτογραφική μηχανή)

attachment.php


Όπως θα δείτε,δεν εφαρμόζουν καλά τα κεραμίδια του δεύτερου ορόφου,επειδή εμποδίζονται από τα κάγκελα της βεράντας!Φυσικά το έκανα δοκιμαστικά,αύριο ίσως σκεφτώ κάποια άλλη ιδέα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η περιγραφή ακούγεται ενδιαφέρουσα, thebest! :)

Φωτό όμως, δεν βλέπουμε γιατί που εμφανίζει είναι αυτό:

Προβολή συνημμένου 53021

Σε παρακαλώ, ανέβασε τη φωτογραφία σ' ένα άλμπουμ σου! ;)
 
Καλησπέρα σε όλους !!!

Νέος στην παρέα, πολύυυυυ παλιός (έως και παρωχημένος θα έλεγα) στο αντικείμενο...

Εδώ και αρκετό διάστημα, ασχολούμαι με την αυτοσχέδια κατασκευή εξαρτημάτων για playmobil, με σαφή κλίση στη σειρά μεσαιωνικών ιπποτών, που άλλωστε ήταν και τα περισσότερα που είχα ως παιδί. Για να μη μακρηγορώ, οι βασικές αρχές στις κατασκευές μου είναι οι εξής:

1) Μηδενικό ή το ελάχιστο δυνατό κόστος (όταν δείτε τι φτιάχνω πλέον από πράγματα που πετάμε καθημερινά, θα πάθετε εγκεφαλικό), 2) Κανόνες κατασκευής ανάλογα με την εποχή (τι είχαν αυτοί δηλαδή στη διάθεσή τους και πώς θα το έφτιαχναν οι ίδιοι), 3) Κατασκευή σε όσο το δυνατόν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ κλίμακα σε σχέση με το ανθρωπάκι (δυστυχώς τα κάστρα και τα σπίτια της μεσαιωνικής σειράς ήταν πάντα πολύ μικρά σε σχέση με τις διαστάσεις της φιγούρας) και 4) Δυνατότητα χειρισμού ΟΛΩΝ των μηχανισμών από την ίδια τη φιγούρα και όχι από αυτόν που παίζει !!!

Θα μ' ενδιέφερε λοιπόν αρχικά να μάθω:

α) Αν υπάρχει κάποιος ειδικός χώρος που να μπορώ να "στήσω" τις κατασκευές μου

β) Αν μπορώ να προμηθευτώ από κάπου παλιές φιγούρες, εξαρτήματα, ακόμα και κακέκτυπα, δεν με πειράζει. Βρίσκω χρήση για τα πάντα !!!

Ευχαριστώ. Αν έχετε ερωτήσεις, στη διάθεσή σας...

Στο επόμενο, θα σας δώσω κι έναν εύκολο τρόπο να φτιάξετε μανδύες για τα ανθρωπάκια σας...

Απλούστατη κατασκευή μανδύα !

1) Κόβουμε από το ύφασμα της αρεσκείας μας ένα παραλληλόγραμμο 7Χ4 εκατοστά

2) Κόβουμε λίγο από τις δυο μεγάλες πλευρές, ώστε η μία άκρη να στενέψει (να γίνει περίπου 3 εκατοστά ή και λιγότερο, δεν παίζει τόσο ρόλο)

3) Στη μικρή μας άκρη κάνουμε μια τρυπίτσα (χαράζουμε ένα μικρό σταυρό ή όπως θέλετε)

4) Βγάζουμε το κεφάλι της φιγούρας και το ξαναβάζουμε περνώντας το πρώτα μέσα από την τρυπίτσα του μανδύα μας.

Οταν γυρίσετε τη φιγούρα από τη μπροστινή πλευρά και της φορέσετε θώρακα, ο μανδύας σας θα είναι σταθερός, υφασμάτινος και στο χρώμα που εσείς έχετε επιλέξει !

Με μικροεπεξεργασία (για τα κορίτσια κυρίως) μπορείτε να πετύχετε σχέδια και πτυχώσεις που ενδεχομένως επιθυμείτε. Εγώ δεν έχω μπει σε αυτήν τη διαδικασία...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπορείς να κατασκευάσεις και μεσαιωνικά σπίτια από ξύλο πχ,και να τα βάψεις με ειδικό χρώμα ώστε να φαίνονται ωραία?Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον!
 
Σε ό,τι αφορά κτίσματα, το καλύτερο υλικό για μένα είναι το φελιζόλ (όχι αφρολέξ, "μαδάει" πολύ) !!! Ορεξη να 'χεις και φτιάχνεις "παπάδες" !!!

Ακόμη απλούστερη λύση για συγκεκριμένα πράγματα όμως (πρέπει να ξέρεις από την αρχή τι φτιάχνεις και αν σου κάνει αυτό που έχεις) είναι κουτιά από χοντρό χαρτόνι στα οποία κολλάς οποιοδήποτε μοτίβο έχεις προηγουμένως εκτυπώσει στον υπολογιστή σου !
 
Καλώς μας ήρθες! :)

Θα χαρούμε πολύ αν μοιραστείς και κάποιες φωτογραφίες από τις δημιουργίες σου (εδώ το φιλοθεάμον κοινό! :D :D)

Γενικά, οι κατασκευές με ελάχιστο ή μηδενικό κόστος, προβλέπεται να γίνει πολύ της μόδας, οπότε εφόσον πιάνουν τα χέρια μας, μπορούμε να εξασκηθούμε! ;)
 
Πίσω
Μπλουζα